Connect with us

FHSAA

Class 7A playoff point averages & projected seeds after Week 10

Help support the No. 1 Independent high school sports website in the State of Florida by becoming a FRIEND of FloridaHSFootball.com for as little as $3.00 per month by clicking here.

GAINESVILLE, Fla. — Ten weeks of football is in the books and the FHSAA has updated the playoff point averages for all teams in all classifications for the final time this season leading to Sunday’s bracket reveal.

As such with this latest update, the playoff picture is starting to become much clearer, but there are still areas where things can drastically change based upon this week’s final regular season games.

In Classes 5A-8A, district record was taken into consideration except on certain exceptions which are noted.

For Class 7A, you will find a breakdown of point averages for each team in every region and a projected seeding (including tiebreakers) based upon the guidelines as published by the FHSAA (click here to view), as well as quick thoughts about each region.

NOTE: Teams in RED have clinched their district championship

REGION 1

Team Region Avg
Columbia 8-1 44.78
Robert E. Lee 7-1 42.13
Buchholz 6-3 40.33
Oakleaf 5-4 39.22
Lincoln 6-3 38.78
Edgewater 8-1 38.56
Fletcher 6-3 38.00
Bartram Trail 6-3 37.22
Chiles 5-4 36.56
First Coast 4-5 36.11
Hagerty 6-3 35.78
Fleming Island 5-4 35.56
Ocoee 5-4 35.00
Atlantic Coast 3-6 34.44
Lake Minneola 4-5 33.33
Creekside 4-5 33.00
East Ridge 3-6 32.78
Leon 2-7 32.11
West Port 2-8 30.80
Lake Howell 2-7 30.22

 

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Columbia (7A-2)
No. 2 Buchholz (7A-3)
No. 3 Lincoln (7A-1)
No. 4 Hagerty (7A-4)

Wildcards

No. 5 Robert E. Lee
No. 6 Oakleaf
No. 7 Edgewater
No. 8 Fletcher

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Fletcher at No. 1 Columbia
No. 5 Robert E. Lee at No. 4 Hagerty
No. 6 Oakleaf at No. 3 Lincoln
No. 7 Edgewater at No. 2 Buchholz

QUICK THOUGHTS: This region gets a shakeup this week with Hagerty taking District 7A-4 away from Edgewater forcing Edgewater into a wildcard spot. District 7A-3’s three-way tie will be broken through points once this week’s games are played. With all the movement, Bartram Trail is still on the outside looking despite last week’s upset over Buchholz and risks missing the playoffs just a year after reaching the Class 7A state championship game in Orlando.

REGION 2

Team Region Avg
Lakeland 10-0 42.10
Plant 8-1 41.33
Viera 6-3 40.33
Wiregrass Ranch 6-3 38.56
Sickles 7-3 38.50
Kathleen 5-4 38.22
Harmony 9-1 38.20
Liberty (Kissimmee) 7-2 37.22
Lake Nona 6-3 37.22
Winter Haven 5-4 37.00
Gaither 6-3 36.89
Martin County 4-5 33.33
St. Cloud 3-6 33.33
Melbourne 4-5 33.00
Freedom (Tampa) 4-6 32.20
East River 4-5 31.89
South Fork 2-7 30.56
Wharton 1-9 30.30
Windermere 2-6 30.25
Bartow 0-9 29.56
Celebration 2-8 28.20
Leto 0-9 27.67

 

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Lakeland (7A-7)
No. 2 Plant (7A-8)
No. 3 Viera (7A-6)
No. 4 Harmony (7A-5)

Wildcards
No. 5 Wiregrass Ranch
No. 6 Sickles
No. 7 Kathleen
No. 8 Liberty (Kissimmee)*

*TIEBREAKER: Liberty wins the tiebreaker over Lake Nona with a head to head win.

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Liberty (Kissimmee) at No. 1 Lakeland
No. 5 Wiregrass Ranch at No. 4 Harmony
No. 6 Sickles at No. 3 Viera
No. 7 Kathleen at No. 2 Plant

QUICK THOUGHTS: Plant moves back up to the No. 2 seed this week after beating Wiregrass Ranch and with the entire region having locked in district champions, things remain to be seen who will finish with wildcard spots as Lake Nona and Winter Haven still have a shot despite not being in the top eight this week.

REGION 3

Team Region Avg
Venice 8-1 42.22
Pinellas Park 9-0 41.44
Tampa Bay Tech 7-2 40.56
Plant City 9-1 40.50
Braden River 7-2 40.22
Riverdale 9-0 39.67
Bloomingdale 8-1 39.33
St. Petersburg 6-3 38.11
Palmetto 6-3 38.11
Countryside 5-4 36.67
East Lake 5-4 36.33
Gulf Coast 4-5 35.33
East Bay 5-4 34.89
Durant 3-6 34.67
North Port 3-6 32.67
South Fort Myers 1-8 32.00
Sarasota 2-7 31.33
Lennard 2-7 30.44
Seminole (Seminole) 1-8 29.11
Strawberry Crest 1-8 27.67
Lakewood Ranch 0-9 27.44

 

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Venice (7A-11)
No. 2 Pinellas Park (7A-10)
No. 3 Plant City (7A-9)
No. 4 Riverdale (7A-12)

Wildcards

No. 5 Tampa Bay Tech
No. 6 Braden River
No. 7 Bloomingdale
No. 8 St. Petersburg*

*TIEBREAKER: St. Petersburg wins the tiebreaker over Palmetto with more CAT 3 wins (3-2).

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 St. Petersburg at No. 1 Venice
No. 5 Tampa Bay Tech at No. 4 Riverdale
No. 6 Braden River at No. 3 Plant City
No. 7 Bloomingdale at No. 2 Pinellas Park

QUICK THOUGHTS: All the district champions are locked in and there is not a change in seeding this week except for St. Petersburg replacing Palmetto at the No. 8 seed. With all the district champions in this region locked in, it will remain to be seen how the wildcards shake out especially with the No. 7 and No. 8 seeds given that Palmetto, Countryside and East Lake are still in the hunt.

REGION 4

Team Record Avg
St. Thomas Aquinas 8-1 43.22
Dwyer 9-1 43.10
McArthur 9-0 39.78
Doral Academy 8-2 38.70
Fort Lauderdale 7-2 38.67
Miami Springs 6-3 38.00
Mater Academy 6-3 37.67
South Miami 7-2 37.67
Palm Beach Lakes 6-3 37.44
Forest Hill 7-2 36.89
West Broward 6-3 36.67
Olympic Heights 5-4 35.00
Cooper City 4-5 34.44
Blanche Ely 1-8 34.00
Reagan 4-5 33.78
Goleman 4-5 33.22
West Boca Raton 2-7 32.22
Nova 3-6 31.89
South Broward 2-8 31.30
Miami Sunset 2-7 30.11
Royal Palm Beach 0-9 30.00
Hollywood Hills 2-7 29.44
Westland Hialeah 1-8 28.78
Mourning 0-9 27.67

 

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 St. Thomas Aquinas (7A-14)
No. 2 Dwyer (7A-13)
No. 3 McArthur (7A-15)
No. 4 Doral Academy (7A-16)

Wildcards

No. 5 Fort Lauderdale
No. 6 Miami Springs
No. 7 Mater Academy*
No. 8 South Miami*

*TIEBREAKER: Mater Academy wins the tiebreaker over South Miami with a head to head win.

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 South Miami at No. 1 St. Thomas Aquinas
No. 5 Fort Lauderdale at No. 4 McArthur
No. 6 Miami Springs at No. 3 Doral Academy
No. 7 Mater Academy at No. 2 Dwyer

QUICK THOUGHTS: No changes this week the first five seeds, but seeds No. 6 through No. 8 all change up with 7A-16 teams taking seeds No. 6 through No. 8. However, Palm Beach Lakes and Forest Hill are both still in the hunt for a playoff seed, so those seeds are the most vulnerable here in the final week with Fort Lauderdale almost being a for sure lock for a wildcard spot.







Advertisement

Media Partner

Follow Us on Twitter

Like Us on Facebook

Advertisement

Advertisements


More in FHSAA