Madison County and Hawthorne are two well represented on the 2021 Class 1A All-State Football Teams. [Joshua Wilson/FloridaHSFootball.com]

2021 CLASS 1A ALL-STATE FOOTBALL TEAM

Here are the 2021 Class 1A All-State Football Teams compiled by FloridaHSFotball.com Founder & Publisher Joshua Wilson along with the consideration of nominations received from coaches, the Florida Athletic Coaches Association (FACA), statistics on MaxPreps, and consultation of all-area/all-county teams as published by various media outlets from around the state. Nominations, statistics, and strength of schedule were considered as the primary factors for selection to the All-State teams.

FIRST TEAM OFFENSE

QB – Amari Jones, Starke Bradford, Sr., 6-4, 215
QB – Tyler Jefferson, Hawthorne, Jr., 6-2, 230
RB – Tommie House, Madison County, Sr., 5-9, 165
RB – Brian James, Hawthorne, Jr., 5-10, 180
RB – Kayleb Wagner, Baker, Sr., 6-1, 205
WR – Jake Riley, Bonifay Holmes County, Sr., 6-0, 175
WR – Robbie Durgin, Freeport, Jr., 5-10, 165
WR – Nick Jefferson, Port St. Joe, Sr., 5-9, 165
TE – Devin Ray, Hawthorne, Sr., 6-4, 185
OL – Keon Aikens, Madison County, Jr., 5-9, 225
OL – Kylyn Bryan, Hawthorne, Sr., 6-6, 350
OL – Greg Colegrove, Baker, Sr., 5-8, 240
OL – Ayden McPherson, Blountstown, Sr., 6-3, 268
OL – Keoni Nelson, Madison County, So., 6-2, 265
ATH – DJ Oliver, Port St. Joe, Jr., 5-11, 230
UTL – Manny Covey, Starke Bradford, Jr., 5-11, 175
K – Jonathan Edwards, Lake Butler Union County, So., 5-8, 140

FIRST TEAM DEFENSE

DL – Jailen Ruth, Hawthorne, Jr., 6-5, 190
DL – Dwayne “DJ” Holmes, Pahokee, Jr., 6-3, 230
DL – Jeremy “JT” McKnight, Madison County, Sr., 6-0, 195
DL – Jared Raybon, Baker, Sr., 5-11, 235
DL – Blaine Suggs, Chipley, Sr., 6-4, 225
LB – Sincere Hankerson, Starke Bradford, Sr., 6-2, 215
LB – Keshaun Mitchell, Madison County, Sr., 6-0, 200
LB – Jahyren Lee, Madison County, Sr., 6-1, 195
LB – Artavis Mallary, Hawthorne, Sr., 5-10, 200
LB – Curran Webb, Lake Butler Union County, Sr., 6-4, 220
DB – Jonathan Akins, Madison County, Jr., 6-0, 175
DB – Alsethoney McGhee, Chipley, Sr., 6-0, 185
DB – Anthony Morgan, Hawthorne, Sr., 6-2, 180
DB – Daylyn Diston, Lake Butler Union County, Sr., 5-8, 170
ATH – Trevion Gillyard, Madison County, So., 6-0, 180
UT – Clint Thomas, Chiefland, Jr., 6-2, 175
P – Joel Gutierrez, Pierson Taylor, Sr., 6-2, 190

Advertisement

SECOND TEAM OFFENSE

QB – Austin Simmons, Pahokee, Fr., 6-3, 190
QB – Jamie Hampton, Madison County, Jr., 5-9, 170
RB – Rayvon Durant, Lake Butler Union County, Jr., 5-10, 188
RB – Dakota Fisher, Chiefland, Jr., 5-10, 185
RB – DJ Colston, Hilliard, Sr., 6-0, 185
WR – Dequayvious Sorey, Chipley, Jr., 6-3, 195
WR – Perrion Sylvester, Newberry, Sr., 6-3, 180
WR – Cole McCormick, Freeport, Sr., 6-1, 175
WR – Jordan Pride, Blountstown, So., 6-3, 175
OL – Alex Dure, Lake Butler Union County, Sr., 6-2, 280
OL – Logan Martin, Blountstown, Sr,. 5-9, 235
OL – Ryland Hall, Hilliard, So., 6-6, 275
OL – Vince Coultier, Chiefland, Jr., 6-0, 225
OL – Landen Pettis, Chipley, Sr., 6-4, 310
ATH –Neal Adams, Chipley, Jr., 6-3, 200
UTL – Andrae Williams, Blountstown, Jr., 6-0, 155
K – Dylan Harrison, Freeport, Jr., 5-10, 155

SECOND TEAM DEFENSE

DL – Stanley Cooks, Hawthorne, Jr., 6-5, 190
DL – Jon Adams, Chiefland, 8th, 6-2, 180
DL – Hayden Revels, Bonifay Holmes County, Jr., 6-1, 212
DL – Deante Reed, Blountstown, Jr., 6-1, 250
DL – Carson Newkirk, Hilliard, Sr., 6-6, 190
LB – Tristan Jones, Blountstown, Jr., 6-0, 185
LB – Trent Hankerson, Starke Bradford, Sr., 5-6, 140
LB – Paul Davis, Chiefland, Sr., 5-11, 180
LB – Will Taylor, Chipley, Sr., 5-10, 185
LB – Trevor Holtzendorf, Lake Butler Union County, Sr., 5-11, 190
DB – Chris Jonas, Hawthorne, Sr., 6-2, 175
DB – Chalil Cummings, Starke Bradford, So., 6-0, 190
DB – Xzavia Smith, Fort Meade, Sr., 5-8, 155
DB – Vincent Brown, Wildwood, Jr., 5-7, 155
ATH – KK Henderson, Freeport, Sr., 5-11, 165
UT – Jontez Williams, Starke Bradford, Sr., 6-1, 183
P – Kaden Carver, Bell, Sr., 6-0, 150

HONORABLE MENTION

QB Colby Jones, Bonifay Holmes County, Sr., 5-11, 165; QB AJ Cortese, Lake Butler Union County, Jr., 6-4, 205; QB Mario Thomas, Mayo Lafayette, Sr., 5-7, 189; QB Ashton Nunes, Freeport, Jr., 6-2, 175; QB Josh Pope, Blountstown, Jr., 6-0, 170; QB Colin Amison, Port St. Joe, Sr., 6-2, 190; RB Jamarkus Jefferson, Bratt Northview, Jr., 5-9, 205; RB Jon Cole, Fort Meade, Sr., 5-10, 180; RB Tyrell McMillan, Sneads, Sr., 5-9, 205; RB Harrison Adkinson, Chipley, Sr., 6-1, 215; WR Jesse Williams, Bronson, Sr., 6-1, 165; WR Vernell Brown III, Wildwood, Fr., 5-9, 150; WR Nic’kel Freeman, Sr., Mayo Lafayette, 5-11, 170; WR Jamari Dickens, Wildwood, Jr., 6-3, 182; WR Lajuan Zaccaro, Port St. Joe, Jr., 6-3, 215; OL Devin Barnes, Sneads, Sr., 6-0, 280; OL Mozell Williams, Hawthorne, Jr., 6-6, 340; OL Kobe Flowers, Port St. Joe, Sr., 5-11, 270; OL Kurt Armstrong, Baker, So., 6-4, 335; OL Mikah Wilson, Lake Butler Union County, Jr., 6-5, 310; OL Kade Meeks, Chiefland, Jr., 6-4, 270; OL David Rodriguez, Fort Meade, Jr., 6-1, 255; DL Jarquez Carter, Fr., Newberry; DL Malik Gadson, Fort Meade, Sr., 6-0, 215; DL/LB Chason Clark, So., 6-2, 183; DL Dayviontae Thompson, Lake Butler Union County, Jr., 6-3, 240; DL/OL Trevarious McGriff, Chipley, Sr., 6-2, 300; DL Jamie Strong, Chiefland, Sr., 6-0, 190; LB Riley Hester, Newberry, Sr., 5-11, 170; LB Tracker Thomaston, Freeport, Jr., 5-10, 185; LB Sam Tarver, Pahokee, Sr., 6-0, 205; LB Jawarren Corbin, Wildwood, Jr., 6-1, 230; LB Walker Avera, Hillard, Jr., 5-10, 200; LB Colton Serpas, Bonifay Holmes County, So., 5-10, 215;  LB Aiden Gainer, Port St. Joe, Sr., 5-10, 205; DB Najeeb Smith, Fort White, So., 5-9; DB Te’veon Tate, Newberry, Sr., 5-7, 160; DB Hunter Myrick, Baker, Sr., 5-9, 160; ATH Tanner Perry, Trenton, Sr., 6-1, 175; ATH Alex Williams, Wewahitchka, Sr., 6-1, 195; ATH Jeramiah Colebrooks, Wildwood, Jr., 5-10, 150; ATH Kaiden Hatchett, Blountstown, Sr., 6-0, 175; ATH Joseph Carpenter, Sr., Panama City Bozeman, 6-0, 160; UTL Zechariah Poyser, Wildwood, Jr., 6-2, 160