Plantation American Heritage RB Mark Fletcher carries the ball during the Class 5A State Championship Game on Friday, Dec. 18, 2020 at Bobby Bowden Field at Doak S. Campbell Stadium in Tallahassee. Fletcher is a representative on the first-team for Class 5A All-State Football. [Joshua Wilson/FloridaHSFootball.com]

Here are the 2020 Class 5A All-State Football Teams compiled by FloridaHSFotball.com Publisher Joshua Wilson along with the consideration of information received from coaches, statistics on MaxPreps, and consultation of all-area/all-county teams as published by various media outlets from around the state. Stats, placements in all-area/all-county teams as well as schedule played by a respected school were all considered factors for the All-State Teams, but ever so gently given the various amount of games schools played this season across the state due to the COVID-19 pandemic.

SUPERLATIVES
OVERALL POY – QB Joseph Pesansky, Sr., Tampa Jesuit
OFFENSIVE POY – RB Mark Fletcher, So., Plantation American Heritage
DEFENSIVE POY – DB James Williams, Sr., Plantation American Heritage
COACH OF THE YEAR – Quintin Lewis, Tallahassee Rickards

FIRST TEAM OFFENSE
QB – Joseph Pesansky, Sr., Tampa Jesuit
QB – Jaquez Moore, Sr., Live Oak Suwannee
RB – Mark Fletcher, So., Plantation American Heritage
RB – Al’querious Ray, Jr., Green Cove Springs Clay
RB – Jaison Patterson, Sr., Jacksonville Ed White
WR – Jermaine Hawkins, Sr., Miami Killian
WR – Junior Vandeross, Jr., Tampa Jesuit
WR – Mac Morrison, Sr., Orlando Bishop Moore
TE – Christopher Johnson, Sr., Jacksonville Westside
OL – Okino King, Sr., Miami Northwestern
OL – Miguel Cedeno, Jr., Plantation American Heritage
OL – Javonte Gardner, Sr., Orlando Jones
OL – Charlie Rolenc, Sr., Orlando Bishop Moore
OL –  Myron Ward, Jr., Tallahassee Rickards
ATH – Trent Townsend, Jr., Dunnellon
UT – Vinson Davis, Sr., Plantation American Heritage
K – Chris Maron, Sr., Plantation American Heritage

Advertisement

FIRST TEAM DEFENSE
DL – Marvin Jones Jr., Jr., Plantation American Heritage
DL – Patrick Payton Jr., Sr., Miami Northwestern
DL – Richard Thomas, Sr., Plantation American Heritage
DL – Colby Smith, Sr., Dunnellon
DL – Bryce Langstone, Sr., Ocala Vanguard
LB – Jaden Kinlock, Jr., Plantation American Heritage
LB – Jermaine Fashaw, Sr., Dunnellon
LB – David Vadala, So., Plantation American Heritage
LB – AJ Cottrill, Jr., Tampa Jesuit
LB – Trevon Riles, Sr., Tallahassee Rickards
DB – James Williams, Sr., Plantation American Heritage
DB – Caleb Williams, Sr., Tampa Jesuit
DB – Earl Little Jr., Jr., Plantation American Heritage
DB – Boogsie Silvera, Sr., Plantation American Heritage
ATH – Aaron Wyman, Sr., New Port Richey River Ridge
UT – LJ Fitzpatrick, Jr., Dunnellon
P – Carson Bay, Sr., Tampa Robinson

SECOND TEAM OFFENSE
QB – Cade Ross, Sr., Melbourne Eau Gallie
QB – Luke Hedrick, Sr., Orlando Bishop Moore
RB – Isaiah Janvier, Sr., North Miami Beach
RB – De’Andre Francis Jr., Tallahassee Rickards
RB – Joquez Smith, So., Tampa Jesuit
WR – Tre Blake, Sr., Melbourne Eau Gallie
WR – Dedric Hall, Sr., Brooksville Nature Coast
WR – Jaydn Girard, Jr., Tampa Jesuit
TE – Maliek Carter, Jr., Orange Park
OL – Tellek Lockette, Jr., Miami Northwestern
OL – Damontae Gibson, Sr., Glen St. Mary Baker County
OL – Michael Marshall, Sr., Miami Northwestern
OL – Braxton Thompson, Jr., Live Oak Suwannee
OL – Rachard Calloway, Sr., Orlando Jones
ATH – Trevonte Rucker, Sr., Ocala Vanguard
UT – Antwon McCrae, So., Jacksonville Westside
K – Sean Meisler, Sr., Jacksonville Bishop Kenny

SECOND TEAM DEFENSE
DL – Rasheed Lovelace, Jr., Pensacola Pine Forest
DL – Donovan Heatly, Jr., Brooksville Nature Coast
DL – Eleazar Quetant, Sr., Dunnellon
DL – Todd Williams, So., Crawfordville Wakulla
DL – Karlis Bailey-Vice, Sr., Orlando Bishop Moore
LB – Neal McGuire, Jr., Zephyrhills
LB – Connor Anderson, Sr., Tampa Jesuit
LB – Kanye Westfield, Jr., Crawfordville Wakulla
LB – Zachary Lovett, Sr., Rockledge
LB – Kyle McIntosh, Sr., Brooksville Nature Coast
DB – Dameon Fagan, So., Plantation American Heritage
DB – Kamren Kinchens, Sr., Miami Northwestern
DB – Kameron Bell, Sr., Tallahassee Rickards
DB – Mykel Randall, Sr., Ocala Vanguard
ATH – Max Monroe, Sr., Orange Park Ridgeview
UT – Simeon Price, Sr., Pensacola West Florida
P – Kentarious Hall, Jr., Tallahassee Rickards

THIRD TEAM OFFENSE
QB – J.D. Sherrod, So., Fort Myers Cypress Lake
QB – Michael Townsend, Jr., Tallahassee Rickards
RB – Contae Cason, Sr., Brooksville Hernando
RB – JoJo Restall, So., Orange Park
RB – Chase Gillespie, Jr., Tallahassee Godby
WR – Keishawn Qualls, Sr., Pensacola Pine Forest
WR – D’maurion Frazier, Jr., Green Cove Springs Clay
WR – Carter French, Jr., Tampa Jesuit
TE – Connor Finer, Sr., New Port Richey River Ridge
OL – Lynden Wallace, Jr., Ocala Vanguard
OL – Jordan McGill, Sr., Green Cove Springs Clay
OL – Ben Sapp, Jr., Crawfordville Wakulla
OL – Chauncey Kamakea, Jr., Tallahassee Godby
OL – Ray Bolden, Sr., Jacksonville Westside
ATH – Tre Griner, Sr., Green Cove Springs Clay
UT – King Benford, Jr., St. Augustine Menendez
K – Brady Denaburg, Jr., Merritt Island

THIRD TEAM DEFENSE
DL – Earnest Kirkland, Sr., Lake Wales
DL – Chadwick Martin, Sr., Jacksonville Westside
DL – Devon Henton, Sr., Pensacola Pine Forest
DL – Austin Smith, Jr., Live Oak Suwannee
DL – Chris Victor, Sr., Jacksonville Terry Parker
LB – Gaethan Bernadel, Sr., Hallandale
LB – Omar Graham Jr., Jr., Fort Lauderdale Stranahan
LB – Blaine Howard, Sr., Live Oak Suwannee
LB – Troy Bowles, So., Tampa Jesuit
LB – Tyler Johnson, Sr., Miami Killian
DB – Alfonzo Allen, Jr., Hallandale
DB – Emile Sancho, Jr., Ocala Vanguard
DB – Alan Ho, So., Brooksville Nature Coast
DB – Rickey Smith, Sr., Orlando Jones
ATH – Eddie Whipple, Sr., Orange Park Ridgeview
UT – John Bennett, Sr., Miami Springs
P – Rian Black, Jr., Rockledge

HONORABLE MENTION
QB Enzo Tedesco, Sr., Tampa Chamberlain; QB Tysan Robbins, Sr., Orlando Jones; QB Ethan Fahey, Jr., Brooksville Nature Coast Tech; QB Alexander Law, Sr., Ocala Vanguard; RB Jaheim Simmons, Sr., Pensacola West Florida; RB Zyre Roundtree, Sr., Zephyrhills; RB Scooby Graham, Sr., Glen St. Mary Baker County; RB Andrew Brunette, Sr., Jensen Beach; RB Antony Guzman, Sr., Tampa Chamberlain; RB Jaylen Gallegos, Sr., LaBelle; RB Joshua Burley, Sr., Lake Wales; RB Dewhitt Betterson, Jr., Ocala Vanguard; WR Tony Johnson, Sr., Ocala Vanguard; WR A’ceon Cobb, Jr., Orlando Jones; WR Freddie Manning III, Jr., Jacksonville Ribault; WR Antwon McCrae, So., Jacksonville Westside; WR Tyree Patterson, So., Eustis; TE Anthony Rucker, Jr., Orlando Jones; TE Eric Buggest, Jr., Jacksonville Ed White; OL Kareem Harden, Sr., Fort Lauderdale Stranahan; OL Ross Crummey, Sr., Glen St. Mary Baker County; Noah Dunsmore, Sr., Jensen Beach; OL Ryan Worley, Sr., Pensacola West Florida; OL Darius Glee, Sr., Tallahassee Rickards; OL Matthew Fletcher, Sr., Lake Wales; OL Adam Reinbott, Sr., LaBelle; OL Samuel Fleming, Sr., Brooksville Hernando; OL Tre’quan Alexander, Jr., Tampa Jesuit; OL Brian Robinson, Sr., Live Oak Suwannee; OL Dante Hester, Sr., Brooksville Nature Coast; OL Jordan Love, Sr., Rockledge; DL Austin Aliotta, Sr., Brooksville Nature Coast; DL Cedric Newsome, Sr., Jacksonville Raines; DL Jearld Smith, Jr., Ocala Lake Weir; Valdez Seymour, Sr., Green Cove Springs Clay; DL Peter Pesansky, Fr., Tampa Jesuit; Zane Mobley, Sr., Glen St. Mary Baker County; Jack Mastrandrea, Sr., Tampa Jesuit; DL Daunte Gunter, Sr., Crystal River; LB Stanquan Clark, So., Miami Killian; LB Tommy Harward, Jr., Citra North Marion; Dink Jackson, Sr., Melbourne Eau Gallie; LB Brady Nowlan, So., Brooksville Nature Coast; LB Samuel Sternberger, Jr., Brooksville Hernando; LB Tristan Keith, Sr., Green Cove Springs Clay; LB Joe Reed, Sr., Orange Park Ridgeview; LB Toby Kinghorn, Jr., Glen St. Mary Baker County; DB Demetrius Hill, Sr., Miami Springs; DB Sean Evans, Sr., Jacksonville Ribault; DB Sergio Gunsby, Sr., Ocala Vanguard; Jay Smith, So., Live Oak Suwannee; DB Daryl Browdy, Jr., Brooksville Nature Coast; DB Davion Sistrunk, Sr., Melbourne Eau Gallie; Kyree Hammond, Jr., Jacksonville Raines; Delmontre Pryor, Sr., Orlando Jones; ATH David Alize, Sr., North Miami Beach; ATH Joe Felder, Sr., Fort Lauderdale Stranahan; ATH William Wells, Sr., Riviera Beach Suncoast; ATH Andrew Tabor Jr., Jacksonville Bishop Kenny; UT Merari McCullough, Sr., Lake Wales; K Jonatan Salvador-Cano, Sr., Jacksonville Westside; K Matthew Harknesss, Jr., New Port Richey River Ridge; P Chase Mathis, Jr., Leesburg; Ethan Eddins, So., Jacksonville Bishop Kenny; Isaiah Jordan, Jr., Lake Wales