Tampa Jesuit and Pensacola Pine Forest are two well represented on the 2021 Class 6A All-State Football Teams. [Joshua Wilson/FloridaHSFootball.com]

2021 CLASS 6A ALL-STATE FOOTBALL TEAM

Here are the 2021 Class 6A All-State Football Teams compiled by FloridaHSFotball.com Founder & Publisher Joshua Wilson along with the consideration of nominations received from coaches, the Florida Athletic Coaches Association (FACA), statistics on MaxPreps, and consultation of all-area/all-county teams as published by various media outlets from around the state. Nominations, statistics, and strength of schedule were considered as the primary factors for selection to the All-State teams.

FIRST TEAM OFFENSE

QB – Taron Dickens, Miami Northwestern, Jr., 5-11, 175
QB – Julian Calvez, Orlando Jones, Sr., 6-2, 180
RB – Joquez Smith, Tampa Jesuit, Jr., 5-8, 190
RB – Kendrick Raphael, Naples, Jr., 5-11, 186
RB – Marquish Seabon Jr., Lake Wales, Sr., 5-9, 190
WR – Daverrick Jenkins, Miami Northwestern, Jr., 6-2, 185
WR – Jamari Haynes, Plantation, Jr., 5-9, 160
WR – Jabari Smith, Orlando Jones, Jr., 5-10, 175
TE – Randy Pittman, Lynn Haven Mosley, Jr., 6-2, 225
OL – Tre’Quan Alexander, Tampa Jesuit, Sr., 6-2, 300
OL – Darveed Lollard, Miami Northwestern, Sr., 6-4, 280
OL – Jacob Tudor, Naples, Sr., 6-0, 225
OL – Jace Whitney, Pensacola Pine Forest, Sr., 6-2, 300
OL – Derrmaury Jackson, Miami Northwestern, Sr., 6-4, 280
ATH – Donielle Hayes, Pensacola Pine Forest, Jr., 6-0, 175
UTL – Junior Vandeross, Tampa Jesuit, Sr., 5-10, 195
K – Crete Carter, Tallahassee Lincoln, Jr., 5-7, 165

FIRST TEAM DEFENSE

DL – Rasheed Lovelace, Pensacola Pine Forest, Sr., 6-3, 210
DL – Demetrie Morgan, Fort Myers Dunbar, Sr. 6-6, 220
DL – Jaquan Frank, Pensacola Pine Forest, Sr., 6-2, 275
DL – Charles Taylor, Lake Wales, Sr., 6-2, 295
DL – Jeff Anglin, Auburndale, Sr., 6-0, 195
LB – Toddrick Brewton, Miami Northwestern, Jr., 6-3, 215
LB – Troy Bowles, Tampa Jesuit, Jr., 6-2, 210
LB – Deontrez McLamb, Pensacola Pine Forest, Sr., 5-10, 230
LB – Masiah Wells, Jacksonville Riverside, Sr., 6-2, 230
LB – A.J. Cottrill, Tampa Jesuit, Sr., 6-1, 220
DB – Wade Woodaz, Tampa Jesuit, Sr., 6-4, 210
DB – Tyrese Thomas, Pensacola Pine Forest, Jr., 5-10, 165
DB – Caleb Williams, Tampa Jesuit, Sr., 5-11, 185
DB – Cameron Kelly, Pensacola Pine Forest, Jr., 5-10, 185
ATH – Elijah Hopkins, Ocala Vanguard, Sr., 6-0, 185
UT – Jaquan Haynes, Plantation, Sr., 5-9, 165
P – Bryce Capers, Jacksonville Riverside, Sr., 6-4, 225

Advertisement

SECOND TEAM OFFENSE

QB – Luke Knight, Tampa Jesuit, So., 5-10, 175
QB – Tierra Wilson, Pensacola Pine Forest, Sr., 6-0, 180
RB – Lyndell Turner, Palm Bay Heritage, Sr., 5-10, 178
RB – Troy Coughlin, Gulf Breeze, Jr., 6-0, 210
RB – Dewhitt Betterson, Ocala Vanguard, Sr., 6-0, 190
WR – Andy Jean, Miami Northwestern, Jr., 6-1, 175
WR – A’Ceon Cobb, Orlando Jones, Sr., 6-2, 195
WR – Jaydn Girard, Tampa Jesuit, Sr., 6-0, 175
TE – Maliek Carter, Orange Park, Sr., 6-1, 195
OL – Derrell Johnson, Jacksonville Riverside, Sr., 6-3, 280
OL – Roderick Kearney, Orange Park, Jr., 6-4, 285
OL – Arquis Ward, Auburndale, Sr., 6-3, 215
OL – Zack Menard, Tampa Hillsborough, Jr., 6-6, 315
OL – David Withrow, Naples, Sr., 6-0, 230
ATH – Stanley Bryant, Naples, Sr., 6-2, 175
UTL – Carlos Mitchell, Lake Wales, So., 5-11, 175
K – Grandin Wilcox, Ocala Vanguard, Sr., 5-10, 194

SECOND TEAM DEFENSE

DL – Peter Pesansky, Tampa Jesuit, So., 6-3, 270
DL – Maurice Lapierre, Plantation, Sr., 6-2, 215
DL – Jaylen Williams, Ocala Vanguard, Sr., 6-3, 248
DL – Jordan Hall, Jacksonville Westside, Jr., 6-4, 300
DL – Chris Jackson, Lynn Haven Mosley, Sr., 6-0, 215
LB – Wayne Quin, Tampa Jesuit, Sr., 6-0, 200
LB – Sean Major, Lake Wales, Jr., 5-11, 210
LB – Stephen Sparrow, Orlando Jones, Sr., 6-1, 190
LB – Dearis Thomas, Naples, Sr., 6-1, 208
LB – Joseph Sipp Jr., Tampa Hillsborough, Sr., 6-0, 210
DB – Jamari Sharpe, Miami Northwestern, Sr., 6-1, 180
DB – Izaiah Guy, Ocala Vanguard, Sr., 6-2, 184
DB – Jaremiah Anglin Jr. Lake Wales, Jr., 6-2, 180
DB – Jaheim Singletary, Jacksonville Riverside, Sr., 6-2, 185
ATH – Shawn Russ, Fort Myers Dunbar, Jr., 6-1, 185
UT – Elijah “Scooby” Davis, Auburndale, Sr., 6-2, 160
P – Zander Noble, Fort Walton Beach Choctawhatchee, Sr., 5-10, 200

THIRD TEAM OFFENSE

QB – Luca Foerch, Plantation, Jr., 6-0, 180
QB – Zach Tanner, Auburndale, Sr., 6-1, 180
RB – Nathan Castor, South Fort Myers, Sr., 6-0, 190
RB – Waymond Jordan, Pensacola Escambia, Sr., 5-9, 170
RB – Isaiah Hampton, Largo Pinellas Park, Jr., 5-9, 175
WR – Nate Garnett, Auburndale, Sr., 5-10, 170
WR – Josiah McCall, Lynn Haven Mosley, Sr., 5-11, 190
WR – Carson Hepworth, Gulf Breeze, Sr., 6-2, 190
TE – Cooper Wilkinson, New Smyrna Beach, Sr., 6-3, 225
OL – Alex Colas, Bradenton Braden River, Sr., 6-0, 310
OL – Luke Ainsley, Palm Bay Heritage, Sr., 6-1, 257
OL – Ryan Stephenson, Lynn Haven Mosley, Sr., 6-3, 300
OL – Jordan Church, Fort Myers Dunbar, Jr., 6-4, 310
OL – Jason Jackson, St. Augustine, Sr., 6-4, 240
ATH – Cole Horton, Lynn Haven Mosley, Sr., 6-2, 188
UTL – Antwon McCrae, Jacksonville Westside, Jr., 6-0, 180
K – Brandon Bush, North Fort Myers, 5-10, 160

THIRD TEAM DEFENSE

DL – Ronald Carpenter, Ocala Vanguard, Sr., 6-2, 194
DL – Rayshaun Dallas, Bradenton Southeast, Sr., 6-3, 215
DL – Logan Dixon, Milton, Sr., 6-3, 230
DL – Akari David, Tallahassee Rickards, Sr., 6-2, 215
DL – Javieane Stevens, Fort Myers Dunbar, Jr., 6-0, 196
LB – Jared Lloyd, Daytona Beach Mainland, Sr., 6-3, 232
LB – Raylen Wilson, Tallahassee Lincoln, Jr., 6-1, 200
LB – Jaden Dunn, Lake City Columbia, Sr., 6-1, 200
LB – Rock Holland, Lynn Haven Mosley, Sr., 6-0, 205
LB – Aidan Dangler, Bradenton Braden River, Jr., 6-1, 205
DB – D’Angelo Hutchinson, St. Petersburg Northeast, Sr., 6-3, 185
DB – Emilee Sancho, Ocala Vanguard, Sr., 6-2, 178
DB – Isaac Paul, Lynn Haven Mosley, Jr., 5-11, 175
DB – Avian Rice, Fort Myers Dunbar, Sr., 6-0, 205
ATH – Jerrod “Tank” Johnson, Auburndale, Jr., 5-11, 175
UT – Evan Dangler, Bradenton Braden River, Sr., 6-2, 210
P – Thomas Urrita-Bravo, Bradenton Braden River, Sr., 5-8, 150

HONORABLE MENTION

QB Emory Williams, Milton, Jr., 6-4, 190; QB Perry Fisher, Tallahassee Lincoln, Sr., 6-3, 185; QB Ammiel Steel, Jr., 5-11, 175, Pensacola Booker T. Washington; QB Michael Townsend, Tallahassee Rickards, Sr., 6-0, 165; QB Ernest Flythe, Belleview, Jr., 6-1, 175; RB Isaiah Augustave, Naples, Jr., 6-3, 195; RB Cole Tabb, Fort Walton Beach Choctawhatchee, So., 5-9, 195; RB Guerschom Guerrier, Naples Lely, Jr., 6-1, 205; RB Trayvon Pinder, Bradenton Braden River, So., 5-10, 203; RB Mike Mitchell, Middleburg, Jr., 6-1, 200; RB Kobe Johnson, Pensacola Pine Forest, Jr., 5-10, 205; RB Devonte Lyons, St. Augustine, So., 5-10, 190; WR Amarion Dudley, Belleview, Sr., 6-4, 195; WR Marcus Peterson, Lake City Columbia, Sr., 6-4, 205; WR Reed Robinson, Pensacola Washington, Jr., 6-3, 205; WR Freddie Manning, Jacksonville Riverside, 5-9, 165; WR Nolan Chambers, Orange Park, Jr., WR/TE Dakotah Johnson, Plantation, Jr., 6-1, 190; OL Amir Graham, Pensacola Escambia, Sr., 6-0, 285; OL Tanner Peery, Middleburg, Sr., 6-3, 280; Myron Ward, Tallahassee Rickards, Sr., 6-3, 305; OL Jonathan Cole, Fort Myers Dunbar, Sr., 6-4, 340; DL Elijah Yuhas, Port St. Lucie, 6-2, 160; DL Andrew Saint Fleur, Naples, Sr., 6-0, 200; DL Bobby Miller, Lake City Columbia, Sr., 5-11, 230; DL Devona Brown, Tallahassee Lincoln, Sr., 6-0, 195; LB Devin Smith, Jacksonville Riverside, Sr., 6-2, 235; LB Cortland Mitchell, Seminole Osceola, Sr., 6-1, 200; LB Jaden Robinson, Lake City Columbia, Jr., 6-3, 210; LB Jashawn Armstrong, Fort Walton Beach Choctawhatchee, So., 6-0, 205; LB Drake Harwell, Minneola Lake Minneola, Sr., 6-1, 215; LB Mitchell Cain, Lake Wales, 6-1, 215; LB Jamir Croom-Kellogg, Lynn Haven Mosley, Sr., 6-0, 185; LB Garrick Ponder, Largo Pinellas Park, Sr., 6-2, 225; LB Omarion LaRoach, Tallahassee Lincoln, Sr., 6-1, 215; LB Ralph Ortiz, Minneola Lake Minneola, Sr., 6-1, 200; DB Kerry Brown, Naples, Jr., 5-10, 170; DB Greg Delanie, Fort Myers, Sr., 6-1, 170; DB Devin Moore, Naples, Sr., 6-4, 195; DB Amare Ferrell, Lake City Columbia, Jr., 6-2, 190; DB Cameron Perkins, Bradenton Southeast, Jr., 6-2, 185; ATH Fred Gaskin III, Ocala Vanguard, So., 5-11, 188; ATH Raymond Cottrell, Milton, Jr., 6-3, 205; UTL Tray Toliver, Lake City Columbia, Jr., 5-10, 185; K Jonathan Harris, Lynn Haven Mosley, Jr., 5-4, 130; K Daniel Lester, Land O’ Lakes Sunlake, Sr., 6-2, 195; P Vaughn Lennon, Fort Myers, Fr., 6-1, 170; P Caleb Freytag, Middleburg, Sr., 6-1, 170