Connect with us

Latest Headlines

Joe Pinkos’ Weekly Game Forecast – Week 6

JOE PINKOS’ POWER RATINGS

Florida High School Football

FORECAST FOR WEEK 6

Joe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification/conference of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification/conference is noted for inter-classification/inter-conference games.

Class 8A
Belen Jesuit 36 over Braddock
Bloomingdale 1 over Alonso
Boca Raton 26 over Spanish River
Centennial 12 over Treasure Coast
Colonial 35 over Cypress Creek
Columbus 44 over Miami Beach
Coral Gables 37 over South Miami
Coral Reef 7 over Miami Palmetto
Cypress Bay 7 over Cooper City
Deerfield Beach 13 over Taravella
Douglas 10 over South Plantation
Dr. Phillips 21 over Boone
Evans 4 over Olympia
Ferguson 1 over Varela
First Coast 30 over Mandarin
Flagler Palm Coast 34 over West Port
Flanagan 17 over Everglades
Hialeah Gardens 3 over Hialeah
Lake Mary 28 over Lake Brantley
Manatee 32 over Sarasota Riverview
Miami High 51 over Coral Park
Miramar 61 over McArthur
Monarch 26 over Coral Springs
Newsome 10 over Wharton
North Miami 23 over North Miami Beach
Oviedo 26 over University-Orlando
Palm Beach Central 11 over Santaluces
Palm Beach Gardens 5 over Seminole Ridge
Park Vista 6 over John I. Leonard
Plant 35 over Riverview
Reagan 27 over Dr. Krop
Sanford Seminole 7 over Spruce Creek
South Dade 7 over Southridge
Southwest Miami 42 over Sunset
St. Petersburg 34 over Palm Harbor University
Timber Creek 11 over Winter Park
University-Orange City 27 over DeLand
Vero Beach 11 over Fort Pierce Central
Wellington 18 over Jupiter
West Orange 6 over Apopka

Class 7A
American 25 over Hialeah-Miami Lakes
Atlantic-Delray Beach 58 over Olympic Heights
Boyd Anderson 1 over Northeast-Oakland Park
Braden River 23 over Sarasota
Brandon 31 over (5A) Middleton
Buchholz 2 over (6A) Bartram Trail
Charlotte 14 over Riverdale
Countryside 17 over Clearwater
Durant 10 over Strawberry Crest
East Lake 40 over Seminole
East River 25 over Ocoee
Ely 31 over Fort Lauderdale
Fletcher 14 over Atlantic Coast
Fort Myers 17 over Port Charlotte
Gaither 18 over Wiregrass Ranch
Haines City 21 over Ridge Community
Kathleen 1 over Bartow
Kissimmee Osceola 3 over (5A) Auburndale
Lake Howell 7 over East Ridge
Lake Nona 31 over Gateway
Lake Worth 12 over Forest Hill
Lakeland 42 over George Jenkins
Lakewood Ranch 7 over North Port
Leon 3 over Crestview
Liberty 24 over Celebration
Lincoln 43 over Chiles
Mater Academy 21 over Goleman
Mourning 3 over Westland Hialeah
Niceville 17 over Tate
Nova 21 over (Ind.) West Broward
Oak Ridge 18 over Winter Springs
Oakleaf 9 over Fleming Island
Pinellas Park 16 over Northeast-St. Pete
Plant City 6 over East Bay
Plantation 19 over Hollywood Hills
Royal Palm Beach 6 over William T. Dwyer
Sebastian River 6 over Martin County
Sickles 10 over Freedom-Tampa
St. Cloud 27 over Harmony
St. Thomas Aquinas 63 over South Broward
Steinbrenner 15 over Tampa Bay Tech
Viera 32 over Eau Gallie
West Boca Raton 21 over Palm Beach Lakes

Class 6A
Barron Collier 4 over Palmetto Ridge
Bayside 18 over Jensen Beach
Blake 13 over Chamberlain
Boynton Beach 38 over (3A) Cardinal Newman
Choctawhatchee 8 over (5A) Rickards
Coconut Creek 37 over Suncoast
Columbia 27 over Orange Park
Creekside 3 over Matanzas
Dillard 1 over Stranahan
Edgewater 12 over Leesburg
Escambia 19 over Pensacola
Gainesville 20 over Ocala Forest
Gulf Coast 34 over Estero
Heritage 32 over Port St. Lucie
Hillsborough 6 over King
Ida Baker 16 over Lehigh
Jefferson 37 over Leto
Largo 9 over Seminole Osceola
Lennard 9 over Robinson
Mainland 58 over Deltona
Miami Central 37 over Homestead
Middleburg 26 over Terry Parker
Milton 13 over Pensacola Washington
Naples 34 over (5A) Lely
Navarre 43 over Fort Walton Beach
New Smyrna Beach 21 over Pine Ridge
Northwestern 22 over Norland
Pace 9 over Pine Forest
Robert E. Lee 17 over Englewood
Sebring 1 over Lake Region
South Fork 30 over Westwood
South Fort Myers 60 over East Lee County
Springstead 16 over Fivay
St. Augustine 31 over Nease
Sunlake 15 over Mitchell
Vanguard 12 over Citrus
Venice 51 over Dixie Hollins
Winter Haven 4 over Lake Gibson

Class 5A
American Heritage-Plantation 21 over Miami Jackson
Baker County 29 over Wolfson
Bishop Moore 27 over Tavares
Booker 1 over Hardee
Cape Coral 3 over Island Coast
Clay 5 over Ridgeview
DeSoto 37 over Bayshore
Dunbar 26 over Mariner
Dunnellon 30 over Belleview
Eustis 21 over (4A) Keystone Heights
Godby 10 over Wakulla
Gulf Breeze 10 over Rutherford
Hudson 4 over Gulf
Immokalee 14 over Golden Gate
Jesuit 12 over Spoto
Lake Wales 47 over Poinciana
Lakewood 28 over Boca Ciega
Merritt Island 4 over Satellite
Mount Dora 47 over Lake Highland Prep
Mulberry 1 over Tenoroc
Nature Coast 12 over Hernando
North Marion 28 over Crystal River
North Fort Myers 30 over Cypress Lake
Palatka 20 over Menendez
Palm Bay 17 over Titusville
Pensacola Catholic 9 over Mosley
Ribault 7 over Bishop Kenny
Ridgewood 4 over Wesley Chapel
River Ridge 38 over Anclote
Rockledge 3 over Astronaut
South Sumter 33 over Pasco
Suwannee 24 over Eastside
Tarpon Springs 13 over Gibbs
Titusville 18 over (6A) Matanzas (Monday)
Weeki Wachee 1 over Central-Brooksville
West Florida Tech 25 over Bay
Westside 40 over Stanton Prep
Yulee 15 over Paxon

Class 4A
Andrew Jackson 5 over West Nassau
Bradford 14 over Interlachen
Clewiston 52 over Avon Park
Cocoa 70 over Cocoa Beach
Florida High 16 over Walton
Fort White 26 over Fernandina Beach
Glades Central 42 over Somerset Academy
Gulliver Prep 15 over Edison
LaBelle 3 over Lake Placid
Madison County 32 over Taylor County
Marianna 21 over East Gadsden
Raines 60 over Baldwin
Space Coast 7 over Jones
Umatilla 4 over The Villages

Class 3A
American Heritage-Delray 13 over Pahokee
Berkeley Prep 6 over Fort Meade
Bishop Verot 42 over Out-of-Door Academy
Calvary-Clearwater 4 over Admiral Farragut
Clearwater Central Catholic 69 over St. Pete Catholic
Father Lopez 15 over P.K. Yonge
Frostproof 3 over Tampa Catholic
John Carroll 26 over Orangewood Christian
Melbourne Central Catholic 3 over The First Academy
Providence 7 over (2A) North Florida Christian
Trinity Catholic 51 over Maclay
Trinity Christian-Jacksonville 42 over Episcopal
Trinity Prep 6 over Holy Trinity Episcopal
Westminster Christian 32 over Chaminade

Class 2A
Cambridge 19 over Northside Christian
Carrollwood Day 24 over Canterbury-St. Pete
Cedar Creek Christian 20 over Eagle’s View Academy
Dade Christian 11 over St. John Neumann
Foundation Academy 21 over (1A) Hawthorne
Frankfort KY 7 over First Baptist
Glades Day 20 over (GCFC) Archbishop McCarthy
Harvest Community 18 over Christ’s Church Academy
Indian Rocks Christian 46 over Bradenton Christian
Jupiter Christian 30 over Marco Island Academy
Moore Haven 4 over Evangelical Christian
St. Edward’s 46 over (Ind.) Citrus Park Christian
University Christian 17 over Duval Charter
Victory Christian 28 over Agape Christian
Village Academy 17 over Boca Raton Christian
Warner Christian 65 over (Ind.) Halifax Academy

Class 1A
Baker 8 over Freeport
Blountstown 44 over Bozeman
Bronson 18 over Bell
Chiefland 7 over (2A) Trinity Christian-Deltona
Crescent City 46 over Wildwood
Dixie County 6 over Union County
Graceville 2 over Sneads
Hamilton County 17 over Lafayette
Jefferson County 30 over Branford
Liberty County 20 over West Gadsden
Northview 31 over Jay
Port St. Joe 57 over Franklin County
South Walton 2 over Chipley
Trenton 20 over Hilliard
Vernon 35 over Cottondale
Wewahitchka 10 over (Ind.) North Bay Haven
Williston 1 over Newberry

Independent
Doral Academy 33 over Somerset Charter
IMG Academy 43 over (4A) Monsignor Pace
Potter’s House Christian 11 over Arlington Country Day

Florida Independent Football Conference (FIFC)
Highlands Christian 18 over (Ind.) Pinecrest Prep

Gold Coast Football Conference (GCFC)
Key West 33 over Pembroke Pines Charter
North Broward Prep 20 over Coral Glades
Oxbridge Academy 67 over Inlet Grove
North Florida Football Conference (NFFC)
Aucilla Christian 19 over Munroe Day
Maryland Deaf 7 over Florida Deaf
Rocky Bayou Christian 33 over (Ind.) Beacon of Hope

Southeastern Football Conference (SFC)
Coral Shores 42 over Archbishop Curley
Coral Springs Charter 12 over Calvary-Fort Lauderdale
Florida Christian 10 over St. Andrew’s
King’s Academy 24 over Pope John Paul II
Miami Country Day 6 over Marathon
Pine Crest 17 over Benjamin
Ransom Everglades 8 over (FIFC) Hillel
Westminster Academy 18 over Immaculata-LaSalle

Sunshine State Athletic Conference (SSAC)
All Saints Academy 13 over Merritt Island Christian
Berean Christian 61 over St. John Lutheran
Central Florida Christian 16 over Legacy
Community School of Naples 17 over (Ind.) Gateway Charter
Mount Dora Bible 48 over Ocala Christian
Orlando Christian Prep 63 over International Community
Seffner Christian 31 over Bishop McLaughlin
Seven Rivers Christian 16 over First Academy-Leesburg
St. Francis 14 over (NFFC) Oak Hall
St. Stephen’s Episcopal 4 over Santa Fe Catholic
The Master’s Academy 17 over Faith Christian
Windermere Prep 70 over Lake Mary Prep
Zion Lutheran 3 over Canterbury-Fort Myers







Advertisement

Become an FHSF Patron!

If you like what you see, become a Florida HS Football Patron on Patreon!

Become a Patron!

Sign Up For Our Newsletters

Media Partner

Follow Us on Twitter

Like Us on Facebook

Advertisement

More in Latest Headlines