Chaminade-Madonna celebrates their second straight Class 3A State Championship on Saturday, December 8, 2018 at Camping World Stadium in Orlando. The Lions have many representatives on the 2018 Class 3A All-State Teams. [PHOTO - Joshua Wilson/FHSF]

GAINESVILLE, Fla. — Here are the 2018 Class 3A All-State Football Teams compiled by FloridaHSFootball.com Publisher Joshua Wilson along with the consideration of coaches nominations and consultation of all-area/all-county teams and members of the media from around the state. Superlatives for Class 3A will be announced on Friday, February 15, with the releasing of the All-Florida teams.

FIRST TEAM OFFENSE

QB — Daelen Menard, 6-0, 160, Sr., Hollywood Chaminade-Madonna
QB — Rory Hicks, 6-1, 193, Sr., Clearwater Central Catholic
RB — Rolous Frazier, 5-8, 165, Sr., Orlando First Academy
RB — Thaddius Franklin Jr., 6-1, 210, So., Hollywood Chaminade-Madonna
RB — Dallis Small, 5-9, 180, Sr., Delray Beach American Heritage
WR — Trent Mason, 6-0, 180, Sr., Lakeland Christian
WR — John Dunmore, 6-3, 180, Sr., Hollywood Chaminade-Madonna
WR — Conner Hindsley, 6-2, 187, Sr., Delray Beach American Heritage
TE — Brett Seither, 6-5, 228, Sr., Clearwater Central Catholic
OT — Willie Moise, 6-4, 285, Jr., Hollywood Chaminade-Madonna
OG — Michael Bright, 6-2, 230, Jr., Sarasota Cardinal Mooney
OC — Zac Elam, 6-1, 265, Jr., Clearwater Central Catholic
OG — Jonah Best, 6-1, 230, Jr., Windermere Prep
OT — Nick Van Reeth, 6-3, 295, Sr., West Palm Beach King’s Academy
ATH — Justin Wake, 5-10, 175, Sr., West Palm Beach King’s Academy
UT — Gavin Screws, 6-1, 205, Sr., Baldwin

FIRST TEAM DEFENSE

DE — Thomas Armstrong, 6-3, 220, Sr., Hollywood Chaminade-Madonna
DT — Jolan Gilley, 6-2, 270, Sr., Tallahassee Florida High
DT — Kennedy Roberts, 6-2, 260, Sr., Clearwater Central Catholic
DE — Cameron Williams, 6-5, 230, Sr., Hollywood Chaminade-Madonna
DE — Seth Coleman, 6-5, 212, Sr., Melbourne Holy Trinity
OLB — Harrison Thomas, 6-1, 215, Jr., Clearwater Central Catholic
ILB — Kyon White-Royal, 6-0, 210, Sr., Palmetto Bay Palmer Trinity
ILB — Sully Altman, 5-10, 210, Sr., Melbourne Holy Trinity
OLB — Marc Dagobert, 6-0, 225, Sr., Delray Beach American Heritage
ILB — James Drysdale, 5-10, 215, Sr., St. Augustine St. Joseph
CB — Kaiir Elam, 6-2, 181, Sr., North Palm Beach Benjamin
SAF — Sam Koscho, 5-10, 170, Sr., Sarasota Cardinal Mooney
SAF — Keontra Smith, 5-11, 189, Sr., Hollywood Chaminade-Madonna
CB — Te’cory Couch, 6-1, 146, Sr., Hollywood Chaminade-Madonna
ATH — JerJuan Newton, 6-0, 180, Sr., Clearwater Central Catholic
UT — Jaden Reeves, 5-11, 174, Sr., Pierson Taylor

Advertisement

FIRST TEAM SPECIAL TEAMS

K — Jack Gabbe, 6-1, 155, Sr., West Palm Beach Cardinal Newman
P — Aidan Shahriari, 6-0, 182, Jr., Clearwater Calvary Christian
RET — Jeremiah Scroggins, 6-2, 182, Sr., West Palm Beach King’s Academy

SECOND TEAM OFFENSE

QB — Dylan Blair, 6-2, 210, Sr., Fort White
QB — Matt Gillis, 6-5, 170, Sr., Oviedo Master’s Academy
RB — DJ Clark, 5-10, 180, So., Bradenton Saint Stephen’s Episcopal
RB — Stanley Maxwell, 5-10, 185, Sr., Fort White
RB — Chris D’or, 5-10, 178, Jr., West Palm Beach Cardinal Newman
WR — Tommy Tight, 5-11, 170, Jr., Winter Park Trinity Prep
WR — Richie Ilarraza, 5-10, 165, So., Clearwater Calvary Christian
WR — Xavier McGriff, 6-2, 183, Jr., Baldwin
TE — Demari Stephens, 6-5, 218, Jr., Perry Taylor County
OT — Anthony Belton, 6-6, 290, Sr., Tallahassee Florida High
OG — Travis Day, 6-0, 290, Sr., Perry Taylor County
OC — Declan Messer, 6-0, 255, Sr., Fort White
OG — Jonah Best, 6-1, 230, Jr., Windermere Prep
OT — Cade Richards, 6-5, 260, Jr., Clearwater Central Catholic
ATH — Dylan Thibault, 5-10, 175, Sr., St. Augustine St. Joseph
UT — Dacorian Bellamy, 5-10, 195, Sr., Perry Taylor County

SECOND TEAM DEFENSE

DE — Jayson Martin, 6-3, 209, Sr., West Palm Beach Cardinal Newman
DT — Nigel Brown, 6-0, 295, Sr., Tampa Catholic
DT — Dylan Davis, 6-4, 260, Jr., Bradenton Saint Stephen’s Episcopal
DE — Mike Morris, 6-6, 260, Sr., Delray Beach American Heritage
DE — Chris Kaczwara, 6-3, 230, Sr., West Palm Beach Cardinal Newman
OLB — Louie Adams, 5-10, 185, Jr., Boca Raton St. Andrew’s
ILB — Ryan Waddell, 5-10, 220, Jr., Daytona Beach Father Lopez
ILB — Kavan Thomas, 6-2, 230, Sr., Perry Taylor County
OLB — Jaylen Harrell, 6-4, 235, Jr., Tampa Berkeley Prep
OLB — Mason Russell, 6-1, 230, Sr., Windermere Prep
CB — Deidrick Stanley II, 5-9, 180, Jr., Hollywood Chaminade-Madonna
SAF — Issac Scroggins, 6-3, 170, Jr., West Palm Beach King’s Academy
SAF — Ahmari Harvey, 6-0, 180, So., Tallahassee Florida High
CB — Giancarlo Margarejo, 6-0, 175, Jr., Clearwater Central Catholic
ATH — Joshua Pierre-Louis, 5-10, 164, Jr., North Palm Beach Benjamin
UT — Robert Glanton, 5-11, 190, Jr., Perry Taylor County

SECOND TEAM SPECIAL TEAMS

K — Nicholas Sprague, 5-7, 142, Sr., Baldwin
P — Ryan Leavy, 5-11, 150, Jr., Tampa Berkeley Prep
RET — Javan Morgan, 5-10, 175, Sr., Tallahassee Florida High

HONORABLE MENTION

QB Kai Patterson, 5-11, 175, Sr., Windermere Prep; QB Joshua Youngblood, 5-11, 170, Sr., Tampa Berkeley Prep; QB Jay Allen, 6-2, 175, So., Fort Pierce John Carroll; QB/ATH Dru Nickson, 6-3, 180, Sr., Melbourne Holy Trinity; RB Terrance Gibbs, 6-0, 190, Fr., Oviedo Master’s Academy; Ja’Kobi Jackson, 5-11, 175, Jr., Pensacola Catholic; Laanthony Valentine, 5-9, 160, Jr., Melbourne Central Catholic; RB Presley Almond, 5-10, 182, Jr., West Palm Beach King’s Academy; RB Brandon Yanes, 5-9, 175, Sr., Palmetto Bay Palmer Trinity; WR Davis Ellis, 6-0, 165, Jacksonville Episcopal; Elijah Canion, 6-4, 195, Jr., Hollywood Chaminade-Madonna; WR Bryce Bevins, 6-0, 195, Sr., Fort Pierce John Carroll; WR Zoe Roberta, 5-10, 175, Jr., Perry Taylor County; WR/RET Drew Luchey, 5-9, 165, Sr., West Palm Beach King’s Academy; TE John Malloy, 6-3, 210, Sr., Palmetto Bay Palmer Trinity; OC Darian Medran, 6-1, 200, Sr., Miami Westminster Christian; DT Joshua Greene, 6-1, 225, Sr., North Palm Beach Benjamin; DE Antwan Scott, 6-1, 205, Fr., Daytona Beach Father Lopez; DE Kennan Hester, 6-3, 252, St. Petersburg Catholic; OLB Khadry Jackson, 6-2, 190, Sr., Windermere Prep; OLB Derrick Roberson, 6-2, 190, Jr., Fort White; OLB Tristan Roca, 6-0, 188, Sr., Miami Westminster Christian ILB Dillon Larson, 5-8, 185, Sr., West Palm Beach King’s Academy; ILB Joseph LaBovick, 5-8, 190, Sr., North Palm Beach Benjamin; SAF Cory Corteau, 6-0, 185, Sr., West Palm Beach King’s Academy; SAF Devante Glove, 5-11, 185, Sr., Perry Taylor County; SAF Colin Castro, 5-11, 165, Sr., Sarasota Out-of-Door; SAF Ahomoud Jordan, 5-11, 195, Hollywood Chaminade-Madonna; CB Makkah Jordan, 6-1, 175, So., Clearwater Central Catholic; CB Donovan Jenkins, 5-9, 160, Sr., Fort White; CB Lake Ellis, 5-11, 165, Jr., Orlando First Academy; UT — Raymond Woodie III, 6-1, 190, Sr., Tallahassee Florida High; RET Damarious McGhee, 6-1, 170, So., Pensacola Catholic; K Anthony Einhorn, 5-10, 170, Sr., Sarasota Cardinal Mooney