Fort Lauderdale Cardinal Gibbons and Cocoa are two well represented on the 2021 Class 4A All-State Football Teams. [Joshua Wilson/FloridaHSFootball.com]

2021 CLASS 4A ALL-STATE FOOTBALL TEAM

Here are the 2021 Class 4A All-State Football Teams compiled by FloridaHSFotball.com Founder & Publisher Joshua Wilson along with the consideration of nominations received from coaches, the Florida Athletic Coaches Association (FACA), statistics on MaxPreps, and consultation of all-area/all-county teams as published by various media outlets from around the state. Nominations, statistics, and strength of schedule were considered as the primary factors for selection to the All-State teams.

FIRST TEAM OFFENSE

QB – Davin Wydner, Cocoa, Sr., 6-5, 215
QB – Carson Haggard, Pinecrest Gulliver Prep, Sr., 6-0, 170
RB – Kamari Moulton, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, Jr., 5-11, 190
RB – OJ Ross, Cocoa, Sr., 5-10, 185
RB – Kade Frew, Jacksonville Bolles, Sr., 5-8, 187
WR – Jmariyae Robinson, Cocoa, Sr., 6-2, 185
WR – Cade Roberts, Santa Rosa Beach South Walton, Sr., 5-1, 195
WR – De’Carlo Donaldson, Pinecrest Gulliver Prep, Sr., 6-2, 225
TE – Pearce Spurlin III, Santa Rosa Beach South Walton, Jr., 6-6, 230
OL – John Bock, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, Sr., 6-4, 290
OL – Victor Battle, Cocoa, Sr., 6-0, 305
OL – Cooper Fordham, Jacksonville Bolles, Jr., 6-3, 270
OL – Jackson Crozier, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, Sr., 6-5, 280
OL – Daveion Harley, Havana Gadsden County, Jr., 6-2, 290
ATH – Kemper Hodges, Santa Rosa Beach South Walton, Sr., 6-0, 225
UTL – Amari Niblack, St. Petersburg Lakewood, Sr., 6-4, 220
K – Will Bettridge, Pinecrest Gulliver Prep, Sr., 5-11, 160

FIRST TEAM DEFENSE

DL – R Mason Thomas, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, Sr., 6-3, 221
DL – Hayden Schwartz, Jacksonville Bolles, Sr., 6-4, 255
DL – Tay’Marius Clemons, Havana Gadsden County, Jr., 6-3, 240
DL – Lamont Green Jr., Pinecrest Gulliver Prep, Jr., 6-4, 225
DL – Shemar Stewart, Miami Gardens Monsignor Pace, Sr., 6-6, 270
LB – Jack Pyburn, Jacksonville Bolles, Sr., 6-4, 255
LB – Tray Brown, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, Sr., 6-1, 220
LB – Samadrae Hawkins, Cocoa, So., 6-0, 220
LB – Jayvon Only, Pinecrest Gulliver Prep, Sr., 5-10, 205
LB – Grayson Howard, Jacksonville Andrew Jackson, Jr., 6-4, 220
DB – Cedrick Hawkins, Cocoa, Jr., 6-0, 175
DB – Tre’Mone Drisdom, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, Jr., 5-10, 165
DB – Spencer Surface, Jacksonville Bolles, Jr., 5-11, 178
DB – James Edwards, Clewiston, Sr., 5-11, 178
ATH – Ellis Poplaski, The Villages, Sr., 6-0, 230
UT – Terrell Crosby, St. Petersburg Lakewood, Sr., 6-0, 178
P – Caleb Francis, Jacksonville Andrew Jackson, Sr., 6-2, 180

Advertisement

SECOND TEAM OFFENSE

QB – Dylan Rizk, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, Jr., 6-2, 195
QB – Anthony Colandrea, St. Petersburg Lakewood, Jr., 6-0, 175
RB – Ed Williams, The Villages, Sr., 5-11, 220
RB – Jason Hogan, Englewood Lemon Bay, Sr., 6-0, 170
RB – Romelo Ware, Orlando Lake Highland Prep, Sr., 5-10, 180
WR – Donte Cook, Cocoa, Sr., 5-9, 170
WR – Jalen Brown, Pinecrest Gulliver Prep, Jr., 6-2, 170
WR – Brandyn Butler, Delray Beach American Heritage, Sr., 5-6, 160
TE – Caleb Moncrief, Keystone Heights, Sr., 6-2, 230
OL – Austin Cowart, Bushnell South Sumter, Sr., 6-5, 330
OL – Gabriel Espineira, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, Sr., 6-3, 290
OL – Jabrian Davis, Clewiston, Sr., 6-2, 265
OL – Patrick Atkins, Pinecrest Gulliver Prep, Sr., 6-1, 290
OL – Jaden Ledbetter, St. Petersburg Lakewood, Jr., 6-1, 300
ATH – Chauncy Cobb, Clewiston, Jr., 5-8, 170
UTL – Fred Gaines, Jacksonville Andrew Jackson, Jr., 6-1, 185
K – Jake Weinberg, Delray Beach American Heritage, So., 5-10, 160

SECOND TEAM DEFENSE

DL – Taveon Wheeler, St. Petersburg Lakewood, Jr., 6-1, 260
DL – Jeremy Greaves, Clewiston, Jr., 6-2, 230
DL – Richard Garrett, Jacksonville Andrew Jackson, Sr., 6-5, 235
DL – CJ Johnson, Delray Beach American Heritage, Jr., 6-2, 235
DL – Bradley Mann, Jacksonville Bolles, Sr., 6-6, 260
LB – Travious Lathan, Pinecrest Gulliver Prep, Sr., 6-2, 215
LB – Wansley Jeanty, Belle Glade Glades Central, Sr., 5-11, 200
LB – Gavin Nix, Orlando Lake Highland Prep., Fr., 6-1, 210
LB – Dylan Calero, Pinecrest Gulliver Prep, So., 5-10, 210
LB – Cortez Martinez, Baldwin, Jr., 6-0, 215
DB – Preston Thompson, Clewiston, Jr., 5-11, 178
DB – George Mullins, Bushnell South Sumter, Fr., 6-1, 157
DB – Kavon Miller, Jacksonville Bolles, Jr., 5-10, 165
DB – Machai Campbell, Orlando Lake Highland Prep, Sr., 6-2, 185
ATH –Dalton Hollingsworth, Keystone Heights, Sr., 6-1, 185
UT – Desean “DJ” Williams, Lakeland Tenoroc, Sr., 5-8, 165
P – Ryan Gordon, Titusville Astronaut, Jr., 5-10, 165

HONORABLE MENTION

QB Joey McCann, Orlando Lake Highland Prep, Sr., 6-1, 205; QB Brandon Kennard, The Villages, Sr., 5-10, 175; QB Aris Angelo Jr., Miami Immaculata-LaSalle, Sr., 6-3, 215; QB Jalen Sonnier, Jacksonville Andrew Jackson, 6-1, 185; RB Johnny Crawford III, Clewiston, Sr., 5-10, 185; RB Reggie Heywood, Fort Lauderdale Calvary Christian, 5-10, 170; RB Nate Webb, Panama City North Bay Haven, 5-10, 210; WR Aaraon Passik, Englewood Lemon Bay, Sr., 6-1, WR 170; Jacques Lee, Panama City Bay, 6-0, 180; WR Mason Phillips, Sr., 5-9, 190, Coral Springs Charter ; OL Keion Reyes, Miami Carol City, 6-3, 300; OL Keon Kindred, Belle Glade Glades Central, 6-5, 290; Ja’Kavion Nonar, Belle Glade Glades Central, Sr., 6-7, 285; OL Brendan Black, Jacksonville Bolles, Jr., 6-4, 285; OL Gavin Saunders, The Villages, Sr., 6-4, 310; OL Deryc Plazz, Jacksonville Andrew Jackson, So., 6-6, 265; OL Reed Collins, Jacksonville Bolles, Sr., 6-5, 287; OL Vinny Colasacco, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, Sr., 6-1, 268; OL Luke Snider, Keystone Heights, Sr., 6-1, 290; DL Ahmad Moten, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, Sr., 6-4, 290; DL Timothy Passmore, Cocoa, Sr., 6-3, 240; DL Michael Thorn, Callahan West Nassau, Sr., 6-3, 255; DL Kareem Wilson, Pinecrest Gulliver Prep, Sr., 6-4, 260; DL Gabe Dickerson, Englewood Lemon Bay, Jr., 6-3, 230; DL Cole Baird, Fort Lauderdale Calvary Christian, 6-5, 225; LB Tyrique Robinson, Alachua Santa Fe, Jr., 5-10, 180; LB Sam Sternberger, Brooksville Hernando, Sr., 6-1, 215; LB Malakhi Boone, Bushnell South Sumter, Fr., 6-2, 236; DB Cameron Upshaw, Havana Gadsden County, Jr., 6-3, 180; DB Kenari Wilcher, Clewiston, Jr., 6-2, 177; DB LaVaris Standford, Miami Immaculata-LaSalle, So., 6-2, 165; ATH Adam Moore, Miami Booker T. Washington, Jr., 6-2, 220; ATH Solomon Miller, Orlando Lake Highland Prep, Sr., 6-0, 180; ATH Jesse Anderson, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, Jr., 6-2, 180; ATH Conner Nobles, Callahan West Nassau, 5-9, 185; UTL Davon Kiser, Fort Lauderdale Cardinal Gibbons, Sr., 5-8, 160; UTL Alec O’Rourke, The Villages, Sr., 5-11, 160