The Raines Vikings celebrate the schools second straight Class 4A State Championship and their third overall in school history on Thursday, December 6, 2018 at Camping World Stadium in Orlando. The Vikings are well represented on the Class 4A All-State Teams. [PHOTO - Joshua Wilson/FHSF]

GAINESVILLE, Fla. — Here are the 2018 Class 4A All-State Football Teams compiled by FloridaHSFootball.com Publisher Joshua Wilson along with the consideration of coaches nominations and consultation of all-area/all-county teams and members of the media from around the state. Superlatives for Class 4A will be announced on Friday, February 15, with the releasing of the All-Florida teams.

FIRST TEAM OFFENSE

QB — Davius Richard, 6-2, 189, Sr., Belle Glade Glades Central
QB — Nick Vattiato, 5-11, 185, So., Fort Lauderdale University School
RB — Brandon Marshall, 5-9, 184, Sr., Jacksonville Raines
RB — Kenny McIntosh, 6-1, 222, Sr., Fort Lauderdale University School
RB — Caziah Holmes, 6-1, 190, Jr., Cocoa
WR — Jymetre Hester, 5-11, 163, Sr., Belle Glade Glades Central
WR — Willie Gaines, 5-11, 175, Sr., Cocoa
WR — Reynald Fleurival, 5-9, 175, Sr., Coral Springs Charter
TE — Elijah Canode, 6-4, 220, Jr., Callahan West Nassau
OT — Bryant Maddox, 6-2, 262, Sr., Jacksonville Raines
OG — Howard Ford, 6-5, 323, Sr., Jacksonville Raines
OC — Jeremiah Jenkins, 6-0, 254, Jr., Miami Booker T. Washington
OG — Mario Lockhart, 6-2, 290, Sr., The Villages
OT — Delonus Kabir, 6-4, 305, Jr., Belle Glade Glades Central
ATH — Mac Harris, 6-2, 203, Jr., The Villages
UT — Enrique Hernandez, 5-10, 160, Sr., LaBelle

FIRST TEAM DEFENSE

DE — Janorris Robertson, 6-1, 230, Sr., Jacksonville Raines
DT — Jalen Reeves, 6-2, 235, Jr., Fort Lauderdale University School
DT — Louis Arnold III, 6-2, 245, Jr., Titusville Astronaut
DE — Wati Huggins, 6-2, 232, Sr., Miami Booker T. Washington
DE — Donell Harris, 6-6, 210, So., Miami Booker T. Washingt3on
OLB — Javon Bonsell, 5-10, 180, Sr., Jacksonville Raines
ILB — Brock Holland, 6-1, 220, Sr., Cocoa
ILB — Nigel Allen, 5-9, 180, Sr., Jacksonville Raines
OLB — Justin Hall, 6-0, 190, Sr., Callahan West Nassau
ILB — Emile Aime, 5-10, 210, So., Fort Lauderdale University School
CB — Elie Fils-Aime, 5-10, 160, Sr., Belle Glade Glades Central
SAF — Jamari Youman, 6-1, 160, Sr., Mount Dora
SAF — Nathaniel Davis, 5-11, 170, Jr., Starke Bradford
CB — Eddie Jackson, 6-1, 181, Jr., Miami Booker T. Washington
ATH — Xavien “Zay” Flowers, 5-10, 172, Sr., Fort Lauderdale University School
UT — Earnest “EJ” Jackson, 6-0, 170, Sr., Belle Glade Glades Central

Advertisement

FIRST TEAM SPECIAL TEAMS

K — John Cannon, 5-10, 160, So., Fort Lauderdale University School
P — Alex Petruzzello, 6-1, 192, Sr., Cocoa
RET — Israel Wilcox, 5-6, 145, Sr., Gainesville P.K. Yonge DRS

SECOND TEAM OFFENSE

QB — Carter Kutchko, 6-1, 195, Sr., Gainesville P.K. Yonge DRS
QB — DJ Arroyo, 5-11, 160, So., Cocoa
RB — Yulkeith Brown, 5-10, 164, So., Pinecrest Gulliver Prep
RB — Jaiden Dollard, 5-9, 180, Jr., Titusville Astronaut
RB — Maynard Blackmon, 5-11, 215, Sr., LaBelle
WR — Isaiah Jones, 6-4, 176, Sr., Cocoa
WR — Jacorey Brooks, 6-3, 181, So., Miami Booker T. Washington
WR — Ja’Quavion Fraziars, 6-4, 185, Jr., Dunnellon
TE — Hunter Guinta, 6-3, 185, Sr., Coconut Creek North Broward Prep
OT — Marcus Tate, 6-5, 315, So., Fort Lauderdale University School
OG — Nicholas Parks, 6-3, 265, Sr., Cocoa
OC — Tucker Woods, 5-11, 205, Sr., The Villages
OT — De’kevious Freeman, 6-1, 238, Jr., Belle Glade Glades Central
OT — Richie Leonard, 6-5, 285, Jr., Cocoa
ATH — Mike Hurt, 5-9, 165, Sr., Fort Lauderdale University School
UT — Maurice Goolsby, 6-5, 196, Sr., Dunnellon

SECOND TEAM DEFENSE

DE — D’Sean Perry, 6-4, 230, Sr., Pinecrest Gulliver Prep
DT — Mike Henderson, 5-8, 182, Jr., Titusville Astronaut
DT — Jaquez Mosley, 6-0, 285, Sr., Starke Bradford
DE — Zach Cowheard, 6-0, 230, Jr., Fort Lauderdale University School
DT — James Hall, 5-7, 210, Sr., Jacksonville Raines
OLB — Carson Rigby, 6-4, 190, Sr., Orlando Lake Highland Prep
ILB — Javon Garvin, 5-11, 200, Jr., Titusville Astronaut
ILB — Maurice Jefferies, 6-0, 234, Sr., Dunnellon
OLB — Christian Nobles, 5-9, 175, Sr., Callahan West Nassau
ILB — Joseph Machado, 5-9, 185, Sr., The Villages
CB — Enier “Snoop” Jackson, 5-10, 160, Sr., Bushnell South Sumter
SAF — Kynian Murphy, 5-10, 185, Jr., Alachua Santa Fe
SAF — Deebo Coleman, 6-4, 200, So., Callahan West Nassau
CB — Cameron Atwater, 5-10, 170, Sr., Callahan West Nassau
ATH — Joslyn Mira, 6-2, 230, Sr., Fort Myers Bishop Verot
UT — Damon Harris, 6-2, 180, Sr., Callahan West Nassau

SECOND TEAM SPECIAL TEAMS

K — Logan McLeod, 5-10, 160, Sr., Fort Myers Bishop Verot
P — E.J. Smith, 5-8, 150, Sr., Callahan West Nassau
RET — Koleioin Rich, 5-7, 150, Sr., Havana Gadsden County

HONORABLE MENTION

QB Barron Coates, 5-11, 150, Sr., Jacksonville Raines; QB Torey Morrison, 5-9, 160, So., Miami Booker T. Washington; QB Brett Straus, 5-8, 165, So., Coral Springs Charter; QB Dallas Mumford, 6-0, 165, Sr., Callahan West Nassau; RB Isayah Hatter, 5-11, 190, Jr., Mount Dora; WR Christian Wells, 6-0, 172, Fort Lauderdale University School; WR Jacobi Byrd, 6-2, 185, Jr., Gainesville P.K. Yonge DRS; WR Andra Hart, 6-0, 160, Sr., Bushnell South Sumter; WR Jaden Page, 6-3, 190, Sr., Santa Rosa Beach South Walton; WR JM Allen, Jr., 6-2, 165, Jr., Santa Rosa Beach South Walton; OT Marquell Holbert, 6-4, 330, Jr., Jacksonville Raines; OT Gage Riddle, 6-4, 250, Sr., LaBelle; OC Jarace Stephenson, 5-11, 287, Jr., Belle Glade Glades Central; DE Jermy Starling, 6-3, 215, Sr., Callahan West Nassau; DE Tyrique Sears, 6-3, 195, Sr., Cocoa; OLB Cody Doby, 5-9, 175, Jr., The Villages; ILB LaMarcus McKay, 6-0, 190, Sr., Belle Glade Glades Central; ILB Grant Dycus, 5-10, 185, Jr., Gainesville P.K. Yonge DRS; CB Darreyl Willams, 5-10, 170, Sr., Orlando Lake Highland Prep; CB Troy Hamilton, 6-1, 174, Dunnellon; CB Joseph Butler, 5-10, 180, Sr., Coral Springs Charter