GAINESVILLE, Fla. – With seven weeks of the 2019 season already in the books, the FHSAA has released its first RPI rankings for football that will determine the playoff brackets coming up in just a few weeks.

As such this update provides the entire state a glimpse of what the potential playoff matchups could be looking like in early November, but remember things change, even with four weeks to go.

In Classes 5A-8A, district record was taken into consideration except on certain exceptions which are noted.

Advertisement

For Class 7A, you will find a breakdown of RPI rankings for each team in every region and a projected seeding (including tiebreakers) based upon the guidelines as published by the FHSAA (click here to view), as well as quick thoughts about each region.

NOTE: Teams in RED have clinched their district championship

REGION 1

School W/L RPI WP OWP OOWP
Edgewater 6-1 0.724 0.857 0.631 0.678
Niceville 7-0 0.696 1.000 0.490 0.583
Fleming Island 5-0 0.669 1.000 0.400 0.597
Wekiva 5-2 0.662 0.714 0.690 0.567
Lincoln 4-2 0.626 0.667 0.628 0.578
Crestview 4-3 0.592 0.571 0.676 0.517
Navarre 4-3 0.558 0.571 0.529 0.577
Creekside 3-3 0.554 0.500 0.625 0.536
Lake Howell 4-2 0.545 0.667 0.467 0.494
Chiles 3-3 0.531 0.500 0.556 0.540
Buchholz 4-2 0.499 0.667 0.292 0.546
East River 4-3 0.498 0.571 0.417 0.508
Leon 3-3 0.493 0.500 0.456 0.529
Fletcher 3-3 0.491 0.500 0.500 0.471
Forest 3-3 0.484 0.500 0.489 0.461
South Lake 3-3 0.442 0.500 0.333 0.501
First Coast 1-4 0.391 0.200 0.590 0.383
Winter Springs 2-4 0.385 0.333 0.392 0.437
Tate 1-5 0.375 0.167 0.417 0.569
Atlantic Coast 1-5 0.325 0.167 0.417 0.402
Lyman 0-5 0.270 0.000 0.400 0.434

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Edgewater (7A-3)
No. 2 Niceville (7A-1)
No. 3 Fleming Island (7A-2)
No. 4 Lake Howell (7A-4)

Wildcards

No. 5 Wekiva
No. 6 Lincoln
No. 7 Crestview
No. 8 Navarre

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Navarre at No. 1 Edgewater
No. 5 Wekiva at No. 4 Lake Howell
No. 6 Lincoln at No. 3 Fleming Island
No. 7 Crestview at No. 2 Niceville

QUICK THOUGHTS: Not really any surprises here except that District 7A-2 would be shut out of sending more than one team to the playoffs with District 7A-1 looking to get four of their seven teams into the playoffs. However, I will say that plays to the strength of the teams in that district and how well they schedule games vs. the six teams that makeup District 7A-2.

REGION 2

School W/L RPI WP OWP OOWP
Lakeland 7-0 0.717 1.000 0.519 0.619
Bloomingdale 5-1 0.701 0.833 0.606 0.658
Armwood 5-1 0.699 0.833 0.589 0.671
Wiregrass Ranch 5-1 0.670 0.833 0.617 0.541
Tampa Bay Tech 5-1 0.653 0.833 0.444 0.685
St. Cloud 5-1 0.648 0.833 0.567 0.526
Viera 3-2 0.625 0.600 0.630 0.648
Melbourne 6-1 0.620 0.857 0.429 0.568
Winter Haven 4-2 0.590 0.667 0.589 0.501
Tohopekaliga 3-3 0.551 0.500 0.639 0.508
Plant City 2-5 0.528 0.286 0.790 0.506
Durant 3-4 0.519 0.429 0.643 0.480
George Jenkins 4-2 0.490 0.667 0.294 0.512
Poinciana 3-3 0.485 0.500 0.456 0.501
East Bay 2-5 0.465 0.286 0.600 0.518
Kathleen 2-5 0.457 0.286 0.562 0.533
Bartow 3-3 0.451 0.500 0.372 0.487
Harmony 1-5 0.374 0.167 0.481 0.490
Strawberry Crest 1-5 0.355 0.167 0.500 0.407
Liberty (Kissimmee) 0-6 0.337 0.000 0.550 0.482

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Lakeland (7A-7)
No. 2 Armwood (7A-8)
No. 3 St. Cloud (7A-5)
No. 4 Winter Haven (7A-6)

Wildcards

No. 5 Bloomingdale
No. 6 Wiregrass Ranch
No. 7 Tampa Bay Tech
No. 8 Viera

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Viera at No. 1 Lakeland
No. 5 Bloomingdale at No. 4 Winter Haven
No. 6 Wiregrass Ranch at No. 3 St. Cloud
No. 7 Tampa Bay Tech at No. 2 Armwood

QUICK THOUGHTS: This region is loaded with quality teams and there are going to be a few teams with some decent winning records that are going to get left out. I have said the magic number for most teams is seven — as in get seven wins to be sure you feel you can make the playoffs. It doesn’t apply to all teams, but for a majority, it does.

REGION 3

School W/L RPI WP OWP OOWP
Palm Beach Lakes 5-0 0.721 1.000 0.560 0.585
Pinellas Park 3-3 0.608 0.500 0.733 0.588
Venice 3-3 0.598 0.500 0.694 0.601
Mitchell 5-1 0.598 0.833 0.489 0.450
Manatee 3-3 0.584 0.500 0.711 0.532
Seminole Ridge 4-1 0.576 0.800 0.427 0.489
Sarasota 5-2 0.544 0.714 0.367 0.551
Sickles 5-2 0.528 0.714 0.376 0.488
Royal Palm Beach 3-2 0.523 0.600 0.490 0.473
Lakewood Ranch 4-1 0.510 0.800 0.187 0.547
East Lake 3-3 0.505 0.500 0.483 0.536
Sunlake 3-4 0.474 0.429 0.514 0.481
Gulf Coast 3-4 0.469 0.429 0.443 0.548
Lehigh 1-5 0.429 0.167 0.672 0.452
Riverdale 2-5 0.405 0.286 0.486 0.448
Martin County 2-5 0.350 0.286 0.314 0.467
Dwyer 1-4 0.339 0.200 0.353 0.484
North Port 1-6 0.324 0.143 0.455 0.384
Leto 0-6 0.293 0.000 0.483 0.414

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Palm Beach Lakes (7A-120
No. 2 Pinellas Park (7A-9)
No. 3 Venice (7A-10)
No. 4 Gulf Coast (7A-11)

Wildcards

No. 5 Mitchell
No. 6 Manatee
No. 7 Seminole Ridge
No. 8 Sarasota

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Sarasota at No. 1 Palm Beach Lakes
No. 5 Mitchell at No. 4 Gulf Coast
No. 6 Manatee at No. 3 Venice
No. 7 Seminole Ridge at No. 2 Pinellas Park

QUICK THOUGHTS: Not sure what to make of this region because there is still some football left to play. The only clear cut team here that looks solid is Palm Beach Lakes. Just keep an eye on this region because there will be a lot of movement.

REGION 4

School W/L RPI WP OWP OOWP
St. Thomas Aquinas 5-0 0.781 1.000 0.687 0.635
Plantation 6-0 0.635 1.000 0.372 0.517
Atlantic (Delray) 3-2 0.601 0.600 0.693 0.495
Miramar 4-3 0.600 0.571 0.683 0.538
McArthur 3-2 0.573 0.600 0.607 0.501
Hialeah 3-3 0.569 0.500 0.681 0.520
Blanche Ely 5-1 0.567 0.833 0.378 0.478
Fort Lauderdale 4-2 0.556 0.667 0.522 0.466
South Plantation 4-3 0.524 0.571 0.505 0.492
Cooper City 4-3 0.493 0.571 0.456 0.444
North Miami 2-4 0.448 0.333 0.478 0.547
Doral Academy 2-5 0.446 0.286 0.567 0.491
South Broward 2-5 0.394 0.286 0.400 0.512
Olympic Heights 2-4 0.382 0.333 0.306 0.527
American 2-4 0.363 0.333 0.269 0.508
Everglades 1-5 0.351 0.167 0.478 0.419
Homestead 1-5 0.324 0.167 0.444 0.368
Miami Beach 1-5 0.286 0.167 0.317 0.390
West Boca Raton 0-5 0.277 0.000 0.443 0.406
Mater Academy 0-6 0.206 0.000 0.244 0.401

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 St. Thomas Aquinas (7A-14)
No. 2 Atlantic (Delray) (7A-13)
No. 3 Miramar (7A-15)
No. 4 Hialeah (7A-16)

Wildcards

No. 5 Plantation
No. 6 McArthur
No. 7 Blanche Ely
No. 8 Fort Lauderdale

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Fort Lauderdale at No. 1 St. Thomas Aquinas
No. 5 Plantation at No. 4 Hialeah
No. 6 McArthur at No. 3 Miramar
No. 7 Fort Lauderdale at No. 2 Atlantic (Delray)

QUICK THOUGHTS: No real surprises here about the top teams in the region. Really to be honest it is going to be St. Thomas Aquinas and then everyone else. Some of the matchups could be competitive if they hold up to happening, but we will see how things move around the next few weeks.