Madison County Head Coach Mike Coe giving his son, Zac a hug after the Cowboys won their second straight Class 1A State Championship on Thursday, December 6, 2018 at Camping World Stadium in Orlando. Zac is a member of the 2018 Class 1A All-State Team as representing at Center on the First Team. [PHOTO - Joshua Wilson/FHSF]

GAINESVILLE, Fla. — Here are the 2018 Class 1A All-State Football Teams compiled by FloridaHSFootball.com Publisher Joshua Wilson along with the consideration of coaches nominations and consultation of all-area/all-county teams and members of the media from around the state. Superlatives for Class 1A will be announced on Friday, February 15, with the releasing of the All-Florida teams.

FIRST TEAM OFFENSE

QB — Kahleil Jackson, 6-4, 200, Sr., Hawthorne
QB — Jaxson Beach, 5-10, 185, Jr., Mayo Lafayette
RB — Octavius “Junior” McLaughlin, 5-9, 190, Sr., Baker
RB — Uveekie Fields, 5-8, 170, Sr., Hawthorne
RB — James Eddings, 5-9, 185, Sr., Jay
WR — Ben Massey, 5-10, 165, Sr., Mayo Lafayette
WR — Jeremiah James, 5-11, 190, Jr., Hawthorne
WR — Da’Shon Davis, 5-11, 181, Sr., Monticello Jefferson County
TE — Marcus Williams, 6-0, 180, Sr., Hawthorne
OT — Zach Mason, 6-1, 258, Sr., Baker
OG — Zane Herring, 6-5, 300, Jr., Madison County
OC — Zac Coe, 6-0, 300, Jr., Madison County
OG — Jay Storey, 6-0, 270, Sr., Cross City Dixie County
OT — Donovan Wright, 6-4, 240, Jr., Hawthorne
ATH — Travis Jay, 6-1, 185, Sr., Madison County
UT — Visonta Allen, 5-9, 182, Jr., Madison County

FIRST TEAM DEFENSE

DE — Patrick Hampton, 6-0, 205, Sr., Madison County
DT — Terray Jones, 6-1, 280, Sr., Madison County
DT — Ta’Quan Kinsler, 6-3, 270, Sr., Pahokee
DE — Latarie Kinsler, 6-4, 212, Jr., Pahokee
DE — Wyatt Hammond, 6-2, 215, Sr., Chiefland
OLB — Xavier Fleming, 6-1, 215, Sr., Mayo Lafayette
ILB — Marcus Ghent, 5-8, 175, Sr., Madison County
ILB — Lance McLaughlin, 6-1, 210, Sr., Bratt Northview
OLB — Payton Rockwell, 5-11, 185, Sr., Baker
OLB — Melvin Brown, 6-1, 170, Sr., Madison County
CB — Derek Peoples, 5-9, 175, Sr., Baker
SAF — Michael Reed, 6-1, 175, Sr., Hawthorne
SAF — Trey Kolmetz, 5-8, 145, Jr., Baker
CB — Alphonso Williams, 5-11, 155, Sr., Hawthorne
ATH — Deante Nelson, 6-0, 170, Sr., Pahokee
UT — Cortavious Garrett, 5-11, 160, Jr., Sneads

Advertisement

FIRST TEAM SPECIAL TEAMS

K — Thomas Miller, 5-7, 140, Jr., Madison County
P — Tyler Barbato, 5-9, 170, Jr., Hawthorne
RET — Treven Smith, 6-0, 175, Jr., Blountstown

RELATED: 2018 Class 2A All-State Football Teams

SECOND TEAM OFFENSE

QB — Trent Peacock, 6-0, 165, Sr., Blountstown
QB — Naykee Scott, 5-11, 170, Jr., Crescent City
RB — Calvin Stringer, 5-11, 160, So., Sneads
RB — Garris Edwards, 5-9, 185, Sr., Mayo Lafayette
RB — Carlos Williams Jr., 5-11, 185, Sr., Cross City Dixie County
WR — Armon Williams, 5-11, 184, Sr., Monticello Jefferson County
WR — Devonte Bowie, 5-5, 135, Sr., Hawthorne
WR — Marcus Niblack, 6-2, 170, Jr., Wildwood
TE — Zac Wilson, 6-4, 220, Sr., Chipley
OT — DeShawn Richardson, 6-4, 290, Sr., Pahokee
OG — Le’Tavious Cuthbertson, 5-11, Jr., Madison County
OC — Dustin Oglesby, 6-1, 248, Jr., Baker
OG — Elijah Flanders, 5-11, 240, So., Chiefland
OT — Zack Thomas, 6-2, 250, So., Sneads
ATH — K’wan Powell, 5-10, 190, So., Vernon
UT — Brandon Siples, 5-8, 190, Sr., Freeport

SECOND TEAM DEFENSE

DE — De’Shamar Shepherd, 6-2, 195, Sr., Chiefland
DT — Kimiri Thomas, 6-3, 252, Sr., Monticello Jefferson County
DT — Agelu Nunu, 6-1, 325, Jr., Lake Butler Union County
DE — Jaheem Durant, 5-9, 200, So., Bratt Northview
DE — Eric McQueen, 6-2, 228, Jr., Baker
OLB — GeKobe Smith, 5-11, 201, Jr., Monticello Jefferson County
ILB — Jarrett Jerrels, 6-2, 215, Jr., Chiefland
ILB — Khayyon Zaccaro, 6-1, 229, Sr., Port St. Joe
OLB — Kendre’ Gant, 6-4, 205, Sr., Port St. Joe
ILB — Kenny Williams, 5-10, 175, Sr., Baker
CB — Trenton Smith, 5-8, 150, Sr., Sneads
SAF — Jacquez Hughes, 5-10, 162, So., Monticello Jefferson County
SAF — Alonzo Perry, 6-1, 175, Jr., Lake Butler Union County
CB — Derrick Charboneau, 6-2, 185, Sr., Cross City Dixie County
ATH — Seth Scott, 5-7, 160, Jr., Sneads
UT — Seth Killam, 5-8, 170, Sr., Bratt Northview

SECOND TEAM SPECIAL TEAMS

K — Christian Lopez, 5-10, 165, Jr., Crescent City
P — Joel Bogaert, 6-3, 180, Sr., Port St. Joe
RET — Keyshawn Young, 5-11, 185, Sr., Lake Butler Union County

HONORABLE MENTION

QB Josh Aiken, 6-4, 201, Sr., Monticello Jefferson County; QB Ty Corbin, 5-9, 160, Jr., Chiefland; QB Josh Butts, 5-9, 175, Sr., Port St. Joe; RB Lavonski Williams, 5-10, 190, Sr., Pahokee; RB Aaron McQuay, 6-2, 195, Sr., Branford; RB Kirk Williams, 6-0, 190, Sr., Chiefland; WR Derrion Staten, 5-4, 128, Jr., Madison County; WR Ritchy James, 6-2, 175, Sr., Mayo Lafayette; WR Javon Pride, 5-10, 155, So., Eastpoint Franklin County; OT Carson Hatchee, 6-3, 240, Jr., Blountstown, OT Aaron Weeks, 6-2, 270, Sr., Cross City Dixie County; OT Antonio Murphy, 6-2, 295, Jr., Crescent City; OC John Manning, 6-3, 295, Sr., Lake Butler Union County; OC Cameron Findley, 6-2, 280, Jr., Bratt Northview; OC Joseph Perry, 6-1, 245, Mayo Lafayette; DT Ohija Mashburn, 6-2, 236, Sr., Monticello Jefferson County; DE Jontre Tape, 6-0, 200, Sr., Crescent City; DT Gene Quinn, Sr., 6-2, 240, Port St. Joe; OLB Caleb Butts, 5-9, 170, Sr., Port St. Joe; OLB Nikko Campbell, 5-11, 180, Sr., Vernon; ILB Deangelo, Manbeck, 5-9, 165, Sr., Sneads; ILB JayQuan Williams, 6-1, 230, Fr., Hawthorne; ILB Jevon Johnson, 6-1, 200, Sr., Branford; ILB Eli Bray, 5-10, 185, Sr., Cross City Dixie County; SAF Chalon Howard, 6-1, 170, Jr., Madison County; CB Key’Shaun Williams, 5-11, 150, Jr., Hawthorne; CB Cameron Harmon, 6-2, 170, Sr., Port St. Joe; CB Kanyon Walker, 6-0, 185, Sr., Wildwood; ATH Zhyki Price, 5-9, 185, Sr., Monticello Jefferson County; ATH Bernard Wright, 5-11, 180, Sr., Crescent City

FORUMS: Talk about the 2018 All-State Teams on our message boards