25 Seasons of Excellence in Ratings

JOE PINKOS POWER RATINGS

Florida High School Football

Advertisement

FORECAST FOR WEEK 11

Joe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification is noted for inter-classification games.

Class 8A
Apopka 14 over (7A) Wekiva
Bartram Trail 11 over (5A) Raines
Boca Raton 19 over (7A) William T. Dwyer
Centennial 21 over (6A) Port St. Lucie
Colonial 23 over Windermere
Coral Gables 14 over Southwest Miami
Coral Springs 17 over (6A) Hollywood Hills
DeLand 40 over (6A) Seabreeze
Deerfield Beach 28 over (5A) Hallandale
East Ridge 7 over (7A) South Lake
Evans 28 over (7A) Lyman
Flagler Palm Coast 31 over Hagerty
Jupiter 1 over (6A) South Fork
Lake Brantley 34 over (7A) Harmony
Lake Mary 51 over (6A) Deltona
Lake Nona 28 over (7A) East River
Lake Worth 14 over (5A) Boynton Beach
Lennard 31 over (6A) Blake
Mandarin 3 over (7A) Fletcher
Miami High 42 over (7A) Miami Beach
Miami Palmetto 62 over (7A) Homestead
Nease 6 over (7A) Atlantic Coast
Oak Ridge 10 over University (Orlando)
Oakleaf 25 over (5A) Clay
Ocoee 35 over Freedom (Orlando)
Olympia 4 over (6A) Gateway
Palm Beach Central 48 over John I. Leonard
Palm Harbor University 17 over (Ind.) Dunedin
Plant 18 over (5A) Robinson
Riverview (Sarasota) 20 over (7A) Sarasota
Santaluces 38 over (7A) Olympic Heights
Seminole (Sanford) 54 over (7A) Lyman (Tuesday)
South Dade 7 over (7A) Hialeah
Spruce Creek 16 over Oviedo
Steinbrenner 17 over (5A) Chamberlain
Taravella 3 over (7A) South Plantation
Timber Creek 59 over Cypress Creek (Orlando)
University (Orange City) 26 over (7A) Lake Howell
Vero Beach 7 over (7A) Viera

Class 7A
Armwood 30 over (6A) Gaither
Atlantic (Delray Beach) 10 over (8A) Columbus
Bloomingdale 35 over East Bay
Buchholz 13 over (4A) Santa Fe
Chiles 21 over (Ind.) American Collegiate
Cooper City 8 over (8A) Cypress Bay
East Lake 12 over (6A) Countryside
Edgewater 31 over (8A) Boone
First Coast 42 over (3A) Andrew Jackson
Fleming Island 28 over (5A) Orange Park
George Jenkins 1 over (8A) Ridge Community
Lakewood Ranch 12 over (6A) Seminole
Lehigh 46 over (6A) East Lee County
Liberty 16 over (8A) Celebration
Lincoln 17 over (5A) Ribault
Manatee 27 over (5A) Miami Jackson
McArthur 31 over (5A) Coconut Creek
Mitchell 34 over (5A) Wesley Chapel
Palm Beach Lakes 4 over (8A) Palm Beach Gardens
Pinellas Park 27 over (5A) Gibbs
Plantation 17 over (8A) Douglas
Poinciana 21 over (Ind.) Cocoa Beach
Royal Palm Beach 20 over (8A) Spanish River
Seminole Ridge 14 over (8A) Wellington
South Broward 10 over (8A) Flanagan
St. Thomas Aquinas 25 over (8A) Western
Tampa Bay Tech 18 over (6A) Jefferson
Tohopekaliga 22 over (8A) Haines City
Winter Springs 14 over (5A) Eustis
Wiregrass Ranch 3 over (6A) Largo

Class 6A
Auburndale 56 over (5A) Mulberry
Barron Collier 22 over (7A) Gulf Coast
Bayside 16 over (5A) Palm Bay
Boyd Anderson 10 over (8A) Piper
Brandon 7 over (7A) Strawberry Crest
Charlotte 25 over Island Coast
Clearwater 1 over Boca Ciega
Columbia 11 over (5A) North Marion
Dixie Hollins 67 over (5A) Tarpon Springs
Dillard 17 over (7A) Ely
Escambia 49 over (5A) Pensacola
Fivay 35 over (4A) Hudson
Fort Myers 31 over (7A) Riverdale
Freedom (Tampa) 6 over (7A) Leto
Gainesville 24 over (5A) Eastside
Heritage 27 over (4A) Space Coast
Hillsborough 46 over (8A) Alonso
Ida Baker 21 over (5A) Cape Coral
Lake Gibson 14 over (7A) Winter Haven
Lake Minneola 15 over (5A) Leesburg
Land O’ Lakes 3 over (2A) Zephyrhills Christian
Lely 6 over (5A) Atlantic (Port Orange)
Mainland 6 over (4A) Bolles
Mosley 31 over (5A) Arnold
Norland 70 over (7A) Mater Academy
Northeast (Oakland Park) 3 over (Ind.) Nova
Northeast (St. Petersburg) 14 over (5A) Weeki Wachee
Oak Mountain AL 14 over Pace
Palmetto 52 over St. Petersburg
Ponte Vedra 20 over (7A) Creekside
Port Charlotte 1 over Palmetto Ridge
Robert E. Lee 20 over (5A) Ed White
Sebastian River 7 over (8A) Fort Pierce Central
South Fort Myers 39 over (5A) Estero
South Miami14 over (8A) Coral Reef
Southeast 13 over (3A) Cardinal Mooney
Springstead 37 over (5A) Central (Brooksville)
St. Augustine 20 over (4A) Palatka
Westwood 6 over (5A) Merritt Island

Class 5A
Baker County 4 over Rickards
Choctawhatchee 13 over (6A) Fort Walton Beach
Dublin GA 24 over Suwannee
Dunnellon 14 over (3A) Trinity Catholic
Eau Gallie 15 over (7A) Melbourne
Hardee 24 over DeSoto
Jensen Beach 28 over (7A) Martin County
Jesuit 7 over (4A) Tampa Catholic
Jones 27 over (8A) West Orange
Killian 7 over (6A) Southridge
Lake Region 4 over (4A) Tenoroc
Lake Wales 25 over (7A) Bartow
Lake Weir 1 over (8A) West Port
Mariner 27 over (3A) Bonita Springs
Menendez 3 over (6A) Matanzas
Mount Dora 47 over (4A) Umatilla
North Miami Beach 14 over (8A) Forest Hill
Northwestern 21 over (3A) Edison
Pine Forest 21 over (6A) Gulf Breeze
River Ridge 10 over Key West
Rockledge 1 over (4A) Cocoa
Stranahan 4 over (7A) Fort Lauderdale
Suncoast 7 over (7A) West Boca Raton
Tavares 28 over (6A) Pine Ridge
Terry Parker 22 over Yulee
Vanguard 38 over (7A) Forest
West Florida Tech 1 over (7A) Tate
Westside 24 over (1A) Dixie County
Zephyrhills 10 over (6A) Pasco

Class 4A
Astronaut 63 over (Ind.) Titusville
Bradford 21 over (1A) Fort White
Cardinal Gibbons 38 over (8A) Monarch
Carol City 42 over (7A) American
Clewiston 16 over Okeechobee
Gulliver Prep 24 over American Heritage (Delray Beach)
Immaculata-LaSalle 36 over (Ind.) Hillel
Keystone Heights 1 over (1A) Union County
Lake Placid 17 over Avon Park
Lakewood 31 over (6A) Dunbar
Lemon Bay 1 over (7A) North Port
Monsignor Pace 24 over (7A) North Miami
Rutherford 14 over Bay
Somerset Canyons 14 over (3A) Palm Glades Prep
South Sumter 20 over (3A) PK Yonge
The Villages 14 over (3A) The First Academy
University School 22 over (6A) Immokalee
West Nassau 27 over (5A) Ridgeview

Class 3A
Baldwin 17 over (6A) Middleburg
Berkeley Prep 35 over (6A) Middleton
Bishop Verot 13 over (6A) North Fort Myers
Calvary Christian (Clearwater) 6 over Oasis
Cardinal Newman 28 over (4A) Coral Springs Charter
Chaminade-Madonna 52 over (7A) Everglades
Clearwater Central Catholic 47 over (5A) Booker
Episcopal 38 over (5A) Stanton
Florida High 34 over (7A) Leon
Holy Trinity Episcopal 38 over (2A) Indian Rocks Christian
Lakeland Christian 11 over Discovery Charter
Melbourne Central Catholic 1 over John Carroll Catholic
Palmer Trinity 2 over (Ind.) Florida Christian
Pensacola Catholic 7 over (6A) Milton
Somerset Silver Palms 52 over (2A) Community School of Naples
St. Andrew’s 10 over (4A) Pine Crest
Walton 27 over (Ind.) St. John Paul II Catholic
Wolfson 13 over (6A) Englewood

Class 2A
Admiral Farragut 41 over (Ind.) Village Academy
Evangelical Christian 6 over First Assembly Christian TN
First Baptist 28 over (Ind.) West Oaks Academy
Glades Day 10 over (3A) St. John Paul II Academy
Maclay 17 over FAMU DRS
Miami Christian 21 over (4A) North Broward Prep
Moore Haven 20 over (5A) LaBelle
Northside Christian 14 over St. Petersburg Catholic
Oak Hall 37 over Munroe Day
Orangewood Christian 17 over (4A) Lake Highland Prep
Rocky Bayou Christian 1 over St. Francis Catholic
Seffner Christian 21 over (3A) Father Lopez
St. John Neumann 38 over Carrollwood Day
St. Joseph Academy 12 over (3A) Interlachen
University Christian 32 over (5A) Bishop Kenny
Victory Christian 16 over (7A) St. Cloud
Westminster Academy 13 over (Ind.) Ransom Everglades
Zephyrhills Christian 10 over (6A) Land O’ Lakes

Class 1A
Bell 7 over Bronson
Bozeman 10 over (4A) North Bay Haven
Branford 46 over (3A) Cornerstone Charter
Chiefland 28 over Williston
Chipley 5 over (Ind.) Lighthouse Private Christian
Crescent City 28 over (3A) Taylor (Pierson)
Fort Meade 17 over (3A) Frostproof
Graceville 6 over Sneads
Hamilton County 7 over (5A) Paxon
Hawthorne 1 over (4A) Gadsden County
Hilliard 14 over (2A) North Florida Educational Institute
Lafayette 3 over Trenton
Madison County 18 over (7A) Crestview
Northview 21 over Jay
Pahokee 2 over (4A) Glades Central
Wildwood 30 over (5A) Belleview

Independent
Akelynn’s Angels Christian 26 over Joshua Christian
Boca Raton Christian 19 over (2A) Marathon
Clearwater Academy International 22 over (6A) Braden River
Dade Christian 12 over (3A) Everglades Prep
IMG Academy 18 over Satellite
IMG Academy (National) 21 over Hoover AL
Jordan Christian Prep 40 over Four Corners Charter
Pembroke Pines Charter 24 over Pompano Beach
Tampa Bay Christian 20 over (2A) Southwest Florida Christian

Florida Independent Football Conference (FIFC) Championship Game
St. Brendan 21 over (3A) Westminster Christian

Sunshine State Athletic Conference (SSAC)
SSAC North Florida League Championship Game
Blountstown 4 over Baker
North Florida Series
Holmes County 41 over Franklin County
Wewahitchka 7 over Liberty County
FBS Quarterfinals
Providence 4 over Windermere Prep
Orlando Christian Prep 16 over Mount Dora Christian
St. Stephen’s Episcopal 14 over Bradenton Christian
The Master’s Academy 21 over Gateway Charter
FCS Semifinals
Santa Fe Catholic 11 over First Academy-Leesburg
Berean Christian 7 over Canterbury (Fort Myers)
More SSAC games …
Bishop Snyder 3 over Seven Rivers Christian
Central Florida Christian 10 over Cedar Creek Christian
Faith Christian 21 over Jupiter Christian
Inlet Grove 3 over (2A) Keswick Christian
Legacy 3 over All Saints Academy
Ocala Christian 14 over Warner Christian
St. Edward’s 12 over Shorecrest Prep

Forecast Record
Last Week 200-50, 80.0%
Season 1,994-467, 81.0%