Dixie County will host Trinity Catholic for their preseason kickoff classic this Friday night. [PHOTO - Joshua Wilson/FHSF]

Here is a list of this week’s preseason kickoff classics around the state, Presented by Anytime Fitness of Gainesville. If we have missed a game or have an error, please email Joshua Wilson immediately with the correct information and opponents at joshua.wilson@floridahsfootball.com.

Anytime Fitness of Gainesville is the “Official Gym & Trainer of FloridaHSFootball.com.” Click on the link to get your FREE 7-day trial at an Anytime Fitness near you!

WEDNESDAY, AUGUST 14

Homestead at Reagan
Miami Springs at Miami

THURSDAY, AUGUST 15

Anclote at Berkeley Prep
Belen Jesuit at NSU University School
Buchholz at Bishop Kenny
Citrus at Springstead
Cottondale at Bozeman
Cypress Bay at Nova
Dr. Krop at Dade Christian
Eagle’s View at Hilliard
Glades Day at Pine Crest
Lely at Bishop Verot
Lincoln at Gadsden County
Maclay at Leon
Miami Carol City at Miami Norland
Miami Palmetto at Western
Miami Sunset at Flanagan
Monarch at John I. Leonard
Pensacola Catholic at Washington (Pensacola)
Ribault at First Coast
Somerset Canyons at Olympic Heights
Trenton at Christ’s Church Academy
Windermere Prep at Saint Stephen’s Episcopal

Advertisement

FRIDAY, AUGUST 16

Admiral Farragut at St. John Neumann
American Collegiate at Gainesville
American Heritage (Delray) at Dwyer
Armwood at Robert E. Lee
Baldwin at Baker County
Barron Collier at Riverdale
Bartram Trail at Menendez
Bay at Freeport
Bayshore Christian at Gateway Charter
Belleview at Forest
Berean Christian at Village Academy
Bishop Snyder at Bishop McLaughlin
Blanche Ely at Coral Springs
Bloomingdale at Winter Haven
Blountstown at North Florida Christian
Boca Ciega at Pinellas Park
Boca Raton at Cardinal Gibbons
Boca Raton Christian at St. John Paul II (Boca Raton)
Bonita Springs at Community School (Naples)
Bolles at Fletcher
Booker at Kathleen
Boynton Beach at Santaluces
Braddock at Somerset Silver Palms
Brandon at Newsome
Bronson at St. John Paul II (Tallahassee)
Calvary Christian (Clearwater) at Lakeland Christian
Canterbury (Fort Myers) at Seven Rivers Christian
Cardinal Mooney at Bayshore
Cedar Creek Christian, Matanzas at Wolfson
Celebration at Tenoroc
Centennial at Astronaut
Chamberlain at St. Petersburg
Chaminade-Madonna at American Heritage (Plantation)
Charlotte at Mariner
Choctawhatchee at Gulf Breeze
Clay at St. Augustine
Clearwater at Cypress Creek (Wesley Chapel)
Clewiston at Sebring
Cocoa at Bayside
Cocoa Beach at Pine Ridge
Coconut Creek at Lehigh
Colonial at Lake Howell
Colquitt County (GA) at Columbia
Columbia (GA) at Tampa Catholic
Coral Glades at Lake Worth
Coral Springs Charter at Palmer Trinity
Cornerstone Charter at All Saints
Crescent City at Union County
Crestview at Choctawhatchee
Cypress Creek (Orlando) at Poinciana
Cypress Lake at Key West
Deerfield Beach at Atlantic (Delray Beach)
Douglas at Lennard
Dunnellon at Hernando
Durant at Lake Gibson
East Bay at Palmetto
East Lake at Riverview (Sarasota)
East Lee County at Moore Haven
Eastside at Vanguard
Edgewater at Dr. Phillips
Episcopal at Fernandina Beach
Escambia at Pensacola
Estero at Oasis
Father Lopez at Orangewood Christian
First Academy (Orlando) at Cambridge Christian
Fivay at Central (Brooksville)
Flagler Palm Coast at Atlantic Coast
Florida High at University Christian
Forest Hill at Port St. Lucie
Fort Lauderdale at Dillard
Fort Meade at Lake Region
Fort Myers at Cape Coral
Fort Pierce Central at John Carroll
Fort Pierce Westwood at Eau Gallie
Fort White at Middleburg
Freedom (Tampa) at Alonso
Frostproof at Haines City
Gateway at Lake Nona (Orlando)
George Jenkins at Mulberry
Gibbs at Seminole (Seminole)
Godby at Chiles
Golden Gate at Dunbar
Goleman at Gulliver Prep
Graceville at Jay
Gulf Coast at Naples
Hagerty at East River
Hardee vs. Mainland at Daytona Stadium
Harmony at Boone
Heritage (Palm Bay) at Palm Bay
Hialeah at Miami Southridge
Hillsborough at Braden River
Hollywood Hills at Mourning
Holy Trinity at Melbourne Central Catholic
Hudson at Gulf
Ida Baker at Lake Placid
Interlachen at Hamilton County
Island Coast at North Port
Jensen Beach at Benjamin
Jesuit at Gaither
Jones at Evans
Joshua Christian at Stanton
Jupiter at Okeechobee
Jupiter Christian at St. Andrew’s
Keswick Christian at Out-of-Door
Keystone Heights at Ridgeview
King at Riverview (Riverview)
Lake Mary at New Smyrna Beach
Lake Minneola at Mount Dora
Lake Wales at Largo
Lake Weir at Crystal River
Land O’Lakes at Zephyrhills
Lecanto at Northeast (St. Petersburg)
Lely at Bishop Verot
Lemon Bay at LaBelle
Leto at Dunedin
Liberty (Kissimmee) at Viera
Lighthouse PCA at Holmes County
Madison County at Wakulla
Mandarin at Creekside
Manatee at Southeast
Marathon at Immaculata-La Salle
Marianna at Inlet Grove
Martin County at Freedom (Orlando)
Master’s Academy at Lake Highland Prep
McArthur at Hallandale
Melbourne at Merritt Island
Miami Beach at South Broward
Miami Coral Park at Coral Shores
Miami Christian at King’s Academy
Miami Northwestern at Palm Beach Central
Miami Jackson at Monsignor Pace
Milton at Niceville
Mitchell at Weeki Wachee
Mosley vs. Rutherford at Tommy Oliver
Mount Dora Christian at Warner Christian
Nature Coast at Sarasota
Navarre at West Florida
Newberry at Bradford
North Bay Haven at Walton
North Broward Prep at Cardinal Newman
North Florida Educational at Andrew Jackson
North Fort Myers at Port Charlotte
North Marion at Santa Fe
North Miami at Miami Edison
North Miami Beach at Immokalee
Northeast (Oakland Park) at Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Northside Christian at Central Florida Christian
Northview at Baker
Oak Hall at Hawthorne
Oak Ridge at Lake Brantley
Orange Park at West Nassau
Orlando Christian Prep at Foundation Academy
Osceola (Kissimmee) at Lakeland
Osceola (Seminole) at Lakewood Ranch
Oviedo at Seminole (Sanford)
Palatka at P.K. Yonge
Palm Beach Lakes at Rockledge
Palm Harbor University at Strawberry Crest
Palm Glades Prep at Westminster Academy
Pahokee at Jefferson
Park Vista at Seminole Ridge
Pasco at Bartow
Paxon at Nease
Pembroke Pines Charter at Marco Island Academy
Pine Forest at Fort Walton Beach
Pompano Beach at Somerset Academy (Pembroke Pines)
Ponte Vedra at Oakleaf
Providence at Englewood
Raines at Ed White
Ridge Community at Auburndale
River Ridge at Sunlake
Robinson at Steinbrenner
St. Cloud at Deltona
St. Francis Catholic at Bell
St. John Lutheran at Ocala Christian
St. Johns Country Day at St. Edward’s
St. Petersburg Catholic at IMG Academy – Varsity (White)
Sandalwood at Rickards
Santa Fe at North Marion
Satellite at St. Joseph
Sebring at Clewiston
Shorecrest Prep at Bradenton Christian
Spoto at Plant City
South Fort Myers at Palmetto Ridge
South Lake at Winter Springs
Southwest Miami at Doral
Stranahan at Plantation
T.C. Williams (VA) at Spruce Creek
Tampa Bay Christian at Dixie Hollins
Tampa Bay Tech at Sickles
Taylor County at Chiefland
Taylor (Pierson) at The Villages
Taravella at Spanish River
Tate at Pace
Tavares at East Ridge
Terry Parker at Trinity Christian (Jacksonville)
Titusville at Windermere
Timber Creek vs Olympia at West Orange HS
Tohopekaliga at Avon Park
Treasure Coast at Wellington
Trinity Catholic at Dixie County
Trinity Christian (Deltona) at Faith Christian
Trinity Prep at Space Coast
Umatilla at Eustis
University (Orlando) at Ocoee
Venice at Plant
Vernon at South Walton
Vero Beach at Sebastian River
Victory Christian at Seffner Christian
Wekiva at DeLand
West Boca Raton at Archbishop McCarthy
West Broward at Cooper City
West Orange at Bishop Moore
West Port at Leesburg
Westside at Fleming Island
Wharton at Blake
Wildwood at South Sumter
Williston at Lafayette
Winter Park at Lyman
Winter Springs at South Lake
Wiregrass Ranch at Clearwater Central Catholic
Yulee at Suwannee
Zephyrhills Christian at Wesley Chapel

SATURDAY, AUGUST 17

Apopka vs. Booker T. Washington
Inlet Grove at St. Brendan
Spanish River at Taravella