Miami Central and Merritt Island are two well represented on the 2021 Class 5A All-State Football Teams. [Joshua Wilson/FloridaHSFootball.com]

2021 CLASS 5A ALL-STATE FOOTBALL TEAM

Here are the 2021 Class 5A All-State Football Teams compiled by FloridaHSFotball.com Founder & Publisher Joshua Wilson along with the consideration of nominations received from coaches, the Florida Athletic Coaches Association (FACA), statistics on MaxPreps, and consultation of all-area/all-county teams as published by various media outlets from around the state. Nominations, statistics, and strength of schedule were considered as the primary factors for selection to the All-State teams.

FIRST TEAM OFFENSE

QB – Keyone Jenkins, Miami Central, Jr., 6-0, 187
QB – Aiden MacLean, Clearwater, Sr., 5-10, 170
RB – Zamarion Smith, Crawfordville Wakulla, Sr., 5-11,180
RB – Christian Ellis, Jacksonville Ed White, Sr., 6-1, 200
RB – Christian Cromer, Brooksville Nature Coast, So., 6-0, 230
WR – Censere Lee, Clearwater, Sr., 5-10, 165
WR – Dallas Donahue, Merritt Island, Jr., 5-8, 165
WR – Robby Washington, Miami Killian, Jr., 5-10, 170
TE – Bridger Koby, Merritt Island, Sr., 6-3, 210
OL – Daughtry Richardson, Miami Central, Sr., 6-5, 285
OL – Chase Crews, Glen St. Mary Baker County, Sr., 6-3, 295
OL – Braxton Crum, Crawfordville Wakulla, 6-5, 270
OL – John Mark Buccio, Merritt Island, Sr., 6-2, 185
OL – Elijah Miller, Miami Central, Sr., 6-2, 330
ATH – Trent Townsend, Dunnellon, Sr., 6-1, 217
UTL – Brady Denaburg, Merritt Island, Sr., 6-1, 185
K – Juan Carlos Sanchez, Sebring, Jr., 6-0, 210

FIRST TEAM DEFENSE

DL – Ruben Bain, Miami Central, Sr., 6-2, 275
DL – Richard Thomas, Plantation American Heritage, Sr., 6-3, 240
DL – Orlando Holland, Glen St. Mary Baker County, Jr., 6-4, 190
DL – Justin Wallace, Miami Killian, Sr., 6-1, 250
DL – Solomon Dade, Fort Lauderdale Stranahan, Sr., 6-2, 275
LB – Wesley Bissainthe, Miami Central, Sr., 6-3, 215
LB – Aaron Session, Merritt Island, Sr., 6-2, 210
LB – Stanquan Clark, Miami Killian, Jr., 6-2, 205
LB – Aiden Bell, Clearwater, Sr., 5-10, 200
LB – Omar Graham Jr., Fort Lauderdale Stranahan, Sr., 6-1, 215
DB – Caleb McKenzie, Miami Central, Sr., 5-9, 170
DB – Earl Little Jr., Plantation American Heritage, Sr., 6-0, 180
DB – Julius Bennett, Merritt Island, Sr., 5-9, 170
DB – Jamil Jones, Glen St. Mary Baker County, Sr., 6-0, 175
ATH – Denzel Miller, Crawfordville Wakulla, Sr., 5-10, 175
UTL – Charron “C.J.” Dorsey, Jacksonville Terry Parker, Jr., 5-10, 160
P – Mac Chiumento, Daytona Beach Seabreeze, Sr., 6-4, 210

Advertisement

SECOND TEAM OFFENSE

QB – Haden Klees, Crawfordville Wakulla, So., 6-0, 160
QB – Gage Malkin, Satellite Beach Satellite, Sr., 5-9, 150
RB – Efrem Only, Clearwater, 5-9, 170
RB – Ean Pope, Miami Central, Jr., 5-8, 175
RB – Jaylin Thomas, Zephyrhills, Sr., 5-11, 188
WR – Edward Combs III, Satellite Beach Satellite, Jr., 6-0, 165
WR – D’Maurion Frazier, Green Cove Springs Clay, Sr., 5-8, 165
WR – Jaymodd Ruise, Glen St. Mary Baker County, Sr., 5-9, 155
TE – Brandon Peavy, Green Cove Springs Clay, Sr., 6-3, 210
OL – Trenton Hays, Brooksville Nature Coast, So., 6-3, 275
OL – Aaron Sanez, Clearwater, Sr., 6-2, 290
OL – Kaden Richardson, Dunnellon, Sr., 6-3, 276
OL – Miguel Cedeno, Plantation American Heritage, Sr., 6-7, 315
OL – Audric Moultrie, Pensacola West Florida, Sr., 6-4, 295
ATH – Cam Smith, Glen St. Mary Baker County, Jr., 5-8, 165
UTL – Hykeem Williams, Fort Lauderdale Stranahan, Jr., 6-4, 210
K – Braxtyn Green, Live Oak Suwannee, Jr., 5-9, 143

SECOND TEAM DEFENSE

DL – Damien Gill, Miami Killian, So., 6-5, 207
DL – Marvin Jones Jr., Plantation American Heritage, Sr., 6-5, 245
DL – Quentin Joyner, Sebring, Sr., 6-3, 260
DL – Todd Williams, Crawfordville Wakulla, Jr., 6-3, 230
DL – Oneal Daniels, Pensacola West Florida, Jr., 5-8, 195
LB – Camillo Rollins, Glen St. Mary Baker County, Sr., 6-1, 235
LB – Jaedan Kinlock, Plantation American Heritage, Sr., 5-10, 225
LB – Maddox Moss, Merritt Island, Sr., 5-10, 195
LB – R.J. Randolph, Pensacola West Florida, Sr., 5-10, 205
LB – Brady Nowlan, Brooksville Nature Coast, Jr., 6-2, 215
DB – Caden Dunlap, Sebring, Sr., 5-10, 165
DB – Damani Dent, Jacksonville Terry Parker, Sr., 6-1, 185
DB – Alfonzo Allen, Miami Central, Sr., 5-10, 185
DB – Kyree Hammond, Jacksonville Raines, Sr., 6-0, 200
ATH – Drew Spinogatti, Orlando Bishop Moore, Jr., 6-1, 215
UTL – Levar Fitzpatrick, Dunnellon, Sr., 5-11, 163
P – Julian Ramirez, Plantation American Heritage, Sr., 5-11, 175

THIRD TEAM OFFENSE

QB – Blake Boda, Daytona Beach Seabreeze, Jr., 6-3, 175
QB – Noah Ray, Glen St. Mary Baker County, Sr., 6-1, 185
RB – Kendrick Agenor, Estero, Sr., 5-10, 193
RB – Sammy Miller Jr., St. Petersburg Gibbs, Jr., 5-11, 175
RB – Travis Kwrney, Sebring, So., 5-11, 200
WR – David James, Clearwater, Sr., 6-1, 185
WR – Chris Foster, Citra North Marion, Jr., 5-10, 165
WR – Rian Black, Rockledge, Sr., 6-1, 200
TE – Angelo McDowell, Tavares, Sr., 6-4, 230
OL – Beau Riley, Sebring, Sr., 6-7, 310
OL – Bryce Lovett, Rockledge, Jr., 6-6, 330
OL – Tyrek Tripp, Clearwater, Jr., 6-2, 385
OL – Corbin Conley, Satellite Beach Satellite, Jr., 6-5, 280
OL – Kmorie Gilchrist, Jacksonville Terry Parker, 5-8, 245
ATH – Brandon Innis, Plantation American Heritage, Jr., 6-0, 185
UTL – Joshisa Trader, Miami Central, So., 6-1, 191
K – Chase Linville, Crawfordville Wakulla, Sr., 5-9, 150

THIRD TEAM DEFENSE

DL – Jeremy West, Daytona Beach Seabreeze, Sr., 6-3, 212
DL – Andrew Zock, Citra North Marion, So., 6-2, 220
DL – Neal McGuire, Zephyrhills, Sr., 6-1, 190
DL – Belizaire Bassette II, Plantation American Heritage, Sr., 6-2 ,275
DL – Tyler Washington, Miami Killian, Sr., 5-8, 225
LB – Josiah Taylor, Sebring, So., 6-0, 205
LB – Baylor Newsom, Jacksonville Bishop Kenny, Sr., 6-3, 220
LB – Nate Lopez, Rockledge, So., 5-9, 185
LB – Brodric Luckey, Dunnellon, Sr., 6-1, 192
LB – Josh Carter, Sebring, Jr., 5-10, 200
DB – Jaylen Heyward, Rockledge, So., 6-1, 185
DB – Ronnie Ellis, Glen St. Mary Baker County, Sr., 6-2, 196
DB – Dameon Fagan, Plantation American Heritage, Jr., 6-3, 175
DB – Davaughn Patterson, Jacksonville Ed White, Jr., 6-0, 200
ATH – Javin Dames, Jensen Beach, Sr., 6-4, 200
UTL – Dimitri Campbell, Daytona Beach Seabreeze, Sr., 5-10, 160
P – Ethan Eddins, Jacksonville Bishop Kenny, Jr., 6-1, 185

HONORABLE MENTION

QB A.J. Cussins, Citra North Marion, So., 6-0, 195; QB James Resar, Jacksonville Bishop Kenny, So., 6-4, 195; QB Matt Wilson, Estero, So., 6-2, 195; QB Hunter Young, Hudson, Sr., 5-11, 175; QB Preston Herce, Key West, Sr., 6-0, 205; RB Chase Gillespie, Tallahassee Godby, Sr., 5-10, 180; RB LJ Watkins, Rockledge, Sr., 5-10, 175; RB Sincere Rodriquez, Fort Lauderdale Stranahan, Jr., 6-10, 210; RB Octavion Osby, Melbourne Palm Bay, So., 5-11, 190; WR Tyree Patterson, Eustis, Jr., 6-2, 175; WR Ladamien Starks, Hudson, Sr., 6-0, 185; WR AJ McFarlane, So., Hudson, 5-11, 160; TE Rylan Hale, So., 6-2, 200; OL Jason Seraphin, North Miami Beach, Sr., 6-3, 300; OL Trey’Shaun Speights, St. Petersburg Gibbs, Jr., 6-0, 255; OL Jaylin Johnson, Dunnellon, Jr., 6-5, 268; OL Isaiah Hayes, Clearwater, So., 6-5, 335; OL Ryan Muragin, Orlando Bishop Moore, Sr., 6-4, 310; DL Aubrey Caldwell, Pensacola West Florida, Sr., 6-1, 190; DL Cooper Groves, Tavares, Sr., 6-3, 240; LB Arrieon High, Dunnellon, Sr., 6-1, 178; LB Steven Taylor, Daytona Beach Seabreeze, Sr., 5-11.5, 199; LB Bryce Cowan, Tallahassee Godby, Sr., 6-3.5, 205; LB Elijah Larkins, Pensacola West Florida, Sr., 6-1, 220; LB DJ McCormick, Sr., 6-1, 185; LB Tayjon Thomas, Yulee, Sr., 6-4, 230; LB Joshua Poleon, Wesley Chapel, Jr., 5-11, 185; LB Andrew Brown, Live Oak Suwannee, Sr., 6-0, 215; DB Jarvis Boatwright Jr., So., Clearwater, 6-2, 170; DB Nick Sheldon, Zephyrhills, Sr., 5-9, 180; DB Eli Campbell, Jr., Daytona Beach Seabreeze, 5-11, 176; ATH Kareem Burke, Jacksonville Raines, Sr., 6-0, 170; UTL Vady Clark, Satellite Beach Satellite, Sr., 6-2, 205; K Colton Corrao, Wesley Chapel Cypress Creek, Sr., 6-2, 175