Quantcast
Jump to content
Sign in to follow this  
Joshua Wilson

PLAYOFF PICK'EMS - WINNERS BRACKET - REGIONAL SEMIFINALS

Recommended Posts

Sorry for getting up so late for those in the WINNERS BRACKET pick'ems up here... a lot going on besides football for me and trying to balance it all. Good challenge for me LOL 

Two games Thursday so get those up on here ASAP so @nolebull813 so he can record those and then you can add your Friday picks when you are ready.

THURSDAY

CLASS 8A

Western vs. Palmetto

Miami High vs. Columbus

FRIDAY

CLASS 8A

Timber Creek at Seminole (Sanford)

Apopka at Bartram Trail

Steinbrenner at Riverview (Sarasota)

Osceola (Kissimmee) at Dr. Phillips

Treasure Coast at Vero Beach

Deerfield Beach at Palm Beach Central

CLASS 7A

Lincoln at Edgewater

Fleming Island at Niceville

Bloomingdale at Armwood

Tampa Bay Tech at Lakeland

Venice at Palm Beach Lakes

Manatee at Mitchell

Plantation at St Thomas Aquinas

Atlantic (Delray) at McArthur

CLASS 6A

Mainland at Escambia

Columbia at Robert E. Lee

Clearwater at Gaither

Lake Minneola at Largo

Port Charlotte at Palmetto

Charlotte at Lake Gibson

Miami Central at Naples

Fort Myers at Dillard

CLASS 5A

Raines at Wakulla

Godby at Pine Forest

Nature Coast at Jones

North Marion at Vanguard

Chamberlain at Jesuit

Atlantic (Port Orange) at Lake Wales

North Miami Beach at American Heritage (Plantation)

Miami Killian vs. Miami Northwestern

CLASS 4A

South Walton at Bolles

Bradford at West Nassau

Astronaut at Cocoa

The Villages at South Sumter

Clewiston at Lakewood

Tampa Catholic at American Heritage (Delray)

Booker T. Washington vs. Gulliver Prep

Cardinal Gibbons vs. University School

CLASS 3A

Trinity Catholic at Pensacola Catholic

Episcopal at Florida High

Melbourne Central Catholic at Lakeland Christian

The First Academy (Orlando) at Holy Trinity

Clearwater Central Catholic at Berkeley Prep

Benjamin at Bishop Verot

Miami Edison at Calvary Christian (Fort Lauderdale)

Somerset Silver Palms at Chaminade-Madonna

CLASS 2A

North Florida Christian at University Christian

St. Joseph at Maclay

Orangewood Christian at Victory Christian

Oak Hall at Foundation Academy

Admiral Farragut at Cambridge Christian

Seffner Christian at Northside Christian

Miami Christian at Champagnat Catholic

Moore Haven at Westminster Academy

CLASS 1A

Graceville at Baker

Northview at Vernon

Port St. Joe at Blountstown

Jefferson County at Taylor County

Hilliard at Madison County

Union County at Lafayette

Chiefland at Newberry

Hawthorne at Pahokee

Share this post


Link to post
Share on other sites

THURSDAY

CLASS 8A

Palmetto

Columbus

FRIDAY

CLASS 8A

Seminole (Sanford)

Bartram Trail

Riverview (Sarasota)

Dr. Phillips

Treasure Coast 

Deerfield Beach 

CLASS 7A

Edgewater

Niceville

Armwood

Lakeland

Venice

Manatee

St Thomas Aquinas

Atlantic (Delray) 

CLASS 6A

Escambia

Columbia

Clearwater

Largo

Port Charlotte

Lake Gibson

Miami Central

Dillard

CLASS 5A

Wakulla

Pine Forest

Jones

North Marion

Jesuit

Lake Wales

American Heritage (Plantation)

Miami Northwestern

CLASS 4A

Bolles

Bradford

Cocoa

South Sumter

Lakewood

American Heritage (Delray)

Gulliver Prep

Cardinal Gibbons

CLASS 3A

Trinity Catholic

Florida High

Lakeland Christian

The First Academy (Orlando)

Clearwater Central Catholic

Bishop Verot

Miami Edison 

Chaminade-Madonna

CLASS 2A

University Christian

Maclay

Victory Christian

Oak Hall 

Cambridge Christian

Seffner Christian 

Champagnat Catholic

Moore Haven 

CLASS 1A

Baker

Vernon

Blountstown

Taylor County

Madison County

Union County 

Newberry

Pahokee

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Joshua Wilson said:

my Picks 

 

CLASS 8A

Palmetto

 Columbus

FRIDAY

CLASS 8A

Seminole (Sanford)

Bartram Trail

Riverview (Sarasota)

Osceola (Kissimmee)

Vero Beach

Deerfield Beach 

CLASS 7A

Lincoln

Niceville

Armwood

Lakeland

Venice 

Manatee 

St Thomas Aquinas

Atlantic (Delray) 

CLASS 6A

Escambia

Robert E. Lee

 Gaither

Largo

Palmetto

Lake Gibson

Miami Central

Dillard

CLASS 5A

Wakulla

Godby 

Jones

North Marion 

Jesuit

Lake Wales

American Heritage (Plantation)

Miami Northwestern

CLASS 4A

Bolles

Bradford

Cocoa

South Sumter

Lakewood

Tampa Catholic 

Booker T. Washington 

University School

CLASS 3A

Trinity Catholic 

Florida High

Melbourne Central Catholic 

The First Academy (Orlando) 

Clearwater Central Catholic

Bishop Verot

Miami Edison 

Chaminade-Madonna

CLASS 2A

University Christian

St. Joseph 

Victory Christian

Foundation Academy

Admiral Farragut 

Seffner Christian 

Champagnat Catholic

Moore Haven 

CLASS 1A

Baker

Vernon

Blountstown

Taylor County

Madison County

Lafayette

Newberry

Pahokee 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

THURSDAY

CLASS 8A

Palmetto

Columbus

FRIDAY

CLASS 8A

Seminole (Sanford)

Apopka

Riverview (Sarasota)

Dr. Phillips

Treasure Coast 

Deerfield Beach 

CLASS 7A

Lincoln

Niceville

Armwood

Lakeland

Venice

Manatee

St Thomas Aquinas

Atlantic (Delray) 

CLASS 6A

Escambia

Robert E. Lee

Clearwater

Largo

Port Charlotte

Lake Gibson

Miami Central

Dillard

CLASS 5A

Raines

Pine Forest

Jones

Vanguard

Jesuit

Lake Wales

American Heritage (Plantation)

Miami Northwestern

CLASS 4A

Bolles

Bradford

Cocoa

South Sumter

Lakewood

American Heritage (Delray)

Booker T

University School

CLASS 3A

Trinity Catholic

Florida High

Lakeland Christian

The First Academy (Orlando)

Clearwater Central Catholic

Bishop Verot

Miami Edison 

Chaminade-Madonna

CLASS 2A

University Christian

Maclay

Victory Christian

Oak Hall 

Cambridge Christian

Seffner Christian 

Champagnat Catholic

Westminster Academy

CLASS 1A

Baker

Vernon

Port St. Joe

Taylor County

Madison County

Union County 

Newberry

Pahokee

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thurs

Palmetto

Columbus 

Class 8a

Seminole

Bartram Trail

Riverview

Dr. Phillips

Vero Beach 

Deerfield Beach

Class 7a

Edgewater

Niceville

Armwood 

Lakeland

Palm Beach Lakes

Manatee

St Thomas 

The Mac 

Class 6a

Escambia

Lee

Gaither

Largo

Palmetto

Lake Gibson

Roc Boys

Dillard 

Class 5a

Wakulla

Godby

Jones

Vanguard

Jesuit

Lake Wales 

AHP

Da West

Class 4a

Bolles

West Nassau

Cocoa

The Villages

Lakewood

AHD

Gibbons 

BTW

Class 3a

Trinity Catholic

Episcopal

Lakeland Christian 

The First Academy

CCC

Benjamin

Edison

Chaminade

Class 2a

University Christian 

St Joseph

Victory Christian 

Foundation Academy 

Admiral

Northside Christian 

Champagnant

Westminster Academy 

Class 1a

Baker

Vernon

Blountstown

Jefferson County

Madison County

Union County

Newberry 

Pahokee

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

THURSDAY

CLASS 8A

Palmetto

Columbus

FRIDAY

CLASS 8A

Seminole (Sanford)

Bartram Trail

Riverview (Sarasota)

Dr. Phillips

Vero Beach

Deerfield Beach 

CLASS 7A

Edgewater

Niceville

Armwood

Lakeland

Venice 

Manatee 

St Thomas Aquinas

Atlantic (Delray)

CLASS 6A

Escambia

Robert E. Lee

Gaither

Largo

Palmetto

Lake Gibson

Miami Central 

Dillard

CLASS 5A

Wakulla

Godby 

Jones

North Marion

Jesuit

Lake Wales

American Heritage (Plantation)

Miami Northwestern

CLASS 4A

Bolles

West Nassau

Cocoa

South Sumter

Lakewood

American Heritage (Delray)

Booker T. Washington 

Cardinal Gibbons 

CLASS 3A

Pensacola Catholic

Episcopal 

Lakeland Christian

The First Academy (Orlando)

Berkeley Prep

Bishop Verot

Miami Edison

Chaminade-Madonna

CLASS 2A

University Christian

Maclay

Victory Christian

Foundation Academy 

Cambridge Christian

Seffner Christian 

Champagnat Catholic

Moore Haven 

CLASS 1A

Baker

Vernon

Blountstown

Taylor County

Madison County

Union County 

Newberry

Pahokee

Share this post


Link to post
Share on other sites

THURSDAY

CLASS 8A

Palmetto

Columbus

FRIDAY

CLASS 8A

Seminole (Sanford)

Bartram Trail

Riverview (Sarasota)

Dr. Phillips

Treasure Coast 

Deerfield Beach 

CLASS 7A

Edgewater

Niceville

Armwood

Lakeland

Venice

Manatee

St Thomas Aquinas

Atlantic (Delray) 

CLASS 6A

Escambia

Lee

Clearwater

Largo

Port Charlotte

Lake Gibson

Miami Central

Dillard

CLASS 5A

Wakulla

Pine Forest

Jones

North Marion

Jesuit

Lake Wales

American Heritage (Plantation)

Miami Northwestern

CLASS 4A

Bolles

West Nassau

Cocoa

South Sumter

Lakewood

American Heritage (Delray)

Gulliver Prep

Cardinal Gibbons

CLASS 3A

Trinity Catholic

Florida High

Lakeland Christian

The First Academy (Orlando)

Clearwater Central Catholic

Bishop Verot

Miami Edison 

Chaminade-Madonna

CLASS 2A

University Christian

Maclay

Victory Christian

Oak Hall 

Cambridge Christian

Seffner Christian 

Champagnat Catholic

Moore Haven 

CLASS 1A

Baker

Vernon

Blountstown

Taylor County

Madison County

Union County 

Newberry

Pahokee

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 hours ago, badbird said:

Palmetto

Columbus

CLASS 8A

Seminole 

Bartram Trail

Steinbrenner 

Osceola 

Vero Beach

Deerfield Beach 

CLASS 7A

Edgewater

Niceville

Armwood

Lakeland

Venice

Manatee

St Thomas Aquinas

Atlantic (Delray) 

CLASS 6A

Escambia

Columbia

Gaither

Lake Minneola

Palmetto

Lake Gibson

Miami Central 

Dillard

CLASS 5A

Wakulla

Pine Forest

Jones

North Marion 

Chamberlain

Lake Wales

American Heritage (Plantation)

Miami Northwestern

CLASS 4A

Bolles

West Nassau

Cocoa

South Sumter

Lakewood

Tampa Catholic

Booker T. Washington 

Cardinal Gibbons

CLASS 3A

Trinity Catholic 

Florida High

Lakeland Christian

The First Academy 

Clearwater Central Catholic

Bishop Verot

Miami Edison 

Chaminade-Madonna

CLASS 2A

University Christian

Maclay

Victory Christian

Foundation Academy

Cambridge Christian

Seffner Christian

Champagnat Catholic

Moore Haven 

CLASS 1A

Baker

Northview 

Blountstown

Taylor County

Madison County

Lafayette

Newberry

Pahokee

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/13/2019 at 10:25 PM, THIS_IS_DILLARD said:

Palmetto 

Columbus 

CLASS 8A

Seminole 

Bartram Trail

Steinbrenner 

Osceola 

Vero Beach

Deerfield Beach 

CLASS 7A

Edgewater

Niceville

Armwood

Lakeland

Venice

Manatee

St Thomas Aquinas

Atlantic 

CLASS 6A

Escambia

lee

Clearwater tornadoes 

Lake Minneola

Palmetto

Lake Gibson

Miami Central 

Dillard

CLASS 5A

Wakulla

Pine Forest

Jones

North Marion 

Chamberlain

Lake Wales

American Heritage 

Miami Northwestern

CLASS 4A

Bolles

West Nassau

Cocoa

South Sumter

Lakewood

Tampa Catholic

Booker T. Washington 

Cardinal Gibbons

CLASS 3A

Trinity Catholic 

Florida High

Lakeland Christian

The First Academy 

Clearwater Central Catholic

Bishop Verot

Miami Edison 

Chaminade-Madonna

CLASS 2A

University Christian

Maclay

Victory Christian

Foundation Academy

Cambridge Christian

Seffner Christian

Champagnat Catholic

Moore Haven 

CLASS 1A

Baker

Northview 

Blountstown

Taylor County

Madison County

Lafayette

Newberry

Pahokee

Share this post


Link to post
Share on other sites

FRIDAY

CLASS 8A

Seminole (Sanford)

Bartram Trail

Steinbrenner

Osceola (Kissimmee)

Vero Beach

Deerfield Beach

CLASS 7A

Edgewater

Niceville

Armwood

Lakeland

Venice

Manatee

St Thomas Aquinas

McArthur

CLASS 6A

Escambia

Columbia

Gaither

Largo

Palmetto

Lake Gibson

Miami Central

Dillard

CLASS 5A

Wakulla

Pine Forest

Jones

North Marion

Jesuit

Lake Wales

American Heritage (Plantation)

Miami Northwestern

CLASS 4A

Bolles

West Nassau

Cocoa

South Sumter

Lakewood

Tampa Catholic

Booker T. Washington

Cardinal Gibbons

CLASS 3A

Pensacola Catholic

Florida High

Lakeland Christian

The First Academy (Orlando)

Berkeley Prep

Bishop Verot

Miami Edison

Chaminade-Madonna

CLASS 2A

University Christian

Maclay

Victory Christian

Foundation Academy

Admiral Farragut

Seffner Christian

Champagnat Catholic

Moore Haven

CLASS 1A

Baker

Vernon

Blountstown

Taylor County

Madison County

Lafayette

Newberry

Pahokee

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/13/2019 at 7:42 AM, Joshua Wilson said:

Sorry for getting up so late for those in the WINNERS BRACKET pick'ems up here... a lot going on besides football for me and trying to balance it all. Good challenge for me LOL 

Two games Thursday so get those up on here ASAP so @nolebull813 so he can record those and then you can add your Friday picks when you are ready.

THURSDAY

CLASS 8A

Western vs. Palmetto

Miami High vs. Columbus

FRIDAY

CLASS 8A

Timber Creek at Seminole (Sanford)

Apopka at Bartram Trail

Steinbrenner at Riverview (Sarasota)

Osceola (Kissimmee) at Dr. Phillips

Treasure Coast at Vero Beach

Deerfield Beach at Palm Beach Central

CLASS 7A

Lincoln at Edgewater

Fleming Island at Niceville

Bloomingdale at Armwood

Tampa Bay Tech at Lakeland

Venice at Palm Beach Lakes

Manatee at Mitchell

Plantation at St Thomas Aquinas

Atlantic (Delray) at McArthur

CLASS 6A

Mainland at Escambia

Columbia at Robert E. Lee

Clearwater at Gaither

Lake Minneola at Largo

Port Charlotte at Palmetto

Charlotte at Lake Gibson

Miami Central at Naples

Fort Myers at Dillard

CLASS 5A

Raines at Wakulla

Godby at Pine Forest

Nature Coast at Jones

North Marion at Vanguard

Chamberlain at Jesuit

Atlantic (Port Orange) at Lake Wales

North Miami Beach at American Heritage (Plantation)

Miami Killian vs. Miami Northwestern

CLASS 4A

South Walton at Bolles

Bradford at West Nassau

Astronaut at Cocoa

The Villages at South Sumter

Clewiston at Lakewood

Tampa Catholic at American Heritage (Delray)

Booker T. Washington vs. Gulliver Prep

Cardinal Gibbons vs. University School

CLASS 3A

Trinity Catholic at Pensacola Catholic

Episcopal at Florida High

Melbourne Central Catholic at Lakeland Christian

The First Academy (Orlando) at Holy Trinity

Clearwater Central Catholic at Berkeley Prep

Benjamin at Bishop Verot

Miami Edison at Calvary Christian (Fort Lauderdale)

Somerset Silver Palms at Chaminade-Madonna

CLASS 2A

North Florida Christian at University Christian

St. Joseph at Maclay

Orangewood Christian at Victory Christian

Oak Hall at Foundation Academy

Admiral Farragut at Cambridge Christian

Seffner Christian at Northside Christian

Miami Christian at Champagnat Catholic

Moore Haven at Westminster Academy

CLASS 1A

Graceville at Baker

Northview at Vernon

Port St. Joe at Blountstown

Jefferson County at Taylor County

Hilliard at Madison County

Union County at Lafayette

Chiefland at Newberry

Hawthorne at Pahokee

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  



×
×
  • Create New...