Miami Central and Lake Minneola go at it during the Class 6A State Championship on Fri., Dec. 18, 2020 at Bobby Bowden Field at Doak S. Campbell Stadium in Tallahassee, Fla. Both team have multiple representatives on Class 6A All-State Team. [Joshua Wilson/FloridaHSFootball]

Here are the 2020 Class 6A All-State Football Teams compiled by FloridaHSFotball.com Publisher Joshua Wilson along with the consideration of information received from coaches, statistics on MaxPreps, and consultation of all-area/all-county teams as published by various media outlets from around the state. Stats, placements in all-area/all-county teams as well as schedule played by a respected school were all considered factors for the All-State Teams, but ever so gently given the various amount of games schools played this season across the state due to the COVID-19 pandemic.

EDITOR’S NOTE: Due to an editing error T.J. Lockely from Daytona Beach Mainland has been moved up from third-team offense to second-team offense at UT while J.J. Dervil from Naples Lely has moved up from HM to third-team offense.

SUPERLATIVES
OVERALL POY – RB Amari Daniels, Sr., Miami Central
OFFENSIVE POY – QB Sam Edwards, Sr., St. Augustine
DEFENSIVE POY – DL Rueben Bain, So., Miami Central
COACH OF THE YEAR – Walter Banks, Lake Minneola

Advertisement

FIRST TEAM OFFENSE
QB – Sam Edwards, Sr., St. Augustine
QB – Keywone Jenkins, So., Miami Central
RB – Amari Daniels, Sr., Miami Central
RB – Sidarius Walker, Sr., Lake Minneola
RB – Jaylon Glover, Jr., Lakeland Lake Gibson
WR – Robert McMinn, Sr., Miami Central
WR – Samuel McCall, Jr., Lakeland Lake Gibson
WR – Greg Thomas, Sr., Fort Myers Dunbar
TE – Kareem Chambers, Sr., Tampa Hillsborough
OL – Laurence Seymore, Sr., Miami Central
OL – Braden Poling, Sr., Naples Palmetto Ridge
OL – Jeron Scharoun Jr., Sr., Miami Central
OL – Aiden Lee, Sr., Lake Minneola
OL – Marcus Fisher, Sr., Lakeland Lake Gibson
ATH – Yulkeith Brown, Sr., Miami Central
UT – Devaughn Mortimer, Jr., Fort Lauderdale Dillard
K – Brandon Bush, Jr., North Fort Myers

FIRST TEAM DEFENSE
DL – Rueben Bain, So., Miami Central
DL – Nyjalik Kelly, Sr., Fort Lauderdale Dillard
DL – Stefon Young-Rolle, Jr., Miami Central
DL – Mario Eugenio, Jr., Tampa Gaither
DL – Chris Thomas, Sr., Fort Myers Dunbar
LB – Wesley Bissainthe, Jr., Miami Central
LB – Drake Harwell, Jr., Lake Minneola
LB – Terrence Lewis, Sr., Miami Central
LB – Shyheim Brown, Sr., Lake City Columbia
LB – William Fenley, Jr., Lakeland Lake Gibson
DB – Jaheim Singletary, Jr., Jacksonville Lee
DB – Cormani McClain, So., Lakeland Lake Gibson
DB – Jhordan Inniss, Sr., Naples Palmetto Ridge
DB – James Monds, Jr., Fort Pierce Westwood
ATH – Dequan Stanley, Sr., St. Augustine
UT – Jai Robinson, Sr., Jacksonville Lee
P – Ethan Yuska, Sr., Pensacola Escambia

SECOND TEAM OFFENSE
QB – Daveon Palmer, Jr., Fort Myers Dunbar
QB – Logan Hackett, Jr., Lakeland Lake Gibson
RB – Ty Baster, Jr., St. Augustine
RB – Lavontae Youmans, Jr., Bradenton Braden River
RB – Jaden Booker, So., Naples Palmetto Ridge
WR – Solomon Luther, Sr., Port Charlotte
WR – JoJo Blackmon, Sr., Pensacola Escambia
WR – Rashaud Clark, Jr., Jacksonville Englewood
TE – Carson Goda, Sr., Bradenton Braden River
OL – Elijah Miller, Sr., Miami Central
OL – Derrell Johnson, Jr., Jacksonville Lee
OL – David Dawson, Sr., North Fort Myers
OL – Alex Colas, Jr., Bradenton Braden River
OL – Marcus Epperson, Sr., North Fort Myers
ATH – John Busha, Sr., Punta Gorda Charlotte
UT – TJ Lockely, Sr., Daytona Beach Mainland
K – Logan Gregory, Jr., Clearwater Countryside

SECOND TEAM DEFENSE
DL – Ravon Stanberry, Sr., Fort Pierce Westwood
DL – Brendan Flakes, Jr., Lake Minneola
DL – Cash Davis, Sr., North Fort Myers
DL – Laron Davis, Sr., Daytona Beach Mainland
DL – Demetrie Morgan, Jr., Fort Myers Dunbar
LB – Rhody Jean-Louis, Sr., Miami Central
LB – Jaylen Wester, Jr., Palmetto
LB – Jean Perez, Sr., Naples Palmetto Ridge
LB – Willie Jackson Jr., Sr., Tampa Gaither
LB – Joseph Sipp Jr., Jr., Tampa Hillsborough
DB – Trevaughn Martinez, So., Fort Lauderdale Dillard
DB – Jacquez Hughes, Sr., Palmetto
DB – Hershell Jefferson, Sr., Pensacola Escambia
DB – Rod Huntley, Jr., Fort Pierce Westwood
ATH – Robbie Sanders, Sr., Lake Minneola
UT – Malique Dieudonne, Sr., Naples Palmetto Ridge
P – Mac Chiumento, Jr., Daytona Beach Seabreeze

THIRD TEAM OFFENSE
QB – Dylan McNamara, Jr., Naples Barron Collier
QB – Rennie Prim Jr., Sr., Pensacola Escambia
RB – Campbell Parker, Sr., Ponte Vedra
RB – Zemare Harvin, Sr., Fort Myers
RB – Markese Norfleet, So., St. Petersburg Northeast
WR – Zaylan Reese, Jr., Miami Central
WR – Alex Perry, Jr., Port Charlotte
WR – Sergio Morancy, Sr., Naples Lely
TE – Randy Pittman, So., Lynn Haven Mosley
OL – Grant Heidrich, Sr., Naples Barron Collier
OL – Zach Menard, Jr., Tampa Hillsborough
OL – Biaggio Frattarelli, Jr., Punta Gorda Charlotte
OL – Jordan Colubiale, Sr., Daytona Beach Mainland
OL – Sean Freeburg, Sr., Lake Minneola
ATH – Tavin Ward, Sr., North Fort Myers
UT – J.J. Dervil, Sr., Naples Lely
K – Zach Long, Sr., Tampa Hillsborough

THIRD TEAM DEFENSE
DL – Colt Brown, Sr., Daytona Beach Seabreeze
DL – Michael Benson, Sr., Lakeland Lake Gibson
DL – Jordan Renaud, So., Palmetto
DL – Bobby Miller, Jr., Lake City Columbia
DL – Marquis Robinson, Sr., Milton
LB – DeDrick Smith, Sr., Jacksonville Lee
LB – Michael Moriarty, Sr., Naples
LB – Kaleb Ross, Sr., Lakeland Lake Gibson
LB – Keenan Mullins, Jr., Naples Barron Collier
LB – Matt Sattinger, Sr., Clearwater Countryside
DB – Santonio Coleman, Sr., Pensacola Booker T. Washington
DB – Lemondre Joe, Sr., Daytona Beach Mainland
DB – A.J. Powell, Sr., Naples
DB – Dimitri Campbell, Jr., Daytona Beach Seabreeze
ATH – Tyler Strain, Sr., Pace
UT – Kemontre Current, Sr., Milton
P – Stephen Usina, Sr., Palm Coast Matanzas

HONORABLE MENTION
QB Caleb Pierce, Jr., Tampa Hillsborough; QB Ethan Dattilio, Sr., Palm Coast Matanzas; QB Liam Byrd, Sr., Lynn Haven Mosley; QB Logan Rogers, Sr., Port Charlotte; QB Tyler Buchanan, Sr., Milton; QB Kiael Kelly, Sr., Tampa Gaither; QB Shawqi Iraish, Sr., Bradenton Braden River; QB Josh Siplin, Sr., Palmetto; RB Kendrick Raphael, So., Naples; RB Sagel Hickson, Sr., Palmetto; RB Brett Reed, Sr., North Fort Myers; RB Malik Mazion, Sr., Tampa Jefferson; RB Zaire Wilcox, Sr., Lecanto; RB Nathan Castor, Jr., South Fort Myers; RB Gregory Mango, Sr., Daytona Beach Mainland; RB Amir Brown, Sr., Daytona Beach Seabreeze; RB Malakai Hudson, So., New Smyrna Beach; RB Lee Edouard, So., Okeechobee; WR Kamonte Grimes, Sr., Naples Palmetto Ridge; WR Noah Cundiff, Jr., Palm Coast Matanzas; WR Jaden Milliner, Sr., Pensacola Escambia; WR James Randle, Fr., Daytona Beach Mainland; WR Lucas Williamson, Sr., Daytona Beach Mainland; WR Raymond Cottrell, So., Milton; WR De’Andrea Smiley, Sr., Pensacola Booker T. Washington; TE Keindler Petit, Jr., Cape Coral Ida Baker; TE Carson Burbee, Jr., Clearwater Countryside; OL Danny McPhillips, Sr., Naples; OL Derius Franklin, Sr., Pensacola Booker T. Washington; OL Josh Keane, Jr., Bradenton Braden River; OL Abel Marquez, Sr., Port Charlotte; OL Aaron Sanez, Jr., Clearwater; OL Ennis Barrow, Sr., Lake Minneola; OL Dave Drier, Sr., Auburndale; OL Brennan Smith, Sr., Pensacola Escambia; OL Braden Harrelson, Pace; DL Chuck Taylor, Jr., Auburndale; DL Asa Vanburen, Sr., Tampa Gaither; DL Nick Campbell, Jr., Lake Minneola; DL Wayne Bennett, Sr., Tampa King; DL Zavian McKinon, Sr., Land O’ Lakes; DL Keeon Terrell, Sr., Fort Myers; Twafiq Thomas, Jr., Tampa Gaither; DL Slade Dollar, Sr., Naples; Phadley Petigny, Sr., Naples; DL Brennan Van Hoecke, Jr., Naples Palmetto Ridge; LB Darrell Myers, Sr., St. Augustine; LB JJ McKinley, Sr., Lakeland Lake Gibson; LB Connor Trim, So., Punta Gorda Charlotte; LB Logan Pritchard, Sr., Punta Gorda Charlotte; LB Vinny Husband, Sr., North Fort Myers; LB Shane Moran, Sr., Bradenton Braden River; LB Rubin Stamp, Sr., Palmetto; LB Gabriel Barnes, Sr., Dade City Pasco; LB Tabari Taylor, Sr., Pensacola Escambia; LB Chase Morgan, Sr., Milton; LB Eldrick Robinson II, Pensacola Booker T. Washington; LB Justin Shofter, Sr., Bradenton Braden River; LB Tyler Fields, Sr., Lake Minneola; LB Greg Dennard, Sr., Fort Myers; LB Zach Malpica, Jr., Cape Coral Ida Baker; LB A’deon Farmer, Jr., Lake City Columbia; DB Shawn Russ, So., Fort Myers Dunbar; DB John Butler, Sr., Sebastian River; DB Jaelen Stokes, Sr., Auburndale; DB Ralph Oritz, Jr., Lake Minneola; DB Devin Moore, Jr., Naples; DB LJ Hewitt, Sr., Palmetto; DB Demetrius Garland Jr., Clearwater; DB Tai’Viahn Kelly, Sr., Punta Gorda Charlotte; ATH Marcus Peterson, Jr., Lake City Columbia; UT Jordan Oladokun, Sr., Tampa Gaither; UT Ethan Redden, Sr., Punta Gorda Charlotte; K Davis Ashcroft, So., Ponte Vedra; K Joenathan Hernandez-Rivera, Jr., Tampa King; K Jay Doughty, Jr., St. Augustine; P Adam Dunn, Sr., Hudson Fivay; P Tyler Amaral, Jr., Punta Gorda Charlotte; P Erickson Buck, Sr., New Smyrna Beach; P Brandon Miller, Sr., Pace; P Aaron Wilson, Jr., Tampa Blake; P Cory Garner, Sr., Seminole Osceola; P Willie Jackson Jr., Sr., Tampa Gaither; P Misael Marceleno, Sr., Sebastian River; Caleb Cousins, Jr., Naples Palmetto Ridge