Quantcast
Jump to content

LAZ

Schedules

Recommended Posts

On 6/16/2019 at 1:51 PM, gatorman-uf said:

You obviously have never lived in a place that has snow. You also have never lived in a place that if gets snow that it is ill-prepared to handle it. Should there be a back-up, sure. The games were moved back to the home sites of schools instead of the Dome in Atlanta, sounds like a back-up plan to me. The problem was how late they waited to cancel, not that the games were never played or did not have another location.

See picture to understand, everybody from Atlanta's fears of snow.
https://www.chicagotribune.com/sports/ct-spt-snow-storm-atlanta-super-bowl-20190128-story.html

From someone who moved to Atlanta in 2017 experience snow for the first time all this accurate; plus the entire city shut down when it snows.

Share this post


Link to post
Share on other sites

11 hours ago, SportsNut25 said:

Is this statement only referring to football state championship location? 

It was referring to the fhsaa never (or at least in my memory) having the issue that came into play 2 years ago with the GHSAA 

 

Yes I get that it snowed but once they realized it could snow they should have made it public what the plan B would be if the game couldn't be held in the Georgia dome

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cocoa Schedule according to MP. Glades Central and Holy Trinity are the only 4A class or below. The rest are 5A or above. Challenging schedule for the Tigers. 

 8/23    7:00p 
Viera (Viera, FL)
Location: Cocoa High School

 8/30    7:00p
@ Hoover (Hoover, AL)
Game Details: Freedom Bowl @ Milton, GA

 9/6     7:00p
Osceola (Kissimmee, FL)
Location: Cocoa High School

 9/13    7:00p
@ Sebastian River (Sebastian, FL)
Location: Sebastian River High School

 9/20    7:00p
@ Heritage (Palm Bay, FL)
Location: Heritage High School

 9/27    7:00p
Glades Central (Belle Glade, FL)
Location: Cocoa High School
Preview GamePlay video icon

 10/4    7:00p
Mainland (Daytona Beach, FL)
Location: Cocoa High School

 10/18   7:00p
@ Venice (Venice, FL)
Location: Venice High School
 
 10/25   7:00p
Holy Trinity Episcopal (Melbourne, FL)
Location: Cocoa High School

 11/1    7:00p
@ Rockledge (Rockledge, FL)
Game Details: BBQ BOWL -Rivalry Game
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, So I've done an analysis of the schedules in Classes 1A thru 8A. I'll be honest, it took some serious digging. Regardless, I'm assuming that all Non-Independent schools will be playing 10 game regular seasons, with the exception of those North Florida schools who also play in the SSAC. Those schools, should be playing a 7 game regular season.

As I've stated many before, this is something that just shouldn't require this much research. AD's need to get their acts together, clean this up and meet the FHSAA deadline. The season starts in less than two months. Anyway, this here is what I've found:

2019 Schedules Complete (No Conflicts)
Admiral Farragut (St. Petersburg)
Alonso (Tampa)
American Heritage (Delray Beach)
Anclote (Holiday)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Apopka
Armwood (Seffner)
Arnold (Panama City Beach)
Astronaut (Titusville)
Atlantic Coast (Jacksonville)
Auburndale
Avon Park
Baker
Baker (Cape Coral)
Baker County (Glen St. Mary)
Baldwin
Barron Collier (Naples)
Bartow 
Bay (Panama City)
Bayshore (Bradenton)
Bayside (Palm Bay)
Belen Jesuit (Miami)
Belleview
Benjamin (Palm Beach Gardens)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Bishop Moore (Orlando)
Bishop Verot (Fort Myers)
Blake (Tampa)
Bloomingdale (Valrico)
Blountstown
Boca Ciega (Gulfport)
Boca Raton
Bolles (Jacksonville)
Bonita Springs
Booker (Sarasota)
Boynton Beach
Braden River (Bradenton)
Bradford (Starke) 
Branford 
Bronson
Buchholz (Gainesville)
Calvary Christian (Clearwater)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Cape Coral
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Cardinal Mooney (Sarasota)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Celebration
Centennial (Port St. Lucie)
Central (Brooksville) 
Chamberlain (Tampa)
Chaminade (Hollywood) 
Charlotte (Punta Gorda) 
Chiefland
Chiles (Tallahassee)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Citrus (Inverness) 
Clay (Green Cove Springs)
Clearwater 
Clearwater Central Catholic
Clewiston
Cocoa
Colonial (Orlando)
Cooper City 
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs 
Cornerstone (Belle Isle)
Cottondale
Countryside (Clearwater) 
Creekside (St. Johns)
Crestview
Crystal River
Cypress Bay (Weston)
Cypress Creek (Wesley Chapel)
Cypress Lake (Fort Myers)
DeLand
Deltona
DeSoto County (Arcadia)
Dillard (Fort Lauderdale)
Discovery (Lake Alfred)
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Dr. Phillips (Orlando)
Dunbar (Fort Myers)
Dunnellon
Durant (Plant City) 
Eagle's View Academy (Jacksonville)
East Bay (Gibsonton)
East Lake (Tarpon Springs)
East Lee County (Lehigh Acres)
East Ridge (Clermont)
East River (Orlando)
Eastside (Gainesville)
Eau Gallie (Melbourne)
Ed White (Jacksonville)
Edgewater (Orlando) 
Englewood (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville)
Escambia (Pensacola)
Estero
Eustis 
Evangelical Christian (Fort Myers) 
Evans (Orlando)
Everglades Prep (Homestead)
FAMU (Tallahassee)
Fernandina Beach
First Coast (Jacksonville) 
Fivay (Hudson)
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Flanagan (Pembroke Pines) 
Fleming Island (Orange Park)
Fletcher (Neptune Beach)
Florida High "FSU" (Tallahassee)
Forest (Ocala) 
Forest Hill (West Palm Beach)
Fort Lauderdale
Fort Meade 
Fort Myers 
Fort Pierce Central
Fort Walton Beach 
Fort White
Foundation Academy (Winter Garden)
Franklin County (East Point)
Freedom (Orlando)
Freedom (Tampa)
Freeport 
Frostproof
Gainesville
Gaither (Tampa) 
Gateway (Kissimmee)
George Jenkins (Lakeland)
Gibbs (St. Petersburg)
Glades Day (Belle Glade)
Golden Gate (Naples)
Gulf (New Port Richey)
Gulf Coast (Naples) 
Gulliver Prep (Pinecrest)
Haines City
Hamilton County (Jasper) 
Hardee (Wauchula)
Harmony
Heritage (Palm Bay)
Hernando (Brooksville)
Hilliard
Hillsborough (Tampa)
Holmes County (Bonifay)
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
Hudson
Immokalee
Interlachen
Island Coast (Cape Coral)
Jay
Jesuit (Tampa) 
John Carroll (Fort Pierce)
John I. Leonard (Greenacres)
Jones (Orlando)
Jupiter 
Kathleen (Lakeland)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Key West
Keystone Heights
King (Tampa)
King’s Academy (West Palm Beach)
LaBelle
Lafayette (Mayo)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Highland Prep (Orlando)
Lake Howell (Winter Park) 
Lake Mary
Lake Minneola
Lake Region (Eagle Lake)
Lake Wales
Lake Weir (Ocala)
Lake Worth
Lakeland
Lakeland Christian
Lakewood (St. Petersburg)
Land O’Lakes 
Largo
LaSalle (Miami)
Lecanto
Leesburg
Lehigh (Lehigh Acres)
Lennard (Ruskin)
Leon (Tallahassee) 
Leto (Tampa)
Liberty (Kissimmee)
Liberty County (Bristol)
Lincoln (Tallahassee)
Lyman (Longwood)
Madison County (Madison)
Mainland (Daytona Beach) 
Manatee (Bradenton)
Mandarin (Jacksonville) 
Mariner (Cape Coral)
Martin County (Stuart)
Matanzas (Palm Coast)
Melbourne 
Melbourne Central Catholic 
Menendez (St. Augustine)
Merritt Island 
Miami Norland
Middleburg 
Mitchell (New Port Richey)
Monarch (Coconut Creek)
Monsignor Pace (Miami)
Moore Haven
Mosley (Lynn Haven) 
Mount Dora
Mulberry
Munroe Day (Quincy)
Nature Coast Tech (Brooksville)
Navarre 
Nease (Ponte Vedra Beach)
Newberry 
Newsome (Lithia)
Niceville
North Bay Haven (Panama City)
North Broward Prep (Coconut Creek) 
North Florida Educational (Jacksonville)
North Fort Myers
North Marion (Citra)
North Port
Northeast (St. Petersburg)
Northside Christian (St. Petersburg)
Oak Hall (Gainesville)
Oakleaf (Orange Park)
Oasis (Cape Coral)
Ocoee
Okeechobee
Olympia (Orlando)
Olympic Heights (Boca Raton)
Orange Park 
Orangewood Christian (Maitland)
Osceola (Kissimmee)
Osceola (Seminole)
Oviedo
P.K. Yonge (Gainesville)
Pace
Pahokee
Palatka
Palm Bay (Melbourne)
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens 
Palm Harbor University
Palmetto
Palmetto Ridge (Naples)
Park Vista (Lake Worth)
Pasco (Dade City)
Paxon (Jacksonville)
Pensacola
Pensacola Catholic
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pine Forest (Pensacola)
Pinellas Park (Largo)
Plant (Tampa)
Plant City
Poinciana (Kissimmee)
Ponte Vedra
Port Charlotte
Port St. Joe
Port St. Lucie
Rickards (Tallahassee)
Ridge Community (Davenport)
Ridgeview (Orange Park)
River Ridge (New Port Richey)
Riverdale (Fort Myers)
Riverview (Riverview)
Riverview (Sarasota)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Robinson (Tampa)
Royal Palm Beach
Rutherford (Springfield)
Santa Fe (Alachua)
Santaluces (Lantana)
Sebastian River (Sebastian)
Seffner Christian
Seminole (Sanford)
Seminole (Seminole)
Sickles (Tampa)
Sneads
South Fork (Stuart) 
South Fort Myers
South Lake (Groveland)
South Plantation (Plantation)
South Sumter (Bushnell)
South Walton (Santa Rosa Beach)
Southeast (Bradenton) 
Southwest Florida Christian (Ft. Myers)
Space Coast (Cocoa) 
Spoto (Riverview)
Springstead (Spring Hill)
Spruce Creek (Port Orange)
St. Andrew's (Boca Raton)
St. Augustine 
St. Cloud
St. Francis (Gainesville)
St. John Neumann (Naples)
St. John Paul II (Boca Raton) 
St. Joseph (St. Augustine)
St. Petersburg 
St. Petersburg Catholic
Stanton (Jacksonville)
Steinbrenner (Lutz)
Stranahan (Fort Lauderdale) 
Strawberry Crest (Dover)
Sunlake (Land O'Lakes)
Tampa Bay Tech
Taravella (Coral Springs)
Tarpon Springs
Tate (Cantonment)
Tavares
Taylor (Pierson) 
Taylor County (Perry) 
Tenoroc (Lakeland)
Terry Parker (Jacksonville)
The Villages
Timber Creek (Orlando)
Tohopekaliga (Kissimmee)
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Trinity Catholic (Ocala)
Trinity Christian (Deltona) 
Trinity Christian (Jacksonville) 
Umatilla
Union County (Lake Butler)
University (Orange City)
University (Orlando)
University School (Davie)
Vanguard (Ocala)
Venice
Vero Beach
Victory Christian (Lakeland)
Viera (Melbourne)
Wakulla (Crawfordville)
Walton (DeFuniak Springs) 
Washington (Pensacola) 
Weeki Wachee
Wekiva (Apopka)
Wellington
Wesley Chapel
West Florida (Pensacola)
West Nassau (Callahan)
West Orange (Winter Garden)
West Port (Ocala) 
Western (Davie)
Westside (Jacksonville) 
Wharton (Tampa)
Wildwood
Winter Park
Winter Springs
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Wolfson (Jacksonville) 
Yulee
Zephyrhills 
 
2019 Schedules Complete (With Possible Conflicts)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches) - wk 11
Boone (Orlando) - wk 10
Bozeman (Panama City) - wk 5
Ely (Pompano Beach) - wk 5
Everglades (Miramar) - wk 4, wk 8
Father Lopez (Daytona Beach) - wk 6
Graceville - wk 11
Hagerty (Oviedo) - wk 3
Jensen Beach - wk 10
Lake Brantley (Altamonte Springs) - wk 3
Lake Placid - wk 1, wk 7
Lakewood Ranch (Bradenton) - wk 1
Lemon Bay (Englewood) - wk 3
McArthur (Hollywood) - wk 4
Merritt Island Christian - wk 1
Oak Ridge (Orlando) - wk 10
Palm Beach Lakes (West Palm Beach) - wk 2
Pine Ridge (Deltona) - wk 3
Plantation - wk 4
Sarasota - wk 3
Seabreeze (Daytona Beach) -wk 7
Seminole Ridge (Loxahatchee) - wk 7
Spanish River (Boca Raton) - wk 8
St. John Lutheran (Ocala) - wk 1
Suncoast (Riviera Beach) - wk 8
Suwannee (Live Oak) - wk 11
Trenton - wk 9
Trinity Prep (Winter Park) - wk 6
Vernon - wk 7
Williston - wk 1, wk 8 or wk9
Windermere wk 6 or wk 7
Winter Haven - wk 3
 
2019 Schedules Complete (11 Games Scheduled - 1 opponent must be incorrect)
Godby (Tallahassee) 
Lely (Naples)
Tampa Catholic
 
2019 Schedules Complete (contain(s) an unknown or defunct Florida opponent)
Cambridge (Tampa) - wk 8 - Citi Christian Academy
First Academy (Orlando) - wk 10 Grant Career Technical Ed. Center
 
2019 Schedules Incomplete (no conflicts at this time)
American (Hialeah)
American Heritage (Plantation)
Atlantic (Delray Beach)
Atlantic (Port Orange)
Aucilla Christian (Monticello)
Bartram Trail (St. Johns)
Bell
Berkeley Prep (Tampa)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Brandon
Carrollwood Day (Tampa)
Champagnat Catholic (Hialeah)
Chipley
Christopher Columbus (Miami)
Columbia (Lake City) 
Community School (Naples)
Coral Gables
Coral Reef (Miami)
Dixie County (Cross City)
Doral Academy (Miami)
Douglas (Parkland)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
First Baptist (Naples)
Fort Pierce Westwood
Glades Central (Belle Glade)
Gulf Breeze
Halifax Academy (Daytona Beach)
Hallandale 
Hialeah
Hollywood Hills (Hollywood)
Homestead
Jefferson (Tampa)
Lake Nona (Orlando)
Maclay (Tallahassee)
Marathon
Marianna 
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Miami
Miami Carol City
Miami Central
Miami Christian
Miami Jackson
Miami Killian
Miami Northwestern
Miami Palmetto
Miami Southridge 
Miami Springs
Milton
Naples
New Smyrna Beach
North Florida Christian (Tallahassee)
North Miami
North Miami Beach 
Northeast (Oakland Park)
Northview (Bratt)
Piper (Sunrise)
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Rockledge 
Rocky Bayou Christian (Niceville)
Sandalwood (Jacksonville)
Sebring
Somerset Silver Palms (Miami)
South Dade (Homestead)
South Miami
Southwest Miami
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
University Christian (Jacksonville)
Washington (Miami)
West Boca Raton
West Broward (Pembroke Pines)
Westminster Christian (Miami)
Wewahitchka 
Zephyrhills Christian 
 
2019 Schedules Incomplete (With Possible Conflicts)
Coconut Creek - wk 10
Coral Springs Charter - wk 5
Cypress Creek (Orlando) - wk 2
Deerfield Beach - wk 6, wk 13
Gadsden County (Havana) - wk 11
Hawthorne - wk 11
Indian Rocks Christian (Largo) - wk 11
Jefferson County (Monticello) - wk 11
Kingdom Prep (Auburndale) - wk 1, wk 4, wk 10 
Miami Edison - wk 7
Middleton (Tampa) - wk 3, wk 10
Miramar - wk 4, wk 8
South Broward (Hollywood) - wk 4
 
2019 Schedules Incomplete (contain(s) an unknown or defunct Florida opponent)
Crescent City -wk 2 - Grant Career and Technical Education Center 
Palm Glades Prep (Miami) - wk 4 - Hollywood Christian 
Palmer Trinity (Miami) - wk 9 - Northwest Christian
Pinecrest Prep Academy (Miami) - wk 1 - Hollywood Christian
Somerset Academy (Pembroke Pines) - wk 9 - Somerset Key, wk 10 - Avant Excellence
Somerset Canyons (Boynton Beach) - wk 8 - Dade Christian
Westminster Academy (Fort Lauderdale) - wk 8 - Somerset Key
 
2019 Schedules Not Found
Miami Beach 

 

 

 

 

 

 

 

  

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, LAZ said:
2019 Schedules Complete (contain(s) an unknown or defunct Florida opponent)
Cambridge (Tampa) - wk 8 - Citi Christian Academy
First Academy (Orlando) - wk 10 Grant Career Technical Ed. Center
 
2019 Schedules Incomplete (no conflicts at this time)
American (Hialeah)
American Heritage (Plantation)
Atlantic (Delray Beach)
Atlantic (Port Orange)
Aucilla Christian (Monticello)
Bartram Trail (St. Johns)
Bell
Berkeley Prep (Tampa)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Brandon
Carrollwood Day (Tampa)
Champagnat Catholic (Hialeah)
Chipley
Christopher Columbus (Miami)
Columbia (Lake City) 
Community School (Naples)
Coral Gables
Coral Reef (Miami)
Dixie County (Cross City)
Doral Academy (Miami)
Douglas (Parkland)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
First Baptist (Naples)
Fort Pierce Westwood
Glades Central (Belle Glade)
Gulf Breeze
Halifax Academy (Daytona Beach)
Hallandale 
Hialeah
Hollywood Hills (Hollywood)
Homestead
Jefferson (Tampa)
Lake Nona (Orlando)
Maclay (Tallahassee)
Marathon
Marianna 
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Miami
Miami Carol City
Miami Central
Miami Christian
Miami Jackson
Miami Killian
Miami Northwestern
Miami Palmetto
Miami Southridge 
Miami Springs
Milton
Naples
New Smyrna Beach
North Florida Christian (Tallahassee)
North Miami
North Miami Beach 
Northeast (Oakland Park)
Northview (Bratt)
Piper (Sunrise)
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Rockledge 
Rocky Bayou Christian (Niceville)
Sandalwood (Jacksonville)
Sebring
Somerset Silver Palms (Miami)
South Dade (Homestead)
South Miami
Southwest Miami
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
University Christian (Jacksonville)
Washington (Miami)
West Boca Raton
West Broward (Pembroke Pines)
Westminster Christian (Miami)
Wewahitchka 
Zephyrhills Christian 
 
2019 Schedules Incomplete (With Possible Conflicts)
Coconut Creek - wk 10
Coral Springs Charter - wk 5
Cypress Creek (Orlando) - wk 2
Deerfield Beach - wk 6, wk 13
Gadsden County (Havana) - wk 11
Hawthorne - wk 11
Indian Rocks Christian (Largo) - wk 11
Jefferson County (Monticello) - wk 11
Kingdom Prep (Auburndale) - wk 1, wk 4, wk 10 
Miami Edison - wk 7
Middleton (Tampa) - wk 3, wk 10
Miramar - wk 4, wk 8
South Broward (Hollywood) - wk 4
 
2019 Schedules Incomplete (contain(s) an unknown or defunct Florida opponent)
Crescent City -wk 2 - Grant Career and Technical Education Center 
Palm Glades Prep (Miami) - wk 4 - Hollywood Christian 
Palmer Trinity (Miami) - wk 9 - Northwest Christian
Pinecrest Prep Academy (Miami) - wk 1 - Hollywood Christian
Somerset Academy (Pembroke Pines) - wk 9 - Somerset Key, wk 10 - Avant Excellence
Somerset Canyons (Boynton Beach) - wk 8 - Dade Christian
Westminster Academy (Fort Lauderdale) - wk 8 - Somerset Key
 
2019 Schedules Not Found
Miami Beach 

 

The above is truly unacceptable seven weeks away from the start of the season. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sandalwood and Fletcher only have 9 games, Parker only has 8 so far that I'm aware of, Raines just filled their tenth game, Columbia only has 8 games schedule so far, Fort White only has 9 games, University Christian only has 9.  

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, Corey_Davis said:

Sandalwood and Fletcher only have 9 games, Parker only has 8 so far that I'm aware of, Raines just filled their tenth game, Columbia only has 8 games schedule so far, Fort White only has 9 games, University Christian only has 9.  

Columbia up to 9 now

 

 

We need a week 9 game

 

Didn't sandalwood or Fletcher need a game that week?

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/29/2019 at 5:23 AM, DarterBlue2 said:

The above is truly unacceptable seven weeks away from the start of the season. 

Ik in our case we have called countless teams but most either won't budge on home game (DFB) or are scared to play us 

 

Guess that's what happens when you get stuck with all 3 your district games being on the road

Share this post


Link to post
Share on other sites

Columbia

Aug 17 IMG (Kickoff Classic)

Aug 23 Trinity

Aug 30 at Oakleaf

Sept 6 TBA 

Sept 13 Pine Forest  

Sept 20 TBA

Sept 27 at Gainesville *

Oct 4 at Madison County   

Oct 11 at Lee *

Oct 18 TBA 

Oct 25 at Middleburg *

Nov 1 North Marion  

 

Sandalwood

Aug 16 at Rickards (Kickoff Classic)

Aug 23 at Parker

Aug 30 at Fletcher

Sept 6 Vanguard

Sept 13 at Nease *

Sept 20 Ribault

Sept 27 Oakleaf *

Oct 4 at Raines

Oct 11 TBA

Oct 18 Mandarin *

Oct 25 Bartram Trail *

Nov 1 TBA

 

Fletcher

Aug 16 Bolles (Kickoff Classic)

Aug 23 at Bishop Kenny

Aug 30 Sandalwood

Sept 6 TBA

Sept 13 at Fleming Island *

Sept 20 at Palm Coast

Sept 27 Atlantic Coast *

Oct 4 TBA

Oct 11 at Buchholz *

Oct 18 Creekside

Oct 25 First Coast *

Nov 1 at Mandarin

 

Terry Parker

Aug 16 at Trinity (Kickoff Classic)

Aug 23 Sandalwood

Aug 30 First Coast

Sept 6

Sept 13 at Bishop Kenny *

Sept 20 at Atlantic Coast

Sept 27

Oct 4 at Baker County *

Oct 11 at Ed White *

Oct 17 Middleburg

Oct 25 Westside *

Nov 1 at Yulee

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, ColumbiaHighFan2017class said:

Ik in our case we have called countless teams but most either won't budge on home game (DFB) or are scared to play us 

 

Guess that's what happens when you get stuck with all 3 your district games being on the road

Sorry to hear you are a game short. Wekiva shows up as missing a game 8 on Max Preps. But that could be just an error. However, it may be worth a phone call. It would be two quality teams

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...



×
×
  • Create New...