Tampa Robinson leads the way in the first FloridaHSFootball.com Flag Football Rankings of the 2020 season as the top team in the state and in Class 1A. [Joshua Wilson/FloridaHSFootball.com]

Tampa Robinson which is currently on a 52-game winning streak leads the way in our Florida Top 20 rankings and in our Class 1A rankings. The Knights have won five-straight state championships and six overall, the most by any program in the Sunshine State, and are currently on title defense once again this season.

Lithia Newsome follows up right behind Robinson as the second rank team in the Sunshine State and the top-rated team in Class 2A. Now before anyone claims that Westlake Seminole Ridge beat them in the preseason and that Seminole Ridge should be the top-ranked team, we have to take into account that it was preseason and preseason games don’t count for the record.

However, at the end of the day, rankings are subjective and anything can happen, so it will be fun to see how things evolve over the next few weeks.

Advertisement

And if you are interested to see who is ranked No. 16 through No. 30 in each classification, all you have to do is sign up for a FloridaHSFootball.com+ Subscription account. Click here for the $4.99 per month option or click here for the $44.99 per year option.

All Rankings considered with games played and accounted for through Saturday, March 19, 2022.

FLORIDA TOP 20

1. Tampa Robison (1A), 2-0

2. Lithia Newsome (2A), 2-0

3. Westlake Seminole Ridge (2A), 3-0

4. Tampa Alonso (2A), 3-0

5. Davie Western (2A), 2-0

6. Boca Raton Spanish River (2A), 2-1

7. Ruskin Lennard (2A), 1-0

8. Miami Edison (1A), 2-0

9. Tallahassee FAMU DRS (1A), 0-0

10. Middleburg (1A), 1-0

11 Miami Ferguson (2A), 2-0

12. Port St. Lucie Centennial (2A), 2-0

13. Valrico Bloomingdale (2A), 2-0

14. Tallahassee Chiles (2A), 2-0

15. Fort Walton Beach Choctawhatchee (1A), 2-0

16. Jensen Beach (1A), 2-0

17. Daytona Beach Mainland (1A), 2-0

18. Harmony (2A), 2-0

19. Green Cove Springs Clay (1A), 1-0

20. Port Orange Spruce Creek (2A), 1-0

CLASS 2A – TOP 15

1. Lithia Newsome, 2-0
WEEK 1: d. Tampa Wharton, 41-0; d. Plant City 32-12
WEEK 2: Idle

2. Westlake Seminole Ridge, 3-0
WEEK 1: d. Lake Worth 44-0; d. Belle Glade Glades Central, 41-0; d. Greenacres John I. Leonard, 33-0
WEEK 2: Idle

3. Tampa Alonso, 3-0
WEEK 1: d. Tampa Catholic, 40-0; d. Tampa Sickles, 33-0; d. Tampa Wharton, 61-0
WEEK 2: Idle

4. Davie Western, 3-0
WEEK 1: d. Boca Raton Spanish River, 14-7; d. Hollywood McArthur, 52-6
WEEK 2: d. Fort Lauderdale Dillard, 36-0

5. Boca Raton Spanish River, 2-1
WEEK 1: d. Boca Raton Olympic Heights, 52-0; LOST TO Western, 14-7, d. Lantana Santaluces, 36-0
WEEK 2: Idle

6. Lake Worth Park Vista, 2-0
WEEK 1: d. Boca Raton Olympic Heights, 34-0; d. West Palm Beach Forest Hill, 28-0
WEEK 2: Idle

7. Ruskin Lennard, 1-0
WEEK 1: d. Bradenton Lakewood Ranch, 24-0
WEEK 2: Idle

8. Miami Ferguson, 3-0
WEEK 1: d. Miami Coral Reef, 13-0; d. Miami Coral Park, 27-0
WEEK 2: d. Homestead, 26-6

9. Port St. Lucie Centennial, 2-0
WEEK 1: d. St. Cloud, 25-26; d. Port St. Lucie Treasure Coast, 21-6
WEEK 2: Idle

10. Valrico Bloomingdale, 2-0
WEEK 1: d. Plant City, 26-6; d. Riverview Sumner, 26-7
WEEK 2: Idle

11. Tallahassee Chiles, 2-0
WEEK 1: d. Monticello Jefferson County, 57-0; d. Tallahassee Lincoln 26-0
WEEK 2: Idle

12. Harmony, 2-0
WEEK 1: d. Orlando Bishop Moore, 18-6; d. Kissimmee Liberty 12-0
WEEK 2: Idle

13. Port Orange Spruce Creek, 1-0
WEEK 1: d. Orange City University, 39-0
WEEK 2: Idle

14. Fleming Island, 0-0
WEEK 1: Games canceled vs. Orange Park Oakleaf & Jacksonville Ed White due to weather
WEEK 2: Idle

15. Miami High, 2-0
WEEK 1: d. Hialeah Gardens Mater Academy, 20-0
WEEK 2: d. Hialeah Gardens, 21-6

To see teams No. 16 through No. 30 in our Expanded Rankings, click here.

CLASS 1A – TOP 15

1. Tampa Robison, 2-0
WEEK 1: d. Riverview 25-0; d. Tampa Wharton, 33-0
WEEK 2: Idle

2. Miami Edison, 3-0
WEEK 1: d. North Miami Beach, 31-0; d. Hialeah American, 39-0
WEEK 2: d. North Miami Mourning 55-0

3. Tallahassee FAMU DRS, 0-0
WEEK 1: Did not play in Week 1
WEEK 2: Idle

4. Middleburg, 1-0
WEEK 1: d. St. Augustine Florida Deaf & Blind, 21-6
WEEK 2: Idle

5. Fort Walton Beach Choctawhatchee, 2-0
WEEK 1: Did not play in Week 1
WEEK 2: d. Niceville 27-0, d. Fort Walton Beach 14-6

6. Jensen Beach, 2-0
WEEK 1: d. Vero Beach, 26-20; d. Stuart South Fork, 27-0
WEEK 2: Idle

7. Daytona Beach Mainland, 1-0
WEEK 1: d. DeLand, 32-0
WEEK 2: Idle

8. Green Cove Springs Clay, 1-0
WEEK 1: d. Lake City Columbia, 35-9
WEEK 2: Idle

9. Ocala Trinity Catholic, 1-0
WEEK 1: d. Deltona Pine Ridge, 22-0
WEEK 2: Idle

10. Lecanto, 3-0
WEEK 1: d. Crystal River, 6-0
WEEK 2: d. Inverness Citrus, 19-0; d. Wildwood, 25-14

11. Seminole Osceola, 2-0
WEEK 1: d. St. Petersburg Hollins, 26-0; d. Dunedin, 21-12
WEEK 2: Idle

12. St. Petersburg Gibbs, 3-0
WEEK 1: d. Gulfport Boca Ciega, 18-2; d. Pinellas Park, 13-0; d. Shady Hills Classical Prep, 34-0
WEEK 2: Idle

13. Jacksonville Ed White
WEEK 1: d. Orange Park, 12-6
WEEK 2: Idle

14. Jacksonville Andrew Jackson, 1-0
WEEK 1: d. Jacksonville Raines, 51-0
WEEK 2: Idle

15. Gulf Breeze, 3-0
WEEK 1: d. Fort Walton Beach, 32-6; d. Pensacola Booker T. Washington, 21-0; d. Pensacola Escambia, 48-0
WEEK 2: Idle

To see teams No. 16 through No. 30 in our Expanded Rankings, click here.