Buchholz Head Coach Mark Whittemore talks to his team after their win over Creekside in the FHSAA Class 7A-Region 1 Play-In Game over Creekside on Fri, Nov. 13, 2020 at Citizens Field in Gainesville. [Joshua Wilson/FloridaHSFootball.com]

26 Seasons of Ratings Excellence

JOE PINKOS POWER RATINGS

Florida High School Football

Advertisement

FORECAST FOR WEEK 12

Joe Pinkos Power Ratings are calculated by a formula based on strength of opposition and margin of victory with greater weight given to recent games. The forecasted margin of victory for each game is determined by subtracting the power rating of the lower-rated team from the power rating of its higher-rated opponent.

CLASS 8A (Regional Quarterfinals)

Region 1
Oakleaf 1 over Bartram Trail
Spruce Creek 27 over West Port
Seminole (Sanford) 11 over DeLand
Sandalwood 6 over Flagler Palm Coast

Region 2
Apopka 1 over Winter Park
West Orange 20 over Timber Creek
Hagerty 3 over Oviedo
Lake Brantley 14 over Lake Mary

Region 3
Miami Palmetto 21 over Lake Nona
Treasure Coast 20 over Olympia
Vero Beach 35 over Fort Pierce Central
Boone 35 over Windermere

Region 4
Newsome 21 over Wharton
Steinbrenner 21 over Ridge Community
Riverview (Sarasota) 30 over Lennard
Osceola (Kissimmee) 33 over Palm Harbor University

CLASS 7A (Regional Quarterfinals)

Region 1
Fleming Island 34 over Chiles
Lincoln 10 over Atlantic Coast
Niceville 44 over Leon
Buchholz 7 over Navarre

Region 2
Edgewater advances by forfeit over St. Cloud
Viera 31 over Lyman
Mitchell 42 over East River
Wekiva 37 over Tohopekaliga

Region 3
Armwood 49 over George Jenkins
Bloomingdale 27 over Pinellas Park
Lakeland 28 over Kathleen
Tampa Bay Tech 38 over Durant

Region 4
Manatee 18 over Martin County
St. Thomas Aquinas 38 over Lehigh
Homestead 14 over Doral Academy
Venice 56 over Riverdale

CLASS 6A (Regional Quarterfinals)

Region 1
Lee 8 over Pace
St. Augustine 7 over Escambia
Columbia 10 over Seabreeze
Mainland 27 over Matanzas

Region 2
Largo 19 over Deltona
Lake Minneola 13 over Boca Ciega
Gaither 10 over Clearwater
Countryside 17 over Pasco

Region 3
Southeast 7 over Bayside
Lake Gibson 16 over Braden River
Palmetto 17 over Fort Pierce Westwood
Hillsborough 11 over Auburndale

Region 4
Dunbar 20 over Island Coast
Palmetto Ridge 17 over Charlotte
Miami Central 42 over Lely
Naples 24 over Barron Collier

CLASS 5A (Regional Quarterfinals)

Region 1
West Florida Tech 1 over Rickards
Godby 25 over Ribault
Baker County 9 over Raines
Suwannee 15 over Pine Forest

Region 2
Menendez 3 over Orange Park
Dunnellon 21 over North Marion
Vanguard 20 over Ridgeview
Clay 56 over Atlantic (Port Orange)

Region 3
Zephyrhills 48 over Anclote
Jones 36 over Hernando
Jesuit 21 over Chamberlain
Bishop Moore 17 over Lake Wales

Region 4
Miami Northwestern 1 over American Heritage (Plantation)
Rockledge 63 over Estero
Eau Gallie 14 over Jensen Beach
Cypress Lake 3 over Hardee

CLASS 4A (Regional Semifinals)

Region 1
Marianna 10 over South Walton
Gadsden County advances by forfeit over Rutherford

Region 2
Bolles 28 over Fernandina Beach
South Sumter 10 over Bradford

Region 3
Cocoa 69 over Hudson
Lakewood 6 over Tampa Catholic

Region 4
American Heritage (Delray Beach) 6 over Lemon Bay
Cardinal Gibbons 4 over Gulliver Prep

CLASS 3A (Regional Semifinals)

Region 1
Trinity Christian (Jacksonville) 38 over Episcopal
Florida High 28 over Pensacola Catholic

Region 2
Trinity Catholic 42 over Taylor (Pierson)
John Carroll Catholic 21 over Holy Trinity Episcopal

Region 3
Berkeley Prep 45 over Frostproof
Lakeland Christian 27 over Cardinal Mooney

Region 4
Chaminade-Madonna 17 over Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Miami Edison 24 over St. John Paul II Academy

CLASS 2A (Regional Semifinals)

Region 1
University Christian 27 over St. John Paul II Catholic
North Florida Christian 34 over North Florida Educational Institute

Region 2
Victory Christian 49 over Halifax Academy
Foundation Academy 6 over Orangewood Christian

Region 3
Carrollwood Day 17 over Northside Christian
Seffner Christian 3 over Cambridge Christian

Region 4
Westminster Academy 3 over Community School of Naples
Champagnat Catholic 56 over Moore Haven

CLASS 1A (Regional Semifinals)

Region 1
Vernon 7 over Northview
Baker 24 over Freeport

Region 2
Taylor County 13 over Bozeman
Sneads 1 over Blountstown

Region 3
Union County 24 over Fort White
Madison County 34 over Hilliard

Region 4
Newberry 6 over Wildwood
Fort Meade 7 over Hawthorne

More games …
Atlantic (Delray Beach) 24 over Palm Beach Lakes
Boca Raton 28 over West Boca Raton
Boynton Beach 32 over Spanish River
Braddock 23 over Ferguson
Columbus 27 over Coral Gables
Coral Glades 28 over Pompano Beach
Coral Shores 23 over Marathon
Coral Springs 29 over Northeast (Oakland Park)
Coral Springs Charter 14 over Pembroke Pines Charter
Dillard 28 over Ely
Douglas 20 over Taravella
Dr. Krop 34 over Hialeah-Miami Lakes
Florida Christian 26 over Somerset South Homestead
Glades Central 10 over Park Vista
Goleman 32 over Westland Hialeah
Hallandale 14 over Boyd Anderson
Harmony 23 over A’kelynn’s Angels Christian
Hialeah 22 over Mater Academy
Hialeah Gardens 21 over Mourning
IMG Academy (National) 28 over TRU Prep Academy
John I. Leonard 3 over Olympic Heights
Jupiter 14 over Lake Worth
Miami Carol City 26 over Miami Southridge
Miami Coral Park 18 over Varela
Miami High 1 over Miami Norland
Miami Killian 42 over Miami Jackson
Miramar 21 over Flanagan
Monarch 3 over Coconut Creek
Nova 1 over Somerset Canyons
Pahokee 14 over Royal Palm Beach
Palm Beach Gardens 3 over Forest Hill
Pine Crest 7 over Immaculata-LaSalle
Piper 3 over Cypress Bay
Plantation 31 over South Plantation
Ransom Everglades 31 over True North Classical
Seminole Ridge 6 over Santaluces
South Broward 47 over Hollywood Hills
St. Andrew’s 10 over North Broward Prep
St. Brendan 20 over Palmer Trinity
Stranahan 1 over Fort Lauderdale
Village Academy 3 over Avant Garde Academy
Wellington 6 over Palm Beach Central
Western 48 over Cooper City
William T. Dwyer 32 over Suncoast

Sunshine State Athletic Conference (SSAC)

SSAC Class AAA Championship Game
Orlando Christian Prep 6 over Mount Dora Christian
SSAC Class AA Championship Game
The Master’s Academy 28 over Bishop McLaughlin
SSAC Class A Championship Game
Bishop Snyder 7 over Out-of-Door Academy

Forecast Record
Last Week 147-36, 80.3%
Season 1,568-346, 81.9%