25 Seasons of Ratings Excellence

JOE PINKOS POWER RATINGS

Florida High School Football

Advertisement

State Championship Forecast
The following match-ups and results are forecast for the 2019 Florida Football Finals:
Class 1A– Madison County over Blountstown
Class 2A– Champagnat Catholic over University Christian
Class 3A– Chaminade-Madonna over Trinity Christian (Jacksonville)
Class 4A– Cardinal Gibbons over Cocoa
Class 5A– American Heritage (Plantation) over Jones
Class 6A– Miami Central over Escambia
Class 7A– St. Thomas Aquinas over Armwood
Class 8A– Apopka over Vero Beach

2019 PLAYOFF FORECAST-Week 1

Joe Pinkos Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

CLASS 8A (Regional Quarterfinals)

Region 1
Seminole (Sanford) 14 over Mandarin
DeLand 3 over Timber Creek
Apopka 14 over Flagler Palm Coast
Bartram Trail 10 over Spruce Creek

Region 2
Riverview (Sarasota) 20 over Lake Nona
Steinbrenner 10 over Newsome
Osceola (Kissimmee) 27 over Riverview
Dr. Phillips 21 over Lennard

Region 3
Vero Beach 31 over Boca Raton
Treasure Coast 28 over Santaluces
Deerfield Beach 14 over Palm Beach Gardens
Palm Beach Central 10 over Centennial

Region 4
Miami Palmetto 37 over Taravella
Western 11 over South Dade
Miami High 3 over Douglas
Columbus 24 over Coral Gables

CLASS 7A (Regional Quarterfinals)

Region 1
Edgewater 27 over Crestview
Lincoln 28 over Winter Springs
Fleming Island 3 over Wekiva
Niceville 21 over Chiles

Region 2
Armwood 56 over Melbourne
Bloomingdale 10 over Winter Haven
Viera 1 over Tampa Bay Tech
Lakeland 28 over Wiregrass Ranch

Region 3
Palm Beach Lakes 10 over East Lake
Venice 21 over Lehigh
Manatee 25 over Pinellas Park
Mitchell 14 over Seminole Ridge

Region 4
St. Thomas Aquinas 55 over South Broward
Plantation 7 over Hialeah
Atlantic (Delray Beach) 20 over Ely
McArthur 24 over Fort Lauderdale

CLASS 6A (Regional Quarterfinals)

Region 1
Escambia 40 over New Smyrna Beach
Mainland 14 over Washington (Pensacola)
Robert E. Lee 13 over St. Augustine
Columbia 14 over Ponte Vedra

Region 2
Gaither 17 over Boca Ciega
Clearwater 3 over Dixie Hollins
Lake Minneola 7 over Springstead
Largo 7 over Countryside

Region 3
Palmetto 17 over Braden River
Port Charlotte 10 over Hillsborough
Charlotte 7 over Westwood
Lake Gibson 10 over Auburndale

Region 4
Naples 41 over South Fort Myers
Miami Central 24 over Dunbar
Dillard 30 over Lely
Fort Myers 3 over North Fort Myers

CLASS 5A (Regional Quarterfinals)

Region 1
Wakulla 21 over Suwannee
Raines 10 over Westside
Terry Parker 3 over Godby
Pine Forest 15 over Baker County

Region 2
Jones 13 over Bishop Moore
Nature Coast Tech 11 over Citrus
Vanguard 22 over Menendez
Dunnellon 1 over North Marion

Region 3
Rockledge 7 over Chamberlain
Jesuit 4 over Eau Gallie
River Ridge 1 over Atlantic (Port Orange)
Lake Wales 6 over Sebring

Region 4
American Heritage (Plantation) 42 over Key West
Cypress Lake 1 over North Miami Beach
Killian 10 over Jensen Beach
Northwestern 31 over Stranahan

CLASS 4A (Regional Quarterfinals)

Region 1
Bye: Bolles
South Walton 1 over Marianna
Bradford 18 over Gadsden County
Bye: West Nassau

Region 2
Bye: Cocoa
Astronaut 21 over Keystone Heights
The Villages 35 over Cypress Creek (Wesley Chapel)
Bye: South Sumter

Region 3
Bye: Lakewood
Clewiston 19 over Lake Placid
Tampa Catholic 32 over Lemon Bay
Bye: American Heritage (Delray Beach)

Region 4
Bye: Gulliver Prep
Booker T. Washington 4 over Carol City
Cardinal Gibbons 27 over Monsignor Pace
Bye: University School

CLASS 3A (Regional Quarterfinals)

Region 1
Bye: Pensacola Catholic
Trinity Christian (Jacksonville) 18 over Trinity Catholic
Baldwin 1 over Episcopal
Bye: Florida High

Region 2
Bye: Lakeland Christian
Melbourne Central Catholic 7 over Frostproof
The First Academy 24 over Trinity Prep
Bye: Holy Trinity Episcopal

Region 3
Bye: Berkeley Prep
Clearwater Central Catholic 11 over Calvary Christian (Clearwater)
Cardinal Newman 1 over Benjamin
Bye: Bishop Verot

Region 4
Bye: Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Edison 45 over Westminster Christian
Somerset Silver Palms 21 over St. Andrew’s
Bye: Chaminade-Madonna

CLASS 2A (Regional Quarterfinals)

Region 1
Bye: University Christian
FAMU DRS 12 over North Florida Christian
Aucilla Christian 6 over St. Joseph Academy
Bye: Maclay

Region 2
Bye: Victory Christian
Orangewood Christian 8 over Trinity Christian (Deltona)
Oak Hall 35 over St. Francis Catholic
Bye: Foundation Academy

Region 3
Bye: Cambridge Christian
Admiral Farragut 29 over Keswick Christian
Seffner Christian 32 over Zephyrhills Christian
Bye: Northside Christian

Region 4
Bye: Champagnat Catholic
Miami Christian 24 over St. John Neumann
First Baptist 8 over Moore Haven
Bye: Westminster Academy

CLASS 1A (Regional Quarterfinals)

Region 1
Bye: Baker
Graceville 22 over Freeport
Northview 24 over Jay
Bye: Vernon

Region 2
Bye: Blountstown
Port St. Joe 10 over Bozeman
Sneads 14 over Jefferson County
Bye: Taylor County

Region 3
Bye: Madison County
Hilliard 3 over Branford
Dixie County 3 over Union County
Bye: Lafayette

Region 4
Bye: Newberry
Chiefland 6 over Trenton
Hawthorne 4 over Wildwood
Bye: Pahokee

Sunshine State Athletic Conference (SSAC) Playoffs
FBS Semifinals
Orlando Christian Prep 20 over Windermere Prep
The Master’s Academy 3 over St. Stephen’s Episcopal

Forecast Record
Last Week 192-38, 83.5%
Season 2,186-505, 81.2%