Connect with us

Latest Headlines

Joe Pinkos’ Weekly Game Forecast – Week 5

Help support the No. 1 Independent high school sports website in the State of Florida by becoming a FRIEND of FloridaHSFootball.com for as little as $3.00 per month by clicking here.

JOE PINKOS’ POWER RATINGS

Florida High School Football
 
FORECAST FOR WEEK 5
Joe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification/conference of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification/conference is noted for inter-classification/inter-conference games.

Class 8A
Apopka 34 over Freedom-Orlando
Columbus 21 over (6A) Norland
Coral Gables 25 over Coral Reef
Cypress Bay 1 over Everglades
Deerfield Beach 3 over Coral Springs
Don Bosco Prep NJ 45 over Fort Pierce Central
Dr. Phillips 17 over University-Orlando
Ferguson 33 over Coral Park
First Coast 27 over (7A) Atlantic Coast
Flagler Palm Coast 28 over (6A) New Smyrna Beach
Flanagan 55 over McArthur
Killian 20 over (6A) Homestead
Lake Mary 28 over Sanford Seminole
Lyman 7 over Lake Brantley
Manatee 47 over (5A) Southeast
Mandarin 38 over (4A) Baldwin
Miami High 3 over Southwest Miami
Miramar 42 over Western
Monarch 22 over Douglas
North Miami 21 over Miami Beach
Oviedo 23 over (5A) Merritt Island
Palm Beach Gardens 7 over Boca Raton
Plant 32 over (7A) Tampa Bay Tech
Riverview 25 over (5A) Middleton
Sandalwood 28 over (4A) Andrew Jackson
Santaluces 6 over Jupiter
Seminole Ridge 3 over Palm Beach Central
South Dade 28 over Varela
South Miami 30 over Braddock
South Plantation 7 over Piper
Spruce Creek 6 over DeLand
St. Petersburg 27 over (5A) Boca Ciega
Sunset 21 over Hialeah Gardens
Taravella 28 over  (GCFC) Coral Glades
Timber Creek 34 over Olympia
University-Orange City 36 over Hagerty
Vero Beach 37 over (7A) George Jenkins
Wellington 33 over Spanish River
West Orange 44 over (4A) Jones
Winter Park 7 over Boone

Class 7A
American 70 over Westland Hialeah
Atlantic-Delray Beach 7 over Palm Beach Lakes
Bartow 6 over (3A) Fort Meade
Braden River 13 over (5A) Booker
Brandon 7 over (6A) Chamberlain
Celebration 8 over (8A) Cypress Creek
Charlotte 15 over Lakewood Ranch
Durant 14 over Gaither
East Bay 3 over (8A) Wharton
East Lake 24 over (5A) Tarpon Springs
East River 6 Winter Springs
Eau Gallie 7 over (5A) Satellite
Fletcher 31 over (6A) Creekside
Fort Lauderdale 32 over (Ind.) West Broward
Fort Myers 27 over (6A) Barron Collier
Freedom-Tampa 7 over Strawberry Crest
Goleman 23 over Mourning
Kissimmee Osceola 49 over Harmony
Lake Nona 20 over Liberty
Lakeland 40 over (8A) North Miami Beach
Leon 1 over (4A) Florida High
Lincoln 13 over (5A) Rickards
Melbourne 6 over (8A) Centennial
Miami Springs 14 over Hialeah-Miami Lakes
Oak Ridge 54 over East Ridge
Palmetto 39 over (5A) Bayshore
Pinellas Park 18 over (6A) Dixie Hollins
Plant City 6 over (8A) Bloomingdale
Plantation 27 over Nova (Monday)
Port Charlotte 19 over (6A) Lehigh
Ridge Community 12 over (8A) Evans
Royal Palm Beach 25 over Lake Worth
Sebastian River 63 over (Ind.) St. John Lutheran
Seminole 1 over (8A) Palm Harbor University
St. Cloud 17 over Gateway
St. Thomas Aquinas 59 over Nova
Tate 20 over (6A) Pine Forest
Viera 41 over (5A) Astronaut
Wekiva 27 over Lake Howell
West Boca Raton 31 over Forest Hill
William T. Dwyer 63 over Olympic Heights

Class 6A
Armwood 21 over Jefferson
Bartram Trail 7 over Seabreeze
Bayside 42 over Westwood
Boynton Beach 30 over Stranahan
Carol City 13 over (8A) Southridge
Choctawhatchee 17 over (1A) Northview
Columbia 35 over Englewood
Ed White 40 over Orange Park
Fivay 18 over (5A) Anclote
Fort Walton Beach 3 over (7A) Crestview
Hallandale 4 over Coconut Creek
Heritage 33 over Okeechobee
Hillsborough 1 over Lennard
Ida Baker 17 over Estero
Jensen Beach 3 over Port St. Lucie
Jesuit LA 10 over Pensacola
King 6 over Blake
Lake Gibson 48 over (8A) Miami Palmetto
Lake Region 18 over (5A) Mulberry
Lake Weir 7 over (5A) Tavares
Land O’ Lakes 10 over (5A) Gulf
Leesburg 3 over (8A) West Port
Mainland 9 over (5A) American Heritage-Plantation
Milton 1 over Navarre
Northwestern 12 over (7A) Ely
Robert E. Lee 31 over Terry Parker
Robinson 30 over Leto
Seminole Osceola 8 over (5A) Dunedin
South Lake 28 over (5A) Eustis
South Fort Myers 11 over (8A) Belen Jesuit
St. Augustine 23 over (5A) Ponte Vedra
Sunlake 35 over (5A) Ridgewood
Venice 31 over (7A) Mater Academy
Winter Haven 3 over (7A) Kathleen

Class 5A
Baker County 4 over Westside
Belleview 1 over (Ind.) Lecanto
Bishop Kenny 25 over Paxon
Cape Coral 7 over North Fort Myers
Cardinal Gibbons 36 over (7A) Northeast-Oakland Park
Clay 3 over (7A) Oakleaf
DeSoto 17 over (7A) North Port
Dunnellon 11 over Crystal River
Gibbs 1 over (7A) Clearwater
Golden Gate 20 over (2A) Dade Christian
Gulf Breeze 6 over Bay
Immokalee 6 over (6A) Gulf Coast
Island Coast 56 over Mariner
Jesuit 6 over (8A) Newsome
Lake Wales 3 over (7A) Haines City
Lakewood 11 over Gibbs (Monday)
Lakewood 7 over (6A) Largo
Lely 10 over Palmetto Ridge
Lemon Bay 6 over Dunbar
Menendez 6 over (4A) Fernandina Beach
Miami Jackson 13 over (4A) Edison
Mosley 16 over Arnold
Mount Dora 3 over (6A) Lake Minneola
Nature Coast 1 over Pasco
North Marion 21 over Eastside
Palatka 40 over (4A) Bradford
Palm Bay 28 over (8A) Treasure Coast
Pensacola Catholic 24 over Rutherford
Ribault 49 over Stanton Prep
Ridgeview 3 over (7A) Fleming Island
River Ridge 6 over (6A) Mitchell
Santa Fe 52 over (4A) Interlachen
South Sumter 60 over Central-Brooksville
Spoto 3 over (6A) Alonso
Titusville 18 over (6A) Matanzas
Wakulla 41 over (4A) East Gadsden
Yulee 23 over Wolfson
Zephyrhills 35 over Weeki Wachee

Class 4A
Atlantic-Port Orange 10 over (6A) Pine Ridge
Bolles 21 over (6A) Vanguard
Booker T. Washington 60 over Monsignor Pace
Glades Central 36 over (6A) Suncoast
Lake Placid 14 over (5A) Poinciana
Madison County 17 over (6A) Pace
Marianna 8 over (7A) Chiles
Raines 4 over Cocoa
The Villages 23 over (1A) Bell
University School 1 over (2A) Jupiter Christian
Walton 42 over (1A) Holmes County

Class 3A
Admiral Farragut 23 over St. Pete Catholic (Monday)
Admiral Farragut 7 over (2A) Carrollwood Day
American Heritage-Delray 73 over (6A) East Lee County
Berkeley Prep 10 over (6A) Springstead
Bishop Verot 6 over (4A) LaBelle
Calvary-Clearwater 16 over (SSAC) Seffner Christian
Cardinal Mooney 3 over Tampa Catholic
Cardinal Newman 12 over (8A) John I. Leonard
Chaminade 8 over (Ind.) Keys Gate Charter
Clearwater Central Catholic 4 over Trinity Catholic
Frostproof 6 over (5A) Hardee
Holy Trinity Episcopal 28 over (4A) Cocoa Beach
John Carroll 3 over (2A) Glades Day
Lakeland Christian 46 over (4A) Avon Park
Melbourne Central Catholic 20 over Father Lopez
P.K. Yonge 32 over (1A) Hawthorne
Pahokee 30 over (7A) Boyd Anderson
Providence 47 over (Ind.) Arlington Country Day
The First Academy 28 over (Ind.) Montverde Academy
Trinity Prep 6 over Episcopal
Westminster Christian 14 over (4A) Gulliver Prep

Class 2A
Boca Raton Christian 45 over (FIFC) Highlands Christian
Bradenton Christian 12 over (SSAC) Keswick Christian
Cambridge 52 over (SSAC) Bishop McLaughlin
Canterbury-St. Pete 13 over (SSAC) Zion Lutheran
Champagnat Catholic 35 over (4A) Somerset Academy
Eagle’s View Academy 13 over (Ind.) Beacon of Hope
FAMU DRS 11 over (3A) Maclay
First Baptist 28 over St. John Neumann
Foundation Academy 1 over (3A) Orangewood Christian
Harvest Community 10 over (1A) Taylor-Pierson
Indian Rocks Christian 34 over Agape Christian
Marco Island Academy 9 over Moore Haven
North Florida Christian 20 over (1A) Jefferson County
St. Edward’s 7 over Evangelical Christian
Victory Christian 7 over (1A) Crescent City
Warner Christian 42 over (5A) Lake Highland Prep

Class 1A
Baker 24 over (NFFC) Rocky Bayou Christian
Branford 7 over (NFFC) John Paul II Catholic
Bronson 35 over Cottondale
Chiefland 5 over (4A) West Nassau
Franklin County 1 over (NFFC) Aucilla Christian
Graceville 12 over Freeport
Hilliard 9 over (Ind.) Bishop Snyder
Jay 3 over McIntosh AL
Lafayette 24 over (Ind.) Potter’s House Christian
Liberty County 27 over Blountstown
Newberry 14 over (4A) Keystone Heights
Port St. Joe 9 over Chipley
Trenton 27 over (2A) Cedar Creek Christian
Union County 11 over Hamilton County
Vernon 45 over Bozeman
West Gadsden 4 over Sneads
Williston 18 over Wildwood

Independent
Cornerstone Charter 2 over (3A) Christ’s Church Academy
Everglades Prep 26 over (FIFC) Palmer Trinity
Halifax Academy 3 over (NFFC) St. Joseph
Pinecrest Prep 20 over Somerset Charter
St. Peter’s Prep NJ 3 over IMG Academy

Gold Coast Football Conference (GCFC)
Archbishop McCarthy 25 over Pembroke Pines Charter
North Broward Prep 25 over Inlet Grove
Oxbridge Academy 7 over Key West

North Florida Football Conference (NFFC)
Georgia Christian GA 42 over Munroe Day
St. Johns Country Day 10 over Florida Deaf

Southeastern Football Conference (SFC)
Calvary-Fort Lauderdale 20 over Benjamin
Coral Shores 17 over Florida Christian
Coral Springs Charter 6 over King’s Academy
Immaculata-LaSalle 40 over Archbishop Curley
Marathon 3 over (Ind.) Miami Community Charter
Miami Country Day 1 over (Ind.) NEW Generation Prep
Pine Crest 17 over Pope John Paul II
Ransom Everglades 13 over Pompano Beach
Westminster Academy 32 over St. Andrew’s

Sunshine State Athletic Conference (SSAC)
Berean Christian 14 over (Ind.) Gateway Charter
Central Florida Christian 19 over Faith Christian
Community School of Naples 24 over Southwest Florida Christian
First Academy-Leesburg 6 over Mount Dora Bible
Legacy 24 over International Community
Orlando Christian Prep 17 over The Master’s Academy
Seven Rivers Christian 28 over All Saints Academy
Temple Christian Academy 6 over St. Francis
Windernere Prep 31 over St. Stephen’s Episcopal

Forecast Record
Last Week 199-44, 81.1%
Season 797-211, 79.1%

 
 







Advertisement

Media Partner

Follow Us on Twitter

Like Us on Facebook

Advertisement

Advertisements


More in Latest Headlines