25 Seasons of Excellence in Ratings

JOE PINKOS POWER RATINGS

Florida High School Football

Advertisement

FORECAST FOR WEEK 10

Joe Pinkos’ Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

Game forecasts are sorted by classification of favorite and listed alphabetically. The underdog’s classification is noted for inter-classification games.

Class 8A
Apopka 12 over Lake Mary
Bartram Trail 13 over Sandalwood
Boca Raton 45 over Spanish River
Boone 34 over Windermere
Colonial 6 over University (Orlando)
Columbus 17 over Coral Gables
Deerfield Beach 25 over Monarch
DeLand 3 over Flagler Palm Coast
Douglas 37 over Coral Glades
Dr. Phillips 33 over Oak Ridge
East Ridge 7 over Olympia
Evans 4 over Lake Brantley
Flangan 26 over (Ind.) Nova
Freedom (Orlando) 1 over Cypress Creek (Orlando)
Jupiter 1 over Forest Hill
Lake Worth 13 over John I. Leonard
Lennard 14 over Riverview
Mandarin 22 over (5A) Ed White
Miami High 35 over (Ind.) Sunset
Miami Palmetto 11 over South Dade
Newsome 20 over Ridge Community
Oakleaf 21 over Nease
Osceola (Kissimmee) 11 over Lake Nona
Oviedo 20 over Hagerty
Palm Beach Gardens 10 over Palm Beach Central
Park Vista 7 over Santaluces
Plant 41 over Alonso
Riverview (Sarasota) 56 over Haines City
Seminole (Sanford) 28 over University (Orange City)
Southwest Miami 14 over Coral Reef
Spruce Creek 36 over West Port
Steinbrenner 42 over Wharton
Taravella 10 over Coral Springs
Treasure Coast 14 over Centennial
Vero Beach 33 over Fort Pierce Central
West Orange 13 over Ocoee
Western 49 over West Broward
Winter Park 7 over Timber Creek

Class 7A
American 3 over South Broward
Armwood 68 over East Bay
Atlantic (Delray Beach) 25 over Ely
Bloomingdale 69 over Strawberry Crest
Buchholz 3 over Creekside
Chiles 10 over Tate
Crestview 25 over Navarre
Doral Academy 26 over Homestead
East River 1 over Winter Springs
Edgewater 59 over Forest
Fleming Island 24 over Atlantic Coast
Fletcher 6 over First Coast
Hialeah 50 over Miami Beach
Lake Howell 10 over Lyman
Lakeland 46 over Kathleen
Lehigh 7 over Gulf Coast
Liberty 24 over Poinciana
McArthur 39 over Everglades
Miramar 21 over Cooper City
Mitchell 25 over Sickles
Niceville 40 over Leon
North Miami 44 over Mater Academy
Olympic Heights 6 over West Boca Raton
Palm Beach Lakes 49 over Martin County
Pinellas Park 10 over East Lake
Plant City 19 over Durant
Plantation 41 over (8A) Cypress Bay
Riverdale 1 over North Port
Royal Palm Beach 42 over (Ind.) Pompano Beach
Sarasota 14 over Lakewood Ranch
Seminole Ridge 8 over William T. Dwyer
St. Cloud 7 over Harmony
St. Thomas Aquinas 46 over Fort Lauderdale
Sunlake 14 over Leto
Tampa Bay Tech 4 over Wiregrass Ranch
Tohopekaliga 24 over (8A) Celebration
Venice 9 over Manatee
Viera 27 over Melbourne
Wekiva 38 over South Lake
Winter Haven 24 over Bartow

Class 6A
Archbishop McCarthy 28 over (Ind.) Village Academy
Auburndale 38 over Gateway
Barron Collier 4 over Lely
Belen Jesuit 10 over Southridge
Boca Ciega 18 over Dixie Hollins
Braden River 6 over Port Charlotte
Charlotte 3 over Southeast
Clearwater 40 over Osceola Fundamental
Columbia 44 over Middleburg
Countryside 14 over Seminole
Dunbar 3 over South Fort Myers
Escambia 8 over Washington (Pensacola)
Fivay 7 over Land O’ Lakes
Fort Myers 34 over Ida Baker
Gaither 77 over Freedom (Tampa)
Gulf Breeze 3 over Mosley
Heritage 1 over (4A) Astronaut
Hillsborough 27 over Middleton
Hollywood Hills 6 over Northeast (Oakland Park)
Jefferson 38 over Blake
King 3 over Spoto
Lake Gibson 22 over Bayside
Lake Minneola 18 over Springstead
Mainland 35 over Seabreeze
Matanzas 27 over Englewood
Miami Central 11 over (3A) Chaminade-Madonna
Milton 13 over Pace
Naples 33 over Immokalee
New Smyrna Beach 28 over Deltona
Norland 26 over South Miami
North Fort Myers 18 over Island Coast
Northeast (St. Petersburg) 8 over St. Petersburg
Okeechobee 10 over (2A) Glades Day
Palmetto 18 over (7A) Lincoln
Palmetto Ridge 27 over Golden Gate
Pasco 22 over Lecanto
Ponte Vedra 7 over St. Augustine
Port St. Lucie 7 over South Fork
Robert E. Lee 20 over Gainesville
Westwood 1 over Sebastian River

Class 5A
American Heritage (Plantation) 40 over Hallandale
Atlantic (Port Orange) 9 over Palm Bay
Baker County 14 over Bishop Kenny
Bishop Moore 42 over Mount Dora
Booker 6 over Gibbs
Chamberlain 34 over Robinson
Citrus 13 over Crystal River
Clay 3 over Ridgeview
Cypress Lake 11 over DeSoto
Dunnellon 1 over North Marion
Eastside 7 over (4A) Santa Fe
Eau Gallie 13 over Merritt Island
Godby 3 over Suwannee
Hardee 6 over Sebring
Jensen Beach 3 over Coconut Creek
Jesuit 38 over Bayshore
Jones 43 over Tavares
Killian 14 over Key West
LaBelle 14 over Cape Coral
Lake Wales 69 over Lake Region
Leesburg 20 over Eustis
Mariner 18 over Estero
Menendez 1 over Orange Park
Nature Coast Tech 12 over Hernando
Northwestern 37 over Miami Jackson
Pine Forest 42 over Arnold
Ribault 52 over Paxon
River Ridge 52 over Anclote
Stranahan 1 over North Miami Beach
Suncoast 3 over Boynton Beach
Terry Parker 6 over Westside
Vanguard 45 over Lake Weir
Wakulla 11 over Rickards
Weeki Wachee 7 over Central (Brooksville)
Wesley Chapel 42 over Tarpon Springs
West Florida Tech 17 over Pensacola
Yulee 21 over Stanton

Class 4A
American Heritage (Delray Beach) 28 over (3A) Cardinal Newman
Bolles 18 over (3A) John Carroll Catholic
Booker T. Washington 22 over (3A) Edison
Cardinal Gibbons 56 over (8A) Piper
Cocoa 41 over (3A) Holy Trinity Episcopal
Cypress Creek (Wesley Chapel) 28 over Hudson
Fernandina Beach 13 over (2A) North Florida Educational Institute
Gadsden County 14 over Rutherford
Gulliver Prep 4 over (2A) Champagnat Catholic
Keystone Heights 36 over (3A) Interlachen
Lakewood 21 over (6A) Largo
Lemon Bay 23 over (3A) Bonita Springs
Marianna 3 over North Bay Haven
Monsignor Pace 4 over Glades Central
Pine Crest 10 over North Broward Prep
South Sumter 3 over Bradford
South Walton 6 over (1A) Freeport
Space Coast 1 over (Ind.) Satellite
Tampa Catholic 21 over (7A) George Jenkins
Tenoroc 7 over Lake Highland Prep
The Villages 14 over (1A) Wildwood
University School 6 over (3A) Bishop Verot
West Nassau 35 over (3A) Andrew Jackson

Class 3A
Benjamin 14 over King’s Academy
Calvary Christian (Fort Lauderdale) 41 over (4A) Immaculate-LaSalle
Discovery 59 over Cornerstone Charter
Father Lopez 25 over (Ind.) Titusville
Lakeland Christian 17 over Cardinal Mooney
Oasis 47 over (4A) Avon Park
Palm Glades Prep 1 over (2A) Marathon
Palmer Trinity 8 over (Ind.) Boca Raton Christian
Pensacola Catholic 1 over (5A) Choctawhatchee
PK Yonge 17 over (1A) Williston
Somerset Silver Palms 52 over Everglades Prep
St. Andrew’s 31 over St. John Paul II Academy
Taylor (Pierson) 14 over (4A) Umatilla
The First Academy 21 over (Ind.) Akelynn’s Angels Christian
Trinity Catholic 16 over Calvary Christian (Clearwater)
Trinity Christian (Jacksonville) 14 over (5A) Raines
Trinity Prep 15 over (Ind.) Cocoa Beach
Wolfson 4 over (6A) Pine Ridge

Class 2A
Admiral Farragut 21 over (Ind.) Dunedin
Aucilla Christian 46 over (Ind.) St. Johns Country Day
Cambridge Christian 1 over (3A) Melbourne Central Catholic
Evangelical Christian 11 over Zephyrhills Christian
First Baptist 10 over Moore Haven
Foundation Academy 32 over (Ind.) West Oaks Academy
Halifax Academy 6 over Eagle’s View Academy
Keswick Christian 12 over (Ind.) Tampa Bay Christian
Maclay 19 over Oak Hall
Northside Christian 42 over Southwest Florida Christian
Seffner Christian 55 over Indian Rocks Christian
St. Francis Catholic 23 over St. John Lutheran
St. John Neumann 18 over St. Petersburg Catholic
St. Joseph Academy 9 over (Ind.) Lighthouse Private Christian
University Christian 38 over (1A) Crescent City

Class 1A
Fort Meade 26 over (5A) Mulberry
Hamilton County 17 over (2A) Munroe Day
Hilliard 13 over Bronson
Jay 17 over Bozeman
Lafayette 27 over Bell
Newberry 17 over Fort White
Northview 23 over Chipley
Pahokee 6 over (4A) Clewiston
Taylor County 14 over (2A) North Florida Christian
Trenton 3 over (3A) Walton

Independent
American Collegiate 14 over (4A) Coral Springs Charter
Braddock 14 over (5A) Miami Springs
Citi Christian 20 over Hillel
Coral Park 5 over Reagan
Dade Christian 1 over Pembroke Pines Charter
Dr. Krop 17 over Hialeah Gardens
Ferguson 24 over Varela
Goleman 8 over Hialeah-Miami Lakes
IMG Academy 21 over (4A) Lake Placid
Jordan Christian Prep 3 over (1A) Union County
McCallie TN 10 over Clearwater Academy International
Ransom Everglades 7 over (3A) Westminster Christian
St. Brendan 7 over (2A) Westminster Academy
Westland Hialeah 7 over Mourning

Sunshine State Athletic Conference (SSAC)
SSAC North Florida League Semifinals
Blountstown 3 over Vernon
Baker 14 over Port St. Joe
North Florida Series
Holmes County 18 over Wewahitchka
Liberty County 17 over Franklin County
FBS First Round
Windermere Prep 27 over Bishop Snyder
Christ’s Church Academy 3 over Mount Dora Christian
Bradenton Christian 14 over Inlet Grove
Out-of-Door Academy 1 over Gateway Charter
FCS Quarterfinals
Santa Fe Catholic 7 over Legacy
All Saints Academy 24 over First Academy-Leesburg
Canterbury (Fort Myers) 7 over St. Edward’s
Berean Christian 29 over Shorecrest Prep
More SSAC games …
Cedar Creek Christian 35 over Ocala Christian
Central Florida Christian 18 over Jupiter Christian
Seven Rivers Christian 32 over Warner Christian

Forecast Record
Last Week 204-44, 82.3%
Season 1,794-417, 81.1%