QB Brody Palhegyi drops back for a pass during the Class 4A State Championship on Thu. Dec., 17, 2020 at Bobby Bowden Field at Doak S. Campbell Stadium in Tallahassee, Fla. Palhegyi is represented on the first-team All-State. [Joshua WIlson/FloridaHSFootball.com]

Here are the 2020 Class 4A All-State Football Teams compiled by FloridaHSFotball.com Publisher Joshua Wilson along with the consideration of information received from coaches, statistics on MaxPreps, and consultation of all-area/all-county teams as published by various media outlets from around the state. Stats, placements in all-area/all-county teams as well as schedule played by a respected school were all considered factors for the All-State Teams, but ever so gently given the various amount of games schools played this season across the state due to the COVID-19 pandemic.

SUPERLATIVES
OVERALL POY – QB Brody Palhegyi, Sr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
OFFENSIVE POY – QB DJ Arroyo, Sr., Cocoa
DEFENSIVE POY – DL Mason Thomas, Sr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
COACH OF THE YEAR – Matt DuBuc, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons

FIRST TEAM OFFENSE
QB – Brody Palhegyi, Sr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
QB – DJ Arroyo, Sr., Cocoa
RB – Katravis Geter, Sr., Miami Carol City
RB – Abreon Torres, Sr., Titusville Astronaut
RB – Kade Frew, Jr., Jacksonville Bolles
WR – Troy Stellato, Sr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
WR – Cade Roberts, Jr., Santa Rosa Beach South Walton
WR – Davis Ellis, Sr., Jacksonville Bolles
TE – Bryson Williams, Sr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
OL – Brandon Brana, Jr., Pinecrest Gulliver Prep
OL – Jackson Crozier, Jr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
OL – Cam Neal, Sr., Jacksonville Bolles
OL – Jakavion Nonar, Jr., Belle Glade Glades Central
OL – Anthony Earle, Sr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
ATH – Kemper Hodges, Jr., Santa Rosa Beach South Walton
UT – Doug Sharp, Sr., Bushnell South Sumter
K –Will Bettridge, Jr., Pinecrest Gulliver Prep

Advertisement

FIRST TEAM DEFENSE
DL – Mason Thomas, Sr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
DL – Tyrone Miles, Sr., Belle Glade Glades Central
DL – Jertavis Black, Sr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
DL – Dajavon White, Sr., Cocoa
DL – Jeremiah Peters, Sr., Miami Booker T. Washington
LB – Tray Brown, Jr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
LB – Omarion Royes, Sr., Belle Glade Glades Central
LB – Jack O’Keefe, Sr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
LB – Mack Marrone, Sr., Jacksonville Bolles
LB – Edward Zanato, Sr., Tampa Catholic
DB – Jacob Camacho, Sr., Belle Glade Glades Central
DB – Dontae Balfour, Sr., Starke Bradford
DB – Avery Epstein, Sr., Jacksonville Bolles
DB – Keontey Fowler, Sr., Belle Glade Glades Central
ATH – Henry Schouten, Sr., Englewood Lemon Bay
UT – Caden Fordham, Sr., Jacksonville Bolles
P – Nathaniel Sosa-Jones, So., St. Petersburg Lakewood

SECOND TEAM OFFENSE
QB – Zo’Marion Harper, Sr., Belle Glade Glades Central
QB – Dylan Rizk, So., Delray Beach American Heritage
RB – Sedrick Irvin II, So., Pinecrest Gulliver Prep
RB – Erric Smith, Sr., Starke Bradford
RB – Jason Hogan, Jr., Englewood Lemon Bay
WR – Brandyn Butler, Jr., Delray Beach American Heritage
WR – Davis Mallinger, Sr., Cocoa
WR – Jalen Brown, So., Pinecrest Gulliver Prep
TE – Lakota Wojciechowski, Sr., Cocoa
OL – Eddy Cachon, Sr., Pinecrest Gulliver Prep
OL – Jacroy Waddell, Jr., Titusville Astronaut
OL – Hampton Tanner, Sr., Fernandina Beach
OL – Reed Collins, Jr., Jacksonville Bolles
OL – Levonte Daniels, Sr., Starke Bradford
ATH – Chaz Davis, Sr., Callahan West Nassau
UT – Cam Miller, Jr., Fernandina Beach
K – Parsa Pordeli, Sr., Jacksonville Bolles

SECOND TEAM DEFENSE
DL – Hayden Schwartz, Jr., Jacksonville Bolles
DL – Jeremiah Peters, Sr., Miami Booker T. Washington
DL – Kalem Michel, Sr., Delray Beach American Heritage
DL – Daniel Robinson, Sr., Cocoa
DL – Earl Miller Jr., Sr., Delray Beach American Heritage
LB – Kyle Boone, Sr., Delray Beach American Heritage
LB – Trevor Moffitt, Sr., Bushnell South Sumter
LB – Carson Murray, Sr., Callahan West Nassau
LB – Jack Pyburn, Jr., Jacksonville Bolles
LB – Kode Lowe, Sr., Bushnell South Sumter
DB – Isaiah Farris, Jr., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons
DB – Robby Salla, Sr., Delray Beach American Heritage
DB – Kevontey Fowler, Sr., Belle Glade Glades Central
DB – Gabe Nealy, Sr., Pinecrest Gulliver Prep
ATH – Colton Tibbetts, Sr., Keystone Heights
UT – Declan Houchins, Sr., Panama City North Bay Haven
P – Phil Tita, Sr., Fernandina Beach

HONORABLE MENTION
QB Gunner Boree, Sr., Jacksonville Bolles; QB Dae’jon Shanks, Fr., Starke Bradford; QB Jack Smitherman, Sr., St. Petersburg Lakewood; Owen Walls, Jr., Wesley Chapel Cypress Creek; QB Carson Haggard, Jr., Pinecrest Gulliver Prep; RB Desmond Washington, Sr., Belle Glade Glades Central; RB Trey Rainey, Jr., Delray Beach American Heritage; Khamari Barksdale, Sr., Fernandina Beach; RB Nathan Webb, Jr., Panama City North Bay Haven; RB OJ Ross, Jr., Cocoa; RB Johntarrious Thomas, Jr., Havana Gadsden County; RB Malachi Presley, Sr., Bushnell South Sumter; WR Brandon Schabert, Sr., Delray Beach American Heritage; WR Pearce Spurlin, So., Santa Rosa Beach South Walton; WR Jalen Brown, So., Pinecrest Gulliver Prep; WR Jmariyae Robinson, Jr., Cocoa; OL Ty’orice Brown, Jr., Miami Gardens Monsignor Pace; OL Jaiden Giovenco, Jr., Tampa Catholic; OL Everett Baker, Jr., Englewood Lemon Bay; OL Hunter Gfell, Sr., Cocoa; OL Lanard Toney, Jr., Cocoa; OL Joshua Stukey, Sr., Panama City North Bay Haven; OL Levin Magruder, Sr., Santa Rosa Beach South Walton; OL Riley Marshall, Sr., Santa Rosa Beach South Walton; OL Levin Johnson, Sr., Delray Beach American Heritage; OL Carlos Osbourne, Sr., Belle Glade Glades Central; OL Skyler McGuire, Sr., Bushnell South Sumter; OL/DL Jabrian Davis, Jr., Clewiston; DL Michael Thorn, Sr., Callahan West Nassau; DL Lamont Green Jr., So., Pinecrest Gulliver Prep; DL David Adewale, Sr., Jacksonville Bolles; DL Joshua Farmer, Sr., Havana Gadsden County; DL Michael Bumpus, Sr., Jacksonville Bolles; LB Austin Keefer, Sr., Bushnell South Sumter; LB Brody Casiple, Sr., Panama City North Bay Haven; LB Addison Graddy, Sr., Santa Rosa Beach South Walton; LB Omarion Royce, Sr., Belle Glade Glades Central; DB Caleb McKenzie, Jr., Miami Gardens Monsignor Pace; DB James Edwards, Jr., Clewistion; DB Rance Conner, Sr., Miami Booker T. Washington; DB Ramon Davis, Jr., St. Petersburg Lakewood; DB Mike Evans, Jr., St. Petersburg Lakewood; ATH C.J. Smiley, Sr., Panama City Bay; ATH Oran Singleton, Sr., Clewiston; ATH Car’Juan Perkins, So., Belle Glade Glades Central; ATH Conner Nobles, Jr., Callahan West Nassau; K Jose Garcia, Sr., Belle Glade Glades Central; K Nicholas King, Sr., Cocoa; P Kionte Curry, Sr., Cocoa; P Dylan Morrison, Sr., Bushnell South Sumter; P Will Billups, Jr., Titusville Astronaut; P Chris Silverstein, So., Fort Lauderdale Cardinal Gibbons