GAINESVILLE, Fla. – 10 weeks are in the books for the 2019 Florida high school football season and the FHSAA has given us another round of updated RPI rankings meaning we are another week closer to the playoffs.

As such this update provides the entire state a glimpse of what the potential playoff matchups could be looking like in early November, but remember things change, even with four weeks to go.

In Classes 5A-8A, district record was taken into consideration except on certain exceptions which are noted.

Advertisement

For Class 8A, you will find a breakdown of RPI rankings for each team in every region and a projected seeding (including tiebreakers) based upon the guidelines as published by the FHSAA (click here to view), as well as quick thoughts about each region.

NOTE: Teams in RED have clinched their district championship

REGION 1

School Record RPI WP OWP OOWP
Seminole (Sanford) 9-0 0.764 1.000 0.680 0.585
Bartram Trail 9-0 0.729 1.000 0.603 0.560
Apopka 7-1 0.703 0.875 0.642 0.574
DeLand 6-2 0.655 0.750 0.605 0.603
Flagler Palm Coast 7-2 0.638 0.778 0.556 0.570
Timber Creek 8-1 0.632 0.889 0.496 0.492
Spruce Creek 5-3 0.610 0.625 0.645 0.553
Mandarin 6-3 0.598 0.667 0.569 0.553
Lake Brantley 6-3 0.589 0.667 0.528 0.570
Winter Park 6-4 0.577 0.600 0.604 0.518
Lake Mary 5-4 0.569 0.556 0.579 0.572
Oakleaf 6-3 0.559 0.667 0.464 0.543
West Orange 4-5 0.534 0.444 0.626 0.530
University (Orange City) 4-4 0.521 0.500 0.507 0.562
Oviedo 5-4 0.520 0.556 0.520 0.480
Evans 5-4 0.516 0.556 0.460 0.536
Ocoee 4-5 0.507 0.444 0.554 0.525
Sandalwood 3-5 0.498 0.375 0.623 0.496
Hagerty 4-5 0.460 0.444 0.465 0.472
Colonial 3-6 0.434 0.333 0.508 0.465
West Port 1-8 0.415 0.111 0.623 0.528
Nease 1-8 0.409 0.111 0.599 0.533
University (Orlando) 1-8 0.339 0.111 0.453 0.473

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Seminole (Sanford) (8A-2)
No. 2 Bartram Trail (8A-1)
No. 3 Apopka (8A-4A)
No. 4 Timber Creek (8A-3)

Wildcards

No. 5 DeLand
No. 6 Flagler Palm Coast
No. 7 Spruce Creek
No. 8 Mandarin

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Mandarin at No. 1 Seminole (Sanford)
No. 5 DeLand at No. 4 Timber Creek
No. 6 Flagler Palm Coast at No. 3 Apopka
No. 7 Spruce Creek at No. 2 Bartram Trail

QUICK THOUGHTS: With the district championships all wrapped up, nothing changes in the top four, but there are changes in the Wildcards with DeLand moving up from No. 6 to No. 5 while Flagler Palm Coast moves down from No. 5 to No. 6. Spruce Creek holds at No. 7 while Mandarin moves into the No. 8 seed this week.

REGION 2

School Record RPI WP OWP OOWP
Riverview (Sarasota) 7-2 0.674 0.778 0.656 0.575
Steinbrenner 9-0 0.650 1.000 0.440 0.488
Dr. Phillips 8-2 0.648 0.800 0.613 0.513
Osceola (Kissimmee) 8-1 0.621 0.889 0.435 0.526
Newsome 8-2 0.601 0.800 0.469 0.523
Riverview (Riverview) 8-2 0.572 0.800 0.372 0.538
Lennard 6-3 0.551 0.667 0.449 0.535
Plant 3-6 0.530 0.333 0.727 0.528
Lake Nona 6-3 0.521 0.667 0.413 0.476
Boone 5-4 0.488 0.556 0.422 0.486
Ridge Community 3-6 0.482 0.333 0.614 0.501
East Ridge 5-4 0.478 0.556 0.388 0.494
Palm Harbor University 4-5 0.477 0.444 0.488 0.501
Wharton 6-4 0.467 0.600 0.319 0.484
Olympia 3-6 0.410 0.333 0.408 0.502
Freedom (Orlando) 2-6 0.396 0.250 0.491 0.455
Celebration 3-6 0.389 0.333 0.395 0.448
Alonso 2-7 0.385 0.222 0.489 0.452
Haines City 0-9 0.370 0.000 0.659 0.464
Oak Ridge 1-8 0.363 0.111 0.505 0.491
Cypress Creek (Orlando) 2-7 0.342 0.222 0.379 0.439
Windermere 1-7 0.319 0.125 0.394 0.458

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Riverview (Sarasota) (8A-8)
No. 2 Steinbrenner (8A-7)

No. 3 Dr. Phillips (8A-5)
No. 4 Osceola (Kissimmee) (8A-6)

Wildcards

No. 5 Newsome
No. 6 Riverview (Riverview)
No. 7 Lennard
No. 8 Plant

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Plant at No. 1 Riverview (Sarasota)
No. 5 Newsome at No. 4 Osceola (Kissimmee)
No. 6 Riverview (Riverview) at No. 3 Dr. Phillips
No. 7 Lennard at No. 2 Steinbrenner

QUICK THOUGHTS: Dr. Phillips and Steinbrenner change seeds between the No. 2 and No. 3 seeds. The wildcards also saw a shakeup with Riverview (Riverview) and Lennard changing the No. 6 and No. 7 seeds, while Plant is 3-6 and is looking to grab the No. 8 seed over some teams that have a winning record because of the strong strength of schedule this season.

REGION 3

School Record RPI WP OWP OOWP
Vero Beach 8-0 0.752 1.000 0.612 0.627
Treasure Coast 8-1 0.726 0.889 0.700 0.567
Palm Beach Central 7-2 0.653 0.778 0.646 0.517
Palm Beach Gardens 7-1 0.639 0.875 0.490 0.537
Centennial 4-4 0.602 0.500 0.723 0.578
Deerfield Beach 6-3 0.601 0.667 0.587 0.541
Boca Raton 7-2 0.591 0.778 0.442 0.546
Forest Hill 6-3 0.584 0.667 0.562 0.512
Santaluces 6-2 0.571 0.750 0.472 0.479
Jupiter 5-4 0.554 0.556 0.581 0.519
Park Vista 6-4 0.524 0.600 0.459 0.512
Monarch 6-3 0.511 0.667 0.375 0.489
Wellington 3-6 0.482 0.333 0.601 0.517
Fort Pierce Central 2-7 0.457 0.222 0.627 0.532
Lake Worth 4-5 0.458 0.375 0.455 0.478
John I. Leonard 2-7 0.366 0.222 0.403 0.490
Spanish River 0-9 0.302 0.000 0.474 0.455

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Vero Beach (8A-9)
No. 2 Palm Beach Central (8A-10)
No. 3 Deerfield Beach (8A-12)
No. 4 Santaluces (8A-11)

Wildcards

No. 5 Treasure Coast
No. 6 Palm Beach Gardens
No. 7 Centennial
No. 8 Boca Raton

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Boca Raton at No. 1 Vero Beach
No. 5 Treasure Coast at No. 4 Santaluces
No. 6 Palm Beach Gardens at No. 3 Deerfield Beach
No. 7 Centennial at No. 2 Palm Beach Central

QUICK THOUGHTS: With Palm Beach Central and Santaluces winning their districts they take the No. 2 and No. 4 seeds. With that happening, Palm Beach Gardens moves to the No. 6 seed while Centennial falls to the No. 7 seed.

REGION 4

School Record RPI WP OWP OOWP
Miami Palmetto 8-1 0.678 0.889 0.597 0.527
Douglas 8-0 0.620 1.000 0.368 0.470
South Dade 7-2 0.609 0.778 0.488 0.555
Columbus 5-4 0.596 0.556 0.705 0.516
Western 7-1 0.589 0.875 0.368 0.513
Miami High 6-3 0.542 0.667 0.440 0.514
Coral Gables 3-6 0.488 0.333 0.595 0.543
Cypress Bay 4-5 0.477 0.444 0.530 0.453
Taravella 4-5 0.461 0.444 0.466 0.474
Flanagan 5-4 0.460 0.556 0.338 0.491
Southwest Miami 3-6 0.449 0.333 0.523 0.496
Coral Reef 3-6 0.430 0.333 0.514 0.445
Coral Springs 3-6 0.421 0.333 0.468 0.469
Coral Glades 3-7 0.395 0.300 0.438 0.456
West Broward 1-9 0.350 0.100 0.491 0.477
Piper 0-9 0.342 0.000 0.593 0.447

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Miami Palmetto (8A-16)
No. 2 Douglas (8A-13)
No. 3 Columbus (8A-15)

No. 4 Western (8A-14)

Wildcards

No. 5 South Dade
No. 6 Miami High
No. 7 Coral Gables
No. 8 Cypress Bay

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Cypress Bay at No. 1 Miami Palmetto
No. 5 South Dade at No. 4 Western
No. 6 Miami High at No. 3 Columbus
No. 7 Coral Gables at No. 2 Douglas

QUICK THOUGHTS: With all the district champions set the only change this week in the region is Western and Columbus flipping seeds. Everything else remains the same including the wildcards.