GAINESVILLE, Fla. – 10 weeks are in the books for the 2019 Florida high school football season and the FHSAA has given us another round of updated RPI rankings meaning we are another week closer to the playoffs.

As such this update provides the entire state a glimpse of what the potential playoff matchups could be looking like in early November, but remember things change, even with four weeks to go.

In Classes 5A-8A, district record was taken into consideration except on certain exceptions which are noted.

Advertisement

For Class 6A, you will find a breakdown of RPI rankings for each team in every region and a projected seeding (including tiebreakers) based upon the guidelines as published by the FHSAA (click here to view), as well as quick thoughts about each region.

NOTE: Teams in RED have clinched their district championship

REGION 1

School Record RPI WP OWP OOWP
Escambia 9-0 0.692 1.000 0.512 0.543
Ponte Vedra 7-1 0.643 0.875 0.502 0.535
Columbia 7-2 0.627 0.778 0.544 0.547
Washington (Pensacola) 8-1 0.611 0.889 0.375 0.561
Robert E. Lee 6-3 0.608 0.667 0.607 0.540
Mainland 6-3 0.600 0.667 0.601 0.521
St. Augustine 5-4 0.557 0.556 0.605 0.503
New Smyrna Beach 6-3 0.532 0.667 0.397 0.534
Milton 5-4 0.516 0.556 0.465 0.530
Seabreeze 5-4 0.491 0.556 0.448 0.468
Pace 3-6 0.471 0.333 0.576 0.509
Gulf Breeze 3-6 0.471 0.333 0.576 0.509
Fort Walton Beach 3-6 0.461 0.333 0.556 0.498
Matanzas 3-6 0.427 0.333 0.472 0.485
Gainesville 1-8 0.403 0.111 0.635 0.473
Mosley 1-8 0.395 0.111 0.597 0.490
Middleburg 2-7 0.376 0.222 0.427 0.497
Deltona 1-8 0.361 0.111 0.516 0.473
Englewood 1-8 0.360 0.111 0.508 0.477
Pine Ridge 1-8 0.325 0.111 0.454 0.425

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Escambia (6A-1)
No. 2 Ponte Vedra (6A-3)
No. 3 Robert E. Lee (6A-2)
No. 4 Mainland (6A-4)

Wildcards

No. 5 Columbia
No. 6 Washington (Pensacola)
No. 7 St. Augustine
No. 8 New Smyrna Beach

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 New Smyrna Beach at No. 1 Escambia
No. 5 Columbia at No. 4 Mainland
No. 6 Washington (Pensacola) at No. 3 Robert E. Lee
No. 7 St. Augustine at No. 2 Ponte Vedra

QUICK THOUGHTS: Biggest changes this week include the switching of the No. 5 and No. 6 seeds with Columbia moving up to No. 5 and Washington moving down to No. 6. After Milton’s shocking loss to Pace last week, New Smyrna Beach has risen into the Top 8 as they are the new No. 8 seed currently.

REGION 2

School Record RPI WP OWP OOWP
Gaither 9-0 0.683 1.000 0.465 0.568
Clearwater 7-2 0.633 0.778 0.560 0.549
Springstead 8-1 0.625 0.889 0.427 0.549
Largo 6-3 0.617 0.667 0.608 0.571
Lake Minneola 6-3 0.595 0.667 0.618 0.483
Dixie Hollins 7-2 0.591 0.778 0.494 0.487
Boca Ciega 6-3 0.548 0.667 0.472 0.499
Countryside 5-4 0.522 0.556 0.497 0.511
Fivay 6-3 0.519 0.667 0.424 0.457
Northeast (St. Petersburg) 6-3 0.503 0.667 0.358 0.480
Pasco 3-6 0.443 0.333 0.506 0.499
St. Petersbug 2-7 0.425 0.222 0.569 0.492
Lecanto 2-8 0.400 0.200 0.544 0.464
Osceola (Seminole) 2-8 0.392 0.200 0.513 0.476
Land O’ Lakes 1-8 0.377 0.111 0.551 0.485
Seminole (Seminole) 1-8 0.377 0.111 0.554 0.480
Freedom (Tampa) 1-8 0.330 0.111 0.463 0.429

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Gaither (6A-6)
No. 2 Largo (6A-7)
No. 3 Lake Minneola (6A-5)
No. 4 Dixie Hollins (6A-8)

Wildcards

No. 5 Clearwater
No. 6 Springstead
No. 7 Boca Ciega
No. 8 Countryside

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Countryside at No. 1 Gaither
No. 5 Clearwater at No. 4 Dixie Hollins
No. 6 Springstead at No. 3 Lake Minneola
No. 7 Boca Ciega at No. 2 Largo

QUICK THOUGHTS: With Lake Minneola and Dixie Hollins pulling off two of the biggest surprises this year with winning district championships, things shook up some with Largo moving up to the No. 2 seed while Lake Minneola and Dixie Hollins take the No. 3 and No. 4 seeds respectively. Springstead slips down to No. 6 while Boca Ciega moves down to No. 7.

REGION 3

School Record RPI WP OWP OOWP
Palmetto 8-1 0.736 0.889 0.687 0.615
Port Charlotte 8-1 0.677 0.889 0.575 0.548
Lake Gibson 9-0 0.668 1.000 0.428 0.561
Charlotte 6-3 0.595 0.667 0.554 0.560
Auburndale 7-2 0.582 0.778 0.448 0.509
Hillsborough 7-2 0.577 0.778 0.478 0.457
Fort Pierce Westwood 6-2 0.563 0.750 0.395 0.539
Braden River 4-5 0.562 0.444 0.673 0.571
Sebastian River 5-3 0.537 0.625 0.482 0.498
Heritage (Palm Bay) 4-4 0.522 0.500 0.542 0.523
Jefferson 5-4 0.513 0.556 0.492 0.486
Bayside 3-6 0.484 0.333 0.631 0.489
Southeast 3-5 0.474 0.375 0.526 0.530
Blake 4-5 0.464 0.444 0.505 0.441
South Fork 4-5 0.456 0.444 0.435 0.494
Middleton 5-4 0.450 0.556 0.333 0.463
King 4-6 0.393 0.400 0.325 0.463
Port St. Lucie 2-7 0.367 0.222 0.448 0.441
Okeechobee 2-7 0.359 0.222 0.389 0.483
Spoto 1-9 0.332 0.100 0.468 0.445
Gateway (Kissimmee) 0-9 0.326 0.000 0.498 0.507
Brandon 0-9 0.297 0.000 0.491 0.416

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Palmetto (6A-12)
No. 2 Lake Gibson (6A-9)
No. 3 Hillsborough (6A-10)
No. 4 Fort Pierce Westwood (6A-11)

Wildcards

No. 5 Port Charlotte
No. 6 Charlotte
No. 7 Auburndale
No. 8 Braden River

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Braden River at No. 1 Palmetto
No. 5 Port Charlotte at No. 4 Fort Pierce Westwood
No. 6 Charlotte at No. 3 Hillsborough
No. 7 Auburndale at No. 2 Lake Gibson

QUICK THOUGHTS: With Fort Pierce Westwood clinching their district, they move into the Top 4 as they currently hold the No. 4 seed while Hillsborough moves up to the No. 3 seed. All of the wildcards from last week remain the same this week and in the same order.

REGION 4

School Record RPI WP OWP OOWP
Naples 9-0 0.725 1.000 0.569 0.586
Fort Myers 7-2 0.646 0.778 0.633 0.506
Dillard 9-0 0.638 1.000 0.362 0.536
Miami Central 7-3 0.631 0.700 0.594 0.594
Lely 6-3 0.592 0.667 0.579 0.519
Dunbar 7-2 0.591 0.778 0.478 0.504
North Fort Myers 7-2 0.588 0.778 0.472 0.501
Barron Collier 5-4 0.578 0.556 0.620 0.553
South Fort Myers 6-3 0.557 0.667 0.502 0.493
Palmetto Ridge 4-5 0.541 0.444 0.631 0.549
Miami Norland 4-4 0.533 0.500 0.556 0.545
Ida Baker 4-5 0.490 0.444 0.514 0.516
Immokalee 3-6 0.483 0.333 0.601 0.521
Belen Jesuit 4-6 0.474 0.400 0.504 0.526
Boyd Anderson 4-5 0.466 0.444 0.494 0.458
Golden Gate 4-6 0.456 0.400 0.463 0.514
Island Coast 3-6 0.451 0.333 0.514 0.516
Miami Southridge 2-6 0.419 0.222 0.504 0.550
East Lee County 2-7 0.406 0.222 0.531 0.474
Archbishop McCarthy 2-7 0.365 0.222 0.433 0.453
Northeast (Oakland Park) 2-7 0.352 0.222 0.404 0.442
South Miami 2-7 0.350 0.222 0.355 0.492
Hollywood Hills 2-7 0.321 0.222 0.330 0.426

PROJECTED SEEDS

District Champions

No. 1 Naples (6A-14)
No. 2 Fort Myers (6A-13)
No. 3 Dillard (6A-15)
No. 4 Miami Central (6A-16)

Wildcards

No. 5 Lely
No. 6 Dunbar
No. 7 North Fort Myers
No. 8 Barron Collier

PROJECTED REGIONAL QUARTERFINAL PAIRINGS

No. 8 Barron Collier at No. 1 Naples
No. 5 Lely at No. 4 Miami Central
No. 6 Dunbar at No. 3 Dillard
No. 7 North Fort Myers at No. 2 Fort Myers

QUICK THOUGHTS: So there are some changes this week in the Top 4 – seeding wise – as Miami Central’s loss moves them from the No. 2 seed to the No. 4 seed while Fort Myers moves up to the No. 2 seed and Dillard rises up to No. 3. Lely moves up to the No. 5 seed from No. 6 last week while Dunbar moves into the Top 8 and holds the No. 6 seed. South Fort Myers falls out while Barron Collier barely hangs on at No. 8 after being No. 5 last week.