Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas and Tampa Bay Tech are two well represented on the 2021 Class 7A All-State Football Teams. [Joshua Wilson/FloridaHSFootball.com]

2021 CLASS 7A ALL-STATE FOOTBALL TEAM

Here are the 2021 Class 7A All-State Football Teams compiled by FloridaHSFotball.com Founder & Publisher Joshua Wilson along with the consideration of nominations received from coaches, the Florida Athletic Coaches Association (FACA), statistics on MaxPreps, and consultation of all-area/all-county teams as published by various media outlets from around the state. Nominations, statistics, and strength of schedule were considered as the primary factors for selection to the All-State teams.

FIRST TEAM OFFENSE

QB – Zion Turner, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, Sr., 6-2, 200
QB – Xavione’ Washington, Tampa Bay Tech, Jr., 6-1, 190
RB – Jaylon Glover, Lakeland Lake Gibson, Sr., 5-9, 205
RB – Cedric “C.J.” Baxter, Orlando Edgewater, Jr., 6-2, 215
RB – Anthony Hankerson, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, Sr., 5-9, 195
WR – Richard Dandridge, Homestead, Jr., 5-10, 153
WR – Dom Henry, Ponte Vedra Nease, Sr., 5-11, 180
WR – Greg Gaines III, Tampa Bay Tech, Sr., 6-2, 185
TE – Mason Taylor, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, Sr., 6-5, 240
OL – Tellek Lockette, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, Sr., 6-3, 300
OL – Jaremey McQueen, Lakeland Lake Gibson, Sr., 6-1, 300
OL – Shaheem Hill, Orlando Edgewater, Sr., 6-4, 305
OL – John McDonough, Gainesville Buchholz, Sr., 6-3, 240
OL – Austin Firestone, Niceville, Sr., 6-5, 265
ATH – Creed Whittemore, Gainesville Buchholz, Jr., 5-11, 175
UTL – Quan Lee, Gainesville Buchholz, Sr., 6-0, 175
K – Jack Brooks, Tallahassee Leon, Sr., 6-0, 165

FIRST TEAM DEFENSE

DL – Kyrie Samuel, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, Sr., 5-11, 255
DL – Keyon Clark, Tampa Bay Tech, Sr., 6-2, 235
DL – Levert Edwards, Delray Beach Atlantic, Sr., 6-1, 205
DL – Nyjalik Kelly, Fort Lauderdale Dillard, Sr., 6-4, 240
DL – Claudel Bazile, Miramar, Sr., 6-2, 245
LB – Derrieon Craig, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, Sr., 5-9, 205
LB – Jaylen Wester, Palmetto, Sr., 6-0, 200
LB – Ed Gwinn, Tampa Bay Tech, Jr., 6-1, 212
LB – Nay’ron Jenkins, Gainesville Buchholz, Sr., 5-11, 196
LB – Tyre Cunningham, Lehigh Acres Lehigh, Jr., 5-10, 190
DB – King Mack, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, Jr., 5-11, 185
DB – Cormani McClain, Lakeland Lake Gibson, Jr., 6-3, 175
DB – Tavares Williams, Gainesville Buchholz, Sr., 5-9, 170
DB – Antione Jackson, Fort Lauderdale Dillard, So., 6-1, 170
ATH – Ben Bogle, Ponte Vedra Nease, Sr., 6-1, 210
UT – Azareyeh Thomas, Niceville, Sr., 6-0, 175
P – Evan Crenshaw, Ponte Vedra Nease, Sr., 6-3, 175

Advertisement

SECOND TEAM OFFENSE

QB – Joshua Townsend, Homestead, So., 6-0, 195
QB – Marcus Strokes, Ponte Vedra Nease, Sr., 6-2, 180
RB – Richard Young, Lehigh Acres Lehigh, Jr., 6-0, 195
RB – Desmond Reid, Miramar, Sr., 5-8, 165
RB – Arthur Walker, Jacksonville Atlantic Coast, Sr., 6-1, 210
WR – Devin Alves, Melbourne, Sr., 6-4, 185
WR – Devaughn Mortimer, Fort Lauderdale Dillard, Sr., 5-9, 160
WR – Camden Brown, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, Sr., 6-3.5, 200
TE – Thomas Wadsworth, Melbourne, Sr., 6-3, 205
OL – D.J. Porcher, Tampa Bay Tech, Jr., 6-3, 290
OL – Dante Finely, Orlando Edgewater, Sr., 6-3, 255
OL – Jahiem Buchanan, Lehigh Acres Lehigh, Jr., 6-3, 230
OL – Joe Hanson, Niceville, Jr., 6-4, 265
OL – Dawson Alters, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, Sr., 6-2, 270
ATH – Eugene Wilson III, Tampa Gaither, Jr., 5-11, 170
UTL – Jeremiah Connelly, Orlando Edgewater, Sr., 5-8, 183
K – Robert Hammond III, Delray Beach Atlantic, Jr., 6-0, 155

SECOND TEAM DEFENSE

DL – Wade Tyre, Lakeland Lake Gibson, So., 5-10, 180
DL – Armondo Blount, Fort Lauderdale Dillard, Fr., 6-3, 250
DL – Daveon Crouch, Tampa Wharton; Sr., 6-3, 230
DL – Jamari Lyons, Viera, Sr., 6-4, 290
DL – Daniel Lyons, Homestead, Sr., 6-4, 275
LB – Larry Jones, Lakeland, Jr., 6-1, 240
LB – Cameron Campbell, Tampa Wharton, Sr., 6-0, 205
LB – Cedric Augustine, Palmetto, Jr., 5-11, 220
LB – Maverick Baranowski, Port Orange Spruce Creek, Sr., 6-4, 225
LB – Deondre Randall, Largo, Sr., 5-11, 200
DB – Russell Striud, Seffner Armwood, Jr., 5-9, 160
DB – Donny Hiebert, Gainesville Buchholz, Jr., 6-1, 182
DB – Dijon Johnson, Tampa Wharton, Jr., 6-2, 185
DB – Jamil Williams, Palmetto, Jr., 6-0, 205
ATH – Marquis Lymon, Delray Beach Atlantic, Sr., 5-9, 208
UT – Sam McCall, Lakeland Lake Gibson, Sr., 6-2, 180
P – Reice Griffith, Pace, Jr., 5-9, 155

THIRD TEAM OFFENSE

QB – Hunter Turner, Melbourne, Jr., 5-11, 170
QB – Addie Moore, Niceville, Sr., 5-9, 175
RB – Tyler Emans, Harmony, Jr., 5-11, 200
RB – Tyrone Maxwell, Homestead, Sr., 5-9, 175
RB – Omari Mitchell, Delray Beach Atlantic, Sr., 5-10, 165
WR – Demarian Lane, Hollywood South Broward, Sr., 5-7, 160
WR – Donovan Giles, Viera, Sr., 6-5, 200
WR – Jakari Williams, Tampa Sickles, Sr., 6-2, 185
TE – David Jester, Homestead, Jr., 6-3, 179
OL – Mason Smith, Stuart Martin County, Sr., 6-4, 290
OL – Kyjuan Smith, Palmetto, Sr., 6-4, 295
OL – Darian Anderson, Lakeland, Jr., 6-1, 320
OL – Kolby Jackson, Crestview, Sr., 6-1, 275
OL – Aveien Smith, Gainesville Buchholz, Sr., 6-0, 260
ATH – Isaac Brown, Homestead, So., 5-9, 180
UTL – Jacarree Kelly, Gainesville Buchholz, Jr., 5-8, 170
K – Daniel Lester, Land O’ Lakes Sunlake, Sr., 6-1, 195

THIRD TEAM DEFENSE

DL – Keahnist Thompson, Lakeland, Sr., 6-4, 260
DL – Gavin Rowell, Melbourne, Sr., 6-3, 235
DL – Dante Anderson, Homestead, Sr., 6-3, 215
DL – Booker Pickett Jr., Tampa Wharton, So., 6-4, 210
DL – Jahari Clemons, Gainesville Buchholz, Sr., 5-11, 286
LB – Zach Harmon, Ponte Vedra Nease, Sr., 5-10, 205
LB – Adarius Hayes, Largo, So., 6-4, 210
LB – Joseph Cheshire, Lakeland, Sr., 6-1, 215
LB – Landon Brown, Lakeland Lake Gibson, Sr., 6-1, 200
LB – Devin Wright, Navarre, Sr., 6-1, 215
DB – Jahiem Odom, Jacksonville Atlantic Coast, Sr., 6-2, 185
DB – Nicolas Pelaez, Doral Academy, Sr., 6-0, 175
DB – Conrad Hussey, Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas, Jr., 5-11, 180
DB – Darius Thomas II, Miramar, Sr., 6-3, 205
ATH – Chris Ferrini, New Port Richey Mitchell, Jr., 6-3, 200
UT – Jhace Edwards, Fleming Island, Jr., 6-1, 215
P – Luke Creber, Stuart Martin County, Sr., 6-3, 185

HONORABLE MENTION

QB Aidan “Tazz” Figueroa, Orange City University Sr., 6-0, 180; QB Jadyn Glasser, So., 5-11, 180; QB Rocco Becht, Wesley Chapel Wiregrass Ranch, Sr., 6-2, 200; QB Zach Pleuss, Davenport Ridge Community, Jr., 6-0, 170; QB Jaxon Scott, Stuart Martin County, Sr., 6-3, 190; RB Jaden Booker, Naples Palmetto Ridge, Jr., 5-11, 215; RB Kareem Carswell, Hollywood South Broward, 5-8, 175; RB Tre’avis Jones, Tallahassee Chiles, 5-10, 205; RB T.J. Haynes, Pace, Jr., 6-0, 230; WR Kennen Ayala, Land O’ Lakes, Jr., 5-10, 165; WR Tre’son Everett, Largo, Sr., 6-4, 200; WR Eelijah Singleton, Ruskin Lennard, Sr., 6-0, 180; WR Bryson Rodgers, Wesley Chapel Wiregrass Ranch, Jr., 6-3, 180; WR Christopher Reed, Apopka Wekiva, Sr., 6-2, 195; WR Derrick “Duke” Timmons, Palmetto, Sr., 6-2, 170; WR Edward Lewis, Fort Lauderdale Dillard, So., 5-9, 168; OL Ty Pitts, Pace, Sr., 6-3, 285; OL Tommy Bridgewater Jr, Jacksonville First Coast, Sr., 6-2, 285; OL Ethan Hoffstetter, Fleming Island, Jr., 6-2, 260; OL Kody Black, Melbourne, Jr., 6-4, 300; Tim Stinson, Lakeland Lake Gibson, Sr., 6-4, 290; DL Marcus Patterson, Crestview, Sr., 6-3, 215; Joel Vargas, Orange City University, Sr. 6-3, 240; DL Gabe Dindy, Lakeland, Sr., 6-2, 280; DL Kerrington Lee, Palm Beach Gardens Dwyer, Jr., 6-5, 220; DL Mario Eugenio, Tampa Gaither, Sr., 6-3, 232; DL Sincere Edwards, Apopka Wekiva, So., 6-3, 240; DL Tawfiq Thomas, Tampa Gaither, Sr., 6-4, 325; DL Antonio Camon. Tampa Bay Tech, Jr., 6-3, 255; LB Noah Harman, Niceville, Sr., 5-10, 205; LB Elias Velasquez, Orange City University, Sr., 6-0, 190; LB Christian Caballero, Navarre, Jr., 6-2, 215; LB Jafari Clarke, Melbourne, Sr., 6-1, 205; LB Khalil Jacobs, Niceville, Sr., 6-2, 215; LB Austin Smith, Viera, Sr., 6-3, 220; DB Merritt Reynolds, Neptune Beach Fletcher, Sr., 6-2, 200; DB Kye Stokes, Seffner Armwood, Sr., 6-2, 185; DB Creed McClafferty, Ponte Vedra Nease, Sr., 5-9, 177; DB Omarion Littles, Gainesville Buchholz, 5-11, 165; DB Jayden Sheppard, Niceville, Jr., 6-2, 180; DB Harrison Orr, Niceville, Jr., 6-1, 170; K Davis Ashcroft, Ponte Vedra, Jr., 5-10, 170; K Logan Marise, Niceville, So., 6-0, 155; P Kaan Jumani, Fleming Island, Jr., 6-1, 185