Here are the 2017 football schedules for Class 4A-Region 3, Presented by Varsity Sports Network. All kickoff times are 7:30 p.m. Eastern unless noted.

* — District Contest

Advertisement

ASTRONAUT WAR EAGLES
• Week 1 — Fri. Aug. 25 — New Smyrna Beach, 7:00 p.m.
• Week 2 — Fri. Sep. 1 — Eau Gallie, 7:00 p.m.
• Week 3 — Fri. Sep. 8 — @ Merritt Island, 7:00 p.m.
• Week 4 — Fri. Sep. 15 — BYE WEEK
• Week 5 — Fri. Sep. 22 — @ Seabreeze at Daytona Municipal, 7:00 p.m.
• Week 6 — Fri. Sep. 29 — Port Orange Atlantic, 7:00 p.m.
• Week 7 — Fri. Oct. 6 — @ Satellite, 7:00 p.m.
• Week 8 — Fri. Oct. 13 — @ Lake Highland Prep, 7:00 p.m.
• Week 9 — Fri. Oct. 20 — Fort Pierce Westwood, 7:00 p.m.
• Week 10 — Fri. Oct. 27 — @ Kissimmee Gateway
• Week 11 — Fri. Nov. 3 — Titusville, 7:00 p.m.

ATLANTIC SHARKS (PORT ORANGE)
Home games at Spruce Creek High School
• Week 1 — Fri. Aug. 25 — @ Lyman, 7:00 p.m.
• Week 2 — Fri. Sep. 1 — @ Spruce Creek, 7:00 p.m.
• Week 3 — Fri. Sep. 8 — @ Pine Ridge, 7:00 p.m.
• Week 4 — Fri. Sep. 15 — Satellite, 7:00 p.m.
• Week 5 — Fri. Sep. 22 — @ New Smyrna Beach at New Smyrna Municipal, 7:00 p.m.
• Week 6 — Fri. Sep. 29 — @ Astronaut, 7:00 p.m.
• Week 7 — Fri. Oct. 6 — Seabreeze, 7:00 p.m.
• Week 8 — Fri. Oct. 13 — BYE WEEK
• Week 9 — Fri. Oct. 20 — Mount Dora, 7:00 p.m.
• Week 10 — Thu. Oct. 26 — Melbourne Central Catholic, 7:00 p.m.
• Week 11 — Fri. Nov. 3 — @ Father Lopez, 7:00 p.m.

AVON PARK RED DEVILS
• Week 1 — Fri. Aug. 25 — Frostproof
• Week 2 — Fri. Sep. 1 — DeSoto County
• Week 3 — Fri. Sep. 8 — Hardee
• Week 4 — Fri. Sep. 15 — Lake Highland Prep
• Week 5 — Fri. Sep. 22 — TBA
• Week 6 — Fri. Sep. 29 — Tenoroc
• Week 7 — Fri. Oct. 6 — @ Fort Meade
• Week 8 — Fri. Oct. 13 — @ South Sumter
• Week 9 — Fri. Oct. 20 — TBA
• Week 10 — Fri. Oct. 27 — @ Lakeland Christian
• Week 11 — Fri. Nov. 3 — Lake Placid

BISHOP VEROT VIKINGS
• Week 1 — Fri. Aug. 25 — Cardinal Mooney, 7:00 p.m.
• Week 2 — Fri. Sep. 1 — Titusville, 7:00 p.m.
• Week 3 — Fri. Sep. 8 — @ Lakeland Christian
• Week 4 — Fri. Sep. 15 — Naples First Baptist, 7:00 p.m.
• Week 5 — Fri. Sep. 22 — LaBelle, 7:00 p.m.
• Week 6 — Fri. Sep. 29 — Westminster Christian, 7:00 p.m.
• Week 7 — Fri. Oct. 6 — @ Cypress Lake
• Week 8 — Fri. Oct. 13 — @ Delray American Heritage, 7:00 p.m.
• Week 9 — Fri. Oct. 20 — Tampa Catholic, 7:00 p.m.
• Week 10 — Fri. Oct. 27 — @ Boca Raton St. John Paul II, 7:00 p.m.
• Week 11 — Fri. Nov. 3 — BYE WEEK

COCOA TIGERS
• Week 1 — Fri. Aug. 25 — @ Jacksonville Trinity Christian
• Week 2 — Fri. Sep. 1 — Treasure Coast, 7:00 p.m.
• Week 3 — Fri. Sep. 8 — Dunnellon, 7:00 p.m.
• Week 4 — Fri. Sep. 15 — Everglades Prep, 7:00 p.m.
• Week 5 — Fri. Sep. 22 — Viera, 7:00 p.m
• Week 6 — Fri. Sep. 29 — International School of Broward, 7:00 p.m.
• Week 7 — Fri. Oct. 6 — Mainland, 7:00 p.m.
• Week 8 — Fri. Oct. 13 — BYE WEEK
• Week 9 — Fri. Oct. 20 — @ Bartram Trail, 7:00 p.m.
• Week 10 — Fri. Oct. 27 — Pahokee, 7:00 p.m.
• Week 11 — Fri. Nov. 3 — @ Rockledge, 7:00 p.m.

COCOA BEACH MINUTEMEN
• Week 1 — Fri. Aug. 25 — @ Orangewood Christian, 7:00 p.m.
• Week 2 — Fri. Sep. 1 — @ Trinity Prep, 7:00 p.m.
• Week 3 — Fri. Sep. 8 — Halifax Academy, 7:00 p.m.
• Week 4 — Fri. Sep. 15 — @ Father Lopez, 7:00 p.m.
• Week 5 — Fri. Sep. 22 — Central Florida Christian, 7:00 p.m.
• Week 6 — Fri. Sep. 29 — Deltona Trinity Christian, 7:00 p.m.
• Week 7 — Fri. Oct. 6 — BYE WEEK
• Week 8 — Fri. Oct. 13 — Warner Christian, 7:00 p.m.
• Week 9 — Fri. Oct. 20 — @ Bayshore Christian
• Week 10 — Fri. Oct. 27 — @ Lake Placid
• Week 11 — Fri. Nov. 3 — Satellite, 7:00 p.m.

CYPRESS CREEK COYOTES (WESLEY CHAPEL)
• Week 1 — Fri. Aug. 25 — Gulf
• Week 2 — Fri. Sep. 1 — @ Ridgewood
• Week 3 — Fri. Sep. 8 — @ Hudson
• Week 4 — Fri. Sep. 15 — @ Pasco
• Week 5 — Fri. Sep. 22 — Land O’ Lakes
• Week 6 — Fri. Sep. 29 — BYE WEEK
• Week 7 — Fri. Oct. 6 — @ Sunlake
• Week 8 — Fri. Oct. 13 — Tampa Catholic
• Week 9 — Fri. Oct. 20 — @ Springstead
• Week 10 — Fri. Oct. 27 — Mulberry
• Week 11 — Fri. Nov. 3 — @ Anclote

LABELLE COWBOYS
• Week 1 — Fri. Aug. 25 — Southwest Florida Christian
• Week 2 — Fri. Sep. 1 — @ Evangelical Christian, 7:00 p.m.
• Week 3 — Fri. Sep. 8 — Clewiston
• Week 4 — Fri. Sep. 15 — Oasis
• Week 5 — Fri. Sep. 22 — @ Bishop Verot, 7:00 p.m.
• Week 6 — Fri. Sep. 29 — @ St. John Neumann, 7:00 p.m.
• Week 7 — Fri. Oct. 6 — BYE WEEK
• Week 8 — Fri. Oct. 13 — @ Lake Placid
• Week 9 — Fri. Oct. 20 — East Lee County
• Week 10 — Fri. Oct. 27 — @ Community School
• Week 11 — Fri. Nov. 3 — Moore Haven

LAKE HIGHLAND PREP HIGHLANDERS
• Week 1 — Fri. Aug. 25 — Kingdom Prep, 7:00 p.m.
• Week 2 — Fri. Sep. 1 — Trinity Catholic, 7:00 p.m.
• Week 3 — Fri. Sep. 8 — BYE WEEK
• Week 4 — Fri. Sep. 15 — @ Avon Park
• Week 5 — Fri. Sep. 22 — @ Glades Day, 7:00 p.m.
• Week 6 — Fri. Sep. 29 — @ Providence, 7:00 p.m.
• Week 7 — Fri. Oct. 6 — @ Frostproof
• Week 8 — Fri. Oct. 13 — Astronaut, 7:00 p.m.
• Week 9 — Fri. Oct. 20 — Lakeland Christian, 7:00 p.m.
• Week 10 — Fri. Oct. 27 — @ Orlando The First Academy, 7:00 p.m.
• Week 11 — Fri. Nov. 3 — @ Berkeley Prep, 7:00 p.m.

LAKE PLACID GREEN DRAGONS
• Week 1 — Fri. Aug. 25 — Port St. Lucie
• Week 2 — Fri. Sep. 1 — @ Moore Haven, 7:00 p.m.
• Week 3 — Fri. Sep. 8 — @ Gateway Charter, 7:00 p.m.
• Week 4 — Fri. Sep. 15 — Frostproof
• Week 5 — Fri. Sep. 22 — @ Southwest Florida Christian, 7:00 p.m.
• Week 6 — Fri. Sep. 29 — Mulberry
• Week 7 — Fri. Oct. 6 — @ DeSoto County, 7:00 p.m.
• Week 8 — Fri. Oct. 13 — LaBelle
• Week 9 — Fri. Oct. 20 — BYE WEEK
• Week 10 — Fri. Oct. 27 — Cocoa Beach
• Week 11 — Fri. Nov. 3 — @ Avon Park

MULBERRY PANTHERS
• Week 1 — Fri. Aug. 25 — @ George Jenkins
• Week 2 — Fri. Sep. 1 — Poinciana
• Week 3 — Fri. Sep. 8 — @ DeSoto County, 7:00 p.m.
• Week 4 — Fri. Sep. 15 — Tenoroc
• Week 5 — Fri. Sep. 22 — Frostproof
• Week 6 — Fri. Sep. 29 — @ Lake Placid
• Week 7 — Fri. Oct. 6 — Lake Region
• Week 8 — Fri. Oct. 13 — BYE WEEK
• Week 9 — Fri. Oct. 20 — @ Moore Haven, 7:00 p.m.
• Week 10 — Fri. Oct. 27 — @ Wesley Chapel Cypress Creek
• Week 11 — Fri. Nov. 3 — Bayshore

OASIS SHARKS
• Week 1 — Fri. Aug. 25 — @ Gateway Charter, 7:00 p.m.
• Week 2 — Fri. Sep. 1 — @ Marco Island Academy, 7:00 p.m.
• Week 3 — Fri. Sep. 8 — Evangelical Christian, 7:00 p.m.
• Week 4 — Fri. Sep. 15 — @ LaBelle
• Week 5 — Fri. Sep. 22 — @ Fort Myers Canterbury, 7:00 p.m.
• Week 6 — Fri. Sep. 29 — Southwest Florida Christian, 7:00 p.m.
• Week 7 — Fri. Oct. 6 — @ Community School, 7:30 p.m.
• Week 8 — Fri. Oct. 13 — Moore Haven, 7:00 p.m.
• Week 9 — Fri. Oct. 20 — Eminence, Ky., 7:00 p.m.
• Week 10 — Fri. Oct. 27 — @ St. John Neumann, 7:00 p.m.
• Week 11 — Fri. Nov. 3 — BYE WEEK

TENOROC TITANS
• Week 1 — Fri. Aug. 25 — @ Lakeland Christian
• Week 2 — Fri. Sep. 1 — Victory Christian
• Week 3 — Fri. Sep. 8 — @ Frostproof
• Week 4 — Fri. Sep. 15 — @ Mulberry
• Week 5 — Fri. Sep. 22 — Zephyrhills Christian
• Week 6 — Fri. Sep. 29 — @ Avon Park
• Week 7 — Fri. Oct. 6 — BYE WEEK
• Week 8 — Fri. Oct. 13 — Fort Meade
• Week 9 — Fri. Oct. 20 — @ George Jenkins
• Week 10 — Fri. Oct. 27 — @ Mount Dora, 7:00 p.m.
• Week 11 — Fri. Nov. 3 — Haines City