GAINESVILLE, Fla. – 10 weeks are in the books for the 2019 Florida high school football season and the FHSAA has given us another round of updated RPI rankings meaning we are another week closer to the playoffs.

As such this update provides the entire state a glimpse of what the potential playoff matchups could be looking like in early November, but remember things change, even with four weeks to go.a

In Classes 5A-8A, district record was taken into consideration except on certain exceptions which are noted.

Advertisement

For Class 5A, you will find a breakdown of RPI rankings for each team in every region and a projected seeding (including tiebreakers) based upon the guidelines as published by the FHSAA (click here to view), as well as quick thoughts about each region.

NOTE: Teams in RED have clinched their district championship

REGION 1

School Record RPI WP OWP OOWP
Wakulla 10-0 0.659 1.000 0.402 0.560
Pine Forest 6-2 0.588 0.750 0.474 0.533
Westside 7-2 0.577 0.778 0.456 0.484
Baker County 6-3 0.561 0.667 0.502 0.506
Terry Parker 6-2 0.550 0.750 0.384 0.509
Raines 5-3 0.548 0.625 0.480 0.539
Godby 4-6 0.531 0.400 0.657 0.538
Suwannee 5-4 0.524 0.556 0.484 0.533
Choctawhatchee 4-5 0.487 0.444 0.510 0.508
Ribault 4-4 0.486 0.500 0.440 0.523
Yulee 4-5 0.457 0.444 0.441 0.490
West Florida 2-7 0.446 0.222 0.655 0.462
Rickards 2-7 0.427 0.222 0.543 0.530
Ed White 3-6 0.422 0.333 0.446 0.496
Arnold 3-6 0.411 0.333 0.399 0.514
Bishop Kenny 1-7 0.374 0.125 0.558 0.450
Pensacola 1-8 0.372 0.111 0.538 0.485
Paxon 2-7 0.364 0.222 0.424 0.459
Stanton 1-7 0.350 0.125 0.477 0.464

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Wakulla (5A-2)
No. 2 Pine Forest (5A-1)
No. 3 Terry Parker (5A-3)
No. 4 Raines (5A-4)

Wildcards

No. 5 Westside
No. 6 Baker County
No. 7 Godby
No. 8 Suwannee

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Suwannee at No. 1 Wakulla
No. 5 Westside at No. 4 Raines
No. 6 Baker County at No. 3 Terry Parker
No. 7 Godby at No. 2 Pine Forest

QUICK THOUGHTS: The region saw a shakeup as Terry Parker won their first district title in over 20-years last week who is now holding the No. 3 seed while Suwannee is now looking to make the playoff field after pulling off a big upset on Godby. The Bulldogs are sitting in line for the No. 8 seed.

REGION 2

School Record RPI WP OWP OOWP
Jones 8-1 0.691 0.889 0.638 0.523
Citrus 9-1 0.620 0.900 0.435 0.509
Dunnellon 8-1 0.615 0.889 0.422 0.521
Vanguard 6-2 0.582 0.750 0.469 0.520
Bishop Moore 7-3 0.576 0.700 0.500 0.520
North Marion 7-2 0.554 0.778 0.375 0.503
Menendez 6-2 0.542 0.750 0.362 0.511
Nature Coast 5-5 0.541 0.500 0.639 0.476
Hernando 5-5 0.526 0.500 0.590 0.481
Crystal River 4-6 0.492 0.400 0.595 0.478
Tavares 4-5 0.477 0.444 0.473 0.519
Leesburg 4-5 0.476 0.444 0.463 0.529
Orange Park 5-4 0.476 0.556 0.401 0.472
Mount Dora 2-7 0.415 0.222 0.532 0.503
Weeki Wachee 2-7 0.383 0.222 0.451 0.492
Clay 1-8 0.379 0.111 0.565 0.475
Eustis 1-8 0.373 0.111 0.519 0.509
Eastside 2-7 0.371 0.222 0.445 0.459
Central (Brooksville) 3-6 0.365 0.333 0.289 0.490
Lake Weir 1-8 0.354 0.111 0.500 0.467
Ridgeview 1-8 0.338 0.111 0.468 0.452
Belleview 1-8 0.306 0.111 0.390 0.434

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Jones (5A-7)
No. 2 Dunnellon (5A-6)
No. 3 Menendez (5A-5)
No. 4 Nature Coast (5A-8)

Wildcards

No. 5 Citrus
No. 6 Vanguard
No. 7 Bishop Moore
No. 8 North Marion

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 North Marion at No. 1 Jones
No. 5 Citrus at No. 4 Nature Coast
No. 6 Vanguard at No. 3 Menendez
No. 7 Bishop Moore at No. 2 Dunnellon

QUICK THOUGHTS: Not many changes in the region except with Menendez and Nature Coast trading seeds as Nature Coast was upset by Hernando while Menendez clinched their first-ever school district championship in football. The wildcards remain in order as they were presented last week.

REGION 3

School Record RPI WP OWP OOWP
Rockledge 7-1 0.716 0.875 0.645 0.615
Eau Gallie 8-1 0.671 0.889 0.542 0.567
Lake Wales 9-0 0.649 1.000 0.377 0.557
River Ridge 7-2 0.590 0.778 0.481 0.498
Sebring 6-4 0.576 0.600 0.568 0.557
Jesuit 7-2 0.570 0.778 0.420 0.501
Atlantic (Port Orange) 6-3 0.568 0.667 0.484 0.549
Merritt Island 4-4 0.542 0.500 0.569 0.561
Zephyrhills 5-4 0.522 0.556 0.543 0.460
Chamberlain 5-4 0.512 0.556 0.481 0.497
Hardee 4-5 0.497 0.444 0.562 0.484
Wesley Chapel 5-4 0.494 0.556 0.463 0.457
Palm Bay 1-7 0.411 0.125 0.609 0.513
Lake Region 2-7 0.392 0.222 0.520 0.441
Anclote 3-7 0.387 0.300 0.413 0.459
Robinson 3-6 0.382 0.333 0.375 0.446
Bayshore 3-7 0.375 0.300 0.398 0.435
Mulberry 1-8 0.349 0.111 0.492 0.458
Tarpon Springs 1-8 0.332 0.111 0.441 0.463
Booker 1-8 0.314 0.111 0.362 0.493
Gibbs 0-9 0.291 0.000 0.455 0.439
Gulf 0-9 0.264 0.000 0.384 0.433

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Rockledge (5A-9)
No. 2 Lake Wales (5A-10)
No. 3 River Ridge (5A-11)
No. 4 Jesuit (5A-12)

Wildcards

No. 5 Eau Gallie
No. 6 Sebring
No. 7 Atlantic (Port Orange)
No. 8 Merritt Island

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Merritt Island at No. 1 Rockledge
No. 5 Eau Gallie at No. 4 Jesuit
No. 6 Sebring at No. 3 River Ridge
No. 7 Atlantic (Port Orange) at No. 2 Lake Wales

QUICK THOUGHTS: Only change this week for the region is Merritt Island falling from the No. 6 seed to the No. 8 seed while Sebring moved up from the No. 8 seed to the No. 6 seed. Zephyrhills and Chamberlain are the next two closest teams looking to try to grab the No. 8 seed but will need a ton of help to make it happen.

REGION 4

School Record RPI WP OWP OOWP
American Heritage (Plantation) 8-1 0.704 0.889 0.605 0.603
Miami Northwestern 7-2 0.698 0.778 0.693 0.612
Jensen Beach 7-2 0.628 0.778 0.546 0.550
Miami Killian 7-2 0.612 0.778 0.502 0.547
North Miami Beach 6-3 0.595 0.667 0.553 0.561
Key West 5-4 0.574 0.556 0.620 0.540
Cypress Lake 8-2 0.573 0.800 0.425 0.481
Stranahan 5-4 0.545 0.556 0.591 0.478
DeSoto County 6-3 0.535 0.667 0.448 0.484
Hallandale 4-5 0.521 0.444 0.593 0.528
Coconut Creek 4-5 0.496 0.444 0.562 0.479
Miami Jackson 3-6 0.481 0.333 0.576 0.541
Suncoast 4-5 0.448 0.444 0.432 0.470
Miami Springs 3-7 0.436 0.300 0.536 0.478
Mariner 3-6 0.424 0.333 0.489 0.455
Boynton Beach 3-5 0.395 0.375 0.357 0.461
LaBelle 2-7 0.357 0.222 0.410 0.453
Estero 3-6 0.354 0.333 0.290 0.453
Cape Coral 1-8 0.327 0.111 0.448 0.439

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 American Heritage (Plantation) (5A-15)
No. 2 Miami Northwestern (5A-16)
No. 3 Jensen Beach (5A-14)
No. 4 Cypress Lake (5A-13)

Wildcards

No. 5 Miami Killian
No. 6 North Miami Beach
No. 7 Key West
No. 8 Stranahan

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Stranahan at No. 1 American Heritage (Plantation)
No. 5 Miami Killian at No. 4 Cypress Lake
No. 6 North Miami Beach at No. 3 Jensen Beach
No. 7 Key West at No. 2 Miami Northwestern

QUICK THOUGHTS: American Heritage and Northwestern have traded the top two seeds once again, showing just how tough the schedules have been for both teams this season. Miami Killian and North Miami Beach move up to the No. 5 and No. 6 seeds respectively while Key West falls from the No. 5 seed to the No. 7 seed.