TALLAHASSEE, Fla – For the first time in the history of the Capital City Classic, an all-tournament team is being published in joint-effort by FloridaHSFootball.com and the Capital City Classic Girls Flag Football Tournament.

The Capital City Classic FloridaHSFootball.com All-Tournament teams are strictly based on the performances of the players that participated in their games from the weekend of tournament games using a combination of observations and notes from coaches, FloridaHSFootball.com and Varsity Sports Network.

Without further ado, here is the 9th Annual FloridaHSFootball.com Capital City Classic All-Tournament Teams from the weekend of April 5-6, 2019.

Advertisement

GOLD BRACKET

Idalys Acosta
Corner/Rusher
Alonso (Tampa)

Sophie Bailey
Running Back/Linebacker
Robinson (Tampa)

Mariah Bell
Wide Receiver
Niceville

Myanna Garrett
Wide Receiver/Rusher
Wekiva (Apopka)

Amanda Greaser
Safety/Wide Receiver
Alonso (Tampa)

Macey Hatton
Rusher
Robinson (Tampa)

Gisele Jones
Wide Receiver/Linebacker/Cornerback
Godby (Tallahassee)

Emily Kemp
Wide Receiver/Quarterback/Safety
Robinson (Tampa)

Macy McClintock
Quarterback
Robinson (Tampa)

Jenna Meath
Wide Receiver/Running Back
Tarpon Springs

Sara Rheintgen
Quarterback
Alonso (Tampa)

Essence Nobles
Rusher
Godby (Tallahassee)

Sedayjha “Dede” Payne
Wide Receiver/Safety
Wekiva (Apopka)

Devyn Silvestri
Quarterback
Newsome (Lithia)

Alexis Smith
Wide Receiver/Defensive Back
Robinson (Tampa)

Erin Turral
Linebacker/Wide Receiver
Lincoln (Tallahassee)

SILVER BRACKET

Olivia Altman
Wide Receiver
Mandarin (Jacksonville)

Aryiel Bryant
Athlete
Pembroke Pines Charter

Lexi Erb
Quarterback
Mandarin (Jacksonville)

Lasage Ferguson
Wide Receiver/Safety
Madison County

Keshonda Gaskins
Wide Receiver/Defensive Back
Rickards (Tallahassee)

Alyssia Gillium
Wide Receiver/Defensive Back
Rickards (Tallahassee)

Logan Gonzales
Wide Receiver
Mandarin (Jacksonville)

Elise Liggett
Quarterback/Safety
Martin County (Stuart)

Emilee Moberg
Center/Safety
Martin County (Stuart)

Zharia Norwood
Wide Receiver/Defensive Back
Madison County

Jasleen Nguyen
Wide Receiver/Rusher
Martin County (Stuart)

Shatyavia Riche
Quarterback/Running Back/Wide Receiver/Safety
Belleview

Angelina Rodriguez
Safety/Wide Receiver
St. Cloud

Elise Schmidt
Quarterback
St. Cloud

Surrya Walsh
Running Back
FAMU DRS (Tallahassee)

Scrap Woodfaulk
Quarterback/Linebacker
Rickards (Tallahassee)

BRONZE BRACKET

Reese Brewster
Running Back/Linebacker
Atlantic (Port Orange)

Alexia Brooks
Quarterback/Defensive Back
Atlantic (Port Orange)

Georgia Brown
Running Back/Wide Receiver/Linebacker
Pompano Beach

Paris Colbert
Outside Linebacker
Pompano Beach

Shay Crooks
Quarterback/Linebacker
Pace

Christine DeAlmedia
Rusher
Pompano Beach

Marley DeRigo
Rusher/Running Back
Wharton (Tampa)

Sophie Hightower
Quarterback/Wide Receiver
Leon (Tallahassee)

Sydney Jenkins
Wide Receiver/Defensive Back
Leon (Tallahassee)

Savannah Klinger
Quarterback/Defensive Back
Wharton (Tampa)

Destiny Kornegay
Defensive Back
Pace

Autumn Manor
Wide Receiver/Rusher
Pace

Makayla Michael
Wide Receiver/Defensive Back
Pace

Marinique Reddin
Wide Receiver/Safety
Wharton (Tampa)

Shaniya Storey
Running Back/Rusher
Leon (Tallahassee)

Ja’daa Wilson
Running Back
Wakulla (Crawfordville)