GAINESVILLE, Fla. (February 21, 2020) — Here are the 2019 Class 7A All-State Football Teams compiled by FloridaHSFotball.com Publisher Joshua Wilson along with the consideration of coach’s nominations and consultation of all-area/all-county teams as published by various media outlets from around the state. Stats, placements in all-area/all-county teams as well as schedule played by a respected school were all considered factors for the All-State Teams. Also, players from independent teams will be listed on the All-State for the classification they would have been placed in by the FHSAA based upon on the 2018-2019 reclassification enrollment numbers.

SUPERLATIVES
OVERALL POY – Derek Wingo, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
OFFENSIVE POY – Isaiah Connelly, Sr., Orlando Edgewater
DEFENSIVE POY – Jalil Core, Sr., Seffner Armwood
COACH OF THE YEAR – Cameron Duke, Orlando Edgewater

FIRST TEAM OFFENSE
QB – Ezra Brennan, Jr., New Port Richey Mitchell
QB – Gerard Nesbitt, Sr., Plantation
RB – Isaiah Connelly, Sr., Orlando Edgewater
RB – Myles Montgomery, Jr., Neptune Beach Fletcher
RB – Demarkcus Bowman, Sr., Lakeland
WR – Jacolby George, Jr., Plantation
WR – Malachi Wideman, Sr., Venice
WR – Christian Leary, Jr., Orlando Edgewater
TE – Sage Ennis, Sr., Tallahassee Lincoln
OL – Marcus Dumervil, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
OL – Bradley Ashmore, Sr,. Neptune Beach Fletcher
OL – David Anderton, Sr., Orlando Edgewater
OL – Anthony Smith, Sr., Lakeland
OT – Marlon Martinez, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
ATH – Will Koch, Sr., Niceville
UT – Jonathan Fairbank, Sr., New Port Richey Mitchell
K – David Monroe, Jr., Tallahassee Lincoln

Advertisement

FIRST TEAM DEFENSE
DL – Tyreak Sapp, Jr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
DL – Henry Bryant III, Sr., Delray Beach Atlantic
DL – Clyde Pinder Jr, Sr., Seffner Armwood
DL – Logan Schaeffer, Sr., Niceville
DL – Riyad Wilmot, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
LB – Derek Wingo, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
LB – EJ Perry, Sr,. Seffner Armwood
LB – Conroy Cunningham II, Sr., West Palm Beach Palm Beach Lakes
LB – Aidan Dark, Sr., Niceville
LB – Ruben Hyppolite, Sr., Hollywood McArthur
DB – Colby Dempsey, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
DB – Jalil Core, Sr., Seffner Armwood
DB – Jeremiah McClendon, Jr., Delray Beach Atlantic
DB – Ja’Den McBurrows, Jr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
ATH – Aamaris Brown, Sr., Seffner Armwood
UT – Fenley Graham, Sr., Lakeland
P – Jackson Beebe, Sr., Naples Gulf Coast

SECOND TEAM OFFENSE
QB – David Wright, Jr., Tampa Bay Tech
QB – Canaan Mobley, Jr., Orlando Edgewater
RB – Lawrance Toafilli, Sr., Largo Pinellas Park
RB – Tyler Williams, Sr., New Port Richey Mitchell
RB – Antonio Outler, Jr., West Palm Beach Palm Beach Lakes
WR – Patrick Bryant II, Jr., Jacksonville Atlantic Coast
WR – Marcus Rosemy, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
WR – Jack Goodrich, Jr., St. Johns Creekside
TE – Hunter Swetokos, Sr., Tarpon Springs East Lake
OL – Joey Kirner, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
OL – Willie Lampkin, Sr., Lakeland
OL – Thomas Shrader, Sr., Venice
OL – Nolan Troyer, Sr., Seffner Armwood
OT – Mark Pitts, Sr., Gainesville Buchholz
ATH –  Ketron Hadley, Sr., Royal Palm Beach
UT – Mario Williams, Sr., Plant City
K – Garret Godfrey, Sr., Orange Park Fleming Island

SECOND TEAM DEFENSE
DL – Cooper Davis, Sr., Melbourne Viera
DL – Micaiah Joseph, Sr., Delray Beach Atlantic
DL – Desmond Watson, Jr., Seffner Armwood
DL – Grady Kelly, Jr., Navarre
DL – Cleotis Anglin, Sr., Lakeland
LB –  Dylan Ridoplh, Sr., Wesley Chapel Wiregrass Ranch
LB – Nygil Shannon, Jr., Delray Beach Atlantic
LB – Shary Jefferson, Sr., Orlando Edgewater
LB – Jarves Scruggs, Sr., Largo Pinellas Park
LB – Jamarion Neal, Jr., Valrico Bloomingdale
DB – Tyreak Allen, So., Bradenton Manatee
DB – De’Kwan Hughes, Sr., Seffner Armwood
DB – Ajay Bradley, Sr., West Palm Beach Palm Beach Lakes
DB – Davon Martin, Sr., Orlando Edgewater
ATH –  Noah Biglow, Jr., Seffner Armwood
UT – Irone Jackson, Jr., Bradenton Manatee
P – Chris Rodriguez, Sr., Plant City

THIRD TEAM OFFENSE
QB – Zion Turner, So., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
QB – Tre’Von Taylor, Jr., West Palm Beach Palm Beach Lakes
RB – Antonio Wright, Jr., Melbourne
RB – Tyler Scarborough, Sr., Crestview
RB – Quan Smith, Jr., Gainesville Buchholz
WR – Tyree Saunders, Sr,. Jacksonville First Coast
WR – Keith Walker, Sr., Wesley Chapel Wiregrass Ranch
WR – Romeo Medina, Sr., St. Cloud
TE – Shane Calhoun, Sr., St. Johns Creekside
OL – Lawrence Stubbs, Sr., Apopka Wekiva
OL – Bennett Corey, Sr., Orange Park Fleming Island
OL – Tyler Moss, Sr., Tallahassee Lincoln
OL – Ryan Sabin, Sr., Niceville
OT – Cade Koodsouradis, Sr., Crestview
ATH – Shomari Lawrence, Sr., Pompano Beach Blanche Ely
UT – Tyler England, Sr., Navarre
K – Preston Penton, Jr,. Navarre

THIRD TEAM DEFENSE
DL – Jeremiah Jackson, Sr., Orange Park Fleming Island
DL – Nathaniel Isaac, Sr., Kissimmee Tohopkealiga
DL – Joshua Glaze, Jr., Plantation
DL – Lee Hampton, Sr., Tallahassee Lincoln
DL – Jack Sykes, Sr., Valrico Bloomingdale
LB –  Channing Ratclife-Campbell, Sr., Seffner Armwood
LB – Neryan Forston, Sr., Tallahassee Lincoln
LB – Rowan Foskin, Sr., Venice
LB – Justin Porter, Sr., Bradenton Manatee
LB – Dontae Lunan, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
DB – Eric Doctor Jr., Sr., Orlando Edgewater
DB – Marquis Lymon, So., Delray Beach Atlantic
DB – Cody Willoughby, Sr., Largo Pinellas Park
DB – Erik Ziegelman, Sr., Niceville
ATH –  Dylan Rosiek, Jr., Tarpon Springs East Lake
UT – Damien Curtis, Jr., Gainesville Buchholz
P – Jared Gonzalez, Sr., Lakeland Kathleen

HONORABLE MENTION

QB Marlon Courtney, Sr., Navarre; QB Chris Beard, Sr., QB Matt Trotto, Sr., Tarpon Springs East Lake; Tallahassee Lincoln; QB Peyton Mainolfi, Jr., Royal Palm Beach; QB Jayse Berzowski, So., Bradenton Manatee; QB Tyriq Starks, Sr., Lakeland George Jenkins; RB Chase Gillespie, So., Tallahassee Chiles; RB Anthony Hankerson, So., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas; RB Brian Battie, Sr., Sarasota; RB Montahj Joseph, Jr., Delray Beach Atlantic; WR Marko Skarica, Sr., Tallahassee Lincoln; WR Rob Graham, Sr., New Port Richey Mitchell; WR Greg Gaines III, So., Tampa Bay Tech; WR Bobby Moore, Sr., Tampa Bay Tech; WR Jayden Corbett, Jr., Bradenton Manatee; WR Christopher Johnson, Sr., West Palm Beach Palm Beach Lakes; OL Kimo Makaneole, So., Niceville; OL Austin Firestone, So., Niceville; OL Preston Brewer, Sr., Navarre; OL Chandler Kirton, Jr., Neptune Beach Fletcher; OL Ethan Ingram, Sr., Gainesville Buchholz; OL Manny Rushing, Sr., Winter Springs; OL Charles Armstrong, Jr., Bradenton Manatee; OL Kendrick Taylor, Sr., Fort Myers Riverdale; OL Nevell Brown, Sr., West Palm Beach Palm Beach Lakes. OL Devante Penny, Sr., Largo Pinellas Park; OL Gary Shepard, Jr., Mitchell; DL Zach Little, Orange Park Fleming Island; DL Gavin Rowell, So., Melbourne; DL Terelle Holliday, Sr., Crestview; DL Demetrius Kenon, Sr., Tallahassee Lincoln; DL Nicholas Syms, Sr., Largo Pinellas Park; DL Kenneth Brown, Jr., Orlando Edgewater; LB Tucker Owens, St. Johns Creekside; LB Shawn Smith, Sr., Lakeland; LB Noah Midthun, Sr., New Port Richey Mitchell; LB Johnathan Nelson, Sr., New Port Richey Mitchell; LB Jake Chaney, Jr., Lehigh Acres Lehigh; LB Jordan Fowler, Sr., Niceville; LB Payton Kerle, Sr., Niceville; LB Jeremiah Brown, Jr., Tallahassee Lincoln; LB Armando Acosta, Sr., Gainesville Buchholz; LB Zach Payne, Sr., Orange Park Fleming Island; LB Vincent Starling, Sr., West Palm Beach Palm Beach Lakes; DB Zack Sedros, Jr., Melbourne Viera; DB Nic Fairbank, Jr., New Port Richey Mitchell; DB Mike Smith, Sr., Jacksonville First Coast; DB Quadir Hall, Sr., Lakeland; DB Isaiah Blair, Sr., Orange Park Fleming Island; DB Azareye’h Thomas, So., Niceville; DB Jalen Glaze, Sr., Tallahassee Lincoln; DB Tommi Hill, Jr., Orlando Edgewater; DB Kendall Dennis, Sr., Lakeland; DB Charles Brantley, Jr., Venice; DB Myles Harden, Sr., Miramar; DB Kevin Knowles II, Jr., Hollywood McArthur; K Jose Garcia, So., Seffner Armwood