GAINESVILLE, Fla. – Eight weeks are in the books for the 2019 Florida high school football season and the FHSAA has given us another round of updated RPI rankings meaning we are another week closer to the playoffs.

As such this update provides the entire state a glimpse of what the potential playoff matchups could be looking like in early November, but remember things change, even with four weeks to go.

In Classes 5A-8A, district record was taken into consideration except on certain exceptions which are noted.

Advertisement

For Class 8A, you will find a breakdown of RPI rankings for each team in every region and a projected seeding (including tiebreakers) based upon the guidelines as published by the FHSAA (click here to view), as well as quick thoughts about each region.

NOTE: Teams in RED have clinched their district championship

REGION 1

School W/L RPI WP OWP OOWP
Seminole (Sanford) 7-0 0.766 1.000 0.680 0.592
Bartram Trail 7-0 0.745 1.000 0.619 0.596
Apopka 5-1 0.708 0.833 0.659 0.618
Flagler Palm Coast 6-1 0.682 0.857 0.586 0.588
Spruce Creek 4-2 0.650 0.667 0.761 0.501
DeLand 4-2 0.618 0.667 0.556 0.633
Timber Creek 6-1 0.607 0.857 0.447 0.501
West Orange 4-3 0.599 0.571 0.676 0.541
Winter Park 5-3 0.597 0.625 0.596 0.564
Mandarin 4-3 0.596 0.571 0.629 0.587
Oakleaf 5-2 0.576 0.714 0.490 0.514
Lake Mary 4-3 0.571 0.571 0.585 0.552
Lake Brantley 4-3 0.542 0.571 0.495 0.561
Evans 5-2 0.541 0.714 0.362 0.549
University (Orange City) 4-2 0.532 0.667 0.378 0.556
Oviedo 4-3 0.517 0.571 0.486 0.488
Sandalwood 3-3 0.504 0.500 0.517 0.494
Ocoee 3-4 0.498 0.429 0.573 0.490
Hagerty 3-4 0.459 0.429 0.486 0.461
Colonial 2-5 0.422 0.286 0.524 0.461
West Port 1-6 0.415 0.143 0.644 0.464
Nease 1-6 0.413 0.143 0.581 0.533
University (Orlando) 1-6 0.366 0.143 0.525 0.440

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Seminole (Sanford) (8A-2)
No. 2 Bartram Trail (8A-1)
No. 3 Apopka (8A-4A)
No. 4 Timber Creek (8A-3)

Wildcards

No. 5 Flagler Palm Coast
No. 6 Spruce Creek
No. 7 DeLand
No. 8 West Orange

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 West Orange at No. 1 Seminole (Sanford)
No. 5 Flagler Palm Coast at No. 4 Timber Creek
No. 6 Spruce Creek at No. 3 Apopka
No. 7 DeLand at No. 2 Bartram Trail

QUICK THOUGHTS: Oakleaf falls out of the Top 8 for the region after suffering a setback against Mandarin that has been unpredictable to figure out this season. DeLand is now a projected No. 7 seed with Oakleaf out with West Orange falling to the No. 8 seed. Seminole and Bartram Trail switch places among the Top 4 seeds after Seminole got a huge win over a previously undefeated Flagler Palm Coast team.

REGION 2

School W/L RPI WP OWP OOWP
Riverview (Sarasota) 5-2 0.698 0.714 0.776 0.587
Dr.Phillips 6-2 0.668 0.750 0.690 0.547
Steinbrenner 7-0 0.650 1.000 0.384 0.551
Newsome 7-1 0.629 0.875 0.470 0.527
Lennard 5-2 0.596 0.714 0.514 0.554
Osceola (Kissimmee) 6-1 0.591 0.857 0.362 0.548
Riverview (Riverview) 6-2 0.550 0.750 0.327 0.575
Lake Nona 5-2 0.533 0.714 0.367 0.514
Ridge Community 3-4 0.511 0.429 0.565 0.545
Wharton 6-2 0.494 0.750 0.253 0.475
Plant 1-6 0.487 0.143 0.820 0.502
Palm Harbor University 4-4 0.475 0.500 0.393 0.541
Boone 3-4 0.465 0.429 0.469 0.502
East Ridge 4-3 0.461 0.571 0.314 0.503
Olympia 3-4 0.456 0.429 0.376 0.580
Celebration 3-4 0.438 0.429 0.448 0.439
Alonso 1-6 0.387 0.143 0.653 0.361
Freedom (Orlando) 1-5 0.385 0.167 0.552 0.446
Haines City 0-7 0.355 0.000 0.667 0.406
Windermere 1-5 0.347 0.167 0.425 0.466
Cypress Creek (Orlando) 1-6 0.327 0.143 0.444 0.406
Oak Ridge 0-7 0.321 0.000 0.527 0.454

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Riverview (Sarasota) (8A-8)
No. 2 Dr. Phillips (8A-5)
No. 3 Steinbrenner (8A-7)
No. 4 Osceola (Kissimmee) (8A-6)

Wildcards

No. 5 Newsome
No. 6 Lennard
No. 7 Riverview (Riverview)
No. 8 Lake Nona

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Lake Nona at No. 1 Riverview (Sarasota)
No. 5 Newsome at No. 4 Osceola (Kissimmee)
No. 6 Lennard at No. 3 Steinbrenner
No. 7 Riverview (Riverview) at No. 2 Dr. Phillips

QUICK THOUGHTS: Not much change in Region 2 with the Top 8 this week except that Lake Nona now replaces Ridge Community as the No. 8 seed. The next two weeks could tell us more if what we are seeing here is what we will see for the potential final regional playoff bracket.

REGION 3

School W/L RPI WP OWP OOWP
Vero Beach 6-0 0.776 1.000 0.711 0.590
Treasure Coast 6-1 0.692 0.857 0.619 0.585
Palm Beach Gardens 5-1 0.639 0.833 0.571 0.492
Centennial 4-3 0.611 0.571 0.709 0.544
Palm Beach Central 5-2 0.602 0.714 0.571 0.505
Deerfield Beach 5-2 0.579 0.714 0.441 0.581
Jupiter 5-2 0.573 0.714 0.459 0.542
Santaluces 5-1 0.561 0.833 0.331 0.511
Forest Hill 4-3 0.545 0.571 0.556 0.500
Boca Raton 4-3 0.544 0.571 0.544 0.513
Monarch 6-2 0.526 0.750 0.330 0.494
Park Vista 5-3 0.525 0.625 0.430 0.519
Wellington 2-6 0.457 0.250 0.607 0.522
Fort Pierce Central 2-5 0.424 0.286 0.500 0.497
Lake Worth 1-5 0.394 0.167 0.579 0.443
John I. Leonard 2-6 0.363 0.250 0.373 0.485
Spanish River 0-7 0.286 0.000 0.478 0.396

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Vero Beach (8A-9)
No. 2 Palm Beach Gardens (8A-10)
No. 3 Deerfield Beach (8A-12)
No. 4 Santaluces (8A-11)

Wildcards

No. 5 Treasure Coast
No. 6 Centennial
No. 7 Palm Beach Central
No. 8 Jupiter

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Jupiter at No. 1 Vero Beach
No. 5 Treasure Coast at No. 4 Santaluces
No. 6 Centennial at No. 3 Deerfield Beach
No. 7 Palm Beach Central at No. 2 Palm Beach Gardens

QUICK THOUGHTS: With Vero Beach beating Treasure Coast in overtime, the RPI rankings for Region 3 didn’t receive as big of a shakeup as if the result had gone the other way. Instead, the only change is Forest Hill dropping out of a projected playoff seed with Palm Beach Central moving in as the projected No. 7 seed this week.

REGION 4

School W/L RPI WP OWP OOWP
South Dade 7-0 0.652 1.000 0.370 0.577
Douglas 6-0 0.651 1.000 0.444 0.483
Miami Palmetto 6-1 0.646 0.857 0.480 0.593
Columbus 4-3 0.612 0.571 0.755 0.491
Western 6-1 0.610 0.857 0.446 0.513
Miami High 5-2 0.523 0.714 0.313 0.544
Flanagan 4-3 0.492 0.571 0.425 0.476
Cypress Bay 3-4 0.478 0.429 0.554 0.447
Coral Gables 3-5 0.478 0.375 0.579 0.479
Taravella 3-4 0.474 0.429 0.514 0.480
Coral Reef 3-5 0.448 0.375 0.583 0.375
Southwest Miami 2-5 0.445 0.286 0.618 0.428
Coral Glades 3-5 0.429 0.375 0.435 0.486
Coral Springs 2-5 0.427 0.286 0.541 0.460
West Broward 1-7 0.347 0.125 0.438 0.502
Piper 0-7 0.337 0.000 0.602 0.420

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 South Dade (8A-16)
No. 2 Douglas (8A-13)
No. 3 Columbus (8A-15)
No. 4 Western (8A-14)

Wildcards

No. 5 Miami Palmetto
No. 6 Miami High
No. 7 Flanagan
No. 8 Cypress Bay

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Cypress Bay at No. 1 South Dade
No. 5 Miami Palmetto at No. 4 Western
No. 6 Miami High at No. 3 Columbus
No. 7 Flanagan at No. 2 Douglas

QUICK THOUGHTS: South Dade moves into the No. 1 seed this week which likely could hold that if they finish the season undefeated. Douglas drops to the No. 2 seed while we see some shakeup in the wildcard seeds with Miami High moving up to No. 6 while Flanagan slips back to No. 7. Cypress Bay replaces Coral Gables as the projected No. 8 seed.