GAINESVILLE, Fla. (February 21, 2020) — Here are the 2019 Class 5A All-State Football Teams compiled by FloridaHSFotball.com Publisher Joshua Wilson along with the consideration of coach’s nominations and consultation of all-area/all-county teams as published by various media outlets from around the state. Stats, placements in all-area/all-county teams as well as schedule played by a respected school were all considered factors for the All-State Teams. Also, players from independent teams will be listed on the All-State for the classification they would have been placed in by the FHSAA based upon on the 2018-2019 reclassification enrollment numbers.

SUPERLATIVES
OVERALL POY – Johnny Richardson, Sr., Lake Wales
OFFENSIVE POY – Avarius Sparrow, Sr., Orlando Jones
DEFENSIVE POY – Wait Huggins, Sr., Miami Northwestern
COACH OF THE YEAR – Elijah Williams, Orlando Jones

FIRST TEAM OFFENSE
QB – Jaylon Worsham, Sr., Crawfordville Wakulla
QB – Eric Williams, Sr., Lake Wales
RB – Johnny Richardson, Sr., Lake Wales
RB – Avarius Sparrow, Sr., Orlando Jones
RB – Nathaniel Noel, Sr., Miami Northwestern
WR – Marcus Fleming, Sr., Miami Northwestern
WR – Leonard Manuel, Sr., Fort Lauderdale Stranahan
WR – Romello Brinson, Jr., Miami Northwestern
TE – John Godwin, Sr., Jacksonville Bishop Kenny
OL – Slade Watkins, Sr., Crawfordville Wakulla
OL – Tellek Lockett, Sr., Miami Northwestern
OL – Joshua Braun, Sr., Live Oak Suwannee
OL – Khristopher Love, Sr., Plantation American Heritage
OL – Connor McLaughlin, Sr., Tampa Jesuit
ATH – King Bedford, Sr., St. Augustine Menendez
UT – Dylan Brazil, Sr., Orlando Bishop Moore
K – Cade Freeman, Sr., Tampa Jesuit

Advertisement

FIRST TEAM DEFENSE
DL – Gervon Dexter, Sr., Lake Wales
DL – Dallas Turner, Jr., Plantation American Heritage
DL – Bryan Moore, Sr., Orlando Jones
DL – Richard Pope, Sr., Port Orange Atlantic
DL – Wati Huggins, Sr., Miami Northwestern
LB – Joel Hadley, Sr., Lake Wales
LB – Brett Gerena, Sr., Tampa Jesuit
LB – Terrance Lewis, Sr., Miami Northwestern
LB – Angelo Philpot, Sr., Jacksonville Westside
LB – Amahri McCray, Sr., Miami Northwestern
DB – DeAngelo Sapp, Sr., Lake Wales
DB – Kameron Kinchens, Jr., Miami Northwestern
DB – Timothy Burns Jr, Jr., Miami Northwestern
DB – Decarrion McWilliams, Sr., Pensacola Pine Forest
ATH – Ladarrius Tennison, Sr., Rockledge
UT – Cole Castro, Jr., New Port Richey River Ridge
P – Max Monroe, Jr., Orange Park Ridgeview

SECOND TEAM OFFENSE
QB – Edwin Rhodes, Sr., Plantation American Heritage
QB – Taron Dickens, Fr., Miami Northwestern
RB – Jordan Bolden, Sr., Crawfordville Wakulla
RB – Frank Gore Jr., Sr., Miami Killian
RB – Cade Reynolds, Sr., Cape Coral Mariner
WR – Andrew Tabor, So., Jacksonville Bishop Kenny
WR – Avery Boyd, Sr., Tallahassee Godby
WR – Douglas Emillen, Sr., Plantation American Heritage
TE – Jacob Batten, Sr., Brooksville Hernando
OL – Wilson Bruce, Sr., Crawfordville Wakulla
OL – Hamileck Gerius, Sr., Orlando Jones
OL – Anthony Harrell, Sr., St. Augustine Menendez
OL – Trevor Mayberry, Sr., Tampa Jesuit
OL – Lonnie Feagin, Sr., Lake Wales
ATH – Jyron “Papa” Gilmore, Sr., Citra North Marion
UT – Glen Miller, Sr., Orange Park Ridgeview
K – Jake Nobles, Sr., Rockledge

SECOND TEAM DEFENSE
DL – Kendy Charles, Sr., Orange Park
DL – Evan Anderson, Sr., Orlando Jones
DL – Christopher Sharpe, Sr., Jacksonville Ribault
DL – Trenton Roberson, Sr., Wauchula Hardee
DL – Johnnie Brown, Sr., Sebring
LB – Michyl Shaw, Sr., Brooksville Nature Coast
LB – Makai Sawtell, Sr., Jensen Beach
LB – Mitrez Rawls, Sr., Pensacola Pine Forest
LB – Keyshawn Greene, Sr., Crawfordville Wakulla
LB – Tyler Berrong, Sr., Port Orange Atlantic
DB – Daryl Porter Jr, Sr., Plantation American Heritage
DB – Dominick Hill, Sr., Orlando Jones
DB – Javon Lee, Sr., Dunnellon
DB – Denzel Miller, Sr., Crawfordville Wakulla
ATH –  Anthony Roussos, Sr., New Port Richey River Ridge
UT – Zac “Buc” Offord, Sr., Citra North Marion
P – Marcus Ashwood Jr, Jr., Tampa Chamberlain

THIRD TEAM OFFENSE
QB – C.J. Shedd, Sr., Fort Myers Cypress Lake
QB – D.J. Otis, Sr., Jacksonville Westside
RB – Scooby Graham, Jr., Glen St. Mary Baker County
RB – Devin Baily, Sr., Tallahassee Rickards
RB – Ricky Parks, Sr., Tampa Jesuit
WR – Norman Love, Sr., Lake Wales
WR – Jullian Lewis, So., Fort Lauderdale Stranahan
WR – Jay Fraziers, Sr., Dunnellon
TE – Gunnar Grennwald, Jr., Satellite
OL – D’Adrian Freeman, Sr., Rockledge
OL – Xavier Strickland, Sr., Citra North Marion
OL – Mario Anderson, Sr., Tallahassee Rickards
OL – Jordan Love, Sr., Rockledge
OT – Lloyd Willis, Sr., Miami Killian
ATH – Dedric Hall, Sr., Brooksville Nature Coast
UT – Trevonte Rucker, Jr., Ocala Vanguard
K – Leo Zuazo, Jr., Miami Northwestern

THIRD TEAM DEFENSE
DL – Thomarius Walker, Sr., Pensacola Pine Forest
DL – Demetri McDougal, Jr., Terry Parker
DL – Keshaun Hudson, So., Coconut Creek
DL – James Ash, Sr., Tampa Chamberlain
DL – Reginald Harden, Sr., Jacksonville Raines
LB – David Vadala, Fr., Plantation American Heritage
LB – Geoff Banning, Sr., Inverness Citrus
LB – Shemar Monprevil, Sr., Fort Lauderdale Stranahan
LB – Jeremiah Dawson, Sr., Jacksonville Westside
LB – AJ Cottrill, So., Tampa Jesuit
DB – Quez Allen, Sr., Crawfordville Wakulla
DB – Jaye Brockington, Sr., Port Orange Atlantic
DB – Treyvon Hobbs, Sr., Jacksonville Raines
DB – Desmond Dailey, Sr., Ocala Vanguard
ATH – Da’Quan Gonzales, Jr., Jensen Beach
UT – Dave Herard, Sr., Fort Lauderdale Stranahan
P – Logan Swift, Sr., Ocala Vanguard

HONORABLE MENTION

QB Aaron Manning, Jr., Atlantic (Port Orange); QB Fabian Burnett, Sr., Brooksville Nature Coast; QB Trent Townsend, So., Dunnellon; QB Quintin Gross, Jr., Citra North Marion; RB Alex Noble, Sr., Panama City Beach Arnold; RB Duane Graham, Jr., St. Augustine Menendez; RB Contae Cason, Jr., Brooksville Central; RB Michael Lennett Jr., Jr., Fort Myers Cypress Lake; RB Jaheim Simmons, Jr., Pensacola West Florida; WR Torrey Gaines Jr., Sr., Atlantic (Port Orange); WR Jayden Campbell, Sr., Melbourne Eau Gallie; WR Brenden Shipp, Sr., Citra North Marion; WR Tyari Green, Sr., Ocala Lake Weir; WR Eric Young, Sr., Pensacola Pine Forest; OL Damontae Gibson, Jr., Glen St. Mary Baker County; OL Garrett Lucas, Sr., Tavares; OL Xavier Hall, Sr., Jacksonville Ed White; OL Antonio Smith, Sr., Ocala Vanguard; OL Cesar Reyes, Sr., Tampa Chamberlain; OL Michael Marotta, Sr., Brooksville Nature Coast; OL Ray Bolden, Sr., Jacksonville Westside; OL Josh Yarborough, Sr., Tallahassee Godby; DL Johnny Walker, Sr., Tampa Chamberlain; DL Chadwick Martin, Sr., Jacksonville Westside; DL Chris Jones, Sr., Coconut Creek; DL Kyan Gross, Sr., Crawfordville Wakulla; DL Weston Avera, Jr., Glen St. Mary Baker County; DL Chris Johnson, Sr., Jacksonville Ribault; DL Cole Newsome, Sr., Orlando Bishop Moore; LB Kalik Albertie, Sr., Yulee; LB Zach Lovett, Sr., Rockledge; LB Noah Bresson, Sr., Crystal River; LB Malcolm Small, Sr., Tallahassee Godby; LB Anthony Houston, Sr., Brooksville Nature Coast; LB Sam Wryals, Jr., Dunnellon; LB Dink Jackson, Sr., Melbourne Eau Gallie; DB Darrell Bryant, Jr. Jacksonville Terry Parker; DB Keonta Jenkins, Sr., Jacksonville Raines, DB Jaylen Martin, Tampa Chamberlain; DB Quintin Lindsey, Sr., Wauchula Hardee; DB Mykel Randall, Sr., Ocala Vanguard; DB Jordan Blackmon, Jr., Melbourne Eau Gallie; DB Travis Cooper, Tallahassee Godby; Levi McAffee, Jr., Tampa Robinson; K Sean Meister, Jr., Jacksonville Bishop Kenny; K Leo Duarte, Sr., Wauchula Hardee; P Max Tyner, Sr., Jensen Beach; P Bryce Alderman, Sr., Pensacola Pine Forest