As we will do each week during the regular season and postseason, we will update our rankings weekly with the Flordia Top 25 rankings, Top 10 rankings for all nine classifications, plus Top 10 rankings for SSAC 11-Man and SSAC 8-Man football while providing a Top 5 ranking for independents. We will release updated rankings weekly on Wednesdays or Thursdays during the season.

If you have any questions, comments, or thoughts, please email Joshua Wilson at joshua.wilson@floridahsfootball.com or send us a message on Twitter at @FlaHSFootball. Responses to your emails or messages on Twitter are not guaranteed, but they will be looked at with thoughtfulness and consideration.

FLORIDA TOP 25

Rank, Team, Classification, Record, Previous
1. Miami Central (2M), 2-0, 1
2. Hollywood Chaminade-Madonna (1M), 3-0, 2
3. Bradenton IMG Academy (IND), 2-1, 3
4. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (3M), 3-0, 4
5. Sanford Seminole (4M), 3-0, 8
6. Fort Lauderdale Cardinal Gibbons (2M), 3-0, 7
7. Plantation American Heritage (2M), 4-0, 9
8. Miami Columbus (4M), 3-0, 16
9. Tampa Jesuit (3M), 2-1, 6
10. Miami Northwestern (2M), 2-1, 5
11. Lakeland (4S), 2-0, 10
12. Tampa Bay Tech (3M), 3-0, 11
13. Jacksonville Trinity Christian, 3-0, 12
14. Orlando Edgewater, 3-0, 13
15. Venice (4S), 1-1, 14
16. Davie Western (4M), 2-0, 15
17. Orlando Jones (3M), 1-1, 17
18. Pensacola Pine Forest (3S), 3-0, 19
19. Fort Lauderdale Dillard (3M), 2-1, 20
20. Gainesville Buchholz (4S), 2-0, 21
21. Wellington Palm Beach Central (4M), 3-0, 22
22. Rockledge (3S), 3-0, 23
23. Niceville (4S), 3-0, 24
24. Kissimmee Osceola (4S), 1-1, 25
25. Homestead (3M), 3-0, NR

Advertisement

CLASS 4M

Rank, Team, Record, Previous
1. Sanford Seminole, 3-0, 1
2. Miami Columbus, 3-0, 3
3. Davie Western, 2-0, 3
4. Wellington Palm Beach Central, 3-0, 5
5. Lake Mary, 3-0, 5
6. Winter Park, 3-0, 10
7. Winter Garden West Orange, 2-1, 6
8. Apopka, 2-1, 7
9. Lantana Santaluces, 3-0, NR
10. Riverview Sumner, 3-0, NR

CLASS 3M

Rank, Team, Record, Previous
1. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, 3-0, 1
2. Tampa Jesuit, 2-1, 2
3. Tampa Bay Tech, 3-0, 3
4. Orlando Edgewater, 3-0, 4
5. Orlando Jones, 1-1, 5
6. Fort Lauderdale Dillard, 2-1, 6
7. Homestead, 3-0, 7
8. Tampa Wharton, 2-1, 8
9. Seffner Armwood, 2-1, 10
10. Tampa Hillsborough, 1-1, 9

CLASS 2M

Rank, Team, Record, Previous
1. Miami Central, 2-0, 1
2. Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, 3-0, 3
3. Plantation American Heritage, 4-0, 4
4. Miami Northwestern, 2-1, 2
5. Jacksonville Raines, 2-1, 8
6. Jacksonville Bolles, 2-1, 5
7. Jacksonville Ed White, 2-1, 10
8. Miami Booker T. Washington, 2-1, 7
9. Tampa Berkeley Prep, 2-1, 9
10. St. Petersburg Lakewood, 1-2, 9

CLASS 1M

Rank, Team, Record, Previous
1. Hollywood Chaminade-Madonna, 3-0, 1
2. Jacksonville Trinity Christian, 3-0, 2
3. Clearwater Central Catholic, 2-1, 3
4. Jacksonville University Christian, 3-0, 4
5. West Palm Beach Cardinal Newman, 3-0, 5
6. Tampa Carrollwood Day, 2-1, 6
7. Hollywood Avant Garde, 2-0, 7
8. Orlando Christian Prep, 1-2, 8
9. Winter Garden Foundation Academy, 2-1, 9
10. Orlando First Academy, 3-0, 10

CLASS 4S

Rank, Team, Record, Previous
1. Lakeland, 2-0, 1
2. Venice, 1-1, 2
3. Gainesville Buchholz, 2-0, 3
4. Kissimmee Osceola, 1-1, 4
5. Niceville, 3-0, 5
6. St. Johns Bartram Trail, 3-0, 7
7. Fleming Island, 3-0, 8
8. Vero Beach, 3-0, 9
9. St. Johns Creekside, 3-0, NR
10. Port St. Lucie Treasure Coast, 0-3, 6

CLASS 3S

Rank, Team, Record, Previous
1. Pensacola Pine Forest, 3-0, 1
2. Rockledge, 3-0, 2
3. Lake Wales, 3-0, 6
4. Tallahassee Lincoln, 3-0, 9
5. Fort Myers Dunbar, 3-0, 7
6. Naples, 2-1, 4
7. Ocala Vanguard, 2-1, 5
8. Sebring, 2-1, 3
9. Merritt Island, 1-1, 8
10. Auburndale, 1-0, NR

CLASS 2S

Rank, Team, Record, Previous
1. Tallahassee Florida High, 3-0, 2
2. Crawfordville Wakulla, 3-0, 3
3. Cocoa, 0-2, 1
4. Starke Bradford, 2-0, 6
5. Citra North Marion, 3-0, 7
6. Fort Myers Bishop Verot, 2-1, 5
7. Bushnell South Sumter, 3-0, 9
8. Glen St. Mary Baker County, 2-0, 8
9. Pensacola West Florida, 2-1, 4
10. Santa Rosa Beach South Walton, 2-0, NR

CLASS 1S

Rank, Team, Record, Previous
1. Lakeland Christian, 2-0, 2
2. Naples First Baptist, 2-1, 1
3. Ocala Trinity Catholic, 2-1, 3
4. Fort Pierce John Carroll, 2-0, 5
5. Quincy Munroe Day, 2-1, 4
6. Tallahassee St. John Paul II, 3-0, 7
7. Tallahassee North Florida Christian, 3-0, 8
8. Zephyrhills Christian, 2-1, 6
9. Fort Myers Evangelical Christian, 3-0, NR
10. Naples Community School, 1-1, 9

CLASS 1R

Rank, Team, Record, Previous
1. Madison County, 2-1, 1
2. Hawthorne, 2-0, 2
3. Chipley, 3-0, 3
4. Lake Butler Union County, 1-1, 4
5. Blountstown, 3-0, 5
6. Pahokee, 2-1, 6
7. Chiefland, 3-0, 8
8. Bratt Northview, 3-0, 10
9. Wildwood, 2-1, 7
10. Sneads, 3-0, NR

SSAC 11-MAN

Rank, Team, Record, Previous
1. Orlando Lake Highland Prep, 2-0, 1
2. Orlando Central Florida Christian, 2-0, 2
3. Gainesville Oak Hall, 3-0, 3
4. Mount Dora Christian, 1-1, 4
5. Fort Lauderdale Westminster Academy, 2-0, 5
6. Jacksonville Bishop Snyder, 2-1, 7
7. Fort Myers Canterbury, 3-0, 9
8. Ocoee Legacy Charter, 3-0, NR
9. Sarasota Out-of-Door, 3-0, NR
10. Lecanto Seven Rivers Christian, 2-1, 8

SSAC 8-MAN

Rank, Team, Record, Previous
1. Ava Maria Donahue Catholic, 2-0, 2
2. St. Petersburg Shorecrest Prep, 1-1, 1
3. St. Petersburg Canterbury, 1-0, 3
4. Merritt Island Christian, 2-0, 4
5. Winter Haven All Saints’, 2-0, 5
6. Vero Beach Master’s Academy, 3-0, 7
7. Jacksonville Old Plank Christian, 1-0, 9
8. Orlando Eastland Christian, 2-0, NR
9. St. Augustine Florida Deaf & Blind, 2-1, 6
10. Gainesville Countryside, 0-0, 8

INDEPENDENTS

Rank, Team, Record, Previous
1. Bradenton IMG Academy, 2-1, 1
2. Clearwater Academy International, 2-0, 2
3. Bradenton IMG Academy White, 2-1, 3
4. Clearwater American Collegiate, 0-0, 5
5. Windermere Prep, 3-0, NR