Sanford Seminole QB Timmy McClain throws a pass during the Class 8A State Championship on Sat., Dec. 19, 2020 at Bobby Bowden Field at Doak S. Campbell Stadium in Tallahassee, Fla. McClain is among several of his teammates represented on the Class 8A All-State Team [Joshua Wilson/FloridaHSFootball.com]

Here are the 2020 Class 8A All-State Football Teams compiled by FloridaHSFotball.com Publisher Joshua Wilson along with the consideration of information received from coaches, statistics on MaxPreps, and consultation of all-area/all-county teams as published by various media outlets from around the state. Stats, placements in all-area/all-county teams as well as schedule played by a respected school were all considered factors for the All-State Teams, but ever so gently given the various amount of games schools played this season across the state due to the COVID-19 pandemic.

SUPERLATIVES
OVERALL POY – QB Timmy McClain, Sr., Sanford Seminole
OFFENSIVE POY – RB Bobby McMillian, Sr., Vero Beach
DEFENSIVE POY – DL Leonard Taylor, Sr., Miami Palmetto
COACH OF THE YEAR – Eric Lodge, Sanford Seminole

FIRST TEAM OFFENSE
QB – Timmy McClain, Sr., Sanford Seminole
QB – Jackson Nairn, Sr., Vero Beach
RB – Beau Herrington, Sr., Davenport Ridge Community
RB – Anthony Williams, Sr., Altamonte Springs Lake Brantley
RB – Bobby McMillian, Sr., Vero Beach
WR – Jimmy Horn Jr., Sr., Sanford Seminole
WR – Keymari Odum, Sr., Davenport Ridge Community
WR – Terrance Anthony, Sr., Orange Park Oakleaf
TE – Gus McGee, Sr., Miami Columbus
OL – Dyson Hurlburt, Jr., Apopka
OL – Isaiah Bunn, Sr., Deerfield Beach
OL – Ryan Rodriguez, Sr., Miami Columbus
OL – Xavier Castillo, Sr., Kissimmee Osceola
OL – Omarion Davis, Jr., Vero Beach
ATH – Eric Weatherly, Jr., St. Johns Bartram Trail
UT – Jaquan Lowman, Sr., Apopka
K – David Kemp, Sr., St. Johns Bartram Trail

Advertisement

FIRST TEAM DEFENSE
DL – Leonard Taylor, Sr., Miami Palmetto
DL – Alton Tarber, Sr., Deerfield Beach
DL – Joshua Lyles, Sr., Sanford Seminole
DL – Ashton Gillotte, Sr., Boca Raton
DL – Shambre Jackson, Sr., Orlando Boone
LB – Dustin Vinas, Sr., Miami Columbus
LB – Branden Jennings, Sr., Jacksonville Sandalwood
LB – Joseph Price, Sr., Miami Columbus
LB – Travion Barnes, Jr., Apopka
LB – Jayvant Brown, So., Deerfield Beach
DB – Jason Marshall, Sr., Miami Palmetto
DB – Omar Simpson Jr., Sr., Davie Western
DB – Corey Collier, Sr., Miami Palmetto
DB – Phillip O’Brien Jr., Sr., Deerfield Beach
ATH – Jadon Canady, Sr., Jacksonville Sandalwood
UT – Nijah Brown, Sr., Vero Beach
P – Jaden Gold, Sr., Deerfield Beach

SECOND TEAM OFFENSE
QB – Santino Marucci, Sr., St. Johns Bartram Trail
QB – Walter Simmons III, Sr., Orange Park Oakleaf
RB – Emonte Brown, So., Jupiter
RB – Turk Watkins, Sr., Port St. Lucie Treasure Coast
RB – A.J. Jones III, Sr., St. Johns Bartram Trail
WR – Jayden Gibson, Jr., Winter Garden West Orange
WR – Javion Phelps, Sr., Orlando Boone
WR – Sebastian Vargas, Sr., Oviedo
TE – Rocco Underwood, Sr., Lake Mary
OL – Kyjuan Phillips, Sr., Orlando Dr. Phillips
OL – Ryan Piersza, Sr., St. Johns Bartram Trail
OL – Julian Armeilia, Jr., Miami Columbus
OL – Dennis White, Sr., Davenport Ridge Community
OL –  Marquez Bargman, Sr., Port St. Lucie Treasure Coast
ATH – Brashard Smith, Sr., Miami Palmetto
UT – Deion Small, Sr., Deerfield Beach
K – Hunter Walters, Jr., Tampa Alonso

SECOND TEAM DEFENSE
DL – Deveon Crouch, Jr., Tampa Wharton
DL – John Walker, So., Kissimmee Osceola
DL – Micah Pollard, Jr., St. Johns Bartram Trail
DL – Kesean Norris-Hayes, Sr., Miami Columbus
DL – Keanu Koht, Sr., Vero Beach
LB – Daevon Lebron, Sr., Sarasota Riverview
LB – Vincent Dubose, Jr., Palm Beach Gardens
LB – Jahshari Jones, Sr., Winter Garden West Orange
LB – Malakai Grant, Sr., Flagler Palm Coast
LB – Dylan Fox-Carter, Sr., Port St. Lucie Treasure Coast
DB – Cornelius Wright, Jr., Miami Columbus
DB – Nikai Martinez, Jr., Apopka
DB – Matthew McDoom, Jr., Winter Garden West Orange
DB – Daktoa Mitchell, Sr., Winter Park
ATH – Timar Rogers, Sr., DeLand
UT – Jacorey Thomas, Jr., Orlando Boone
P – Christian Schultz, Jr., Jacksonville Sandalwood

THIRD TEAM OFFENSE
QB – Zachary Pleuss, So., Davenport Ridge Community
QB – Chad Mascoe II, Jr., Kissimmee Osceola
RB – Ayron Rodriguez, Sr., Winter Park
RB – Adrian Grey, Sr., Orange Park Oakleaf
RB – Ja’randy Swint, Jr., Kissimmee Osceola
WR – Chris Gilbert, Sr., Miami Columbus
WR – Jason Bradley, Sr., Boca Raton
WR – Ephriam Floyd, Jr., Vero Beach
TE – Grant Stevens, Jr., Ponte Vedra Nease
OL – Jonah Dixon, Sr., Lake Worth Park Vista
OL – Robert Perkins, Sr., Lake Mary
OL – Cody Carter, Sr., Kissimmee Osceola
OL – Ronnie Hayes, Sr., Orlando Dr. Phillips
OL – Edwin Mendez, Jr., Jupiter
ATH – Makai Lovett, Sr., Miami High
UT – Delvontae Bouie, Sr., Coral Springs
K – Jack Walker, Sr., Orlando Lake Nona

THIRD TEAM DEFENSE
DL – Daniel Libow, Sr., Boca Raton
DL – Gerald Greaves, Sr., Orlando Dr. Phillips
DL – Sayvion Blount, So., Jacksonville Sandalwood
DL – Nic Mitchell, Sr., Jacksonville Mandarin
DL – Sincere Littles, Sr., Sarasota Riverview
LB – Dom Presto, Sr., Palm Beach Gardens
LB – Maverick Baranowski, Jr., Port Orange Spruce Creek
LB – Donovan Hoilette, Sr., Wellington Palm Beach Central
LB – Kameron Moore, Jr., Sanford Seminole
LB – Alberto Guzman, Sr., Orlando Dr. Phillips
DB – Tyler Gaskin, Sr., Deerfield Beach
DB – Demari Henerson, Jr., Sanford Seminole
DB – Bo Mascoe, So., Kissimmee Osceola
DB – Uriel Richardson, Sr., Jacksonville Mandarin
ATH – Jalen Jeter, Sr., West Palm Beach Forest Hill
UT – Myzel Williams, Sr., DeLand
P – Alexander Davis, So., Orlando Timber Creek

HONORABLE MENTION
QB Bryan Lodge, Jr., Coconut Creek Monarch; QB Gio Thomas, Sr., Lake Worth Park Vista; QB Luke Rucker, So., Oviedo; QB Casey St. John, Jr., Orlando Boone; QB Gunnar Smith, Jr., Lake Mary; QB Gavin Henley, Jr., Ruskin Lennard; QB Logan Garcia, Sr., Port Orange Spruce Creek; RB Joey Vega, Sr., Davie Western; RB Jerell Marsh Jr., Jr., Coconut Creek Monarch; RB James Holley-Berry, Sr., Tampa Alonso; RB Ethan Lopez, Sr., Oviedo Hagerty; RB Mitchell Wood, Sr., Palm Harbor University; RB Eden James, Jr., Port St. Lucie Treasure Coast; RB Deon Silas, Sr., Lutz Steinbrenner; WR Victor Jones Jr., Jr., Orlando Olympia; WR Kevin Minckler, Jr., Port Orange Spruce Creek; TE Keegan Davis, Sr., Port St. Lucie Treasure Coast; TE Michael Fraraccio, Sr., Sarasota Riverview; OL Billy West, Sr., Port St. Lucie Treasure Coast; OL Lucas Londos, Sr., Davie Western; OL Dalen Burns, Sr., DeLand; OL Jaheim Shannon, Sr., Wellington Palm Beach Central; OL Michael McLaughlin, Sr., Parkland Stoneman Douglas; OL Kedon Davis, Sr., Palm Beach Gardens; OL Colin King, Jr., Port Orange Spruce Creek; OL Hayden Gondelman, Sr., Ruskin Lennard; DL Willy Volmar, Sr., Coral Springs; DL Ben Bogle, Jr., Ponte Vedra Nease; DL Danny Brown, Sr., DeLand; DL Deante McCray, Jr., Jacksonville Sandalwood; Zane Durant, Jr., Orlando Lake Nona; Jeremiah Ross, Sr., Lithia Newsome; DL Devin Barnes, Sr., Apopka; DL Jordan Phillips, Jr., Ocoee; LB Elias Velazquez, Jr., Orange City University; LB Dylan Chiedo, Jr., St. Johns Bartram Trail; LB Carmello Murphy, So., Jacksonville Mandarin; LB Marcus Anthony, Sr., Orange Park Oakleaf; LB Nolin Eaddy, Sr., Kissimmee Osceola; LB Andrew Harris, So., Altamonte Springs Lake Brantley; Henry Griffith, Jr., Tampa Wharton; LB Austin Brannen, Sr., Lutz Steinbrenner, Lexus Jones, Sr., Winter Garden West Orange; DB Noble Thomas, Sr., Orange City University; DB Trey Thomas, Sr., Orange Park Oakleaf; DB Jonathan Schrager, Sr., Altamonte Springs Lake Brantley; DB Jeremiah Wilson, Jr., Kissimmee Osceola; DB Trey Lubin, Sr., Orlando Timber Creek; ATH Roger Walters, Jr., Port St. Lucie Centennial; ATH Michael Hayes, Sarasota Riverview; ATH Elijah Hopkins, Jr., West Port; ATH Aaron Manning, Sr., DeLand; UT Kadeem Robinson, Sr., Tampa Riverview; UT Kenny Bright, Sr., Clermont East Ridge; K Spencer Richards, Sr., Kissimmee Osceola; Collin Young, So., Lutz Steinbrenner; K Sergio Diaz, Sr., Sanford Seminole; K/P Andrew Sito, Sr., Orlando Colonial; P Trey Brady, Sr., Vero Beach; P Drew Ammon, So., Orange Park Oakleaf; P Gabe Bertolazzo, Sr., Windermere; Garrett Law, So., Lake Mary; P Cody Szeic, Sr., Riverview