GAINESVILLE, Fla. – With seven weeks of the 2019 season already in the books, the FHSAA has released its first RPI rankings for football that will determine the playoff brackets coming up in just a few weeks.

As such this update provides the entire state a glimpse of what the potential playoff matchups could be looking like in early November, but remember things change, even with four weeks to go.

In Classes 5A-8A, district record was taken into consideration except on certain exceptions which are noted.

Advertisement

For Class 6A, you will find a breakdown of RPI rankings for each team in every region and a projected seeding (including tiebreakers) based upon the guidelines as published by the FHSAA (click here to view), as well as quick thoughts about each region.

NOTE: Teams in RED have clinched their district championship

REGION 1

School W/L RPI WP OWP OOWP
Escambia 6-0 0.727 1.000 0.503 0.669
Columbia 6-0 0.707 1.000 0.514 0.590
Washington (Pensacola) 6-0 0.640 1.000 0.267 0.656
Ponte Vedra 5-1 0.637 0.833 0.492 0.578
Robert E. Lee 4-2 0.623 0.667 0.667 0.521
St. Augustine 3-3 0.580 0.500 0.708 0.523
Seabreeze 4-2 0.526 0.667 0.400 0.507
New Smyrna Beach 4-2 0.521 0.667 0.367 0.532
Milton 3-3 0.517 0.500 0.600 0.441
Gulf Breeze 2-4 0.511 0.333 0.767 0.420
Mainland 2-3 0.479 0.400 0.500 0.547
Fort Walton Beach 3-4 0.472 0.429 0.429 0.573
Pace 2-4 0.450 0.333 0.567 0.452
Matanzas 1-5 0.438 0.167 0.700 0.449
Middleburg 2-4 0.417 0.333 0.367 0.572
Englewood 1-5 0.385 0.167 0.522 0.480
Gainesville 0-6 0.376 0.000 0.683 0.457
Mosley 0-6 0.345 0.000 0.617 0.430
Pine Ridge 1-5 0.330 0.167 0.425 0.409
Deltona 0-6 0.311 0.000 0.517 0.434

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Escambia (6A-1)
No. 2 Columbia (6A-2)
No. 3 Ponte Vedra (6A-3)
No. 4 Seabreeze (6A-4)

Wildcards

No. 5 Washington (Pensacola)
No. 6 Robert E. Lee
No. 7 St. Augustine
No. 8 New Smyrna Beach

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 New Smyrna Beach at No. 1 Escambia
No. 5 Washington (Pensacola) at No. 4 Seabreeze
No. 6 Robert E. Lee at No. 3 Ponte Vedra
No. 7 St. Augustine at No. 2 Columbia

QUICK THOUGHTS: Things are going to be fluid in this district especially from seeds No. 3 to No. 8. I think Escambia and Columbia will be the No. 1 and No. 2 seeds overall, but where they land at on the bracket is anyone’s guessing game. Still quite a bit of football to be played here.

REGION 2

School W/L RPI WP OWP OOWP
Gaither 6-0 0.678 1.000 0.378 0.654
Springstead 6-0 0.663 1.000 0.394 0.582
Largo 4-2 0.658 0.667 0.689 0.613
Dixie Hollins 5-1 0.638 0.833 0.533 0.531
Clearwater 4-2 0.619 0.667 0.600 0.585
Lake Minneola 4-2 0.591 0.667 0.622 0.467
Northeast (St. Petersburg) 5-1 0.566 0.833 0.356 0.499
Boca Ciega 5-2 0.557 0.714 0.400 0.558
Countryside 3-3 0.513 0.500 0.544 0.491
Fivay 3-3 0.481 0.500 0.511 0.425
St. Petersburg 2-4 0.448 0.333 0.478 0.547
Lecanto 2-5 0.441 0.286 0.538 0.509
Pasco 2-5 0.434 0.286 0.571 0.448
Seminole (Seminole) 1-5 0.404 0.167 0.622 0.426
Osceola (Seminole) 2-5 0.397 0.286 0.452 0.463
Land O’ Lakes 1-5 0.350 0.167 0.417 0.487
Freedom (Tampa) 1-5 0.318 0.167 0.439 0.354

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Gaither (6A-6)
No. 2 Springstead (6A-5)
No. 3 Largo (6A-7)
No. 4 Dixie Hollins (6A-8)

Wildcards

No. 5 Clearwater
No. 6 Lake Minneola
No. 7 Northeast (St. Petersburg)
No. 8 Boca Ciega

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Boca Ciega at No. 1 Gaither
No. 5 Clearwater at No. 4 Dixie Hollins
No. 6 Lake Minneola at No. 3 Largo
No. 7 Northeast (St. Petersburg) at No. 2 Springstead

QUICK THOUGHTS: There is a lot still to learn about this region. Outside of Gaither, it is hard to gauge who is really a true contender to make a deep run in the playoffs. Is it Springstead? Is it Largo? It is hard telling who could be contending in the regional finals at this point based upon this situation because anything could happen.

REGION 3

School W/L RPI WP OWP OOWP
Palmetto 6-0 0.809 1.000 0.717 0.694
Lake Gibson 6-0 0.707 1.000 0.561 0.535
Port Charlotte 6-1 0.667 0.857 0.598 0.527
Charlotte 5-1 0.614 0.833 0.417 0.587
Fort Pierce Westwood 4-1 0.575 0.800 0.330 0.600
Auburndale 5-2 0.573 0.714 0.443 0.559
Braden River 3-4 0.573 0.429 0.686 0.609
Hillsborough 4-2 0.573 0.667 0.600 0.431
Sebastian River 3-2 0.536 0.600 0.447 0.564
Bayside 2-3 0.529 0.333 0.775 0.469
Southeast 3-2 0.501 0.600 0.413 0.487
Jefferson 3-3 0.484 0.500 0.506 0.441
Blake 3-3 0.483 0.500 0.506 0.436
Heritage (Palm Bay) 2-3 0.482 0.400 0.520 0.532
South Fork 2-4 0.440 0.333 0.514 0.480
Middleton 3-3 0.433 0.500 0.311 0.497
King 3-4 0.396 0.429 0.286 0.488
Spoto 1-6 0.355 0.143 0.471 0.466
Okeechobee 1-5 0.352 0.167 0.431 0.478
Port St. Lucie 1-5 0.351 0.167 0.469 0.428
Brandon 0-7 0.291 0.000 0.490 0.396
Gateway (Kissimmee) 0-6 0.278 0.000 0.358 0.507

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Palmetto (6A-12)
No. 2 Lake Gibson (6A-9)
No. 3 Fort Piere Westwood (6A-11)
No. 4 Hillsborough (6A-10)

Wildcards

No. 5 Port Charlotte
No. 6 Charlotte
No. 7 Auburndale
No. 8 Braden River

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Braden River at No. 1 Palmetto
No. 5 Port Charlotte at No. 4 Hillsborough
No. 6 Charlotte at No. 3 Fort Pierce Westwood
No. 7 Auburndale at No. 2 Lake Gibson

QUICK THOUGHTS: There is a lot of great quality football in this region and there are going to be competitive matchups just based upon these projections. If these hold or just change slightly, fans will want to pay the price of admission to watch this region do battle.

REGION 4

School W/L RPI WP OWP OOWP
Naples 6-0 0.733 1.000 0.489 0.708
Barron Collier 4-2 0.664 0.667 0.761 0.548
Miami Central 5-2 0.648 0.714 0.576 0.653
Fort Myers 5-2 0.644 0.714 0.790 0.392
Dillard 7-0 0.632 1.000 0.345 0.538
South Fort Myers 5-1 0.601 0.833 0.417 0.547
North Fort Myers 5-1 0.583 0.833 0.339 0.575
Lely 4-2 0.572 0.667 0.550 0.488
Belen Jesuit 4-3 0.555 0.571 0.557 0.533
Immokalee 3-3 0.537 0.500 0.628 0.476
Dunbar 4-2 0.513 0.667 0.311 0.570
Golden Gate 4-3 0.496 0.571 0.410 0.507
Miami Norland 2-3 0.491 0.400 0.547 0.532
Island Coast 3-3 0.475 0.500 0.356 0.585
Palmetto Ridge 1-5 0.474 0.167 0.783 0.472
Ida Baker 3-4 0.459 0.429 0.514 0.430
Boyd Anderson 2-5 0.417 0.286 0.529 0.439
East Lee County 2-5 0.395 0.286 0.524 0.372
South Miami 2-4 0.372 0.333 0.317 0.483
Hollywood Hills 2-4 0.357 0.333 0.267 0.490
Miami Southridge 0-6 0.352 0.000 0.542 0.542
Northeast (Oakland Park) 1-5 0.321 0.167 0.383 0.428
Archbishop McCarthy 1-6 0.304 0.143 0.345 0.445

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Naples (6A-14)
No. 2 Miami Central (6A-16)
No. 3 Fort Myers (6A-13)
No. 4 Dillard (6A-15)

Wildcards

No. 5 Barron Collier
No. 6 South Fort Myers
No. 7 North Fort Myers
No. 8 Lely

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Lely at No. 1 Naples
No. 5 Barron Collier at No. 4 Dillard
No. 6 South Fort Myers at No. 3 Fort Myers
No. 7 North Fort Myers at No. 2 Miami Central

QUICK THOUGHTS: No more three teams coming from District 6A-16… instead this region could and likely will be more dominated by the Southwest Florida area with District 6A-13 and District 6A-14 likely to have multiple teams in the regional bracket. A lot of district football to go, so expect this to change.