Middleburg clinched their second straight district championship this week, throttling teams in the District 1A-4 tournament with three straight shutouts [Courtesy of Middleburg High School Athletics]

Here is a full recap of the 2022 FHSAA Flag Football District Tournaments scores and noting the teams who have qualified for an automatic playoff berth as district champions in Class 1A:

DISTRICT 1A-1

Quarterfinals
No. 4 Gulf Breeze 31, No. 5 Pensacola Pine Forest 0

Semifinals
No. 1 Tallahassee FAMU DRS 26, No. 4 Gulf Breeze 0
No. 2 Fort Walton Beach Choctawhatchee 30, No. 3 Tallahassee Godby 7

Advertisement

Finals
No. 2 Fort Walton Beach Choctawhatchee 26, No. 1 Tallahassee FAMU DRS 25

NOTES: Choctawhatchee wins their second straight district championship and gets revenge on FAMU DRS in the district championship … The Indians will host a first-round playoff game on Tuesday.

DISTRICT 1A-2

Play-In
No. 8 Glen St. Mary Baker County 8, No. 9 Madison County 6

Quarterfinals
No. 1 Tallahassee Florida High 26, No. 8 Glen St. Mary Baker County 0
No. 5 Keystone Heights 12, No. 4 Crawfordville Wakulla 6
No. 2 Live Oak Suwanee 30, No. 7 Monticello Jefferson County 0
No. 6 Tallahassee Rickards 19, No. 3 Starke Bradford 12

Semifinals
No. 1 Tallahassee Florida High 27, No. 5 Keystone Heights 0
No. 2 Live Oak Suwannee 26, No. 6 Tallahassee Rickards 6

Finals
No. 2 Live Oak Suwannee 25, No. 1 Tallahassee Florida High

NOTES: In their first year of district play, Suwannee brings home its first-ever district championship, securing them a spot in the regional playoffs next Tuesday as a top-four seed.

DISTRICT 1A-3

Quarterfinals
No. 1 Jacksonville Stanton wins via forfeit over No. 8 Jacksonville Ribault
No. 4 Jacksonville Paxon wins via forfeit over No. 5 Jacksonville Terry Parker
No. 2 Jacksonville Andrew Jackson 26, No. 7 Jacksonville Raines 7
No. 3 Baldwin 20, No. 6 Jacksonville Riverside 19

Semifinals
No. 1 Jacksonville Stanton 26, No. 4 Jacksonville Paxon 0
No. 2 Jacksonville Andrew Jackson 26, No. 3 Baldwin 6

District Championship
No. 1 Jacksonville Stanton 22, No. 2 Andrew Jackson 20

NOTES: Stanton win their first district championship since 2012 with their win over Andrew Jackson who won the district last year … The Blue Devils will host a first-round playoff game on Tuesday night.

DISTRICT 1A-4

Play-In
No. 9 St. Augustine Menendez 47, No. 8 Jacksonville Westside 22
No. 7 Palatka 26, No. 10 Jacksonville Wolfson 0

Quarterfinals
No. 1 Middleburg 28, No. 9 St. Augustine Menendez 0
No. 4 Green Cove Springs Clay 27, No. 5 St. Augustine Florida Deaf & Blind 6
No. 2 Jacksonville Ed White 39, No. 7 Palatka 0
No. 3 Orange Park Ridgeview 18, No. 6 Orange Park 0

Semifinals
No. 1 Middleburg 20, No. 4 Green Cove Springs Clay 0
No. 2 Jacksonville Ed White 12, No. 3 Orange Park Ridgeview 2

District Championship
No. 1 Middleburg 32, No. 2 Jacksonville Ed White 0

NOTES: Middleburg has now won back-to-back district championships for the first time in school history while also clinching their second playoff berth … The Broncos will host in the regional quarterfinals next Tuesday.

https://twitter.com/Broncos_Sports/status/1520202244393779200

DISTRICT 1A-5

Play-In
No. 8 Weeki Wachee 13, No. 9 Clearwater Countryside 0

Quarterfinals
No. 1 Lecanto 46, No. 8 Weeki Wachee 0
No. 5 Inverness Citrus 18, No. 4 Shady Hills Classical Prep 6
No. 2 Crystal River 13, No. 7 Dunedin 0
No. 3 Tarpon Springs 52, No. 6 Brooksville Central 0

Semifinals
No. 1 Lecanto 14, No. 5 Inverness Citrus 0
No. 3 Tarpon Springs 24, No. 2 Crystal River 0

District Championship
No. 1 Lecanto 19, No. 3 Tarpon Springs 12

NOTE: Lecanto clinched their second consecutive district championship in a tight battle over Tarpon Springs … The Panthers will host in the first round of the regional playoffs on Tuesday.

DISTRICT 1A-6

Quarterfinals
No. 1 Tampa Freedom 26, No. 8 Tampa Brooks-DeBartolo 0
No. 5 Tampa Catholic 14, No. 4 Tampa Carrollwood Day 13
No. 2 Tampa Chamberlain 21, No. 7 Brandon 6

Semifinals
No. 5 Tampa Catholic 20, No. 1 Tampa Freedom 18
No. 2 Tampa Chamberlain 36, No. 3 Tampa Blake 7

District Championship
No. 2 Tampa Chamberlain 32, No. 5 Tampa Catholic 28

NOTES: Tampa Chamberlain clinched their second straight district championship with a tight win over Tampa Catholic … The Chiefs will host a regional quarterfinal playoff game on Tuesday.

DISTRICT 1A-7

Play-In
No. 8 Seminole (Seminole) 33, No. 9 Tampa Bayshore Christain 0

Quarterfinals
No. 1 Tampa Robinson 40, No. 8 Seminole (Seminole) 0
No. 4 St. Petersburg Lakewood wins by forfeit over Tampa Jefferson
No. 2 Seminole Osceola 25, No. 7 Clearwater 0
No. 3 St. Petersburg Northeast 12, No. 6 St. Petersburg Hollins 6

Semifinals 
No. 1 Tampa Robinson 50, No. 4 St. Petersburg Lakewood 0
No. 2 Seminole Osceola 33, No. 3 St. Petersburg Northeast 0

District Championship
No. 1 Tampa Robinson 20, No. 2 Seminole Osceola 0

NOTES: No surprises here once again as Robinson once again wins another district championship (10th in a row) on their quest to win their seventh state championship in the last eight years (excluding 2020) … The Knights will host a first-round playoff game on Tuesday.

DISTRICT 1A-8

Quarterfinals
No. 1 St. Petersburg Gibbs 52, No. 8 Riverview Bell Creek Academy 0
No. 4 Bradenton Bayshore 18, No. 5 Gulfport Boca Ciega 7
No. 2 St. Petersburg 33, No. 7 Bradenton Southeast 0
No. 3 Parrish Community wins via forfeit over Riverview Spoto

Semifinals
No. 1 St. Petersburg Gibbs 22, No. 4 Bradenton Bayshore 6
No. 2 St. Petersburg 25, No. 3 Parrish Community 12

District Championship
No. 1 St. Petersburg Gibbs 12, No. 2 St. Petersburg 6

NOTES: With a close win over St. Petersburg, Gibbs clinched its first district championship in girls flag football … The Gladiators will host a first-round playoff game on Tuesday.

DISTRICT 1A-9

Quarterfinals
No. 5 Pierson Taylor 13, No. 4 Dunnellon 12
No. 2 Belleview 14, No. 7 Crescent City 0
No. 3 Lake Weir 18, No. 6 Matanzas 0

Semifinals
No. 1 Ocala Trinity Catholic 27, No. 5 Pierson Taylor 7
No. 2 Belleview 7, No. 3 Ocala Lake Weir 0

District Championship
No. 1 Ocala Trinity Catholic 21, No. 2 Belleview 0

NOTES: Trinity Catholic clinches the district championship for the first time in school history with their victory over Belleview … Celtics will host a first-round playoff game on Tuesday.

https://twitter.com/JB3Bynum/status/1520239700602015749

DISTRICT 1A-10

Quarterfinals
No. 1 Orlando Jones 54, No. 8 Port Orange Atlantic 0
No. 4 Deltona Pine Ridge 6, No. 5 Deltona 0
No. 2 Daytona Beach Mainland 47, No. 7 Deltona Trinity Christian 6
No. 3 Daytona Beach Seabreeze 27, No. 6 Orlando Bishop Moore 0

Semifinals
No. 1 Orlando Jones 21, No. 4 Deltona Pine Ridge 2
No. 2 Daytona Beach Mainland 31, No. 3 Seabreeze 7

District Championship
No. 2 Daytona Beach Mainland 20, No. 1 Orlando Jones 12

NOTES: Mainland wins their second straight district championship with a huge win over Jones … Buccaneers will host a first-round playoff game on Tuesday.

DISTRICT 1A-11

Quarterfinals
No. 5 Fort Pierce John Carroll 13, No. 4 Sebring 12
No. 2 Okeechobee 27, No. 7 Lake Placid 0
No. 3 Kissimmee Gateway 14, No. 6 Winter Garden Horizon 0

Semifinals
No. 1 Fort Pierce Lincoln Park Academy 13, No. 5 Fort Pierce John Carroll 7
No. 2 Okeechobee 13, No. 3 Kissimmee Gateway 12

District Championship
No. 1 Fort Pierce Lincoln Park Academy 20, No. 2 Okeechobee 14

NOTES: In their first year of district play, Lincoln Park Academy has come out on top with the first district championship … The Greyhounds will host their first-ever playoff game in the regional quarterfinals on Tuesday.

DISTRICT 1A-12

Quarterfinals
No. 1 Jensen Beach 58, No. 8 Pahokee 0
No. 5 West Palm Beach Oxbridge Academy 21, No. 4 Belle Glade Glades Central 0
No. 2 Riviera Beach Suncoast 38, No. 7 Port St. Lucie 0
No. 3 Boynton Beach Somerset Canyons 20, No. 6 Boynton Beach 0

Semifinals
No. 1 Jensen Beach 47, No. 5 West Palm Beach Oxbridge Academy 0
No. 2. Riviera Beach Suncoast 24, No. 3 Boynton Beach Somerset Canyons 13

District Championship
No. 1 Jensen Beach 7, No. 2 Riviera Beach Suncoast 0

NOTES: Jensen Beach won their second straight district championship with a close victory over Suncoast … The Falcons will host a first-round playoff game on Tuesday.

DISTRICT 1A-13

Play-In
No. 9 Fort Lauderdale Stranahan 14, Oakland Park Northeast 0
No. 10 Coconut Creek 14, No. 7 North Lauderdale Somerset Prep 6

Quarterfinals
No. 9 Fort Lauderdale Stranahan 25, No. 1 Davie Posnack 6
No. 4 Pompano Beach 7, No. 5 Southwest Ranches Archbishop McCarthy 0
No. 2 Hollywood Hills 25, No. 10 Coconut Creek 0
No. 3 Pembroke Pines Charter 21, No. 6 Pembroke Pines Somerset Academy 0

Semifinals
No. 4 Pompano Beach 35, No. 9 Fort Lauderdale Stranahan 6
No. 3 Pembroke Pines Charter 19, No. 2 Hollywood Hills 7

District Championship
No. 3 Pembroke Pines Charter 18, No. 4 Pompano Beach 7

NOTES: Pembroke Pines Charter won their second straight district championship coming out of the district as the No. 3 seed after No. 1 seed Posnack got knocked off in the quarterfinals … The Jaguars will host a first-round game on Tuesday.

https://twitter.com/PCFlagfootball/status/1519622668089233409?s=20&t=DCLwj7skLaA-TNdhUSmXaQ

DISTRICT 1A-14

Semifinals
No. 4 Miami Carol City 7, No. 1 Hollywood Chaminade-Madonna 0
No. 2 Miami Norland 26, No. 6 Miami Mater Lakes 12

District Championship
No. 2 Miami Norland 7, No. 4 Miami Carol City 0

NOTE: Miami Norland has won their first district championship since 2017 with a close victory over Miami Carol City … The Vikings will host in the regional quarterfinals on Tuesday.

DISTRICT 1A-15

Quarterfinals
No. 4 Miami SLAM Academy 12, No. 5 Miami Gardens Monsignoror Pace 6
No. 2 Miami Central 60, No. 7 Hialeah Educational 0
No. 3 Miami Northwestern 25, No. 6 Miami Booker T. Washington 6

Semifinals
No. 1 Miami Edison 39, No. 4 Miami SLAM Academy 0
No. 2 Miami Central 40, No. 3 Miami Northwestern 6

District Championship
No. 1 Miami Edison 26, No. 2 Miami Central 0

NOTE: Miami Edison has won a district championship every single year since they started playing flag football in 2016 and now they are at six straight (excluding the 2020 season) … The Red Raiders will host a first-round playoff game on Tuesday.

DISTRICT 1A-16

Quarterfinals
No. 1 Miami Somerset Silver Palms 47, No. 8 South Miami 0
No. 4 Homestead Keys Gate Charter 31, No. 5 Somerset South Homestead 7
No. 2 Miami TERRA Institute 19, No. 7 Miami Archbishop Carroll 0
No. 3 Miami Killian 13, No. 6 Miami True North 6

Semifinals
No. 1 Miami Somerset Silver Palms 20, Homestead Keys Gate Charter 0
No. 3 Miami Killian 19, No. 2 Miami TERRA Institue 6

District Championship
No. 1 Miami Somerset Silver Palms 8, No. 3 Miami Killian 6

NOTE: Somerset Silver Palms has launched into the spotlight with their first district championship in school history … the Stallions will host a first-round playoff game on Tuesday.