JOE PINKOS’ POWER RATINGS

Florida High School Football

FORECAST FOR WEEK 2

Advertisement

Joe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification is noted for inter-classification games.

Class 8A
Apopka 14 over (7A) Bartram Trail
Atlantic (Delray Beach) 1 over (7A) William T. Dwyer
Boca Raton 10 over Ridge Community
Boone 13 over (7A) Lake Nona
Centennial 4 over (6A) Jensen Beach
Columbine CO 21 over University (Orange City)
Coral Gables 12 over (4A) Edison
Coral Park 3 over Hialeah Gardens
Coral Springs 18 over Cypress Bay
Deerfield Beach 7 over Buford GA
Douglas 7 over St. Matthew ON Canada
Dr. Phillips 20 over Timber Creek
Fairview CO 17 over Evans
Flagler Palm Coast 31 over (6A) New Smyrna Beach
Fort Pierce Central 7 over (7A) South Fork
Freedom (Orlando) 27 over (7A) Celebration
Gateway 3 over (7A) Harmony
George Jenkins 20 over (7A) Bartow
Hialeah 4 over (7A) Gulf Coast
Killian 1 over American
Lyman 4 over (7A) Lake Howell
Miami Beach 34 over Varela
Miami High 28 over Dr. Krop
Miami Palmetto 1 over (6A) Naples
Monarch 20 over (7A) Hollywood Hills
North Miami Beach 6 over Coral Reef
Osceola (Kissimmee) 38 over (7A) St. Cloud
Palm Beach Central 42 over Ferguson
Palm Beach Gardens 34 over (7A) Royal Palm Beach
Palm Harbor University 14 over (7A) Seminole
Park Vista 27 over (7A) West Boca Raton
Plantation 20 over (7A) Ely
Ralston Valley CO 35 over University (Orlando)
Riverview 3 over (7A) Freedom (Tampa)
Riverview (Sarasota) 3 over (7A) Venice
Seminole (Sanford) 3 over DeLand
Seminole Ridge 27 over (5A) Suncoast
South Dade 21 over Southwest Miami
Southridge 1 over North Miami
Spruce Creek 14 over (6A) Deltona
Vero Beach 30 over Wellington
Wekiva 14 over North Gwinnett GA
Western 12 over (6A) Dillard
Winter Park 1 over Oviedo

Class 7A
Braden River 17 over (6A) Clearwater
Columbia 33 over (5A) Suwannee
Countryside 3 over (6A) Boca Ciega
Doral Academy 17 over South Miami
Durant 6 over Sickles
East Bay 20 over (8A) Newsome
East River 19 over (8A) Cypress Creek (Orlando)
Edgewater 37 over (8A) Colonial
Fleming Island 7 over (8A) Sandalwood
Fletcher 43 over (5A) Terry Parker
Forest Hill 13 over (8A) Santaluces
Fort Dorchester SC 6 over Viera
Fort Lauderdale 28 over (6A) Northeast (Oakland Park)
Gaither 14 over (6A) Brandon
Goleman 35 over Westland Hialeah
Hagerty 13 over (8A) Winter Springs
Lakeland 49 over Cooper City
Lennard 11 over (5A) Spoto
Lincoln 17 over Bainbridge GA
Mater Academy 7 over Reagan
Melbourne 21 over (Ind.) Satellite
Miami Springs 13 over Sunset
Nova 8 over (8A) Taravella
Oakleaf 3 over (4A) Glades Central
Ocoee 1 over (8A) Olympia
Olympic Heights 22 over (8A) Spanish River
Palm Beach Lakes 37 over (8A) Lake Worth
Palmetto 14 over (8A) Manatee
Pinellas Park 21 over Northeast (St. Petersburg)
Plant 22 over (5A) Robinson
Riverdale 23 over (6A) Palmetto Ridge
Robert E. Lee 45 over (5A) Westside
South Broward 3 over (5A) Stranahan
St. Petersburg 3 over (5A) Lakewood
St. Thomas Aquinas 22 over (8A) Piper
Strawberry Crest 20 over (6A) King
West Broward 31 over (Ind.) Coral Glades
Winter Haven 24 over (6A) Sebastian River
Wiregrass Ranch 29 over (5A) Wesley Chapel

Class 6A
Barron Collier 2 over (Ind.) Superior Collegiate
Blake 4 over (7A) Wharton
Bob Jones AL 7 over Mainland
Boyd Anderson 9 over Boynton Beach
Cape Coral 14 over Estero
Chamberlain 1 over (7A) Bloomingdale
Charlotte 46 over (5A) Gibbs
Choctawhatchee 1 over Milton
Crestview 17 over St. Martin MS
Dixie Hollins 26 over (Ind.) Tohopekaliga
Eau Gallie 9 over (4A) Astronaut
Englewood 13 over (4A) Andrew Jackson
Escambia 42 over Archbishop Shaw LA
Fort Myers 16 over North Fort Myers
Gainesville 23 over (4A) Santa Fe
Golden Gate 24 over (5A) Lemon Bay
Gulf Breeze 26 over (3A) Pensacola Catholic
Heritage 1 over (5A) Merritt Island
Hillsborough 6 over (7A) Plant City
Ida Baker 3 over (7A) North Port
Lake Gibson 8 over (7A) Kathleen
Lake Wales 28 over Okeechobee
Lake Weir 24 over (5A) Belleview
Land O’ Lakes 1 over (5A) Anclote
Largo 1 over (7A) East Lake
Miami Central 19 over (4A) Booker T. Washington
Mitchell 12 over (5A) River Ridge
Navarre 20 over Washington (Pensacola)
Nease 13 over (5A) Orange Park
Niceville 21 over (7A) East Ridge
Northwestern 5 over (8A) Columbus
Osceola (Seminole) 13 over (5A) Dunedin
Pasco 21 over (5A) Gulf
Port Charlotte 16 over (7A) South Fort Myers
South Lake 8 over (7A) Lake Minneola
Springstead 31 over (5A) Weeki Wachee
St. Augustine 8 over (5A) Menendez
Vanguard 17 over (7A) Buchholz

Class 5A
American Heritage (Plantation) 7 over St. Joseph Regional NJ
Arnold 10 over (6A) Fort Walton Beach
Baker County 14 over (6A) Ed White
Bay 10 over (4A) Rutherford
Bayshore 24 over (7A) Lakewood Ranch
Bishop Kenny 14 over (7A) Atlantic Coast
Bishop Moore 11 over (8A) Lake Brantley
Bolles 14 over New Hampstead GA
Cardinal Gibbons 14 over Milton GA
Clay 44 over (6A) Middleburg
Coconut Creek 18 over Greeley West CO
Crystal River 17 over (7A) West Port
Cypress Lake 3 over (6A) East Lee County
Dunbar 6 over (6A) Lehigh
Eastside 14 over (1A) Williston
Eustis 10 over (6A) Leesburg
Fivay 21 over (4A) Cypress Creek (Wesley Chapel)
Godby 6 over (8A) Mandarin
Hallandale 5 over (7A) McArthur
Hardee 3 over (6A) Sebring
Hernando 21 over Dakota Ridge CO
Hudson 4 over Lecanto
Jefferson 18 over (8A) Steinbrenner
Jones 28 over (8A) Oak Ridge
Mariner 30 over (6A) Island Coast
Miami Jackson 27 over (6A) Hialeah-Miami Lakes
Middleton 3 over (8A) Alonso
Mosley 20 over (4A) Gadsden County
Nature Coast Tech 3 over (4A) South Sumter
North Marion 21 over (6A) Forest
Palm Bay 26 over (7A) Martin County
Paxon 20 over (4A) Wolfson
Pensacola 1 over (6A) Pace
Ponte Vedra 21 over Palatka
Rickards 11 over (7A) Leon
Ridgeview 17 over (7A) Creekside
Rockledge 1 over (8A) West Orange
Southeast 2 over (7A) Sarasota
Space Coast 7 over (3A) Father Lopez
Tavares 3 over Central (Brooksville)
Titusville 6 over (4A) Bishop Verot
Trinity Christian (Jacksonville) 22 over Ribault
Wakulla 6 over (7A) Chiles
West Florida Tech 15 over (6A) Tate
Westwood 6 over Port St. Lucie
Zephyrhills 12 over (6A) Sunlake

Class 4A
Atlantic (Port Orange) 33 over (1A) Bell
Avon Park 7 over (5A) DeSoto
Bradford 7 over (3A) Baldwin
Cocoa 35 over (8A) Treasure Coast
Dunnellon 18 over (5A) Citrus
Fernandina Beach 17 over (1A) Hilliard
Gulliver Prep 18 over (3A) Everglades Prep
Key West 24 over Pine Crest
Keystone Heights 4 over PK Yonge
LaBelle 9 over (2A) Evangelical Christian
Monsignor Pace 20 over (5A) Clewiston
Mount Dora 48 over Umatilla
Mulberry 16 over (Ind.) Poinciana
Oasis 1 over (2A) Marco Island Academy
Raines 27 over (7A) First Coast
South Walton 6 over Walton
The Villages 34 over (1A) Hamilton County
University School 10 over (5A) Immokalee
West Nassau 11 over (3A) Episcopal

Class 3A
American Heritage (Delray Beach) 14 over Holy Trinity Episcopal
Benjamin 6 over (4A) North Broward Prep
Berkeley Prep 3 over Calvary Christian (Clearwater)
Calvary Christian (Fort Lauderdale) 14 over (4A) Immaculata-LaSalle
Cardinal Mooney 15 over (Ind.) IMG Academy White
Cardinal Newman 11 over (8A) Jupiter
Chaminade-Madonna 49 over Muscle Shoals AL
Clearwater Central Catholic 25 over (5A) Booker
Florida High 3 over (1A) Blountstown
Fort White 1 over Providence
King’s Academy 28 over (Ind.) John Carroll Catholic
Lakeland Christian 1 over (6A) Auburndale
Marathon 13 over (Ind.) St. Brendan
Melbourne Central Catholic 1 over Corinth MS
Palm Glades Prep 37 over (Ind.) Pinecrest Prep
Palmer Trinity 1 over Somerset Silver Palms
St. Andrew’s 10 over (Ind.) Pembroke Pines Charter
St. John Paul II Academy 16 over (Ind.) Somerset Canyons
St. Joseph Academy 20 over (2A) St. Francis Catholic
Tampa Catholic 36 over (5A) Tarpon Springs
Taylor County 6 over (Ind.) Clearwater Academy International
Trinity Catholic 20 over (4A) Lake Highland Prep
Westminster Academy 52 over (Ind.) Hillel
Westminster Christian 13 over (Ind.) West Park Prep

Class 2A
Carrollwood Day 18 over Northside Christian
Champagnat Catholic 63 over Village Academy
FAMU DRS 35 over (1A) Liberty County
Foundation Academy 24 over (Ind.) Kingdom Prep
Georgia Christian GA 12 over Munroe Day
Glades Day 11 over Community School of Naples
Halifax Academy 23 over (Ind.) Florida Deaf
Keswick Christian 18 over Cornerstone Charter
Maclay 3 over Aucilla Christian
Miami Christian 7 over (Ind.) Ransom Everglades
Moore Haven 7 over (4A) Lake Placid
Seffner Christian 22 over Southwest Florida Christian
Seven Rivers Christian 17 over (SSAC) Santa Fe Catholic
Snook Christian AL 13 over Rocky Bayou Christian
St. John Neumann 25 over (3A) St. Petersburg Catholic
St. John Paul II Catholic 7 over (4A) Interlachen
Trinity Christian (Deltona) 21 over (Ind.) St. Johns Country Day
University Christian 34 over (1A) Wildwood
Victory Christian 21 over (4A) Tenoroc
Zephyrhills Christian 1 over North Florida Christian

Class 1A
Baker 14 over Vernon
Chiefland 28 over Branford
Chipley 28 over Graceville
Cottondale 1 over Jay
Crescent City 8 over (Ind.) The Nation Christian Academy
Dixie County 28 over (4A) Trenton
Flomaton AL 21 over Northview
Fort Meade 32 over (6A) Lake Region
Franklin County 1 over (4A) North Bay Haven
Frostproof 14 over (8A) Haines City
Hawthorne 63 over (2A) North Florida Educational Institute
Holmes County 8 over Bozeman
Jefferson County 11 over Sneads
Lafayette 40 over Bronson
Madison County 42 over (3A) Newberry
Pike Liberal Arts AL 7 over Freeport
Port St. Joe 9 over (4A) Marianna
Union County 78 over (2A) Merritt Island Christian
Wewahitchka 13 over (Ind.) Lighthouse Private Christian

Independent
Cocoa Beach 36 over (2A) Warner Christian
Coral Shores 26 over Florida Christian
Discovery 34 over Four Corners Charter
IMG Academy (National) 28 over (6A) Norland
Somerset Academy 19 over Boca Raton Christian
Tampa Bay Christian 4 over (2A) Indian Rocks Christian

Sunshine State Athletic Conference (SSAC)
All Saints Academy 20 over First Academy-Leesburg
Berean Christian 6 over Inlet Grove
Bishop McLaughlin 20 over Ocala Christian
Canterbury (Fort Myers) 3 over St. Edward’s
Christ’s Church Academy 14 over Cedar Creek Christian
Jupiter Christian 45 over Gateway Charter
Lake Mary Prep 3 over Central Florida Christian
Legacy Charter 50 over (Ind.) Citrus Park Christian
Orlando Christian Prep 19 over Mount Dora Christian
Out-of-Door Academy 40 over Bayshore Christian
Shorecrest Prep 7 over Bradenton Christian
St. Stephen’s Episcopal 29 over (2A) Cambridge Christian
The Master’s Academy 7 over (3A) Trinity Prep
Windermere Prep 25 over (2A) Eagle’s View Academy

Forecast Record
Week 1- 207-61, 77.2%

2017 Forecast Record
State Championship Games 7-1, 87.5%
Pre-playoffs forecast correctly selected 6 of the 8 eventual state champions.
FHSAA State Playoffs 152-32, 82.6%
Entire season 2,216-477, 82.3%