Here is the 2014-15 All-Southwest Florida Elite Teams compiled by the FloridaHSFootball.com staff. Factors considered for an athlete’s placement on the teams include, but not limited to: Nominations from coaches, team’s strength of schedule, honors an athlete has received and discussion with various sportswriters and sportscasters around the state.

SUPERLATIVES
All-Southwest Florida MVP of the Year: RB Johnnie Lang, Jr., Manatee
All-Southwest Florida Offensive Player of the Year: QB Dylan Bontrager, Sr., Cape Coral
All-Southwest Florida Defensive Player of the Year: DL Kwanzi Jackson, Jr., Manatee
All-Southwest Florida Special Teams Player of the Year: K Jerry Nunez, Jr,. Naples
All-Southwest Florida Underclassmen of the Year: DL Jarrod Hewitt, Jr., Venice
All-Southwest Florida Coach of the Year: John Booth, Manatee (Helped take Manatee to state semifinals in first year as head coach at the program after being hired during the summer).
All-Southwest Florida Team of the Year: Manatee, 12-2 (This team would have likely been in the state finals if it were not for Apopka applying the brakes to the streak that Manatee was on).
All-Southwest Florida Most Improved Team of the Year: Lely (Team improved from 4-7 last year to 8-4 overall including winning a district championship. Team also won their first playoff game in many years this past season as well).

FIRST TEAM OFFENSE
QB – Dylan Bontrager, Sr., Cape Coral
QB – Jacob Huesman, Jr., Braden River
RB – Johnnie Lang, Jr., Manatee
RB – Taeler Porter, Sr., Immokalee
RB – Terrance Moore, Sr., Fort Myers
WR – Rasheen Bailey, Sr., Cape Coral
WR – Kelvin McNight, Sr., Manatee
WR – James Brunson, Sr., Fort Myers
TE – Mitch Arimura, Sr., Cardinal Mooney
OL – Wyatt Knopfke, Sr., St. Stephen’s
OL – David Nelson, Sr., Immokalee
OL – Josh Carden, Jr., Manatee
OL – Grant Polk, Sr., Charlotte
AP – Michael Walker, Sr., Naples
K – Jerry Nunez, Jr., Naples

Advertisement

FIRST TEAM DEFENSE
DL – Kwanzi Jackson, Jr., Manatee
DL – Jarrod Hewitt, Jr., Venice
DL – Trevor Mitchell, Sr., Ida Baker
DL – Ryan Fines, Sr., IMG Academy
LB – Nashon Smith, Sr., Manatee
LB – Zach Lackman, Jr., Island Coast
LB – Sam Leonard, Sr., Cardinal Mooney
LB – John Tauber, Sr., IMG Academy
DB – Savion Smith, Jr., IMG Academy
DB – Antonio Henderson, Sr., Manatee
DB – JoJo Louis, Jr., Braden River
DB – Tyler Byrd, Jr., Naples
DB – Antwan Dixon, Sr., South Fort Myers
AP – Jumar Gaskin, Sr., Manatee
P – Robby Howard, Sr., Cardinal Mooney

SECOND TEAM OFFENSE
QB – Sage Atwood, Sr., Ida Baker
QB – Deondre Francois, Sr., IMG Academy
RB – Christian Rodriguez, Sr., First Baptist
RB – Elijah Mack, Jr., Charlotte
RB – Tupac Isme, Sr., Lely
WR – Willie Johnson, Sr., South Fort Myers
WR – Trevor Laurent, Jr., Charlotte
WR – Justin Ross, Sr., Braden River
TE – Michael Hayes, Sr., Naples
OL – Brad Stickler, Jr., Manatee
OL – Ty Gauthier, Sr., Venice
OL – Clifton Fleming, Sr., Fort Myers
OL – Tyree St. Louis, Sr., IMG Academy
AP – Darrian Felix, So., Fort Myers
K – Stone Wilson, Sr., IMG Academy

SECOND TEAM DEFENSE
DL – Riley Sheehan, Sr., Riverview (Sarasota)
DL – Alex Hoag, Sr., Venice
DL – Dexter Hodo, Jr., Braden River
DL – Howard Wehrenberg, Jr., South Fort Myers
LB – Levi McQuinn, Sr., Fort Myers
LB – Jumar Gaskin, Sr., Manatee
LB – Robert Green, Jr., Naples
LB – Ben Chisholm, Sr., Venice
DB – Sage Lee, Jr., Venice
DB – Travon Rumph, Jr., Manatee
DB – Jaymon Thomas, Sr., Immokalee
DB – Andre Polk, Jr., South Fort Myers
DB – Jesse Zimmerman, Sr., Golden Gate
AP – Langston Provitt, Sr., Venice
P – Mike Howell, Sr., Palmetto Ridge

THIRD TEAM OFFENSE
QB – Davis Witt, Jr., Clewiston
QB – Kory Curtis, So., Island Coast
RB – William Scott, Fr., Bishop Verot
RB – Karan Higdon, Sr., Riverview (Sarasota)
RB – Dominik Spain, Sr., Clewiston
WR – Travis Williams, Jr., Braden River
WR – T.J. Chase, Jr., IMG Academy
WR – Sean Morris, Sr. Cardinal Mooney
OL – Dartanian Gotay, Sr., South Fort Myers
OL – Mirko Jurkovic, Sr., IMG Academy
OL – Perry Bedell, Sr., Naples
OL – Alex Salguero, Jr., Braden River
OL – Seth Penner, Sr., First Baptist (Naples)
AP – Rasheed Golden, Jr., Ida Baker
K – Nick Null, Jr., Manatee

THIRD TEAM DEFENSE
DL – Nick Rodhouse, Sr., St. Stephen’s
DL – Guillermo Antillon, Sr., Riverdale
DL – Jeff Jean Baptiste, Sr., Immokalee
DL – Brian Bembry, Sr., Palmetto
LB – Nick Thomas, Sr., IMG Academy
LB – Ty Tyler, Sr., Charlotte
LB – Collin Loethen, Sr., Cape Coral
LB – Chase Balliette, Jr., Braden River
DB – Wanley Desier, Sr., Lakewood Ranch
DB – Malik Vaccaro-Dixon, Sr., Port Charlotte
DB – Stantley Thomas, Jr., North Port
DB – Lukas Masterson, Jr., Gulf Coast
DB – Garrett Barnes, Sr., St. Stephen’s
AP – Carson Pearlman, Sr., Evangelical Christian
P – Chris Riley, Jr., Naples

HONORABLE MENTION
QB: Reese Vita, Sr., Cardinal Mooney; Brennan Simms, Jr., Charlotte; Tyler Dean, Jr., First Baptist (Naples); Solan Drummonds, Sr., Manatee; Andrew Fowler, So., Marco Island Academy; Jack Allison, Jr., Palmetto; Cody Young, Jr., Palmetto Ridge; Keith Smith, Sr., South Fort Myers; Fred Billy, Fr., St. Stephen’s

RB: Jamel Davis, Jr., Barron Collier; Raymond Thomas, So., Braden River; Zach Cooper Jr., Jr., Bradenton Christian; Ford Ott, Sr., Wilkinson Glesil, Jr., Estero; Community School; Chris Ceasar, So., Evangelical Christian; Quincy Washington, Sr., Palmetto; Anthony Stephens, Sr., Port Charlotte; E’Quan Dorris, So., South Fort Myers; Tristian Upton, Jr., Southwest Florida Christian; Griffin Donnelly, Sr., St. Stephen’s

WR: Chris Lewis, Jr., Cape Coral; Migel Repress, Sr., Cape Coral; Wade Carter, Sr., Bradenton Christian; Blair Perry, Sr., Cardinal Mooney; Lenorris Gaines, Sr., Clewiston; Freddie Johnson, Jr., East Lee County; Kamron Chapmon, Sr., First Baptist (Naples); Patrick Volcy, Jr., Golden Gate; Ryan Pulley, Sr., Island Coast; Malik Douglas, Jr., Lehigh; Kavious Price Jr,. Manatee; Cole Stretton, Jr., Marco Island Academy; Patrick Michel, Jr., Marco Island Academy; Dearius Washington, Sr., Palmetto; SImon Williams, Sr., Palmetto; Jaden Sanchez, Sr., Palmetto Ridge; Jordon Murrell, So., St. Stephen’s

TE: Jake Bowlin, Jr., Bishop Verot; Jack Spicer, Sr., Estero; Tyler Mabry, IMG Academy

OL: Romello Burke, Sr., Booker; Evan Pulawski, Sr., Braden River; Zach Lippel, Sr., Charlotte; Deonte Seal, Sr., Clewiston; Jordan Hampton, Sr., Golden Gate; Kaya Aydogmus, Jr., Ida Baker; Evan O’Malley, Sr., IMG Academy; Miki Fifita, Sr., IMG Academy; Eli Teeselink, Sr., IMG Academy; Mason Boye, Sr., Island Coast; Marcus Brown, Sr., Lely; Eddie Carey, Sr., Lely; Jimmy Hinck, Sr., Lemon Bay; Sam Cuva, Jr., Manatee; Zach Hand, Sr., North Port; Brandon Gaitanis, Sr., Palmetto; Chris Sankus, Sr,. Port Charlotte; Mike Davis, So., Southeast; Jake Westberry, Sr., St. Stephen’s

DL: Dylan Tyson, Jr., Braden River; Garrett Mitchell, Sr,. Bradenton Christian; Joe Hernandez, Sr., Clewiston; Zach Ryan, Sr., Community School; Mike Sharp, Sr., Dunbar; Brett Robinson, Sr., Evangelical Christian; Jake Walker, Sr., First Baptist (Naples); Lavanda Warren, Sr., Golden Gate; Hjalte Froholdt, Sr., IMG Academy; Julien Inos, Sr., Immokalee; Aaro Contreras, Sr., Immokalee; Mike Guy, Sr., Lakewood Ranch; Jimmy Hinck, Sr., Lemon Bay; Stephen Swierkoz, Sr., Lemon Bay; Delvon Mayes, Sr., Manatee; Mahlik Mills, Jr., Manatee; Colton Strickland, Jr., Naples; Colin Zieminski, Sr., Naples; David Belvin, Jr., Palmetto; Joe Chmielowski, Jr., Palmetto Ridge; Ryan Eberly, Sr., Southeast

LB: Tommy Dean, Sr., Bishop Verot; Ronnie McClellan, Jr., Braden River; Jimiah Albritton, Sr., Braden River; Brett Gerber, Fr., Bradenton Christian; MiCario Stanley, Jr., Cape Coral; Angel Thomas, Sr., Cape Coral; Taylor Garris, Sr., Cardinal Mooney; Kyree Marshall, Jr., Clewiston; Chase Shepherd, Jr., Charlotte; Sam Boies, Sr., Community School; Ha’Raujae James, Sr., Dunbar; Zack Williams, Sr., First Baptist (Naples); Joe Sparacio, Fr., First Baptist (Naples); George Davis, Sr., Fort Myers; Zach Lecius, Jr., Fort Myers; Kei’Chard Green, So., Gateway Charter; Bryce Brown, So., Gulf Coast; Nick Richards, Ida Baker; Abraham Alce, Fr., Immokalee; Jesse Cavazos, Sr., LaBelle; Wanley Desire, Lakewood Ranch; Kendall Duckworth, Sr., Lely; Brian McGill, Sr., Lemon Bay; Reeves Carlisle, Sr., Marco Island Academy; Herny Bradely, So., Palmetto; Devin McWilliams, Jr., Palmetto Ridge; Taylor Severson, Sr., Port Charlotte; Dyron Williams, Sr., Southeast; Jet Gillum, Fr., St. Stephen’s; Peyton Vining, So., St. Stephen’s; Anthony Loukas, Sr., Venice

DB: Vinny Conetta, So., Cardinal Mooney; Jake Santiago, Jr., Cardinal Mooney; Al Smith, Sr., Dunbar; Erik Howell, Jr., Evangelical Christian; Reid Miller, Sr., IMG Academy; Craig Bain, Sr., Lakewood Ranch, Daymon Murray, Jr., Lakewood Ranch; George Woodie, Sr., Manatee; Jarquevis Laughlin, Sr., Manatee; Jamarion McDonald, Sr., Manatee; Zaon Williams, Sr., Palmetto; Christian Coffelletto, Sr., Port Charlotte; Bobby Harrison, Jr., St. Stephen’s

AP: Joe Lang, So., Community School; George Schmelzle, Jr., Community School; Mike Marcelak, Jr., Evangelical Christian; Kenny Hardy, Sr., Gateway Charter; Rasheed Perkin, So., Gateway Charter; Jroquel Condomina, Sr., Golden Gate; Isaiah D’Haiti, Sr., Golden Gate; Andre Thomas-Cobb, Sr,. Lehigh; Anthony Marinola, Sr,. Lemon Bay; Cole Stretton, Jr., Marco Island Academy; Daniel Malivart, Jr., Riverdale; Dmitry Smith, Sr., Southeast

K: Weston Cole, Sr., Bishop Verot; Kyle Thomas, Braden River; Nathan O’Donnell, Sr., Charlotte; Jacob Althouse, Sr., South Fort Myers; Alex Virgilio, So., St. Stephen’s