Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas RB Anthony Hankerson carries the ball during the Class 7A State Championship on Sat., Dec 19, 2020 at Bobby Bowden Field at Doak S. Campbell Stadium in Tallahassee, Fla. Hankerson is one of the many Raiders players represented on the Class 7A All-State Team [Joshua Wilson/FloridaHSFootball.com]

Here are the 2020 Class 7A All-State Football Teams compiled by FloridaHSFotball.com Publisher Joshua Wilson along with the consideration of information received from coaches, statistics on MaxPreps, and consultation of all-area/all-county teams as published by various media outlets from around the state. Stats, placements in all-area/all-county teams as well as schedule played by a respected school were all considered factors for the All-State Teams, but ever so gently given the various amount of games schools played this season across the state due to the COVID-19 pandemic.

SUPERLATIVES
OVERALL POY – RB Anthony Hankerson, Jr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
OFFENSIVE POY – ATH Trey Wainwright, Sr., Niceville
DEFENSIVE POY – DL Dallas Turner, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
COACH OF THE YEAR – Jake Coulson, Valrico Bloomingdale

FIRST TEAM OFFENSE
QB – David Wright, Sr., Tampa Bay Tech
QB – Tre Simmons, Sr., Valrico Bloomingdale
RB – Anthony Hankerson, Jr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
RB – Myles Montgomery, Sr., Neptune Beach Fletcher
RB – Quandarius Smith, Sr., Gainesville Buchholz
WR – Agiye Hall, Sr., Valrico Bloomingdale
WR – Quan Lee, Jr., Gainesville Buchholz
WR – Roland Clay, Sr., Niceville
TE – Weston Wolff, Sr., Venice
OL – Joshua Sauickle, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
OL – Kimo Makaneole, Sr., Niceville
OL – Ethan Mort, Sr., Venice
OL – Da’Shawn Owens, Sr., Gainesville Buchholz
OL – Mike Bartilucci, Sr., Neptune Beach Fletcher
ATH – Trey Wainwright, Sr., Niceville
UT – Jamari Gassett, Sr., Tampa Bay Tech
K – Andrew Daragjati, Sr., St. Johns Creekside

Advertisement

FIRST TEAM DEFENSE
DL – Dallas Turner, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
DL – Keyon Clark, Jr., Tampa Bay Tech
DL – Lorvens Florenstal, Sr., Delray Beach Atlantic
DL – Jordan Guerad, Sr., Valrico Bloomingdale
DL – Wesley Piggins, Sr., Venice
LB – Jake Chaney, Sr., Lehigh Acres Lehigh
LB – Justin Hendrix, Sr., Niceville
LB – Martin Ramos, Jr., Venice
LB – DeShawn Troutman, Sr., Orlando Edgewater
LB – Nygil Shannon, Sr., Delray Beach Atlantic
DB – Ja’Den McBurrows, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
DB – Cole Castro, Sr., New Port Richey Mitchell
DB – Isaiah Taylor, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
DB – Charles Brantley, Sr., Venice
ATH – Azareyeh Thomas, Jr., Niceville
UT – Tar’varish Dawson, Sr., Lehigh Acres Lehigh
P – Noah Botsford, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas

SECOND TEAM OFFENSE
QB – Ezra Brennan, Sr., New Port Richey Mitchell
QB – Colin Blazek, Sr., Venice
RB – Patrick Forsyth, Sr., St. Cloud
RB – Montahi Joseph, Sr., Delray Beach Atlantic
RB – Preston Strope, Jr., St. Johns Creekside
WR – Jayden Corbett, Sr., Bradenton Manatee
WR – Tyler Burke, Sr., Delray Beach Atlantic
WR – Greg Gaines III, Jr., Tampa Bay Tech
TE – Dominic Annichiarico, Sr., NIceville
OL – Dezmond Penn, Jr., Delray Beach Atlantic
OL – Denard Smith, Sr., Lakeland
OL – Charles Armstrong, Sr., Bradenton Manatee
OL – Devin Hevener, Sr., Orlando Edgewater
OL – Michael Raney, Jr., Venice
ATH – Guenson Alexis, Sr., Delray Beach Atlantic
UT – Maguire Anderson, Sr., New Port Richey Mitchell
K – Carson Wilt, Sr., Delray Beach Atlantic

SECOND TEAM DEFENSE
DL – Malik Simmons, Sr., Valrico Bloomingdale
DL – Elijah Russell, Jr., Ocala Forest
DL – Jamari Lyons, Jr., Viera
DL – Luther McCoy, Sr., St. Johns Creekside
DL – Tyreak Sapp, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
LB – Joshua Glaze, Sr., Plantation
LB – Michael Carruthers, Sr., Niceville
LB – Caden Ingram, Jr., Palm Beach Gardens Dwyer
LB – Garrett Slone, Jr., Stuart Martin County
LB – Xavier Johnson, Sr., Hollywood South Broward
DB – Jayden Williams, Sr., Valrico Bloomingdale
DB – Steven Parker, Sr., Tampa Bay Tech
DB – Juice McNulty, Sr., Niceville
DB – Omarion Cooper, Lehigh Acres Lehigh
ATH – Joseph Saunders, Sr., Homestead
UT – Irone Jackson, Sr., Bradenton Manatee
P – Jack Howes, Sr., Orlando Edgewater

THIRD TEAM OFFENSE
QB – CJ Simms, Jr., Viera
QB – Jayse Berzowski, Jr., Bradenton Manatee
RB – Reggie Kellum, Sr., Lakeland
RB – Kyree Jones, Jr., Bradenton Manatee
RB – Timothy Thomas, Sr., Orange Park Fleming Island
WR – Jahmal Edrine, Sr., Fort Lauderdale
WR – Jacolby George, Sr., Plantation
WR – Patrick Bryant II, Sr., Jacksonville Atlantic Coast
TE – Mason Taylor, Jr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas
OL – Travis Burke, Sr., Hollywood South Broward
OL – Shomari Seymour, Jr., Plantation
OL – Evan Sheets, Sr., Orange Park Fleming Island
OL – OL Naveli Dixson, Sr., Lakeland
OL – Elijah Melendez, Sr., Navarre
ATH – Desmond Reid, Jr., Miramar
UT – Tommi Hill, Sr., Orlando Edgewater
K – David Monroe, Sr., Tallahassee Lincoln

THIRD TEAM DEFENSE
DL – Claudel Bazile, Jr., Miramar
DL – Gabriel Brownlow-Dindy, Jr., Lakeland
DL – Grady Kelly, Sr., Navarre
DL – Dante Anderson, Jr., Homestead
DL – Zyin Thomas, Sr., Delray Beach Atlantic
LB – Chris Davis, Sr., Seffner Armwood
LB – Johnny Chaney, Sr., Apopka Wekiva
LB – Terrell Pack, Sr., Sarasota
LB – Alex Maier, Sr., Orange Park Fleming Island
LB – Devin Wright, Jr., Navarre
DB – Joseph Stephens III, Sr., Homestead
DB – Jeremiah McClendon, Sr., Delray Beach Atlantic
DB – Darius Harris, Sr., Orange Park Fleming Island
DB – Augie Lovelace, Sr., Stuart Martin County
ATH – Marquis Lymon, Jr., Delray Beach Atlantic
UT – Steffan Johnson, Sr., Venice
P – Jackson Beebe, Sr., Naples Gulf Coast

HONORABLE MENTION
QB Zion Tuner, Jr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas; QB Tre’von Taylor, Sr., Palm Beach Gardens Dwyer; QB Nicholas Felice, Sr., Plant City; QB Junior Muratovic, Sr., Apopka Wekiva; QB Canaan Mobley, Sr., Orlando Edgewater; QB Creed Whittemore, So., Gainesville Buchholz; QB Lin Johnson, Jr., Bartow; QB Tre’Von Taylor, Sr., Palm Beach Gardens Dwyer; QB Cedquan Smith, Sr., Planation; RB Brandon Gibson, So., Groveland South Lake; RB Curtis Argroves II, Jr., Longwood Lyman; RB Richard Young, So., Lehigh Acres Lehigh; RB Antonio Outler, Sr., West Palm Beach Palm Beach Lakes; RB Sam Singleton, So., Orange Park Fleming Island; Rod Gainey, Fr., Tampa Bay Tech; Shawn Parker, Sr., Niceville; Dylan Turner, Sr., Venice; RB Jaden Rivera, Sr., Navarre; RB Arthur Walker, Jr., Jacksonville Atlantic Coast; WR Daithan Davis, Sr., Bartow; WR Reagan Early, Sr., Plant City; WR Amarion Brown, Jr., Stuart Martin County; WR Christian Leary, Sr., Orlando Edgewater; WR Caleb Osburn, Sr., Viera; WR Jack Goodrich, Sr., St. Johns Creekside; WR Jayshon Platt, Jr., Venice; WR Julius Perez, Sr., Longwood Lyman; WR Dominic Larry, Sr., Tallahassee Lincoln; WR Zak Sedaros, Sr., Viera; WR Asaad Waseem, So., Apopka Wekiva; WR Cody Wasielewski, Jr., Royal Palm Beach; TE Wyatt Stiehl, Jr., Tarpon Springs East Lake; TE Jacob Ritchie, Sr., St. Johns Creekside; TE Grady Clower, Sr., Wesley Chapel Wiregrass Ranch; OL Josiah Lancaster, Jr., Plant City; OL Jeremiah Jackson, Jr., Lakeland Kathleen; OL Ethan Legg, Jr., Bartow; OL Wyatt Lawson, Sr., Plant City Durant; OL Eric Trapp, Jr., Niceville; Preston Brewer, Sr., Navarre; Silas Barron, Sr., Loxahatchee Seminole Ridge; OL Nick Lawrynas, Sr., Stuart Martin County; OL Carson Simmons, Sr., Tallahassee Chiles; OL Jackson Hatfield, Sr., Viera; OL Austin Firestone, Jr., Niceville; OL Chandler Kirton, Sr., Neptune Beach Fletcher; DL Damien Deloney, Sr., Jacksonville First Coast; DL Hunter Williams, Jr., Orange Park Fleming Island; DL Matt Clayton, Sr., Gainesville Buchholz; DL Trenton Kintigh, So., Venice; DL Jamall Thompson, Sr., Sarasota; DL Theo Sevenliss, Jr., Stuart Martin County; DL Mehdi Boutazart, Sr., New Port Richey Mitchell; JJ Gabel, Jr., Jacksonville Atlantic Coast; LB Alex Bledsoe, Sr., Lakeland Kathleen; LB RJ Kelly, So., Lakeland Kathleen; LB Kade Reyher, Sr., Venice; LB Janari Grimsley, Jr., Jacksonville Atlantic Coast; Wa’myron Howard, Sr., Valrico Bloomingdale; DB Jaylen Cook, Sr., Cantonment Tate; DB Nasir Bowers, Jr., Lakeland; DB Tyreak Allen, Jr., Bradenton Manatee; DB Jackson Fleming, Sr., Venice; DB Jack Pierrelus, Jr., Stuart Martin County; DB Jayden Sheppard, So., Niceville; ATH Elijah Hopkins, So., Palm Beach Gardens Dwyer; ATH Aaron Hester, Jr., Neptune Beach Fletcher; ATH Jalen Herring, Sr., Tallahassee Chiles; ATH Chamon Metayer, Sr., North Miami; ATH Marquis McCoy, Sr., Crestview; ATH Bryson Rodgers, So., Wesley Chapel Wiregrass Ranch; ATH Xavier Scott, Jr., Palm Beach Gardens Dwyer; UT Ryan Cunningham, Sr., Tarpon Springs East Lake; UT Mario Williams, Sr., Plant City; UT Jebari Mitchell, Sr., Navarre; K Max Larson, Sr., Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas; K Jared Perdomo, Jr., Viera; K Charles Labee, Jr., Niceville; K Keaton Howard, Sr., New Port Richey Mitchell; K/P Jack Brooks, Jr., Tallahassee Leon; P Carter Brones, Sr., Winter Springs; P Merek Houston, Jr., Venice; P Marthis Lake, Sr., Niceville; P Brent Beech, Sr., Tallahassee Lincoln; P Preston Penton, Sr., Navarre