GAINESVILLE, Fla. – Nine weeks are in the books for the 2019 Florida high school football season and the FHSAA has given us another round of updated RPI rankings meaning we are another week closer to the playoffs.

As such this update provides the entire state a glimpse of what the potential playoff matchups could be looking like in early November, but remember things change, even with four weeks to go.

In Classes 5A-8A, district record was taken into consideration except on certain exceptions which are noted.

Advertisement

For Class 8A, you will find a breakdown of RPI rankings for each team in every region and a projected seeding (including tiebreakers) based upon the guidelines as published by the FHSAA (click here to view), as well as quick thoughts about each region.

NOTE: Teams in RED have clinched their district championship

REGION 1

School W/L RPI WP OWP OOWP
Seminole (Sanford) 8-0 0.775 1.000 0.702 0.598
Bartram Trail 8-0 0.737 1.000 0.625 0.562
Apopka 6-1 0.705 0.857 0.656 0.584
Flagler Palm Coast 7-1 0.667 0.875 0.524 0.591
DeLand 5-2 0.630 0.714 0.565 0.610
Timber Creek 7-1 0.622 0.875 0.472 0.501
Spruce Creek 4-3 0.621 0.571 0.762 0.515
Winter Park 6-3 0.596 0.667 0.558 0.559
Mandarin 5-3 0.593 0.625 0.589 0.560
Lake Mary 5-3 0.575 0.625 0.529 0.571
Lake Brantley 5-3 0.570 0.625 0.497 0.592
West Orange 4-4 0.566 0.500 0.662 0.531
Oakleaf 5-3 0.564 0.625 0.527 0.535
Evans 5-3 0.534 0.625 0.429 0.552
Oviedo 4-4 0.509 0.500 0.542 0.481
University (Orange City) 4-3 0.509 0.571 0.412 0.548
Sandalwood 3-4 0.489 0.429 0.548 0.490
Ocoee 3-5 0.483 0.375 0.586 0.488
Hagerty 4-4 0.479 0.500 0.471 0.463
Colonial 2-6 0.425 0.250 0.560 0.471
West Port 1-7 0.415 0.125 0.646 0.484
Nease 1-7 0.406 0.125 0.574 0.539
University (Orlando) 1-7 0.356 0.125 0.510 0.445

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Seminole (Sanford) (8A-2)
No. 2 Bartram Trail (8A-1)
No. 3 Apopka (8A-4A)
No. 4 Timber Creek (8A-3)

Wildcards

No. 5 Flagler Palm Coast
No. 6 DeLand
No. 7 Spruce Creek
No. 8 Winter Park

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Winter Park at No. 1 Seminole (Sanford)
No. 5 Flagler Palm Coast at No. 4 Timber Creek
No. 6 DeLand at No. 3 Apopka
No. 7 Spruce Creek at No. 2 Bartram Trail

QUICK THOUGHTS: With Mandarin’s win over Sandalwood and Bartram Trail defeating Oakleaf, the Bears locked up one of the playoffs spots in the region while Seminole did the same by defeating Spruce Creek. That only leaves Districts 8A-3 and 8A-4 to be decided. DeLand trades seeds with Spruce Creek going from No. 7 to No. 6 while West Orange falls out and Winter Park enters as the No. 8 seed. Still a lot at stake in the region and Mandarin is knocking closely on the door as the No. 9 team in the region.

REGION 2

School W/L RPI WP OWP OOWP
Riverview (Sarasota) 6-2 0.709 0.750 0.790 0.568
Dr. Phillips 7-2 0.663 0.778 0.667 0.524
Steinbrenner 8-0 0.652 1.000 0.424 0.512
Newsome 7-2 0.608 0.778 0.500 0.535
Osceola (Kissimmee) 6-1 0.603 0.875 0.360 0.568
Lennard 6-2 0.583 0.750 0.429 0.567
Riverview (Riverview) 7-2 0.563 0.778 0.345 0.568
Lake Nona 6-2 0.537 0.750 0.349 0.507
Plant 2-6 0.517 0.250 0.781 0.520
Ridge Community 3-5 0.496 0.375 0.607 0.509
Boone 4-4 0.485 0.500 0.469 0.487
Palm Harbor University 4-4 0.474 0.444 0.476 0.506
Wharton 6-3 0.467 0.667 0.242 0.496
East Ridge 4-4 0.458 0.500 0.389 0.489
Olympia 3-5 0.428 0.375 0.382 0.541
Celebration 3-5 0.399 0.375 0.381 0.448
Alonso 2-6 0.396 0.250 0.549 0.388
Freedom (Orlando) 1-6 0.376 0.143 0.559 0.436
Haines City 0-8 0.367 0.000 0.670 0.441
Cypress Creek (Orlando) 2-6 0.361 0.250 0.432 0.409
Oak Ridge 1-7 0.345 0.125 0.449 0.478
Windermere 1-6 0.322 0.143 0.372 0.472

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Riverview (Sarasota) (8A-8)
No. 2 Dr. Phillips (8A-5)
No. 3 Steinbrenner (8A-7)
No. 4 Osceola (Kissimmee) (8A-6)

Wildcards

No. 5 Newsome
No. 6 Lennard
No. 7 Riverview (Riverview)
No. 8 Lake Nona

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Lake Nona at No. 1 Riverview (Sarasota)
No. 5 Newsome at No. 4 Osceola (Kissimmee)
No. 6 Lennard at No. 3 Steinbrenner
No. 7 Riverview (Riverview) at No. 2 Dr. Phillips

QUICK THOUGHTS: Three of the four districts are now locked in place for the region, but there are no changes in the overall seeding between all the teams from last week. However, keep an eye on Plant at No. 9. They can finish 4-6 and have a legitimate shot of getting the playoffs because of their strength of schedule.

REGION 3

School W/L RPI WP OWP OOWP
Vero Beach 7-0 0.779 1.000 0.701 0.613
Treasure Coast 7-1 0.716 0.875 0.682 0.571
Palm Beach Gardens 6-1 0.632 0.857 0.510 0.511
Palm Beach Central 6-2 0.626 0.750 0.589 0.523
Centennial 4-3 0.619 0.571 0.721 0.554
Deerfield Beach 5-3 0.581 0.625 0.562 0.551
Boca Raton 5-3 0.571 0.625 0.546 0.536
Jupiter 5-3 0.551 0.625 0.510 0.511
Park Vista 6-3 0.546 0.667 0.451 0.517
Forest Hill 5-3 0.542 0.625 0.510 0.484
Monarch 6-2 0.526 0.750 0.339 0.484
Santaluces 5-2 0.526 0.714 0.371 0.486
Wellington 2-7 0.457 0.222 0.638 0.519
Fort Pierce Central 2-6 0.438 0.250 0.560 0.517
Lake Worth 2-5 0.398 0.286 0.460 0.455
John I. Leonard 2-6 0.361 0.250 0.371 0.481
Spanish River 0-8 0.275 0.000 0.414 0.434

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Vero Beach (8A-9)
No. 2 Palm Beach Gardens (8A-10)
No. 3 Deerfield Beach (8A-12)
No. 4 Park Vista (8A-11)

Wildcards

No. 5 Treasure Coast
No. 6 Palm Beach Central
No. 7 Centennial
No. 8 Boca Raton

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Jupiter at No. 1 Vero Beach
No. 5 Treasure Coast at No. 4 Santaluces
No. 6 Centennial at No. 3 Deerfield Beach
No. 7 Palm Beach Central at No. 2 Palm Beach Gardens

QUICK THOUGHTS: Three districts are up for grabs this week with Vero Beach being the only team in the region to have locked down their spot so far. With that in mind Park Vista moves into be the projected champion in District 8A-11 at the No. 4 seed while Santaluces has fallen totally out of contention for the playoffs (minus if they win the district championship) after their loss to Boca Raton last week. Speaking of Boca Raton, that win vaulted them up into the No. 8 seed knocking Jupiter down to being the first team out.

REGION 4

School W/L RPI WP OWP OOWP
Miami Palmetto 7-1 0.658 0.875 0.536 0.548
Douglas 7-0 0.628 1.000 0.385 0.477
South Dade 7-1 0.619 0.875 0.407 0.569
Western 6-1 0.593 0.857 0.403 0.506
Columbus 4-4 0.581 0.500 0.746 0.482
Miami High 5-3 0.508 0.625 0.375 0.528
Coral Gables 3-5 0.489 0.375 0.586 0.510
Cypress Bay 4-4 0.485 0.500 0.493 0.458
Flanagan 4-4 0.464 0.500 0.417 0.476
Coral Reef 3-5 0.449 0.375 0.571 0.392
Coral Springs 3-5 0.447 0.375 0.502 0.465
Taravella 3-5 0.444 0.375 0.484 0.477
Southwest Miami 2-6 0.415 0.250 0.547 0.455
Coral Glades 3-5 0.401 0.333 0.397 0.485
West Broward 1-8 0.348 0.111 0.468 0.484
Piper 0-8 0.325 0.000 0.565 0.424

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Miami Palmetto (8A-16)
No. 2 Douglas (8A-13)
No. 3 Western (8A-14)
No. 4 Columbus (8A-15)

Wildcards

No. 5 South Dade
No. 6 Miami High
No. 7 Coral Gables
No. 8 Cypress Bay

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Cypress Bay at No. 1 Miami Palmetto
No. 5 South Dade at No. 4 Columbus
No. 6 Miami High at No. 3 Western
No. 7 Coral Gables at No. 2 Douglas

QUICK THOUGHTS: With South Dade’s loss to Miami Carol City last week, they trade the No. 1 and No. 5 seeds with Miami Palmetto is now looking at being the projected district champion in District 8A-16. Western trades places with Columbus in the No. 3 and No. 4 seeds while Coral Gables replaces Flanagan as the projected No. 7 seed currently.