The 2015 Coaches Moving Van is already in full swing with changes coming already from all corners of the state. Watch here for changes this off-season.

If you see a head coaching change to report or do not see listed on here, please email the information to us at football@floridahsfootball.com

Last Updated: Wednesday July 22, 2015

Advertisement
PANHANDLE
School District Outgoing Coach Incoming Coach
Escambia 1A-6 Willie Spears Mike Davis
Fort Walton Beach 6A-3 Mike Owens Tommy Johnson
Graceville 1A-2 Ty Wise Grant Thompson
Holmes County 1A-3 Brad Johnson Kevin Womble
North Bay Haven IND Jared Hale Jeff Lee
Pensacola 6A-1 Mike Bennett Mike Mincy
Tate 6A-1 Ronnie Douglas Jay Lindsey
Vernon 1A-2 Bobby Johns Willie Spears
BIG BEND
School District Outgoing Coach Incoming Coach
No coaching changes
NORTH CENTRAL FLORIDA
School District Outgoing Coach Incoming Coach
Hamilton County 1A-5 Blair Armstrong Seth Stebbins
Hawthorne 1A-6 Ellis Walker Cornelius Ingram
Oak Hall IND Scott McDaniel Matt DiBernardo
St. Francis IND Dave Lamarre Scott McDaniel
Trinity Catholic 3A-3 John Brantley III Joe Sturdivant
Williston 1A-7 Cliff Lohrey Justin Wentworth
NORTHEAST FLORIDA
School District Outgoing Coach Incoming Coach
Atlantic Coast 7A-3 Kevin Sullivan Matt Elliot
Bishop Snyder IND Brian “Jake” McCrae Travis Markoski
Creekside 7A-3 Greg Stanton Jeff Schaum
Christ’s Church Academy IND Tripp Merritt Jim Stomps
Duval Charter 3A-2 Mike Hunter Bernard Harrell
Eagle’s View 2A-2 Jerry Crafts Frank Andrea
Ed White 6A-4 Paul Pierson Terry Gilliam
Fernandina Beach 4A-2 Travis Hodge Josh Charles (interim)
Flagler Palm Coast 8A-1 Caesar Campana Tommy Moody
Hilliard 1A-6 Doug Allison Zack Whittenburg
Interlachen 4A-3 Mike Cullison Lantz Lowery
Palatka 5A-5 Randy Hestrom Bobby Humphries
Terry Parker 5A-4 Randy Glass Tommy Balom
EAST CENTRAL FLORIDA
School District Outgoing Coach Incoming Coach
Atlantic (Port Orange) 4A-5 Tim Smith Buster Davis
New Smyrna Beach 6A-13 Lance Jenkins Kevin Hubbard
Seabreeze 6A-13 Marc Beach Gerald “Skip” Saunier
Warner Christian 2A-3 DJ Mayo Chris Green
WEST CENTRAL FLORIDA
School District Outgoing Coach Incoming Coach
Central Florida Christian IND Mike Bonneville John Davis
East River 7A-4 Marc Rankin Doug Gabriel
Evans 8A-4 Richard Turner TBA
Lake Minneola 7A-4 Corey Brinson Walter Banks
Leesburg 6A-5 Rich Maresco Doug Allison
Mount Dora 4A-4 Ben Bullock Donnie Burchfield
Mount Dora Christian IND Dennis Cardoso Matt McGonigal
Oak Ridge 8A-5 Elijah Williams Tyrone Sapp
Ocoee 7A-4 Dale Salapa Ben Bullock
Olympia 8A-5 Tom Paloucci Kyle Hayes
Poinciana 5A-13 Jeff Mathis Ken Knapczyk
Tavares 5A-13 Chris Gauntlett Dave Lamarre
University (Orlando) 8A-3 Don Stark Jim Pusateri
HEARTLAND
School District Outgoing Coach Incoming Coach
Auburndale 6A-8 Kenneth Grantham Billy Deeds
Bartow 7A-7 Jason Butler Brian “Jake” McCrae
Jordan Christian Prep IND New Program Grady Morrell III
Lake Placid 4A-6 Jason Robinson Jerry Hundell
Lake Region 6A-8 Randy Howze Craig Merson
NORTH SUNCOAST
School District Outgoing Coach Incoming Coach
Bishop McLaughlin IND Craig Moore Jeff Sywmer
Fivay 5A-8 Chris Taylor John Diehl
Hudson 5A-8 Mark Kantor Rob Mahler
Wiregrass Ranch 7A-8 Arturo Meza Mark Kantor
TAMPA BAY
School District Outgoing Coach Incoming Coach
Blake 6A-7 Darryl Gordon Adam Hill
Clearwater 6A-9 Donnie Abraham Donnie Mesick
Dixie Hollins 6A-9 Shannon Brooks Shane Wheeler
Gibbs 5A-9 Rick Kravitz Jon Thompson
Plant City 7A-9 Wayne Ward Greg Meyer
St. Petersburg Catholic 3A-5 Dave Cleppe Shannon Brooks
Tarpon Springs 5A-9 Ron Hawn Mike Lube
SOUTHWEST FLORIDA
School District Outgoing Coach Incoming Coach
Barron Collier 6A-12 Dan Pallante Mark Jackson
Cardinal Mooney 3A-5 Josh Smithers Drew Lascari
Estero 6A-11 Mark Jackson Jeff Hanion
IMG Academy IND Chris Weinke Kevin Wright
Immokalee 5A-12 Rich Dombrowski Dale Moore
Island Coast 6A-10 Wayne Blair John Schwochow
Lehigh 6A-11 Nate Sund James Chaney
Moore Haven 2A-7 Alphonso Smih Richard Roudybush
North Port 7A-11 Larry Detweiler Brian Hatler
Out-of-Door 2A-5 Brett Timmons TBA
Palmetto Ridge 6A-12 Ryan Mitchell Chris Toukonen
St. John Neumann 2A-7 Alfredo Molina Simon Codrington III
South Fort Myers 7A-12 Grant Redhead Anthony Dixon
EAST COAST
School District Outgoing Coach Incoming Coach
Cocoa Beach IND Billy Huthman Dave Lowe
Melbourne 7A-6 Todd Wilson Scott Grish
Rockledge 5A-14 Larry Laskowski Wayne Younger
South Fork 7A-6 Dennis Lavelle Mike Lavelle
PALM BEACHES
School District Outgoing Coach Incoming Coach
American Heritage (Delray) 3A-7 Stacy Sizemore Keith Hindsley
Boynton Beach 6A-15 Rick Swain Errick Lowe
Cardinal Newman 3A-7 Steve Walsh John Timmons
Inlet Grove IND Klay Smith Terry Bradden
Jupiter 8A-9 Doug Uccellini Bill Powers
Jupiter Christian IND Bill Powers Jim Davis
King’s Academy IND Heath Nivens Keith Allen
Olympic Heights 7A-13 Ray Berger Chris Kokell
Pahokee 1A-8 Blaze Thompson Alphonso Smith
Palm Beach Lakes 7A-13 Willie Snead Al Shipman
Pope John Paul II IND Matt Dillon Willie Snead
BROWARD COUNTY
School District Outgoing Coach Incoming Coach
Boyd Anderson 6A-15 Carlos Woods Eddie Brown
Coral Springs 8A-11 Rashad West Vincent Ziccardi
Chaminade-Madonna 3A-8 Marcelo Rodriguez Jason Milgrom
Deerfield Beach 8A-11 Allen Jackson Jevon Glenn
Highlands Christian IND Nathan Revell TBA
International School of Broward IND New Program Charles McCrea
McArthur 7A-15 Buster Davis Laron Culpepper
Miramar 8A-12 Matthew Strout Pierre Senatus
Monarch 8A-11 Calvin Davis Willie Dodaro
Piper 8A-11 Roger Mitchell David Coleman
St. Thomas Aquinas 7A-14 Rocco Casullo Roger Harriott
South Broward 7A-15 Josh Shapiro DeVon Georgia
University School 4A-7 Brandon Harris Daniel Luque
Zion Lutheran IND Baz Alfred TBA
MIAMI-DADE & THE KEYS
School District Outgoing Coach Incoming Coach
Booker T. Washington 4A-8 Tim Harris Jr. Earl Tillman
Braddock 8A-15 Frank Rojas Juan Torres
Champagnat 2A-8 Mike Tunsil Dennis Marroquin
Dade Christian 2A-8 Mike Sonneborn Nick Martinez
Doral Academy IND Jorge Zagales TBA
Hialeah 8A-13 Marc Berman Steve Smith
Immaculata-LaSalle IND Willie Trimmer Matt Dillon
Mater Academy 7A-16 Javi Valdes Rocco Casullo
Miami Coral Park 8A-14 Steve Smith TBA
Miami Coral Reef 8A-15 Billy Rolle Javi Valdes
Miami Northwestern 6A-16 Eddie Brown Max Edwards
Miami Southridge 8A-16 Don McKnight Billy Rolle
Monsignor Pace 4A-8 Mario Smith Joe Zaccheo
Westland Hialeah 7A-15 Trelvin Payne TBA