Connect with us

Latest Headlines

Joe Pinkos’ Weekly Game Forecast – Week 9

Help support the No. 1 Independent high school sports website in the State of Florida by becoming a FRIEND of FloridaHSFootball.com for as little as $3.00 per month by clicking here.

JOE PINKOS’ POWER RATINGS

Florida High School Football

FORECAST FOR WEEK 9

Joe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification/conference of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification/conference is noted for inter-classification/inter-conference games.

Class 8A
Apopka 10 over (6A) Edgewater
Belen Jesuit 29 over Sunset
Bloomingdale 10 over Newsome
Boone 52 over Cypress Creek
Columbus 24 over Miami High
Coral Gables 56 over Coral Park
Coral Springs 17 over Piper
DeLand 13 over (4A) Madison County
Douglas 6 over Taravella
Dr. Phillips 43 over Evans
Everglades 4 over Cooper City
First Coast 55 over West Port
Flanagan 77 over (Ind.) West Broward
Freedom-Orlando 12 over Colonial
Hialeah 11 over Dr. Krop
Killian 10 over South Dade
John I. Leonard 20 over Santaluces
Lake Brantley 3 over Sanford Seminole
Lake Mary 14 over Spruce Creek
Mandarin 24 over Sandalwood
Miramar 19 over Cypress Bay
Monarch 35 over South Plantation
North Miami 20 over Reagan
North Miami Beach 29 over Hialeah Gardens
Oviedo 6 over Winter Park
Palm Beach Central 55 over Spanish River
Park Vista 6 over Boca Raton
Plant 45 over Wharton
Riverview 1 over Alonso
Sarasota Riverview 2 over (7A) Lakewood Ranch
Seminole Ridge 4 over (3A) Pahokee
South Miami 9 over Miami Beach
Southridge 30 over Miami Palmetto
Southwest Miami 4 over Ferguson
St. Petersburg 43 over (6A) Dixie Hollins
Timber Creek 5 over Hagerty
University-Orange City 31 over Lyman
Varela 7 over Braddock
Vero Beach 13 over Palm Beach Gardens
Western 18 over McArthur

Class 7A
American 62 over Mourning
Bartow 10 over Haines City
Braden River 33 over North Port
Brandon 11 over East Bay
Charlotte 8 over (6A) Ida Baker
Clearwater 13 over Northeast-St. Pete
Countryside 34 over Seminole
East Lake 13 over Pinellas Park
Fleming Island 1 over Atlantic Coast
Fletcher 14 over Buchholz
Fort Lauderdale 6 over Boyd Anderson
Fort Myers 59 over (6A) Estero
Gaither 10 over Tampa Bay Tech
Hialeah-Miami Lakes 39 over Westland Hialeah
Kathleen 27 over George Jenkins
Kissimmee Osceola 31 over Gateway
Lake Nona 52 over Celebration
Lakeland 41 over Ridge Community
Lincoln 49 over (4A) Taylor County
Mater Academy 6 over Miami Springs
Melbourne 21 over Martin County
Nova 4 over South Broward
Oak Ridge 38 over Lake Howell
Palm Beach Lakes 8 over Forest Hill
Palmetto 29 over Sarasota
Plant City 21 over Strawberry Crest
Plantation 32 over Northeast-Oakland Park
Riverdale 18 over (6A) East Lee County
Royal Palm Beach 66 over Olympic Heights
Sebastian River 20 over Eau Gallie
Sickles 14 over Wiregrass Ranch
St. Cloud 17 over Liberty
St. Thomas Aquinas 40 over Hollywood Hills
Steinbrenner 3 over Freedom-Tampa
Tate 25 over (6A) Fort Walton Beach
Viera 39 over (4A) Space Coast
Wekiva 20 over Ocoee
West Boca Raton 21 over Lake Worth
William T. Dwyer 13 over Atlantic-Delray Beach
Winter Springs 47 over East Ridge

Class 6A
Armwood 42 over King
Bartram Trail 18 over Matanzas
Bayside 24 over Okeechobee
Boynton Beach 10 over Coconut Creek
Columbia 24 over Robert E. Lee
Dillard 28 over Suncoast
Ed White 38 over Middleburg
Escambia 8 over Pace
Gainesville 9 over Citrus
Gulf Coast 8 over Barron Collier
Hallandale 24 over Stranahan
Heritage 12 over South Fork
Hillsborough 6 over (7A) Durant
Homestead 17 over (4A) Edison
Jefferson 1 over Chamberlain
Lake Gibson 3 over Largo
Lake Region 42 over (5A) Tenoroc
Land O’ Lakes 11 over Fivay
Lennard 31 over Leto
Miami Central 26 over Carol City
Naples 33 over Palmetto Ridge
Nease 26 over (Ind.) Arlington Country Day
New Smyrna Beach 3 over Deltona
Ocala Forest 3 over (5A) Nature Coast
Orange Park 30 over Terry Parker
Pensacola 10 over Pensacola Washington
Pine Forest 7 over Milton
Port St. Lucie 9 over Westwood
Robinson 16 over Blake
Seabreeze 44 over Pine Ridge
Seminole Osceola 1 over (8A) Palm Harbor University
South Lake 18 over (5A) Mount Dora
Springstead 1 over Mitchell
St. Augustine 20 over Creekside
Vanguard 12 over Lake Weir

Class 5A
American Heritage-Plantation 1 over (3A) American Heritage-Delray
Astronaut 6 over Satellite
Auburndale 11 over Lake Wales
Baker County 42 over Stanton Prep
Bay 14 over (7A) Chiles
Bishop Kenny 14 over Yulee
Bishop Moore 69 over Lake Highland Prep
Booker 15 over Bayshore
Cape Coral 17 over (6A) Lehigh
Cardinal Gibbons 6 over (7A) Ely
Clay 14 over Palatka
Crystal River 17 over Belleview
Cypress Lake 7 over Mariner
Dunedin 10 over Boca Ciega
Dunnellon 1 over Eastside
Godby 21 over (4A) Florida High
Gulf 26 over Ridgewood
Island Coast 17 over Dunbar
Lakewood 2 over Tarpon Springs
Lely 17 over (6A) Sebring
Merritt Island 1 over Palm Bay
Miami Jackson 29 over (4A) Monsignor Pace
Mosley 28 over Rutherford
Mulberry 32 over Poinciana
North Fort Myers 1 over Lemon Bay
North Marion 6 over Santa Fe
Pasco 31 over Central-Brooksville
Pensacola Catholic 6 over Gulf Breeze
Ponte Vedra 7 over Menendez
Ribault 17 over Paxon
River Ridge 35 over Hudson
South Sumter 54 over Weeki Wachee
Southeast 11 over Hardee
Spoto 37 over Middleton
Suwannee 10 over (4A) Fort White
Tavares 11 over Eustis
Titusville 24 over Rockledge
Wakulla 10 over (2A) North Florida Christian
Wesley Chapel 8 over Anclote
West Florida Tech 13 over Arnold
Westside 43 over Wolfson
Zephyrhills 21 over Hernando

Class 4A
Bolles 39 over Andrew Jackson
Booker T. Washington 56 over (6A) Norland
Clewiston 14 over (2A) Glades Day
Cocoa 41 over Atlantic-Port Orange
Glades Central 1 over (6A) Northwestern
Jones 43 over Cocoa Beach
Keystone Heights 25 over Interlachen
Raines 40 over West Nassau
Somerset Academy 56 over (Ind.) Miami Community Charter
The Villages 35 over (1A) Wildwood
Umatilla 29 over Bradford
Walton 4 over (1A) Northview

Class 3A
Berkeley Prep 10 over (Ind.) Montverde Academy
Bishop Verot 26 over (4A) Lake Placid
Calvary-Clearwater 48 over (Ind.) N.E.W. Generation Prep
Clearwater Central Catholic 38 over Admiral Farragut
Episcopal 28 over St. Pete Catholic
Father Lopez 10 over (SSAC) Seffner Christian
Fort Meade 16 over Frostproof
Lakeland Christian 1 over Tampa Catholic
Maclay 40 over (NFFC) John Paul II Catholic
Melbourne Central Catholic 42 over Orangewood Christian
The First Academy 21 over Holy Trinity Episcopal
Trinity Catholic 21 over (6A) Lake Minneola
Trinity Christian-Jacksonville 37 over (2A) Warner Christian
Trinity Prep 17 over (2A) Foundation Academy

Class 2A
Boca Raton Christian 25 over (FIFC) Hillel
Cambridge 14 over Carrollwood Day
Cedar Creek Christian 16 over Harvest Community
Champagnat Catholic 35 over (8A) Treasure Coast
Dade Christian 5 over (GCFC) North Broward Prep
Duval Charter 55 over Christ’s Church Academy
FAMU DRS 1 over (1A) Liberty County
First Baptist 41 over Evangelical Christian
Marco Island Academy 8 over (SSAC) Canterbury-Fort Myers
Moore Haven 3 over (4A) LaBelle
Northside Christian 26 over Canterbury-St. Pete
St. Edward’s 1 over Trinity Christian-Deltona
University Christian 30 over Eagle’s View Academy
Victory Christian 7 over (3A) Cardinal Mooney
Village Academy 16 over Jupiter Christian

Class 1A
Baker 48 over Franklin County
Blountstown 36 over Holmes County
Branford 9 over (Ind.) Cornerstone Charter
Bronson 24 over Hawthorne
Chipley 32 over Bozeman
Crescent City 21 over (2A) Agape Christian
Dixie County 18 over Newberry
Hilliard 25 over Bell
Jay 4 over Cottondale
Lafayette 16 over (3A) P.K. Yonge
Port St. Joe 25 over West Gadsden
Sneads 19 over (Ind.) North Bay Haven
South Walton 41 over Freeport
Taylor-Pierson 7 over (NFFC) Florida Deaf
Trenton 4 over (4A) Marianna
Union County 17 over Chiefland
Vernon 14 over Wewahitchka

Independent
Beacon of Hope 15 over (SSAC) Merritt Island Christian
Keys Gate Charter 26 over (4A) University School
Lecanto 1 over (1A) Williston
Potter’s House Christian 7 over (1A) Jefferson County
Somerset Charter 4 over Everglades Prep

Florida Independent Football Conference (FIFC)
Palmer Trinity 48 over (Ind.) Pinecrest Prep

Gold Coast Football Conference (GCFC)
Archbishop McCarthy 47 over Coral Glades
Key West 63 over Inlet Grove
Oxbridge Academy 47 over Pembroke Pines Charter

North Florida Football Conference (NFFC)
Georgia Christian GA 20 over Aucilla Christian
St. Johns Country Day 41 over (SSAC) Temple Christian Academy
St. Joseph 42 over Oak Hall

Southeastern Football Conference (SFC)
Playoff Quarterfinals
Calvary-Fort Lauderdale 28 over Immaculata-LaSalle
Coral Springs Charter 20 over King’s Academy
Pine Crest 6 over Coral Shores
Westminster Academy 28 over Florida Christian
Consolation Games
Benjamin 10 over St. Andrew’s
Pope John Paul II 22 over Archbishop Curley
Developmental Division
Pompano Beach 21 over Marathon
Ransom Everglades 7 over Miami Country Day

Sunshine State Athletic Conference (SSAC)
Berean Christian 66 over International Community
Central Florida Christian 45 over All Saints Academy
Faith Christian 4 over Ocala Christian
First Academy-Leesburg 40 over The Master’s Academy
Keswick Christian 21 over (Ind.) Citrus Park Christian
Orlando Christian Prep 14 over (Ind.) Gateway Charter
Santa Fe Catholic 9 over Legacy
Seffner Christian 28 over (Ind.) Shorecrest Prep
Seven Rivers Christian 19 over (Ind.) Halifax Academy
Southwest Florida Christian 3 over (2A) Bradenton Christian
St. Stephen’s Episcopal 17 over (3A) Out-of-Door Academy
Windermere Prep 32 over Santa Fe Catholic (Monday)
Windermere Prep 45 over Bishop McLaughlin
Zion Lutheran 22 over (FIFC) Highlands Christian

Forecast Record
Last Week 209-39, 84.3%
Season 1,589-390, 80.3%







Advertisement

Media Partner

Follow Us on Twitter

Like Us on Facebook

Advertisement

Advertisements


More in Latest Headlines