Quantcast
Jump to content

Corey_Davis

Members
  • Content Count

    92
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    7

Everything posted by Corey_Davis

  1. Aug 16 Sandalwood at First Coast Ed White at Matanzas Cedar Creek at Windermere Prep Wakulla at Lincoln Aug 17 Baker County at Baldwin Bolles at Bishop Moore Maclay at Bishop Snyder Hilliard at Christ Church St. Augustine at Clay Menendez at Creekside Fernandina Beach at Episcopal Westside at Fleming Island Oakleaf at Fletcher Trenton at Fort White Union at Hamilton Paxon at Interlachen Ridgeview at Keystone Palatka at Liberty Columbia at IMG Academy Apopka at Mainland Bartram Trail at Mandarin Wolfson at Middleburg Yulee at Nease Bradford at Newberry NFC at North Florida Educational Bishop Kenny at Orange Park Atlantic Coast at Palm Coast St. Joseph at Pierson Taylor West Port at Ponte Vedra Englewood at Providence Branford at St. Johns Country Day Santa Fe at Suwannee Parker at West Nassau
  2. Curious where you got the info about UC playing a team from South Carolina ? Pretty sure they have 10 games already
  3. How about Paxon and Stanton which have never made the playoffs, now that's desperate. Stanton nearly made it last season though.
  4. Lincoln has played or won a state title twice in the last 10 years now and is in the playoffs yearly. American Heritage played for a state title just two years ago
  5. St. Augustine is not a one hit wonder, they are consistently in the playoffs every year, just always have a tough road. They lost in the state semifinals last season at Armwood.
  6. Battle of the Old Oaken Bucket Columbia and Suwannee (1927) Battle for the Old Helmet Lafayette and Branford (1953) Northwest Classic Raines and Ribault (1970) Civil War Bradford and Baker County (1945) Second longest rivalry Palatka and St. Augustine (1924) Longest rivalry Hardee and Desoto (1923) Boone-Edgewater (1952) Spirit Barrel Dr. Phillips-Olympia Pensacola-Escambia (Battle for Ye Old Washtub) Choctaw-FWB (1971) The Game Manatee-Southeast (1962) Sarasota-Riverview (1960) Pahokee-Glades Central (Muck Bowl) Avon Park-Sebring (1926) Plant-Armwood Port Charlotte-Charlotte (1982) Mainland-Seabreeze (1966) Lake Brantley-Lake Mary (1984) Deland-Seminole (1921) Battle of the Bridge Lakeland-Kathleen (1964)
  7. Aug. 18 Ribault at Atlantic Coast Navarre at Chiles Matanzas at Clay Stranahan at Cooper City Keys Gate at Coral Gables Bozeman at Cottondale Monarch at Cypress Bay Fletcher at Ed White Sandalwood at First Coast Westside at Fleming Island Eagle's View at Florida Deaf Bainbridge, GA at Godby Murphy, AL at Milton Palm Harbor at Mitchell Triple A, TX at North Ft Myers Santaluces at Palm Bay North Bay at Rutherford Hudson at Springstead Aug. 19 Countryside at Alonso Booker T at Am. Heritage (Plantation) Mater Academy at Am. Heritage (Delray) Columbia at Apopka Lighthouse at Aucilla Christian Baker County at Baldwin Dixie Hollins at Barron Collier Mulberry at Bartow LaSalle at Belen Jesuit Estero at Bishop Verot Chamberlain at Bloomingdale Dunedin at Boca Ciega Oak Ridge at Boone River Ridge at Braden River Bishop Snyder at Bradford Fort Myers at Cape Coral Desoto at Cardinal Mooney East Ridge at Central (Brooksville) Clewiston at Charlotte Jefferson County at Chiefland Bayshore at Clearwater Central Catholic Clearwater at Cocoa Celebration at Colonial Berean Christian at Community School Father Lopez at Crescent City South Lake at Crystal River Orange City University at Deland Palatka at Eastside Sunlake at East Lake Lake Howell at East River Viera at Eau Gallie Paxon at Episcopal Mariner at Evangelical Christian Englewood at Fernandina Beach Calvary Christian at First Academy (Orlando) Weekie Wachee at Fivay Dixie County at Fort White Port St Joe at Florida High St. Andrews at Florida Christian Vanguard at Forest John I Leonard at Forest Hill Middleton at Freedom (Tampa) Tampa Catholic at Gaither Moorehaven at Glades Day Dunbar at Golden Gate Fort Walton Beach at Gulf Breeze Immokalee at Gulf Coast Freedom at Hagerty George Jenkins at Hardee Bell at Hawthorne West Nassau at Hilliard East Bay at Hillsborough Bronson at Interlachen Parker at Jackson John Carroll at Jensen Beach Dr. Phillips at Jones Ridgeview at Keystone Heights Winter Haven at Killian Cardinal Newman at Kings Academy Lakeland at Lake Gibson Mainland at Lake Mary Leesburg 1st Academy at Lake Mary Prep Kathleen at Lake Wales Santa Fe at Lake Weir Lake Region at Lakeland Christian Sarasota Riverview at Lakewood Ranch Bolles at Lee Foundation at Legacy Island Coast at Lely Sneads at Liberty County Munroe at Maclay Bartram Trail at Mandarin Gateway Charter at Marco Island Rockledge at Melbourne Creekside at Menendez Doral at Miami Pace Wolfson at Middleburg American at Miramar Walton at Mosley St. Francis at Mt. Dora Christian Lakewood at Naples Yulee at Nease Atlantic at New Smyrna Beach Pensacola Catholic at Niceville Dwyer at Northwestern Westminster Academy at Nova Camden County, GA at Oakleaf Oak Hall at Ocala Christian LaBelle at Okeechobee Lyman at Olympia St. Johns Paul at Olympic Heights Bishop Kenny at Orange Park Orlando Christian at Orangewood Christian Choctaw at Pace Gainesville at Palm Coast Ransom Everglades at Palmer Trinity Ida Baker at Palmetto Ridge West Boca at Park Vista North Broward at Pine Crest Cypress Creek at Pine Ridge Robinson at Pinellas Park St. Pete Catholic at Poinciana Newberry at PK Yonge Arlington Country Day at Ponte Vedra Victory Christian at Port Charlotte Seminole Ridge at Port St Lucie Union County at Providence Bay at Rickards Pasco at Ridgewood Lake Brantley at Spruce Creek Cedar Creek at Stanton Seabreeze at St. Augustine Satellite at St. Cloud Benjamin at St. Edwards Branford at St. Johns Country Day St. Stephens at St. Johns Neumann Northeast at St. Pete Holy Trinity at Satellite Evans at Seminole Hallandale at South Broward PB Gardens at South Fork Largo at South Fort Myers Out of Door at Southwest Fla Christian Newsome at Spoto Pierson Taylor at St. Joseph Sickles at Steinbrenner Jesuit at Strawberry Crest Madison County at Suwannee Blake at Tampa Bay Tech Winter Springs at Timber Creek Lake Highland Prep at Titusville Buchholz at Trinity Catholic North Marion at Trinity Christian (Jax) Seven Rivers at Trinity Christian (Deltona) Agape Christian at Trinity Prep Eustis at Umatilla Lake Minneola at University (Orlando) Plant at Venice Heritage at Vero Beach Leon at Wakulla Pine Forest at West Florida Centennial at Westwood Lennard at Wharton Cornestone at Windermere Aug. 20 Chaminade at Deerfield Beach Carol City at IMG Royal Palm Beach at Miami Central Missing Christ's Church, Duval Charter, Harvest, John Paul II, Raines, U.C.
  8. Captain, Who is going to be the runnerup behind Madison then if you say neither Hamilton or Lafayette have no chance to make the playoffs. You going with Jefferson or Bell then? Lafayette had a streak of consecutive playoff appearances snapped last season, think it was 20 years or so.
  9. Probably wont release it because its not done yet and still looking for games
  10. Here are the teams in 1A that have a legitimate chance to win 1A Baker Vernon Blountstown Port St Joe Liberty Madison Hamilton Lafayette Fort White Union County Trenton Dixie County Newberry Fort Meade Pahokee Frostproof
  11. Still needing games Rockledge: Sept. 2, Sept. 23 NFC: Sept. 30, Nov. 4 FAMU: Sept. 16, Sept. 30 Lincoln: Oct 7, Oct 21 Godby: Sept 23, Oct 14, Oct 21 Central: Oct. 21, Oct. 28, Nov. 4
  12. Thanks for hijacking my post, this was intended to help teams find games not a on going battle between a fantasy game between Columbia and Central. How about we get back to helping Central find games. Miami Central Aug. 27-East Ridge Sept. 2-Killian Sept. 10-First Coast Sept. 16-Norland * Sept. 24-Booker T Washington Sept. 30-Carol City * Oct. 8-Jackson Oct. 14-Northwestern * Oct. 21- at GODBY or LINCOLN ? Oct. 28- ? Nov. 4-? PLANTATION AM. HERITAGE ? * District 16-6A games
  13. Every year before the states second oldest rivalry, both the Palatka and St. Augustine seniors are honored regardless who hosts the game.
  14. Can we wait till after July 1 to make predictions? Its still transfer season and its only going to worse in July.
  15. I was told that but didn't know if it was official yet
  16. Need a game check the list every day
  17. Updated now with teams I am familiar with
  18. The following schools could be needing games to play in 2016, anybody else needing games Aug 19: Raines, Duval Charter, University Christian, Union County, Providence, Harvest, NFEI, Christs Church, John Paul, Rocky Bayou, Oxbridge , Everglades Prep, Calvary Christian, Cardinal Gibbons, North Florida Christian Aug 26: Fort White, Chiefland, Hawthorne, St. Johns Country Day, NFEI, Oxbridge, Everglades Prep Sept 2: Sandalwood, Arlington Country Day, Rockledge, Silver Palms Sept 9: Arlington Country Day, Duval Charter, Florida Deaf, NFEI, Silver Palms Sept 16: CCC, Fort White, Duval Charter, Munroe Day, Arlington Country Day, NFEI, Faith Christian Sept 23: Jackson, John Paul, Munroe Day, Arlington Country Day, Springstead Sept 30: Northwestern, Florida Deaf, St. Johns Country Day, NFEI, University School Oct 7: Jackson, Florida Deaf, Duval Charter, NFEI, Springstead Oct 14: Godby, NFEI Oct 21: Godby, Jackson, Hawthorne, St. Johns Country Day, Central Fla Christian Oct 28: St. Johns Country Day, NFEI, University School Nov 4: Chiefland, St. Johns Country Day, NFEI, John Paul
  19. Colquit would have to come to Columbia to be pre-season, if you play in Georgia it counts..
  20. Columbia Fan, Think of the possibilities for a 2017 schedule KOC-Dr. Phillips 1. at Valdosta (8A) 2. Buchholz (7A) 3. Lowndes (8A) 4. at Lincoln (7A) 5. Gainesville (6A) 6. at Madison County (1A) 7. OPEN 8. Niceville (6A) 9. Baker County (5A) 10. at Clay (6A) 11. at Suwannee (5A) Only potential rematches would be Lincoln or Buchholz Gainesville
  21. If I am a 8A school, do I have to play any 8A games at all, or can I schedule games against top 7A, 6A, 5A teams. If there are no districts If I am Sandalwood, I don't have to play Mandarin, Palm Coast, Deland, Spruce Creek, Dr. Phillips,, Apopka, instead I schedule Niceville, Godby, St. Thomas Aquinas, Booker T Washington.
  22. Valdosta and Columbia use to be a annual mark your calendar battle every year though.
  23. I have a Columbia football program, no Gateway school wants anything to do with Columbia, you guys use to kill everybody Raines, Ribault, Sandalwood didn't matter.
  24. With the changes coming to the playoffs, teams could form conferences to help schedule games. Here are some of the statewide all sports public school conferences that already exist. Gateway West: First Coast, Raines, Ribault, Stanton, Jackson, Paxon, Lee, Ed White, Baldwin, Westside East: Parker, Sandalwood, Fletcher, Englewood, Wolfson,, Atlantic Coast, Mandarin St. Johns River West: Middleburg, Orange Park, Fleming Island, Bartram Trail East: Nease, St. Augustine, Palatka, Menendez, Matanzas Collier County Barron Collier, Golden Gate, Gulf Coast, Immokalee, Lely, Naples, Palmetto Ridge Five Star Atlantic, Deland, Deltona, Mainland, New Smyrna Beach, Palm Coast, Pine Ridge, Seabreeze, Spruce Creek, University Seminole Athletic Hagerty, Oviedo, Winter Springs, Lake Brantley, Lake Mary, Seminole, Lyman, Lake Howell Orange Belt Harmony, Celebration, Osceola, St. Cloud, Liberty, Gateway, Poinciana Sunshine Athletic Sunlake, River Ridge, Pasco, Land O' Lakes, Mitchell, Zephyhills, Wiregrass, Hudson, Ridgewood, Fivay, Anclote, Gulf, Wesley Chapel Suwannee Union County, Dixie County, Newberry, Chiefland, Williston Marion County Athletic Vanguard, Forest, Belleview, Dunnellon, West Port, Lake Weir, North Marion Metro East: Oak Ridge, Winter Park, University, Timber Creek, Colonial, Freedom, Boone, Lake Nona, Cypress Creek, East River West: Apopka, Wekiva, West Orange, Dr. Phillips, Olympia, Edgewater, Ocoee, Jones, Evans Cape Coast Viera, Eau Gallie, Cocoa, Heritage, Palm Bay, Rockledge, Astronaut, Bayside, Space Coast, Cocoa Beach, Melbourne, Titusville, Merritt Island, Satellite Treasure Coast FP Central, Martin County, South Fork, Centennial, Vero Beach, Jensen Beach, Sebastian River, Treasure Coast, Okeechobee, Port St Lucie, Westwood Pinellas County Athletic Boca Ciega, Clearwater, Countryside, Dixie Hollins, Dunedin, East Lake, Gibbs, Lakewood, Largo, Northeast, Osceola, Palm Harbor, Pinellas Park,, Seminole, St. Petersburg, Tarpon Springs Lee County South Fort Myers, Fort Myers, Dunbar, Mariner, Riverdale, North Fort Myers, Cypress Lake, East Lee, Ida Baker, Island Coast, Cape Coral, Lehigh, Estero Western American: Sickles, Plant, Steinbrenner, Alonso, Blake, Gaither, Robinson, Jefferson, Leto Federal: Durant, Lennard, Brandon, Plant City, East Bay, Riverview, Newsome, Bloomingdale, Spoto National: Wharton, Armwood, Middleton, Chamberlain, Hillsborough, Tampa Bay Tech, King, Freedom, Strawberry Crest Palm Beach Athletic Conference North: Dwyer, Jupiter, PB Gardens, PB Lakes, Suncoast Central: Lake Worth, Forest Hill, Santaluces, Boynton Beach, Park Vista, Leonard West: Wellington, Royal Palm Beach, PB Central, Seminole Ridge South: Boca Raton, Spanish River, Atlantic, Olympic Heights, West Boca Raton GMAC Every public school in Miami over 30 schools Broward County Athletic Every public school in Broward over 30 schools
×
×
  • Create New...