Here are the latest Classification and SSAC rankings as we head into Week 7 of the 2021 season!

Ranking, Team, Overall Record, Previous Ranking

CLASS 8A

  1. Venice, 5-0, 1
  2. Sanford Seminole, 5-1, 2
  3. Lake Mary, 5-0, 3
  4. Port St. Lucie Treasure Coast, 4-1, 4
  5. Kissimmee Osceola, 5-1, 5
  6. Apopka, 4-1, 6
  7. Vero Beach, 4-1, 7
  8. St. Johns Bartram Trail, 5-1, 8
  9. St. Johns Creekside, 6-0, 9
  10. Miami Palmetto, 4-1, 10

CLASS 7A

  1. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, 5-1, 1
  2. Niceville, 6-0, 2
  3. Fort Lauderdale Dillard, 6-0, 3
  4. Tampa Bay Tech, 5-0, 4
  5. Orlando Edgewater, 5-1, 5
  6. Gainesville Buchholz, 4-1, 6
  7. Lakeland, 4-1, 8
  8. Port Orange Spruce Creek, 6-0, 9
  9. Seffner Armwood, 4-2, 7
  10. Homestead, 4-1, NR

CLASS 6A

  1. Tampa Jesuit, 5-0, 1
  2. Miami Northwestern, 4-2, 2
  3. Jacksonville Riverside, 6-0, 3
  4. Naples, 5-0, 5
  5. Ocala Vanguard, 5-0, 4
  6. Orlando Jones, 4-2, 6
  7. Lynn Haven Mosley, 6-0, 8
  8. Fort Myers Dunbar, 4-0, 7
  9. Lake City Columbia, 4-2, 9
  10. South Fort Myers, 5-0, 10

CLASS 5A

  1. Miami Central, 4-2, 1
  2. Plantation American Heritage, 2-2, 2
  3. Rockledge, 6-0, 3
  4. Miami Killian, 6-0, 4
  5. Zephyrhills, 5-0, 5
  6. Pensacola West Florida, 5-0, 6
  7. Satellite Beach Satellite, 6-0, 7
  8. Merritt Island, 5-1, 8
  9. Dunnellon, 3-2, 10
  10. Clearwater, 5-1, NR

CLASS 4A

  1. Cocoa, 3-1, 2
  2. Jacksonville Bolles, 6-0, 3
  3. Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, 4-1, 1
  4. Pinecrest Gulliver Prep, 5-0, 4
  5. St. Petersburg Lakewood, 6-0, 5
  6. Clewiston, 3-0, 6
  7. The Villages, 6-0, 9
  8. Bushnell South Sumter, 4-2, 7
  9. Santa Rosa Beach South Walton, 4-1, 10
  10. Englewood Lemon Bay, 4-0, NR

CLASS 3A

  1. Hollywood Chaminade-Madonna, 4-1, 1
  2. Tampa Berkeley Prep, 5-0, 3
  3. Tallahassee Florida High, 5-1, 2
  4. Miami Edison, 4-1, 4
  5. Lakeland Christian, 5-0, 5
  6. Clearwater Central Catholic, 4-1, 6
  7. Palm Beach Gardens Benjamin, 3-1, 8
  8. Miami Florida Christian, 5-0, 9
  9. Ocala Trinity Catholic, 3-2, 10
  10. DeFuniak Springs Walton, 5-1, NR

CLASS 2A

  1. Jacksonville Trinity Christian, 5-1, 1
  2. Hialeah Champagnat Catholic, 2-2, 2
  3. Jacksonville University Christian, 3-2, 3
  4. Winter Garden Foundation Academy, 4-1, 4
  5. Naples First Baptist, 5-0, 5
  6. Zephyrhills Christian, 4-1, 6
  7. Melbourne Holy Trinity, 5-0, 7
  8. Orlando Christian Prep, 3-1, 8
  9. Tallahassee North Florida Christian, 5-1, 10
  10. Belle Glade Glades Day, 4-1, NR

CLASS 1A

  1. Hawthorne, 5-0, 2
  2. Baker, 4-0, 1
  3. Pahokee, 4-1, 4
  4. Lake Butler Union County, 5-0, 7
  5. Port St. Joe, 4-0, 8
  6. Wildwood, 3-1, 5
  7. Madison County, 3-3, 3
  8. Hilliard, 5-0, 9
  9. Chiefland, 5-0, 10
  10. Bonifay Holmes County, 5-1, NR

SSAC 11-MAN

  1. Orlando Lake Highland Prep, 5-0, 1
  2. Mount Dora Christian, 4-1, 2
  3. Jupiter Christian, 4-0, 3
  4. Orlando Central Florida Christian, 3-1, 5
  5. Vero Beach St. Edward’s, 3-1, 4
  6. Jacksonville Eagle’s View, 4-1, 6
  7. Gainesville Oak Hall, 3-1, 7
  8. Jacksonville Christ’s Church Academy, 4-2, 10
  9. Lecanto Seven Rivers Christian, 5-1, 9
  10. Jacksonville Bishop Snyder, 3-2, 8

SSAC 8-MAN 

  1. Clearwater Lakeside Christian, 7-0, 1
  2. Merritt Island Christian, 6-0, 2
  3. Ocala Christian, 7-0, 3
  4. St. Petersburg Shorecrest Prep, 5-1, 4
  5. St. Augustine Florida Deaf & Blind, 3-1, 5

Advertisement