Mandarin QB Carson Beck calls out a play in leading the Mustangs to their first-ever state championship in the Class 8A State Championship Game on Saturday, December 8, 2018 at Camping World Stadium in Orlando. Beck is one of nine Mandarin players to be represented on the Class 8A All-State Football Teams. [PHOTO - Joshua Wilson/FHSF]

GAINESVILLE, Fla.  — Here are the 2018 Class 8A All-State Football Teams compiled by FloridaHSFootball.com Publisher Joshua Wilson along with the consideration of coaches nominations and consultation of all-area/all-county teams and members of the media from around the state. Superlatives for Class 8A will be announced on Friday, February 15, with the releasing of the All-Florida teams.

FIRST TEAM OFFENSE

QB — Carson Beck, 6-4, 225, Jr., Jacksonville Mandarin
QB — Demetrius Burns, 5-11, 195, Sr., Homestead South Dade
RB — Henry Parrish Jr., 5-10, 173, Jr., Miami Columbus
RB — Ali Boyce, 5-8, 190, Sr., Sarasota Riverview
RB — Jaylan Knighton, 5-10, 180, Jr., Deerfield Beach
WR — Kris Mitchell, 6-1, 170, Sr., Jacksonville Mandarin
WR — Frank Ladson Jr., 6-4, 170, Sr., Homestead South Dade
WR — Demarcus Harris, 6-2, 170, Sr., Vero Beach
TE — Jalen Williams, 6-7, 200, Jr., Apopka Wekiva
OT — Zach Mills, 6-4, 280, Sr., Jacksonville Mandarin
OG — Luis Cristobal, 6-2, 297, Sr., Miami Columbus
OC — Jordan Bostic, 6-0, 290, Sr., Deerfield Beach
OG — Jonathan Denis, 6-3, 280, Jr., Homestead South Dade
OT — Renato Brown, 6-5, 330, Sr., Wellington Palm Beach Central
ATH — Demario Douglas, 5-8, 170, Sr., Jacksonville Mandarin
UT — Mark-Antony Richards, 6-2, 195, Sr., Wellington

FIRST TEAM DEFENSE

DE — Christian Warren, 5-10, 216, Sr., Jacksonville Mandarin
DT — Tyler Davis, 6-2, 260, Sr., Apopka Wekiva
DT — Henry Bryant III, 5-11, 260, Jr., Delray Beach Atlantic
DE — Brandon Dorius, 6-4, 265, Sr., Deerfield Beach
DE — Nick Jackson, 6-2, 245, Sr., Winter Park
OLB — Eddie Williams, 6-1, 196, Sr., Miami Palmetto
ILB — Stephen Dix Jr., 6-1, 194, Jr., Orlando Dr. Phillips
ILB — Julian Lowenstein, 6-0, 220, Sr., Sarasota Riverview
OLB — Ger’mon Eaford, 6-2, 227, Sr., Deerfield Beach
OLB — Jaquarri Powell, 5-10, 195, Sr., Orlando Dr. Phillips
CB — Marcus LaFrance, 6-2, 180, Sr,. Deerfield Beach
SAF — Brandon Hill, 5-11, 191, Sr., Apopka Wekiva
SAF — Jaiden Francois, 6-1, 185, Jr., Homestead South Dade
CB — Akeem Dent, 6-0, 170, Sr., Wellington Palm Beach Central
ATH — Darian Oxendine, 5-11, 170, Sr., Jacksonville Mandarin
UT — Japerri Powell, 5-10, 190, Sr., Orlando Dr. Phillips

Advertisement

FIRST TEAM SPECIAL TEAMS

K — Tanner Naim, 6-0, 170, Sr., Wellington Palm Beach Central
P — Alec Boe, 6-3, 190, Sr., Winter Park
RET — Keyon Fordham, 5-8, 170, Sr., Bradenton Manatee

SECOND TEAM OFFENSE

QB — Nick Celidonio, 5-11, 180, Sr., Vero Beach
QB — Jesse Rivera, 6-3, 200, Sr., Davie Western
RB — Phillip Bangura, 5-10, 170, Jr., Kissimmee Gateway
RB — Keonte Coffie, 5-10, 190, Jr., Oviedo
RB — Kyjuan Herndon, 5-9, 180, Jr., Jacksonville Sandalwood
WR — Darrell Harding, 6-4, 195, Sr., Winter Garden West Orange
WR — Marcus Clarke, 6-0, 178, Jr., Winter Park
WR — Dionte Marks, 6-2, 178, Sr., DeLand
TE — Gary Cooper, 6-2, 240, Sr., Miami Columbus
OT — Carter Berkoben, 6-3, 275, Sr., Oviedo
OG — John Moran, 6-3, 335, Sr., Vero Beach
OC — Jake Caughell, 6-0, 245, Sr., Apopka
OG — Nash Nelson, 6-3, 285, Sr., Kissimmee Osceola
OT — Verneal Henshaw Jr., 6-4, 265, Sr., Flagler Palm Coast
ATH — Xzavier Henderson, 6-4, 185, Jr., Miami Columbus
UT — Michael Hayes Jr., 5-11, 190, So., Sarasota Riverview

SECOND TEAM DEFENSE

DE — Zak Ceci, 6-0, 220, Sr., Delray Beach Atlantic
DT — Brandon Hudgins, 6-1, 285, Sr., Wellington Palm Beach Central
DT — Larry Johnson, 6-0, 240, Jr., Davie Western
DE — Nelson Paul, 6-2, 210, Sr., Flagler Palm Coast
DE — Jahfari Harvey, 6-3, 224, Sr., Vero Beach
OLB — J.J. Valle-Smith, 6-0, 185, Winter Park
ILB — Logan Kilburn, 6-0, 215, Sr., Lutz Steinbrenner
ILB — Branden Jennings, 6-3, 225, So., Jacksonville Sandalwood
OLB — Angel Cepero, 5-10, 185, Sr., Davie Western
ILB — Deshauwn Alleyne, 6-0, 210, So. Port St. Lucie Centennial
CB — Ethan Pouncey, 6-1, 160, Jr., Winter Park
SAF — Devin Hardy, 5-8, 180, Sr., Homestead South Dade
SAF — Brandon Shannon, 5-8, 175, Sr., Bradenton Manatee
CB — Dre Grace, 6-0, 175, Sr., Port St. Lucie Centennial
ATH — Tyrec Thompson, 6-2, 175, Sr., Port St. Lucie Treasure Coast
UT — Renardo Malcolm Green, 5-11, 170, Sr., Apopka Wekiva

SECOND TEAM SPECIAL TEAMS

K — Tyler Larco, 5-9, 145, Sr., Miami Palmetto
P — Noah Hudak, 5-9, 165, So., Altamonte Springs Lake Brantley
RET — Nate Jefferson, 5-11, 170, Sr., Longwood Lyman

THIRD TEAM OFFENSE

QB — Ryle Aguila, 6-0, 175, Jr., Hialeah
QB — Cairiq Rackley, 6-1, 180, Sr., Miami Palmetto
RB — Marvin Scott III, 5-9, 195, Jr., Port Orange Spruce Creek
RB — Alejandro Andino, 5-9, 178, Sr., Weston Cypress Bay
RB — Cedrick Wilcox IV, 5-11, 185, Sr., Port St. Lucie Centennial
WR — Grayden Krull, 6-2, 190, Sr., Sanford Seminole
WR — Bryan Robinson, 6-2, 185, So., Wellington Palm Beach Central
WR — Deajuan McDougle, 5-10, 160, Jr., Deerfield Beach
TE — Kamareon Williams, 6-3, 220, Sr., Delray Beach Atlantic
OT — Mike Palmateer, 6-2, 220, Sr., Wellington
OG — Gage Gaynor, 6-4, 270, Jr., Parkland Stoneman Douglas
OC — Patrick Grillo, 5-10, 190, Sr., Davie Western
OG — Thomas Schiffman, 6-1, 240, Sr., Orange City University
OT — Matthew Adcock, 6-4, 300, Jr., Lutz Steinbrenner
ATH — Aydin Henningham, 6-2, 180, Jr., Lake Worth Park Vista
UT — Greg Fields Jr., 5-9, 195, Sr., Orlando Oak Ridge

THIRD TEAM DEFENSE

DE — Norell Pollard, 6-2, 265, Sr., Apopka Wekiva
DT — Jeramy Passmore, 6-2, 260, Sr., Miami Columbus
DT — Derrick Wells, 5-10, 270, Sr., Delray Beach Atlantic
DE — Stephen Passeggiata, 6-3, 225, Jr., Wellington
DE — Mario Kendricks, 6-2, 280, Sr., Kissimmee Osceola
OLB — Triston Herndon, 6-2, 200, Jr., Jacksonville Sandalwood
ILB — Tallin Coates, 6-3, 215, Sr., Flagler Palm Coast
ILB — Johnny Dawson, 6-0, 230, Sr., Sarasota Riverview
OLB — Evian Irving, 6-1, 175, Jr., Vero Beach
OLB — Griffin Lampton, 6-4, 225, Jr., Wellington Palm Beach Central
CB — Myles Wilson, 6-1, 195, Sr., Davie Western
SAF — Cecil Powell, 6-1, 192, Sr., Sunrise Piper
SAF — Dwight Toombs II, 6-2, 190, Sr., Port St. Lucie Centennial
CB — Chuck Brantley, 6-1, 160, So., Sarasota Riverview
ATH — Kasimir Absolu, 6-1, 170, Sr., Jacksonville Mandarin
UT — Cornelius Nunn Jr., 6-0, 175, Sr., Miami Palmetto

THIRD TEAM SPECIAL TEAMS

K — Hudson Levine, 5-11, 190, Jr., Jacksonville Mandarin
P — Cameron Brown, 6-0, 160, Jr., Lutz Steinbrenner
RET — Deon Silas, 5-7, 170, So., Lutz Steinbrenner

HONORABLE MENTION

QB Mike Moreland, 6-2, 170, Sr., Wellington Palm Beach Central; RB Donald Chaney Jr., 5-11, 195, Jr., MIami Belen Jesuit; RB Dwayne McGee, 5-9, 165, Jr., Kissimmee Osceola; WR Brandon Schabert, 6-2, 185, So., Loxahatchee Seminole Ridge; WR Carlos Hill, 5-10, 160, Sr., Miramar; WR Pedro Rodriguez, 6-3, 225, Sr., Lake Mary; OC Robby Menello, 6-1, 285, Jr., Port Orange Spruce Creek; OC Dyllon Lewis, 6-0, 280, Sr., Port St. Lucie Centennial; OG AJ Bruten, 6-0, 230, Sr., DeLand; OG Lazaro Sanchez, 6-1, 255, Sr., Hialeah; DE Xavier Correa, 6-3, 230, Jr., Port St. Lucie Treasure Coast; DE Laurent Pierre-Louis, 6-1, 215, Sr., North Miami; DE Tyler Irigoyen, 6-3, 240, Sr., Flagler Palm Coast; DT Traquan McNair, 6-1, 285, Sr., DeLand; DT Javon Denis, 6-1, 260, Sr., Deerfield Beach; DT Curtis Williams, 5-11, 250, Sr., Apopka; DT Damien Lowery, 6-1, 269, Sr., Sanford Seminole; DT Nijel McGriff, 6-2, 248, Sr., Jacksonville Mandarin; DT Jadarius Bernard, 6-1, 325, Sr., Port St. Lucie Centennial; OLB Emannuel Anderson, 5-11, 175, Jr., Vero Beach; ILB Malakai Grant, 5-10, 191, So., Flagler Palm Coast; ILB Caleb Caslow, 6-2, 205, Sr., Lake Brantley; ILB Nasir Carter, 6-3, 215, Sr., Winter Garden West Orange; ILB Peter Sinoyiannis, 5-10, 195, Sr., Loxahatchee Seminole Ridge; ILB Dimitris Biamby, 5-11, 200, Jr., Coral Gables; CB Tykee Wallace, Jr., 5-10, 155, Lakeland George Jenkins; CB Adrian Cole, 5-10, 156, Sr., Plantation; SAF Ty’Korian Brown, 6-1, 160, Sr., Loxhatchee Seminole Ridge; CB Tyrique Stevenson, 6-2, 205, Jr., Miami Southridge; SAF Avantae Williams, 6-0, 170, Jr., DeLand; SAF Dennis Shorter, 5-10, 175, Sr., Flagler Palm Coast; ATH David Studstill, 5-11,185, Sr., Palm Beach Gardens; K/P T.J. Woodard, 5-10, 177, Sr., Oviedo