GAINESVILLE, Fla. (February 21, 2020) — Here are the 2019 Class 8A All-State Football Teams compiled by FloridaHSFotball.com Publisher Joshua Wilson along with the consideration of coach’s nominations and consultation of all-area/all-county teams as published by various media outlets from around the state. Stats, placements in all-area/all-county teams as well as schedule played by a respected school were all considered factors for the All-State Teams. Also, players from independent teams will be listed on the All-State for the classification they would have been placed in by the FHSAA based upon on the 2018-2019 reclassification enrollment numbers.

SUPERLATIVES
OVERALL POY – Henry Parrish Jr., Miami Columbus
OFFENSIVE POY – Haden Carlson, Sr., Lutz Steinbrenner
DEFENSIVE POY – James Williams, Jr., Davie Western
COACH OF THE YEAR – Dave Dunn, Miami Columbus

FIRST TEAM OFFENSE
QB – Haden Carlson, Sr., Lutz Steinbrenner
QB – Ryan Jankowski, Sr., Vero Beach
RB – Henry Parrish Jr., Sr., Miami Columbus
RB – Jaylan Knighton, Sr., Deerfield Beach
RB – A.J. Jones III, Jr., St. Johns Bartram Trail
WR – Jermaine Dawson, Jr., Vero Beach
WR – Bryan Robinson, Sr., Wellington Palm Beach Central
WR – Deajaun McDougle, Sr., Deerfield Beach
TE – Rocco Underwood, Jr., Lake Mary
OL – Ryan Rodriguez, Jr., Miami Columbus
OL – Gage Gaynor, Sr., Parkland Stoneman Douglas
OL – Matt Adock, Sr., Steinbrenner
OL – Bryce McNair, Sr., Deerfield Beach
OL – Jarquez Mango, Sr., Sanford Seminole
ATH – Jaquan Lowman, Sr., Apopka
UT – Deon Silas, Jr., Lutz Steinbrenner
K – Will Greig, Sr., St. Johns Bartram Trail

Advertisement

FIRST TEAM DEFENSE
DL – Dylan Ruiz, Sr., Kissimmee Osceola
DL – Xavier Correa, Sr., Port St. Lucie Treasure Coast
DL – Jalen Carter, Sr., Apopka
DL – Stephen Passeggiata, Sr., Wellington
DL – Chantz Williams, Sr., Orange Park Oakleaf
LB –  Malaki Grant, Jr., Flagler Palm Coast
LB – Stephen Dix Jr., Sr., Orlando Dr. Phillips
LB – Branden Jennings, Sr., Jacksonville Sandalwood
LB – Jordan Smith, Sr., Sanford Seminole
LB – Martavius Davis, Sr., Deerfield Beach
DB – Trevez Johnson, Sr., St. Johns Bartram Trail
DB – Craig Sinclair, Sr., St. Johns Bartram Trail
DB – Sambo Ung, Sr., Sarasota Riverview
DB – Ben Knox, Sr., DeLand
ATH –  Omar Simpson, Jr., Davie Western
UT – James Williams, Jr., Davie Western
P – Dorian Hall, Sr., Sarasota Riverview

SECOND TEAM OFFENSE
QB – Timmy McClain, Jr., Sanford Seminole
QB – Anarjahe Douriet, Sr., Wellington Palm Beach Central
RB – Marvin Scott III, Sr., Port Orange Spruce Creek
RB – Tino Hunt, Sr., Ruskin Lennard
RB – Travis Lesko, Sr., Altamonte Springs Lake Brantley
WR – Marcus Clarke, Sr., Winter Park
WR – Dean Patterson, Sr., Lutz Steinbrenner
WR – Terrance Anthony, Jr., Orange Park Oakleaf
TE – Keegan Davis, Jr., Port St. Lucie Treasure Coast
OL – Michael Rankins, Sr., Ruskin Lennard
OL – Logan Owens, Sr., Kissimmee Osceola
OL – Trevor Goodrich, Sr., Vero Beach
OL – Ryan Piersza, Jr., St. Johns Bartram Trail
OL – Decorri Brown, Sr., Palm Beach Gardens
ATH –  Chad Dodson, Sr., St. Johns Bartram Trail
UT – Dwayne McGee, Sr., Kissimmee Osceola
K – Spencer Richards, So., Kissimmee Osceola

SECOND TEAM DEFENSE
DL – Shambree Jackson, Jr., Orlando Boone
DL – Josh Fleurjuste, Sr., Port St. Lucie Treasure Coast
DL – Danny Brown, Jr., DeLand
DL – Elijah Roberts. Sr., Miami Columbus
DL – Mike Cotter, Sr., Wellington
LB –  Shi Gaskin, Sr. Orlando Dr. Phillips
LB – Austin Brannen, Jr., Lutz Steinbrenner
LB – Ian Schoenwetter, Sr., DeLand
LB – Travion Barnes, So., Apopka
LB – Davon Hicks, Jr., Vero Beach
DB – Justin Hodges, Sr., Davie Western
DB – Matt Durrance, Jr., Lutz Steinbrenner
DB – Devin White, Sr., Riverview (Riverview)
DB – Jason Marshall, Sr., Miami Palmetto
ATH – Xavier Restrepo, Sr., Deerfield Beach
UT – Manny Stokes, Sr., Orlando Lake Nona
P – Colby Kinter, Sr., Orlando Olympia

THIRD TEAM OFFENSE
QB – Brandon McDuffey, Sr., Miami Columbus
QB – Carson Beck, Sr., Jacksonville Mandarin
RB – Jason Albritton, So., Lithia Newsome
RB – Trayvon Hall, Sr., Sarasota Riverview
RB – Keonte Coffie, Sr., Oviedo
WR – Karaun St. Louis, Sr,. Davie Western
WR – Aidan Bitter, Sr., Lutz Steinbrenner
WR – Jaden Alexis, Sr., Coconut Creek Monarch
TE – Jackson Mayer, Sr., St. Johns Bartram Trail
OL – Robert Menello, Sr., Port Orange Spruce Creek
OL – Devon Conkrite, Sr., Flagler Palm Coast
OL – Jonathan Denis, Sr., Homestead South Dade
OL – Jalen Rivers, Sr., Orange Park Oakleaf
OL – Antonio Meriweather, Sr., Apopka
ATH – Walter Simmons III, Sr., Orange Park Oakleaf
UT – O’Shae Baker, Sr., Sanford Seminole
K – Morgan Suarez, Sr., Wellington

THIRD TEAM DEFENSE
DL – Ashton Gillotte, Jr., Boca Raton
DL – Matthew Craig, Jr., Jacksonville Mandarin
DL – Phillip Burnett, Sr., St. Johns Bartram Trail
DL – Erik Rozanski, Sr., Davie Western
DL – Leonard Taylor, Sr., Miami Palmetto
LB –  K’Darious Poole, Sr., Jacksonville Mandarin
LB – Bryan Miller, Sr., Davie Western
LB – Deshauwn Alleyne, Jr., Port St. Lucie Centennial
LB – Cedric Johnson, Sr., Wellington Palm Beach Central
LB – Tyler Johnson, Jr., Homestead South Dade
DB – Markkeith Williams, So., Orlando Evans
DB – Myzel Williams, Sr., DeLand
DB – Evian Irving, Sr., Vero Beach
DB – Keshawn Washington, Sr., Homestead South Dade
ATH –  Jael Capretti, Sr., Orlando Timber Creek
UT – Jayden Cray, Sr., Sarasota Riverview
P – Hudson Levine, Sr., Jacksonville Mandarin

HONORABLE MENTION

QB Joe Nives, Sr., Ponte Vedra Nease; QB Turk Watkins, Jr., Port St. Lucie Treasure Coast; QB Pete Zamora, So., Coconut Creek Monarch; QB Collin Hurst, Fr., Davie Western; QB Jeff Sims, Sr., Jacksonville Sandalwood; QB Davon Wells, Sr., Kissimmee Osceola: RB Christian Roberts, Sr., Orlando Boone; RB Jaden Meizinger, Sr., Vero Beach; RB Joey Fleurjuste, Sr., Port St. Lucie Treasure Coast; WR Eric Weatherly, So., St. Johns Bartram Trail; WR Cameron Miller, Sr., DeLand; WR Kentron Poltier, Sr., Miami Palmetto; WR Xzavier Henderson, Sr., Miami Columbus; WR Brashard Smith, Jr., Miami Palmetto; OL Jaheim Shannon, Jr., Wellington Palm Beach Central; OL Jacob Otts, Sr., St. Johns Bartram Trail; OL Alex Howard, Sr., Orange City University; OL Anthony Verzi, Sr., Winter Park; OL Jose Mirabal, Sr., Homestead South Dade; OL Jack Thibodeau, Sr., Davie Western; OL James Wayne, Sr., Port St. Lucie Treasure Coast; OL Emanes Dorelus, Sr., Palm Beach Gardens; DL Guy Burkley, Sr., Flagler Palm Coast; DL Jamari Stewart, Sr., Port St. Lucie Centennial; DL Derek Wright, Sr., Port St. Lucie Treasure Coast; OL Jeremiah Henry, Sr., Oviedo; DL Desmond Mamudi, Jr., Steinbrenner; DL Adly Saint-Juste, Sr., Lake Worth; LB Aiden Lewin, Sr., Orlando Timber Creek; LB Jonathan Schrager, Sr., Altamonte Springs Lake Brantley;; LB Jordan Kolnick, Jr., Wellington Palm Beach Central; LB Quitman Kincaid, Sr., Ocala West Port; LB Clarke Hamilton, Jr., St. Johns Bartram Trail; LB Ahmanuel Thorpe, Sr., Vero Beach; LB Josh Mimms, Sr., Fort Pierce Central; LB Bobby McLaughlin, Sr., Coconut Creek Monarch; DB Donovan Thomas, Sr., Orange Park Oakleaf; DB Tyshon Tunnell, Sr., Clermont East Ridge; DB Lovie Jenkins, Sr., Ocoee; DB Jagger Ruiz, Sr., Wellington; DB Avantae Williams, Sr., DeLand; UT Jhaylin Embry, Sr., Jacksonville Sandalwood; K/P Mason Hall, Sr., Parkland Stoneman Douglas