Here are the 2017 football schedules for District 7A-5, Presented by Varsity Sports Network. All kickoff times are 7:00 p.m. Eastern unless noted.

* — District Contest

Advertisement

CELEBRATION STORM
• Week 1 — Fri. Aug. 25 — @ Sarasota, 7:30 p.m.
• Week 2 — Fri. Sep. 1 — Lakeland Christian
• Week 3 — Fri. Sep. 8 — Cypress Creek
• Week 4 — Fri. Sep. 15 — BYE WEEK
• Week 5 — Fri. Sep. 22 — @ Kissimmee Liberty,* 7:30 p.m.
• Week 6 — Fri. Sep. 29 — East River*
• Week 7 — Fri. Oct. 6 — @ Lake Nona*
• Week 8 — Fri. Oct. 13 — St. Cloud*
• Week 9 — Fri. Oct. 20 — Harmony*
• Week 10 — Fri. Oct. 27 — Windermere*
• Week 11 — Fri. Nov. 3 — Lyman

EAST RIVER FALCONS
• Week 1 — Fri. Aug. 25 — @ Orlando University
• Week 2 — Fri. Sep. 1 — Orlando Cypress Creek
• Week 3 — Fri. Sep. 8 — @ Timber Creek
• Week 4 — Fri. Sep. 15 — Windermere*
• Week 5 — Fri. Sep. 22 — @ Harmony*
• Week 6 — Fri. Sep. 29 — @ Celebration*
• Week 7 — Fri. Oct. 6 — BYE WEEK
• Week 8 — Fri. Oct. 13 — Kissimmee Liberty*
• Week 9 — Fri. Oct. 20 — @ Lake Nona*
• Week 10 — Fri. Oct. 27 — St. Cloud*
• Week 11 — Fri. Nov. 3 — @ Orlando Freedom

HARMONY LONGHORNS
• Week 1 — Fri. Aug. 25 — @ Space Coast
• Week 2 — Fri. Sep. 1 — Kissimmee Gateway, 7:30 p.m.
• Week 3 — Fri. Sep. 8 — BYE WEEK
• Week 4 — Fri. Sep. 15 — Kissimmee Liberty,* 7:30 p.m.
• Week 5 — Fri. Sep. 22 — East River,* 7:30 p.m.
• Week 6 — Fri. Sep. 29 — @ St. Cloud,* 7:30 p.m
• Week 7 — Fri. Oct. 6 — Windermere,* 7:30 p.m.
• Week 8 — Thu. Oct. 12 — Lake Nona,* 7:30 p.m.
• Week 9 — Fri. Oct. 20 — @ Celebration*
• Week 10 — Fri. Oct. 27 — Satellite, 7:30 p.m.
• Week 11 — Fri. Nov. 3 — @ Southeast, 7:30 p.m.

LAKE NONA LIONS
• Week 1 — Fri. Aug. 25 — Winter Park
• Week 2 — Fri. Sep. 1 — @ Boone
• Week 3 — Fri. Sep. 8 — @ Freedom
• Week 4 — Fri. Sep. 15 — St. Cloud
• Week 5 — Fri. Sep. 22 — BYE WEEK
• Week 6 — Fri. Sep. 29 — Windermere*
• Week 7 — Fri. Oct. 6 — Celebration*
• Week 8 — Thu. Oct. 12 — @ Harmony*
• Week 9 — Fri. Oct. 20 — East River
• Week 10 — Fri. Oct. 27 — @ Kissimmee Liberty,* 7:30 p.m.
• Week 11 — Fri. Nov. 3 — @ Wekiva

LIBERTY CHARGERS (KISSIMMEE)
• Week 1 — Fri. Aug. 25 — @ South Lake
• Week 2 — Fri. Sep. 1 — TBA
• Week 3 — Fri. Sep. 8 — Poinciana
• Week 4 — Fri. Sep. 15 — @ Harmony,* 7:30 p.m.
• Week 5 — Fri. Sep. 22 — Celebration*
• Week 6 — Fri. Sep. 29 — BYE WEEK
• Week 7 — Fri. Oct. 6 — @ St. Cloud,* 7:30 p.m.
• Week 8 — Fri. Oct. 13 — @ East River*
• Week 9 — Fri. Oct. 20 — Windermere*
• Week 10 — Fri. Oct. 27 — Lake Nona,* 7:30 p.m.
• Week 11 — Fri. Nov. 3 — @ Lake Region, 7:30 p.m.

ST. CLOUD BULLDOGS
• Week 1 — Fri. Aug. 25 — @ Lake Wales, 7:30 p.m.
• Week 2 — Fri. Sep. 1 — @ Kissimmee Osceola, 7:30 p.m.
• Week 3 — Fri. Sep. 8 — Kissimmee Gateway, 7:30 p.m.
• Week 4 — Fri. Sep. 15 — @ Lake Nona*
• Week 5 — Fri. Sep. 22 — Windermere,* 7:30 p.m.
• Week 6 — Fri. Sep. 29 — Harmony,* 7:30 p.m.
• Week 7 — Fri. Oct. 6 — Kissimmee Liberty,* 7:30 p.m.
• Week 8 — Thu. Oct. 12 — @ Celebration*
• Week 9 — Fri. Oct. 20 — @ Barron Collier
• Week 10 — Fri. Oct. 27 — @ East River*
• Week 11 — Fri. Nov. 3 — BYE WEEK

WINDERMERE WOLVERINES
• Week 1 — Fri. Aug. 25 — @ Orlando Cypress Creek
• Week 2 — Fri. Sep. 1 — @ Wekiva
• Week 3 — Fri. Sep. 8 — @ Orlando University
• Week 4 — Fri. Sep. 15 — @ East River*
• Week 5 — Fri. Sep. 22 — @ St. Cloud,* 7:30 p.m.
• Week 6 — Fri. Sep. 29 — @ Lake Nona*
• Week 7 — Fri. Oct. 6 — @ Harmony,* 7:30 p.m.
• Week 8 — Fri. Oct. 13 — BYE WEEK
• Week 9 — Fri. Oct. 20 — @ Kissimmee Liberty,* 7:30 p.m.
• Week 10 — Fri. Oct. 27 — @ Celebration*
• Week 11 — Fri. Nov. 3 — @ Olympia