Naples' scoreboard shows off a lot of history of the team from over the years. [Joshua Wilson/FloridaHSFootball.com]

REGIONAL QUARTERFINAL PLAYOFF PREDICTIONS

These predictions are from FloridaHSFootball.com Publisher Joshua Wilson. He will make predictions every week during the FHSAA State Series playoffs for all games being played in all eight classifications. Got a bone to pick? Leave a comment below in the comments section.

CLASS 8A

REGION 1 QUARTERFINALS

Seminole 35 over Winter Park
Lake Mary 28 over Timber Creek
Bartram Trail 24 over Lake Brantley
Apopka 7 over Creekside

Advertisement

REGION 2 QUARTERFINALS

Palm Beach Central 31 over Centennial
Vero Beach 30 over Forest Hill
Treasure Coast 24 over Palm Beach Gardens
Boone 21 over Wellington

REGION 3 QUARTERFINALS

Venice 45 over Plant City
Riverview (Sarasota) 28 over Steinbrenner
West Orange 31 over Durant
Osceola (Kissimmee) 13 over Newsome

REGION 4 QUARTERFINALS

Western 31 over Stoneman Douglas
Columbus 35 over Dr. Krop
Miami Palmetto 17 over Coral Glades
Deerfield Beach 34 over Boca Raton

CLASS 7A

REGION 1 QUARTERFINALS

Buchholz 28 over Fleming Island
University (Orange City) 21 over Fletcher
Spruce Creek 14 over Nease
Niceville 38 over Atlantic Coast

REGION 2 QUARTERFINALS

Edgewater 35 over Bartow
Lakeland 7 over Lake Gibson
Martin County 13 over Viera
Melbourne 6 over Seminole Ridge

REGION 3 QUARTERFINALS

Tampa Bay Tech 31 over Largo
Wiregrass Ranch 17 over Palmetto
Lehigh 12 over Gaither
Mitchell 13 over Wharton

REGION 4 QUARTERFINALS

St. Thomas Aquinas 48 over Atlantic (Delray Beach)
Miramar 20 over Doral Academy
Homestead 13 over South Broward
Dillard 35 over Fort Lauderdale

CLASS 6A

REGION 1 QUARTERFINALS

Pine Forest 17 over Rickards
Riverside 20 over Columbia
Mosley 21 over Gulf Breeze
Lincoln 10 over Gainesville

REGION 2 QUARTERFINALS

Vanguard 20 over Heritage (Palm Bay)
Lake Wales 35 over Port St. Lucie
Auburndale 27 over Belleview
Jones 28 over Mainland

REGION 3 QUARTERFINALS

Jesuit 38 over Boca Ciega
Braden River 31 over Countryside
Hillsborough 14 over Pinellas Park
Northeast 6 over Sumner

REGION 4 QUARTERFINALS

Dunbar 29 over Plantation
South Fort Myers 13 over Coconut Creek
Naples 27 over Charlotte
Miami Northwestern 20 over Fort Myers

CLASS 5A

REGION 1 QUARTERFINALS

Baker County 21 over Ed White
West Florida 18 over North Marion
Raines 20 over Terry Parker
Wakulla 14 over Bishop Kenny

REGION 2 QUARTERFINALS

Merritt Island 35 over Leesburg
Rockledge 27 over Seabreeze
Dunnellon 40 over Bishop Moore
Satellite 1 over Tavares

REGION 3 QUARTERFINALS

Clearwater 27 over Hudson
Nature Coast 55 over Chamberlain
Zephyrhills 28 over Gibbs
Sebring 10 over Wesley Chapel

REGION 4 QUARTERFINALS

Miami Killian 30 over Cypress Lake
Stranahan 13 over Estero
American Heritage (Plantation) 38 over Boynton Beach
Miami Central 40 over North Miami Beach

CLASS 4A

REGION 1 QUARTERFINALS

Baldwin 20 over Marianna
Gadsden County 1 over Andrew Jackson

REGION 2 QUARTERFINALS

South Sumter 20 over Hernando
Keystone Heights 10 over Umatilla

REGION 3 QUARTERFINALS

American Heritage (Delray Beach) 18 over Glades Central
Clewiston 40 over Tenoroc

REGION 4 QUARTERFINALS

Booker T. Washington 25 over Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Immaculata-LaSalle 23 over Pine Crest

CLASS 3A

REGION 1 QUARTERFINALS

P.K. Yonge 21 over Crescent City
Florida High 30 over Episcopal

REGION 2 QUARTERFINALS

Frostproof 28 over Windermere Prep
The First Academy (Orlando) 27 over Lake Placid

REGION 3 QUARTERFINALS

Bishop Verot 8 over Cardinal Mooney
Carrollwood Day 20 over Tampa Catholic

REGION 4 QUARTERFINALS

Miami Edison 35 over Somerset South Homestead
Cardinal Newman 31 over Saint Andrew’s

CLASS 2A

REGION 1 QUARTERFINALS

St. John Paul II (Tallahassee) 30 over North Florida Christian
University Christian 50 over Rocky Bayou Christian

REGION 2 QUARTERFINALS

Holy Trinity 21 over Orangewood Christian
Foundation Academy 20 over Victory Christian

REGION 3 QUARTERFINALS

Seffner Christian 18 over St. John Neumann
Community School (Naples) 24 over Evangelical Christian

REGION 4 QUARTERFINALS

John Carroll 17 over True North
Glades Day 25 over Westminster Academy

CLASS 1A

REGION 1 QUARTERFINALS

Bozeman 3 over Northview
Holmes County 21 over Freeport

REGION 2 QUARTERFINALS

Sneads 21 over Liberty County
Madison County 40 over Wewahitchka

REGION 3 QUARTERFINALS

Lafayette 10 over Fort White
Union County 31 over Trenton

REGION 4 QUARTERFINALS

Fort Meade 8 over Wildwood
Bradford 17 over Newberry