Cardinal Gibbons OG Jamari Williams gets ready to up for a play during the Class 5A State Championship on Friday, December 7, 2018 at Camping World Stadium in Orlando. Williams is among a handful of the Cardinal Gibbons players represented on the 2018 All-State Football Teams. [PHOTO - Joshua Wilson/FHSF]

GAINESVILLE, Fla.  — Here are the 2018 Class 5A All-State Football Teams compiled by FloridaHSFootball.com Publisher Joshua Wilson along with the consideration of coaches nominations and consultation of all-area/all-county teams and members of the media from around the state. Superlatives for Class 5A will be announced on Friday, February 15, with the releasing of the All-Florida teams.

FIRST TEAM OFFENSE

QB — Nik Scalzo, 6-0, 180, Sr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
QB — Corey Wilsher, 6-2, 195, Sr., Citra North Marion
RB — Mike Weston, 6-0, 220, Sr., Brooksville Nature Coast
RB — Marcus Crowley, 6-0, 200, Sr., Jacksonville Trinity Christian
RB — Joleeco Gaskin II, 5-10, 195, Sr., Citra North Marion
WR — Isaiah Washington, 6-3, 192, Sr., Jacksonville Trinity Christian
WR — Kobe Smith, 5-9, 180, Sr., Riverview Spoto
WR — Jonathan Jones, 6-1, 185, Sr., Jacksonville Bishop Kenny
TE — Nick Pirris, 6-3, 215, Sr., Ponte Vedra
OT — Logan Wellman, 6-3, 280, Brooksville Nature Coast
OG — Jamari Williams, 6-3, 285, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
OC — Chase Kleehammer, 6-2, 295, Sr., Citra North Marion
OG — Khristopher Love, 6-3, 310, Jr., Plantation American Heritage
OT — Jordan Wiggins, 6-4, 270, Sr., Tallahassee Godby
ATH — Kenny Logan, 6-1, 185, Sr., St. Augustine Menendez
UT — Eldrian Arnold, 5-10, 183, Sr., Sarasota Booker

FIRST TEAM DEFENSE

DE — Khris Bogle, 6-5, 225, Sr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
DT — Samuel Bergeron, 5-9, 192, Sr., Zephyrhills
DT — Jacques Bristol, 6-1, 275, Sr., Sarasota Booker
DE — Isaac Moreno, 6-0, 190, Sr., Wauchula Hardee
DE — Malik Darisaw, 6-4, 225, Sr., Tallahassee Rickards
OLB — Andrew Brown, 5-10, 200, Sr., Jacksonville Trinity Christian
ILB — Cortez Andrews, 6-2, 217, Sr., Tallahassee Godby
ILB — Dorian Jones, 6-0, 230, Sr., Plantation American Heritage
OLB — Yahweh Jeudy, 6-2, 215, Sr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
OLB — Octavious “O.C.” Brothers, 6-2, 225, Sr., Rockledge
CB — Stephen Williams, 6-0, 170, Sr., Jacksonville Trinity Christian
SAF — Luke Rose, 6-2, 180, Jr., Citra North Marion
SAF — Sidney Porter, 5-11, 180, Jr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
CB — Amir McDaniel, 5-10, 170, Sr., Pensacola West Florida
ATH — Ladarius Tennison, 5-10, 190, Jr., Rockledge
UT — David Bronson, 5-9, 165, Sr., Brooksville Hernando

Advertisement

FIRST TEAM SPECIAL TEAMS

K — Daton Montiel, 5-11, 165, Sr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
P — Phillip Pierre, 6-4, 185, So., St. Petersburg Lakewood
RET — Cartrell Strong, 5-11, 165, Sr., Zephyrhills

SECOND TEAM OFFENSE

QB — Trey Fisher, 5-10, 175, Jr., Tallahassee Godby
QB — JaCory Jordan, 6-4, 180, So., Jacksonville Trinity Christian
RB — Tye Edwards, 6-3, 225, Sr., St. Augustine Menendez
RB — Jalen Mitchell, 5-11, 220, Sr., Rockledge
RB — Israel Fields, 5-9, 195, Sr., Brooksville Hernando
WR — Trevor Solomon-Wilson, 5-11, 187, Sr., Tallahassee Godby
WR — Daveno Ellington, 6-0, 164, Sr., Lynn Haven Mosley
WR — Keion Burrell, 6-2, 190, Sr., Pensacola West Florida
TE — Larry Hodges, 6-2, 200, Sr., Tampa Jesuit
OT — Tim Mickens, 6-2, 270, Sr., Citra North Marion
OG — Jordan Elibert, 6-2, 240, Brooksville Nature Coast
OC — Castor Gay, Sr., 6-2, 290, Lynn Haven Mosley
OG — D’Adrian Freeman, 6-1, 255, Jr., Rockledge
OT — T.J. Lee, 6-3, 305, So., Tallahassee Godby
ATH — Jyron Gilmore, 5-9, 165, Jr., Citra North Marion
UT — Jadan Robison, 5-7, 160, So., Orlando Jones

SECOND TEAM DEFENSE

DE — Trevis Robinson, 6-0, 245, Sr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
DT — Derick Hunter, 6-4, 245, Sr., Fort Myers Dunbar
DT — Quentin Jones, 6-2, 330, Sr., Tallahassee Godby
DE — Kyler Laing, 6-3, 227, Sr., Tallahassee Godby
DE — Jedyn Nichols, 6-5, 210, Sr., Citra North Marion
OLB — Philman Roundtree, 6-1, 200, Sr., Miami Jackson
ILB — Terry Byers, 6-2, 205, Sr., Panama City Beach Arnold
ILB — Jazonte Hicks, 6-0, 185, Sr., Crawfordville Wakulla
OLB — Marcus Tillman Jr., 6-3, 225, Sr., Orlando Jones
ILB — Brett Gerena, 6-1, 210, Jr., Tampa Jesuit
CB — Tiawan Mullen, 5-11, 160, Sr., Coconut Creek
SAF — Dane Belton, 6-2, 189, Sr., Tampa Jesuit
SAF — Bryson Kirksey, 5-11, 180, Sr., Jacksonville Bolles
CB — Jaden Pask, 5-9, 171, Sr., Tampa Jesuit
ATH — Adreal Johnson, 5-9, 165, Sr., Rockledge
UT — Tre’Pavis Mobley, 6-2, 190, Sr., Zephyrhills

SECOND TEAM SPECIAL TEAMS

K — Leo Durate, 5-5, 130, Jr., Wauchula Hardee
P — Kyle Downie, 6-3, 170, Sr., Satellite
RET — Alvin Jones III, 5-5, 123, Jr., Tallahassee Godby

THIRD TEAM OFFENSE

QB — RJ Rosales, 5-10, 170, Jr., Immokalee
QB — Anthony Richardson, 6-4, 215, Jr., Gainesville Eastside
RB — Deandre Parker, 5-9, 165, Sr., Crystal River
RB — Jaylyn Session, 5-10, 165, Sr., Palatka
RB — Scooby Graham, 5-11, 175, So., Glen St. Mary Baker County
WR — Jaree Turner, 6-2, 165, Jr., Citra North Marion
WR — Troy Stellato, 6-1, 175, So., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
WR — Ahmarean Brown, 5-9, 165, Sr., Tampa Jefferson
TE — Cole Richardson, 6-2, 200, Sr., Yulee
OT — Matthew McDuffie, 6-5, 310, Sr., Glen St. Mary Baker County
OG — Clay Sipprell, 6-1, 290, Sr., Palatka
OC — Michael White, 6-1, 230, Sr., Crystal River
OG — Pearson Toomey, 6-3, 260, Sr., Jacksonville Bolles
OT — Darius Washington, 6-4, 285, Sr., Pensacola West Florida
ATH — Chase Hancock, 6-3, 235, Sr., Glen St. Mary Baker County
UT — Dylan Brazil, 5-8, 170, Jr., Orlando Bishop Moore

THIRD TEAM DEFENSE

DE — Kendy Charles, 6-1, 240, Jr., Orange Park
DT — Christopher Sharpe Jr., 6-0, 282, Jr., Jacksonville Ribault
DT — Nick Smith, 6-0, 255, Sr., Lynn Haven Mosley
DE — Dorien Josey, 6-4, 245, Sr., Rockledge
DE — Ari Stephens, 6-1, 205, Sr., Tampa Jefferson
OLB — Bronson Tafelski, 5-7, 160, Sr., Brooksville Hernando
ILB — Nate Ion, 6-2, 205, Jr., Citra North Marion
ILB — Demetrius “DJ” Bryant, 6-1, 220, Sr., Bradenton Southeast
OLB — Shawn Hardy, 6-1, 205, Sr., Tampa Jefferson
ILB — Corey Peterson, 6-0, 215, Sr., Brooksville Nature Coast
CB — Shemar Lawson, 5-11, 180, Sr., Brooksville Nature Coast
SAF — Daquan Evans, 5-11, 170, Sr., Orlando Jones
SAF — James Williams, 6-5, 215, So., Plantation American Heritage
CB — Fred Davis, 6-1, 177, Jr., Jacksonville Trinity Christian
ATH — Zac Offord, 5-9, 175, Jr., Citra North Marion
UT — DJ Mann, 5-10, 175, Sr., New Port Richey River Ridge

THIRD TEAM SPECIAL TEAMS

K — Sean Meisler, 5-8, 160, So., Jacksonville Bishop Kenny
P — Hunter Busen, 6-4, 215, Sr., Crawfordville Wakulla
RET — Sebastian Class, 5-8, 160, Sr., Weeki Wachee

HONORABLE MENTION

QB Fabian Burnett, 6-1, 190, Jr., Brooksville Nature Coast; QB Jaylon Worsham, 5-10, 170, Jr., Crawfordville Wakulla; QB Doug Crawford, 5-10, 175, Sr., Zephyrhills; QB Tyler Huff, 6-0, 200, Sr., Orange Park Ridgeview; RB Avarius Sparrow, 5-9, 190, Jr., Orlando Jones; RB Brandon Scott, 5-6, 145, Sr., Eustis; RB Kelvin Dean Jr., 6-0, 195, Sr., Tallahassee Rickards; RB Jayvon Wilson, 6-0, 195, Sr., Hudson Fivay; RB Vincent Davis, 5-9, 175, Sr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons; WR Brieon Fuller, 6-0, 166, Sr., Miami Jackson; WR Brenden Shipp, 5-10, 175, So., Citra North Marion; WR Terrance Johnson, 5-11, 175, Sr., Orange Park; WR Treyvon Williams, 5-6, 145, Palatka; WR/RET Dominick Rutigliano, 5-10, 180, Sr., Hudson; TE/UT Josh Ligenfelter, 6-4, 215, Sr., Lynn Haven Mosley; TE Greg Perkins, 6-4, 220, Sr., Pensacola; OT Darius Wilkins, 5-11, 275, Sr., Crawfordville Wakulla; OT Jordan Love, 6-1, 240, So., Rockledge; OG Wilson Bruce, 6-1, 290, Crawfordville Wakulla; OG Myles Morrison, 6-5, 310, Sr., Glen St. Mary Baker County; OG Jacob Foltz, 6-4, 275, Sr., Eustis; OG Jordan Collins, 6-2, 254, Sr., Green Cove Springs Clay; OG Demetris Wright, 6-0, 255, Jr., Zephyrhills; OG Bo Villarreal, 5-11, 305, Sr., Wauchula Hardee; OC Hunter Rayburn, 6-4, 320, Sr., Pensacola; OC Anthony Harrell, 5-10, 240, Jr,. St. Augustine Menendez; DE Miles Hampton, 6-2, 195, Sr., Crystal River; DE Derrick Thomas, 6-1, 183, Sr., St. Petersburg Lakewood; DE Javon Solomon, 6-1, 215, Sr., Tallahassee Godby; OLB Kyle Coffindaffer, 5-10, 200, Sr., Jacksonville Bolles; OLB Cole McCormick, 6-0, 185, Sr., Ponte Vedra; ILB Anthony Houston, 5-11, 215, Jr., Brooksville Nature Coast; ILB Antarrius Moultrie, 6-2, 210, Sr., Pensacola West Florida; ILB Bryce Mullenix, 6-1, 227, Sr., Jacksonville Bishop Kenny; ILB Tre Davis, 6-0, 220, Sr., Citra North Marion; ILB Matt Tyson, 6-1, 205, Sr., Wauchula Hardee; CB Tristan Willis, 6-0, 165, Sr., St. Augustine Menendez; Jeremy Harvey, 5-10, 165, Sr., Crawfordville Wakulla; CB Travis Cooper, 6-1, 168, Sr., Tallahassee Godby; Caleb Blake, 5-11, 175, Sr., Orlando Bishop Moore; CB Tyrel Kennedy, 5-9, 160, Sr., Fort Myers Dunbar; SAF Charles Toombs, 5-11, 180, Jr., Immokalee; SAF Terrance Griffin, 5-10, 180, Jr., Rockledge; SAF Kinyattah Morgan, 5-11, 200, So., Brooksville Nature Coast; ATH Quintin Lindsey, 5-8, 155, Jr., Wauchula Hardee; UT Jelani Vassell, 6-0, 180, Jr., Wesley Chapel; K Matthew Koziolek, 6-4, 150, Sr., Orange Park Ridgeview; P Brett Reed, 5-8, 160, So., Fort Myers Cypress Lake; P Tanner Reese, 6-0, 170, Sr., Panama City Bay