JOE PINKOS’ POWER RATINGS

Florida High School Football

FORECAST FOR WEEK 9

Advertisement

Joe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification is noted for inter-classification games.

Class 8A
Atlantic (Delray Beach) 56 over Lake Worth
Belen Jesuit 65 over Varela
Boca Raton 11 over John I. Leonard
Braddock 12 over Ferguson
Centennial 11 over (5A) Bishop Moore
Colonial 10 over Timber Creek
Columbus 61 over Coral Park
Cypress Bay 10 over Flanagan
Deerfield Beach 43 over Monarch
DeLand 3 over Flagler Palm Coast
Douglas 1 over Taravella
Dr. Phillips 17 over Olympia
Freedom (Orlando) 12 over Cypress Creek (Orlando)
Gateway 11 over Ridge Community
George Jenkins 20 over (4A) Tenoroc
Hialeah 46 over Dr. Krop
Lake Mary 31 over University (Orange City)
Manatee 34 over Riverview
Mandarin 24 over Spruce Creek
Miami High 7 over Miami Beach
Miramar 21 over Everglades
Newsome 11 over Palm Harbor University
North Miami 38 over Hialeah Gardens
North Miami Beach 6 over American
Osceola (Kissimmee) 46 over Haines City
Oviedo 13 over Lake Brantley
Palm Beach Central 40 over Jupiter
Piper 17 over Coral Springs
Plantation 52 over (Ind.) Coral Glades
Sandalwood 73 over (4A) Wolfson
Santaluces 40 over Spanish River
Seminole (Sanford) 43 over Winter Springs
South Dade 6 over Miami Palmetto
Southridge 19 over Homestead
Southwest Miami 8 over Coral Reef
Steinbrenner 21 over Alonso
Treasure Coast 17 over (4A) Monsignor Pace
Wekiva 56 over University (Orlando)
Wellington 3 over Palm Beach Gardens
West Orange 35 over Evans
Western 52 over South Plantation
Winter Park 13 over Boone

Class 7A
Bloomingdale 13 over Plant City
Braden River 63 over Lakewood Ranch
Buchholz 6 over Oakleaf
Columbia 13 over Fletcher
Countryside 26 over Seminole
East Bay 27 over Strawberry Crest
Edgewater 27 over East Ridge
First Coast 14 over Atlantic Coast
Fleming Island 1 over Creekside
Forest Hill 20 over Olympic Heights
Fort Lauderdale 6 over West Broward
Gulf Coast 10 over (6A) Palmetto Ridge
Hagerty 18 over Lake Howell
Harmony 69 over Celebration
Kathleen 1 over (6A) Lehigh
Lake Minneola 20 over West Port
Lake Nona 17 over East River
Lakeland 51 over South Broward
Leon 3 over (6A) Choctawhatchee
Liberty 28 over Windermere
Lincoln 6 over (6A) Escambia
Mater Academy 24 over Goleman
McArthur 22 over Cooper City
Miami Springs 31 over Mourning
Nova 3 over Hollywood Hills
Palm Beach Lakes 42 over West Boca Raton
Palmetto 38 over North Port
Pinellas Park 73 over (5A) Dunedin
Plant 30 over Freedom (Tampa)
Riverdale 17 over (6A) Golden Gate
Sickles 16 over Wharton
South Miami 31 over Reagan
St. Cloud 19 over (Ind.) Tohopekaliga
St. Petersburg 1 over East Lake
St. Thomas Aquinas 46 over (6A) Boyd Anderson
Sunset 14 over Westland Hialeah
Tampa Bay Tech 29 over Durant
Venice 52 over Sarasota
William T. Dwyer 63 over Royal Palm Beach
Wiregrass Ranch 68 over Leto

Class 6A
Armwood 58 over Brandon
Auburndale 44 over Lake Region
Boca Ciega 6 over Clearwater
Boynton Beach 7 over Northeast (Oakland Park)
Carol City 30 over (4A) Booker T. Washington
Chamberlain 27 over Blake
Charlotte 31 over Cape Coral
Deltona 11 over Seabreeze
Dixie Hollins 26 over Osceola (Seminole)
Eau Gallie 56 over Okeechobee
Ed White 38 over Englewood
Fort Walton Beach 12 over (5A) Bay
Gainesville 48 over Leesburg
Heritage 19 over Jensen Beach
Hillsborough 38 over King
Lake Gibson 13 over (5A) Gibbs
Land O’ Lakes 24 over Pasco
Largo 14 over Northeast (St. Petersburg)
Mainland 13 over New Smyrna Beach
Matanzas 17 over Pine Ridge
Miami Central 24 over Northwestern
Mitchell 18 over Sunlake
Naples 35 over (7A) South Fort Myers
Norland 24 over Hialeah-Miami Lakes
North Fort Myers 56 over Ida Baker
Pace 12 over Tate
Port Charlotte 16 over Island Coast
Sebastian River 11 over (8A) Fort Pierce Central
Sebring 12 over Lake Wales
South Lake 13 over Forest
Springstead 45 over (4A) Cypress Creek (Wesley Chapel)
St. Augustine 10 over Nease
Vanguard 28 over Lake Weir

Class 5A
American Heritage (Plantation) 16 over Miami Jackson
Anclote 15 over Gulf
Baker County 10 over Clay
Bishop Kenny 19 over Westside
Bolles 29 over Terry Parker
Booker 15 over Lemon Bay
Cardinal Gibbons 26 over Hallandale
Coconut Creek 4 over Stranahan
Crystal River 14 over (4A) South Sumter
Cypress Lake 1 over Clewiston
DeSoto 20 over Bayshore
Dunbar 7 over Mariner
Eastside 48 over (4A) Gadsden County
Godby 6 over (6A) Pine Forest
Hardee 31 over Southeast
Hernando 56 over Central (Brooksville)
Immokalee 17 over Lely
Jefferson 33 over Spoto
Jesuit 14 over (3A) Clearwater Central Catholic
Jones 45 over Eustis
Menendez 18 over Ridgeview
Mosley 9 over Pensacola
Nature Coast 1 over Citrus
North Marion 70 over Belleview
Orange Park 1 over Palatka
Palm Bay 25 over Space Coast
Port St. Lucie 10 over (6A) Bayside
Ribault 32 over Stanton College Prep
River Ridge 49 over Hudson
Robinson 6 over Middleton
Rockledge 24 over Merritt Island
Suncoast 19 over (2A) Village Academy
Suwannee 11 over Yulee
Tavares 3 over (Ind.) Poinciana
Trinity Christian (Jacksonville) 39 over Ponte Vedra
Weeki Wachee 17 over Lecanto
West Florida Tech 38 over Arnold
Zephyrhills 27 over Wesley Chapel

Class 4A
Astronaut 9 over (5A) Westwood
Atlantic (Port Orange) 20 over Mount Dora
Cocoa 7 over (7A) Bartram Trail
Glades Central 1 over (3A) American Heritage (Delray Beach)
Gulliver Prep 29 over Pine Crest
Lake Placid 32 over (Ind.) Discovery
LaBelle 30 over (6A) East Lee County
North Broward Prep 1 over (3A) Calvary Christian (Fort Lauderdale)
PK Yonge 49 over Trenton
Raines 32 over (5A) Rickards
South Walton 1 over Rutherford
The Villages 6 over Keystone Heights
University School 68 over (6A) Archbishop McCarthy
West Nassau 28 over (5A) Paxon

Class 3A
Baldwin 16 over (4A) Santa Fe
Benjamin 49 over St. Andrew’s
Berkeley Prep 27 over (Ind.) IMG Academy
Cardinal Mooney 21 over (4A) Avon Park
Cardinal Newman 3 over (2A) Glades Day
Calvary Christian (Clearwater) 6 over (2A) Carrollwood Day
Chaminade-Madonna 19 over (7A) Doral Academy
Episcopal 30 over (4A) Andrew Jackson
Everglades Prep 35 over Somerset Silver Palms
Florida High 17 over (4A) Marianna
Fort White 5 over (1A) Dixie County
Holy Trinity Episcopal 24 over (4A) Coral Springs Charter
King’s Academy 12 over (4A) Key West
Lakeland Christian 28 over (4A) Lake Highland Prep
Melbourne Central Catholic 1 over (7A) South Fork
Palm Glades Prep 8 over (Ind.) Pembroke Pines Charter
Palmer Trinity 56 over (Ind.) Pinecrest Prep
Pensacola Catholic 14 over (6A) Washington (Pensacola)
St. Petersburg Catholic 14 over (SSAC) Out-of-Door Academy
Tampa Catholic 1 over (4A) Bishop Verot
Taylor (Pierson) 19 over (4A) Umatilla
Taylor County 34 over Newberry
The First Academy 45 over (Ind.) West Park Prep
Trinity Catholic 10 over Providence

Class 2A
Admiral Farragut 48 over St. Francis Catholic
Aucilla Christian 28 over ACE Charter GA
Champagnat Catholic 70 over (Ind.) Pompano Beach
Evangelical Christian 7 over (SSAC) Shorecrest Prep
Maclay 25 over North Florida Educational Institute (Tuesday)
Maclay 46 over (SSAC) Bishop Snyder
Miami Christian 38 over (Ind.) St. Brendan
Moore Haven 28 over (4A) Mulberry
Munroe Day 32 over St. John Paul II Catholic
North Florida Christian 16 over (1A) Jefferson County
Northside Christian 24 over Keswick Christian
Oak Hall 15 over Rocky Bayou Christian
Seffner Christian 68 over (SSAC) Bayshore Christian
St. John Neumann 24 over Community School of Naples
Victory Christian 20 over Cambridge Christian
Warner Christian 12 over Merritt Island Christian
Zephyrhills Christian 6 over (1A) Fort Meade

Class 1A
Baker 20 over Northview
Blountstown 1 over Port St. Joe
Bozeman 6 over Freeport
Branford 17 over Bell
Chiefland 67 over Bronson
Chipley 1 over (4A) Walton
Cottondale 7 over Franklin County
Hamilton County 14 over (2A) North Florida Educational Institute
Hawthorne 32 over Union County
Jay 28 over (4A) North Bay Haven
Lafayette 7 over Graceville
Liberty County 3 over (Ind.) Lighthouse Private Christian
Madison County 34 over (2A) University Christian
Pahokee 11 over (8A) Seminole Ridge
Sneads 9 over Miller County GA
Vernon 32 over Holmes County
Wildwood 35 over (4A) Interlachen
Williston 28 over Hilliard

Independent
Clearwater Academy International 30 over (1A) Frostproof
Cocoa Beach 25 over Four Corners Charter
Cornerstone Christian TX 33 over International School of Broward
Florida Christian 7 over Miami Country Day
IMG Academy 49 over Middletown DE
John Carroll Catholic 21 over (4A) Immaculata-LaSalle
Jordan Christian Prep 18 over West Oaks Academy
Satellite 17 over (4A) Fernandina Beach
St. Johns Country Day 36 over Georgia Christian GA
Superior Collegiate 32 over (2A) First Baptist

Sunshine State Athletic Conference (SSAC)
All Saints Academy 11 over Santa Fe Catholic
Canterbury (Fort Myers) 35 over Seven Rivers Christian
Cedar Creek Christian 66 over (Ind.) Florida Deaf
Central Florida Christian 12 over (Ind.) The Nation Christian Academy
Christ’s Church Academy 10 over (2A) Eagle’s View Academy
Gateway Charter 28 over (2A) Marco Island Academy
Inlet Grove 38 over (Ind.) Hillel
Jupiter Christian 28 over (3A) St. John Paul II Academy
Legacy 18 over (2A) Cornerstone Charter
Mount Dora Christian 43 over Berean Christian
Ocala Christian 21 over (Ind.) Citrus Park Christian
Orangewood Christian 25 over First Academy-Leesburg
Orlando Christian Prep 39 over (2A) Kingdom Prep
St. Edward’s 1 over Lake Mary Prep
St. Stephen’s Episcopal 51 over (2A) Indian Rocks Christian
The Master’s Academy 30 over Bradenton Christian
Windermere Prep 62 over Bishop McLaughlin

Forecast Record
Last Week 199-39, 83.6%
Season 1,643-340, 82.9%

2017 Forecast Record
State Championship Games 7-1, 87.5%
Pre-playoffs forecast correctly selected 6 of the 8 eventual state champions.
FHSAA State Playoffs 152-32, 82.6%
Entire season 2,216-477, 82.3%